Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Je možné použít 12V střídače k zapojení na dobíjení z alternátoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné použít 12V střídače k zapojení na dobíjení z alternátoru?  (Přečteno 2977 krát)
Ondřej Kolomazník
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 22.07.2023, 19:04 »

Koukal jsem na ceny elektrocentrál a celkem mě z toho přecházel zrak.
Doma jsem našel dva 160A alternátory z naftového seata, motor Trabant který jsem si tehdy předělával na 800ccm a autobaterii.

Otázka tedy je, když ty altíky napojím přez řemen na motor, motoru udělám plyn na páčku, z altíků vyvedu silné kabely na autobaterii ke které přicvaknu ten střídač 12V/230V 4kw který mám taky doma, pak by to mohlo fungovat a dokonce by z toho lezlo i stabilizované napětí s hezkou sinusovkou?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 23.07.2023, 09:35 »

Koukal jsem na ceny elektrocentrál a celkem mě z toho přecházel zrak.
Doma jsem našel dva 160A alternátory z naftového seata, motor Trabant který jsem si tehdy předělával na 800ccm a autobaterii.

Otázka tedy je, když ty altíky napojím přes řemen na motor, motoru udělám plyn na páčku, z altíků vyvedu silné kabely na autobaterii ke které přicvaknu ten střídač 12V/230V 4kw který mám taky doma, pak by to mohlo fungovat a dokonce by z toho lezlo i stabilizované napětí s hezkou sinusovkou?

To bude konstrukce jako noha. 12V 4000W je zhruba 350A, kabely budou třeba hodně silné. A o tom, že z toho poleze hezká sinusovka se dá silně pochybovat. Takové měniče jsou drahé a je jich málo. Hezká sinusovka by byla přímo ze střídavého generátoru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Ondřej Kolomazník
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 23.07.2023, 10:51 »

To bude konstrukce jako noha. 12V 4000W je zhruba 350A, kabely budou třeba hodně silné. A o tom, že z toho poleze hezká sinusovka se dá silně pochybovat. Takové měniče jsou drahé a je jich málo. Hezká sinusovka by byla přímo ze střídavého generátoru.

Jde mi o to, že střídače jsou přizpůsobené na palubní síť v autě. Tímhle vlastně udělám defakto to samé. Ano vím že tam potečou proudy jako svině. Právě co jsem tak koukal, tak počítač bych si zapojil jen na ivertotorvý generátor, nikoliv generátor s AVR, ty už se v tomto výkonu pohybují kolem 15k a výš.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 23.07.2023, 11:09 »

Cisto technicky vzate to fungovat bude, hlavne ak mate vsetky potrebne diely doma. Ale bude to dost z nudze cnost, na pekny sinus zabudnite.
Ak s tym ale chcete zivit aj PC, vykaslal by som sa na cely striedac.
PC zdroj bude ovela spokojnejsi s DC/DC konverterom na 150-200 V DC. Notebooky mozete napajat z menica 12/18-20 V, podla typu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.07.2023, 11:24 »

Spínaným zdrojům (nejen v počítači) je průběh a kvalita sinusovky jedno. To je důležité pro napájení klasických transformátorů a hlavně elektromotorů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Ondřej Kolomazník
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 23.07.2023, 11:57 »

Cisto technicky vzate to fungovat bude, hlavne ak mate vsetky potrebne diely doma. Ale bude to dost z nudze cnost, na pekny sinus zabudnite.
Ak s tym ale chcete zivit aj PC, vykaslal by som sa na cely striedac.
PC zdroj bude ovela spokojnejsi s DC/DC konverterom na 150-200 V DC. Notebooky mozete napajat z menica 12/18-20 V, podla typu.


Takže pokud to chápu správně, tak střídač který je napojený na autobaterii čistý sínus stejně neudělá? Protože tímto máslostrojem co bych postavil defakto nasimuluji palubní síť v automobilu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ondřej Kolomazník
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 23.07.2023, 12:00 »

Spínaným zdrojům (nejen v počítači) je průběh a kvalita sinusovky jedno. To je důležité pro napájení klasických transformátorů a hlavně elektromotorů.

