Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Způsobil vám někdy elektrický proud úraz?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Způsobil vám někdy elektrický proud úraz?  (Přečteno 57369 krát)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #54 kdy: 06.11.2010, 20:23 »

Měřit, nevěřit, zkratovat ...[/b][/i]
Souhlas, jenom drobná úprava: nevěřit, nevěřit, nevěřit, měřit a pozor na zkratování ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #55 kdy: 08.12.2010, 17:05 »

První ránu jsem dostal asi v 9 letech - opravoval jsem si magnetofon a jaksi jsem ho zapomněl v zásuvce.. prstem jsem pak spojil L a N. POučil jsem se, zařízení vždycky kontroluju, jestli není pipojené.

Další poučení a největší ránu, jakou jsem zatím dostal, bylo opět 230V. Na střední škole jsem pro někoho opravoval PC zdroj a poteboval jsem jej vyzkoušet a proměřit. Jednalo se o zdroj AT, kde se ještě natvrdo vypínalo napájecí napětí. Bez vypínače jse si spojilfastony a začal měřit. Dokud jsem si o fázi nebrnknul loktem - přesně do brňavky. Od tý doby si dávám bacha, kde je jaký neizolovaný drát.

A nejčerstvější ponaučení mi dali u nás v práci za provozu, když jsem musel na stávající větev připojit další zásuvku. Stávající větev jsem si v rozvodný skříni vypnul, přelepil páskou, skříň zakrytoval... Kabel přestřihl, protáhl do krabičky a začal jsem holi a připojovat do wagosvorek. Ale nějak jsem nepostřehl, že začalo hrát rádio, které na tento okruh bylo připojené. Takže při sundavání izolace z přívodu jsem ji dostal (naštěstí málo, suché dřevěné štafle a náhodou jsem se zrovna nedotýkal kovových trubek). Takže lidu už taky nevěřím a jen doufám, že umí číst, aby si přečetli, že "na zařízení se pracuje"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #56 kdy: 08.12.2010, 18:31 »

Takže lidu už taky nevěřím a jen doufám, že umí číst, aby si přečetli, že "na zařízení se pracuje"

Nastesti jistice nekterych solidnejsich vyrobcu maji moznost pouziti blombovaci nebo zamykaci vlozky. Nekolik zamykacich od ruznych vyrobcu  nosim v kufru s naradim a dosti casto vyuzivam...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #57 kdy: 08.12.2010, 20:33 »

Nastesti jistice nekterych solidnejsich vyrobcu maji moznost pouziti blombovaci nebo zamykaci vlozky. Nekolik zamykacich od ruznych vyrobcu  nosim v kufru s naradim a dosti casto vyuzivam...

To je dobrá věc, radši si je také pořídím
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #58 kdy: 08.12.2010, 22:51 »

Za vyučenou jsem dostal někdy v 17ti, když jsem opravoval babičce v kuchyni na stole elektronkovou televizi a ladil "konvertor na 2. program" (starší ročníky ví o čem je řeč ) . Nenafázoval jsem si ji a dík tomu jsem měl na "kostře" ostrou fázi. Plechový konvertor jsem držel v ruce. 
Výrobci TV měli anténní vstupy oddělené malými kondenzátory. Ale některé návody na konvertory (vestavěné do TV a napájené z TV) to neměly dost zdůrazněné a představte si tu pecku, když po anténním svodu došla ostrá fáze na střechu, anténa "síto" (taky se jim říká matrace) domácí výroby, aktivní část nespojena se stožárem,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #59 kdy: 09.12.2010, 00:37 »

Za vyučenou jsem dostal někdy v 17ti, když jsem opravoval babičce v kuchyni na stole elektronkovou televizi a ladil "konvertor na 2. program" (starší ročníky ví o čem je řeč ) . Nenafázoval jsem si ji a dík tomu jsem měl na "kostře" ostrou fázi. Plechový konvertor jsem držel v ruce.
Mám, ze stejného věku, podobný zážitek s konvertorem - s tím rozdílem, že jsem se druhou rukou navíc držel radiátoru ústředního topení  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #60 kdy: 09.12.2010, 14:52 »

Taky mám jeden zážitek se stejným začátkem :
Nenafázoval jsem si ji a dík tomu jsem měl na "kostře" ostrou fázi.
stará televize s výklopnou zadní částí šasi, u které byla závada až kdesi dole, pod obrazovkou.
Tudíž špatně přístupné místo, kam navíc nebylo moc vidět, takže bylo zapotřebí strčit do "bedny" nejen ruku, ale pokud možno i hlavu.....
Nevěřili byste, jak scvakne chrup, jestliže se brada dotkne šasi pod napětím!  baterky
Kdybych měl ve zvyku vyplazovat při soustředění jazyk (což dělá docela dost lidí),  tak by asi teklo dost krve.  bojim


Za vyučenou jsem dostal někdy v 17ti, když jsem opravoval babičce v kuchyni na stole elektronkovou televizi a ladil "konvertor na 2. program" (starší ročníky ví o čem je řeč ) .
To je ale hnusná poznámka.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Josef Dolejšek
*
Offline Offline