Plánuju aby mi to tahalo ledničku, kotel s čerpadlem cca 400w, malý 1F sporák a třeba televizi nebo počítač.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 23.07.2023, 12:15 »

Jak píší kolegové, záleží na výstupu toho střídače.
Lednička- motor kompresoru se na nějaký nesinus nemusí rozběhnout, počítejte i s rozběhovým proudem...
Kotel s čerpadlem 400W (opravdu 400W?) - kotli by to mělo být jedno, čerpadlo viz lednice
Sporák hřát bude
Televize/PC- mohlo by to fungovat.

Co to je za střídač? 4kW je docela velký, ne příliš obvyklý...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.07.2023, 12:37 »

Čerpadlo kotle mívá 40 - 60W, kotel sám o sobě ještě méně. Oběhové čerpadlo a kompresor lednice budou mít problém s nesinusovými průběhy, které dávají různé měniče. Měniče, které mají alespoň přibližně sinusový výstup bývají drahé a většinou jsou pro menší výkony.

P.S. Když jsem kdysi používal vojenskou elektrocentrál u s dvoutaktním motorem (mazání 1:33),  tak byl problém s výfukovými plyny, za chvíli byl celý dvůr plný bílého kouře. S tím motorem z Trabanta to bude stejné!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Ondřej Kolomazník
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 23.07.2023, 12:40 »

Jak píší kolegové, záleží na výstupu toho střídače.
Lednička- motor kompresoru se na nějaký nesinus nemusí rozběhnout, počítejte i s rozběhovým proudem...
Kotel s čerpadlem 400W (opravdu 400W?) - kotli by to mělo být jedno, čerpadlo viz lednice
Sporák hřát bude
Televize/PC- mohlo by to fungovat.

Co to je za střídač? 4kW je docela velký, ne příliš obvyklý...
Konkrétně nevím co je to zač. Takže sínus závisí pouze na kvalitě střídače?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ondřej Kolomazník
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 23.07.2023, 12:43 »

Čerpadlo kotle mívá 40 - 60W, kotel sám o sobě ještě méně. Oběhové čerpadlo a kompresor lednice budou mít problém s nesinusovými průběhy, které dávají různé měniče. Měniče, které mají alespoň přibližně sinusový výstup bývají drahé a většinou jsou pro menší výkony.

P.S. Když jsem kdysi používal vojenskou elektrocentrál u s dvoutaktním motorem (mazání 1:33),   tak byl problém s výfukovými plyny, za chvíli byl celý dvůr plný bílého kouře. S tím motorem z Trabanta to bude stejné!
Mám šupu v půlce zahrady, tam to bude umístěné, jinak že to kouří to mi je celkem fuk, nebude to zase tak hrozné když se maže 1:50. Jde mi o tu funkci, zda se do toho mám pustit, nebo ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 23.07.2023, 12:55 »

Pokud bude mazání 1:50, čili nejnovější provedení motoru Trabant, tak to bude o něco lepší. Jenže stále zůstává problém, že to stojí na místě, za jedoucím autem se to ředilo a rozfoukávalo lépe. Že vám to nevadí se dá pochopit, ale aby nebyly problémy se sousedy.

K měničům: většina měničů používá obdélníkový průběh s mezerou a ten není vhodný pro zařízení s motory, ty se mnohdy nechtějí rozeběhnout a transformátory bručí a obé se přehřívá, u 1F motorů s pomocnou fází a kondenzátorem odcházejí rozběhové a hlavně běhové kondenzátory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 23.07.2023, 15:04 »

Hm no, v dobe kedy sa da najst benzinovy 5kW 4-takt za 150 EUR by som Vas ako suseda vcelku dost nenavidel za vyfukove plyny plus zvuk dvojtaktu. Specialne, ak by bol pouzivany pravidelne.

Vhodnost pre cerpadlo TUV je otazna - moderne cerpadla maju integrovany menic a dokazu zniest velmi nekvalitnu siet na vstupe. Alebo nenastartovat vobec - kus od kusu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ondřej Kolomazník
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 23.07.2023, 16:34 »

Hm no, v dobe kedy sa da najst benzinovy 5kW 4-takt za 150 EUR by som Vas ako suseda vcelku dost nenavidel za vyfukove plyny plus zvuk dvojtaktu. Specialne, ak by bol pouzivany pravidelne.

Vhodnost pre cerpadlo TUV je otazna - moderne cerpadla maju integrovany menic a dokazu zniest velmi nekvalitnu siet na vstupe. Alebo nenastartovat vobec - kus od kusu.
Takže otázka, fungovat to tedy bude? Nevím sice kde jste přišel na to, že 4kw elektrocentrál a stojí 150eur ale dobře. Zahradu mám velkou, takže se to rozfouká ??. Navíc ani to zase tak hlučné není, na traktůrku mám taky motor z trabanta, origo výfukem z trabanta a ještě jsem tam dělal dva perforáky a opravdu to bylo potichoučké gór na volnoběh Mrknutí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ondřej Kolomazník
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 23.07.2023, 17:54 »

Pokud bude mazání 1:50, čili nejnovější provedení motoru Trabant, tak to bude o něco lepší. Jenže stále zůstává problém, že to stojí na místě, za jedoucím autem se to ředilo a rozfoukávalo lépe. Že vám to nevadí se dá pochopit, ale aby nebyly problémy se sousedy.

K měničům: většina měničů používá obdélníkový průběh s mezerou a ten není vhodný pro zařízení s motory, ty se mnohdy nechtějí rozeběhnout a transformátory bručí a obé se přehřívá, u 1F motorů s pomocnou fází a kondenzátorem odcházejí rozběhové a hlavně běhové kondenzátory.
Dobře, takže když obětuji těch 3-4k tak mohu koupit střídač cca s 600-800w (nepřetržitých) s čistým sinusem a druhý nechám na odporové stroje nebo spínané zdroje, pak by to fungovat mohlo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 23.07.2023, 18:45 »

Za 3-4k lze koupit celou centrálu, ale vám jde zjevně o zážitek z bastlení, to umím pochopit, ač v tomto případě to nevidím jako příliš přínosné. Ale to k tomu patří.
Koukněte se na 230V alternátory, tam budete mít čistý sinus a odpadnou starosti s měniči a bateriemi.
Motory asi zmáknuté máte, takže regulace by nemusel být problém.
Střídač 600-800W by pro rozběh čerpadla nemusel stačit, ne vždy odpovídá nápis na měniči realitě. Prakticky mám odzkoušený bezproblémový rozběh 600W čerpadla v zátěži až na 2000W měniči.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ondřej Kolomazník
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 23.07.2023, 19:29 »

Za 3-4k lze koupit celou centrálu, ale vám jde zjevně o zážitek z bastlení, to umím pochopit, ač v tomto případě to nevidím jako příliš přínosné. Ale to k tomu patří.
Koukněte se na 230V alternátory, tam budete mít čistý sinus a odpadnou starosti s měniči a bateriemi.
Motory asi zmáknuté máte, takže regulace by nemusel být problém.
Střídač 600-800W by pro rozběh čerpadla nemusel stačit, ne vždy odpovídá nápis na měniči realitě. Prakticky mám odzkoušený bezproblémový rozběh 600W čerpadla v zátěži až na 2000W měniči.
To čerpadlo má asi 60-90w, to problém nebude ??. Já vím že se za to dá koupit centrála, jednu doma dokonce mám ale má jen 2kw a řeším to, že neutáhne ani bojler s ledničkou. Potřebuju něco dalšího, jak jsem psal, věci màm doma krom toho střídače s čistým sinusem ??

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 23.07.2023, 20:14 »

Výše jste psal 400W, pro těch 90 je to v pohodě, ne už tak pro ledničku.
Ono takhle fungovat lze, kamarád tak měl udělanou chatu, jen to honil motorem z favorita a chladící vodu proháněl přes kombinovaný bojler. Ale byla to taková z nouze ctnost, než elektrifikoval i osadu.
Motory z aut nejsou kncipovány jako stabiláky a provoz v konstantních otáčkách urychluje amortizaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 22 dotazů.