Důchodce, ale stále ještě příležitostný projektant


« Odpověď #61 kdy: 09.12.2010, 15:33 »

Než jsem se, před více jak 30. roky, začal živit jako projektant, tak jsem jezdil po montážích jako zkušební technik. Při té práci jsem několikrát dostal ránu. Vždy to bylo z mé blbosti nebo nepozornosti. Nejvyšší napětí, na které jsem si "sáhnul",  bylo 500 V, ale největší kopanec v životě (až takový, že jsem si sednul na zem) byl od napětí 100 V, na výstupu z měřícího transformátoru napětí. Ten subjektivní efekt velkého kopance si dodnes vysvětluji tak, že svou roli hrála psychika - vědomí, že hrabu v kobce 6 kV (i když jsem samozřejmě sahal jen do ovládacího panelu té kobky).
Ostatně tvrzení, že "strach a úlek zabíjí mnohem spolehlivěji než elektrický proud" pochází od našeho učitele předmětu "Bezpečnost práce" na průmyslovce. Ten učitel předtím pracoval u rozvodných závodů jako bezpečnostní technik a vyšetřovatel pracovních úrazů, a tak nám barvitě líčil různé hororové i méně hororové historky. Jednu z těch méně hororových dám k dobru :
 Mistr elektroúdržby zavedl své podřízené do trafostanice a přidělil jim práci. Pak vyšel z budovy ven a šel si za roh "odskočit". Jenomže ta trafostanice měla špatné uzemnění a v jejím okolí se vyskytovalo krokové napětí. Když začal čurat, tak se proud způsobený rozdílem potenciálů uzavíral přes proud moči, přes mužský orgán a nohy toho mistra a způsobil mu takové dočasné ochrnutí svalů, že nemohl přestat (nemohl to zastavit),  takže tam trpěl tak dlouho, než došlo k úplnému vyprázdnění močového měchýře.
P.S. Na funkci to údajně nemělo vliv, na funkci mistra elektroúdržby už vůbec ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Katona
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #62 kdy: 09.12.2010, 22:15 »

Ja našťastie bez následkov. Naposledy som odpojoval napájaciu svorku koľajnice na lištové svietidlo, pod napätím, lenže kryt bol prasknutý a šlehlo ma to. Tak som odtrhol ruku, že mi odletel snubný prsteň, ale všimol som si to až doma.
Vysvetloval som to potom takto manželke Škleb bez úspechu, ženy skôr uveria klamstvu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #63 kdy: 10.12.2010, 04:38 »

Stalo se před mnoha léty, jeden z mých středoškolskýc h spolužáků po vyučování navštívil restauraci a zkonzumoval několik piv, posléze se mu při cestě na nádraží (většina z nás byla přespolních) začalo chtít, vběhl tedy rychle do jakéhosi kouta v nákladní části nádraží a začal močit, jenže opiven si nevšiml, že močí na polootevřený do kopřiv zarostlý rozvaděč. Jeho mladý pán vlivem el. stimulace povstal a tok moči se zastavil. Když se mu ho podařilo asi po půl hodině uklidnit, což už bylo ve vlaku, tak se ještě důkladně pomočil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Existuje statistika úrazovosti v souvislosti s nasazováním proudových chráničů?
 Má při úrazu elektrickým proudem vliv v jaké fázi sinusovky se dotyčný dotkne?
 Myslíte si, že si z těchto úrazů vezmou zedníci nějaké ponaučení?
 Znáte někdo definici elektrického úrazu ?
 Způsobí i proud, který neprochází přes srdce fibrilaci?
 Při úrazu el. proudem se projevují více odpor nebo kapacita podrážky bot?
 Víte přesně co se děje ve vašem těle při průchodu elektrického proudu?
 Kdy sepisuje zaměstnavatel záznam o úrazu?
 Máte představu o počtech smrtelných úrazů způsobených elektřinou?
 Smrtelný úraz v blízkosti vrchního vedení vn
 Smrtelný úraz při práci kvalifikovaných pracovníků na vn
 Úraz při zásahu nekvalifikovaných pracovníků na vn
 V Česku se denně zraní v práci přes sto lidí
 Jak často si beznapěťový stav zařízení ověřujete vy?
 Co si myslíte o smrti zaviněné špatnou instalací zásuvky vy?
 Smrtelný úraz při práci na zařízení elektrické trakce
 Smrtelný úraz při práci na vrchním venkovním vedení nn
 Zasažení elektrickým proudem z trolejí s následkem smrti
 Kdy je nutné sepsat záznam o úrazu v případě zasažení elektrickým proudem
 Myslíte si, že se dalo zabránit úmrtí pracovníka v míchárně barev?
 HROBAŘ: Úraz zaviněný rozrušením
 HROBAŘ: Úraz závozníka
 #EH: Elektrický úraz pohledem roku 1950
 V roce 2017 bylo v ČR rekordně nejméně smrtelných úrazů!
 Myslíte, že jsou rozbory pracovních úrazů užitečné?
 Co dělat, když ti někdo podkopne žebřík?
 Máte přehled o pracovních úrazech za období roku 2023?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.