Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak se určí velikost trubičkové pojistky k síťovému transformátoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se určí velikost trubičkové pojistky k síťovému transformátoru?  (Přečteno 4185 krát)
Milan Krúpa 2
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



WWW
« kdy: 11.09.2022, 10:35 »

Změřil jsem, že proud, který odebírá moje zařízení ze sítě, se pohybuje při největším odběru kolem 18mA AC.
Trochu to skáče, ale proud nikdy nepřekročil 20mA AC.

S mým vybavením bohužel nedokážu zjistit, jaký špičkový proud to odebírá v okamžiku zapnutí.

Použité trafo je TEZ2,0 / D  (2VA - 230V/7,5V)
Mám tam ještě paralelně k primárnímu vinutí varistor 10D561K jako přepěťovou ochranu.

Jen tak od oka jsem tam střelil pomalou pojistku 50mA/T a zdá se, že drží.
Je to správně, nebo byste doporučili nějakou jinou?


PS:
Podobné téma jsem tu našel, ale tam se řešilo stejnosměrné napětí s odporovou zátěží:
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,35722.msg279129.html


* sitova_cast_sch.gif (13.51 KB, 966x688 - prohlédnuto 287 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 11.09.2022, 13:33 »

Je otázkou, co má pojistka jistit. V tomto případě jistí trafo minimálně, tato malá trafa jsou velice měkká, některá dokonce zkratuodolná, a zkrat na sek. straně se pojistkou na primáru dostatečně odjistit nedá. Trafo proti zkratu by lépe jistila pojistka na výstupu. Takto zapojená pojistka zareaguje hlavně při funkci přepěťové ochrany -  varistoru, kdy ochrání trafo před přepětím a ostatní spotřebiče, napájené ze stejného okruhu, před případným výpadkem napájení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Krúpa 2
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



WWW
« Odpověď #2 kdy: 11.09.2022, 18:18 »

Plánoval jsem, že by pojistka měla chránit hlavně před zkratem mezi závity na primární straně trafa.
To je nejčastější porucha, se kterou jsem se u síťových transformátorů setkal.
Začaly se pak přehřívat a snižovat napětí na sekundární straně.

S tímto konkrétním typem trafa ale žádnou osobní zkušenost nemám, takže je opravdu možné, že tam ta pojistka bude jen k té ochraně před přepětím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Deductio
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline


__09.02__ 31.01.2023


« Odpověď #3 kdy: 13.09.2022, 09:32 »

Změřil jsem, že proud, který odebírá moje zařízení ze sítě, se pohybuje při největším odběru kolem 18mA AC.
Trochu to skáče, ale proud nikdy nepřekročil 20mA AC.
...
Použité trafo je TEZ2,0 / D  (2VA - 230V/7,5V)
...

2/230=9mA
18mA>9mA
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 13.09.2022, 09:51 »

Tento výpočet je k ničemu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 13.09.2022, 13:37 »

Nejmenší tavné pojistky se kterými jsem se setkal měly hodnotu 32mA. ta už by se mohla  přepálit při mezizávitovém zkratu.  Tyhle malý trafa pracují s účinností okolo 50 procent a dost topí i bez odběru. Některá provedení mohou být zkratuvzdorná, pokud dojde k mezizávitovému zkratu na primáru, může zařízení při omezeném výstupním napájení nějak fungovat (nespolehlivě) se vzrůstajícím oteplením se může zvětšovat  i rozsah mezizávitových zkratů a v konečném výsledku se někde přepálí vlastní vodič vinutí. 
Obávám se, že  takto malé pojistky v tomto zapojení mohou odcházet častěji vlivem přepětí.
Pokud chcete jistit proti mezizávitovému zkratu na primárním vinutí, přijde mi to docela zbytečné, pokud chcete aby zařízení v přépadě malého mezizávitového zkratu svým výpadkem  neumožňilo nespolehlivou funkci, tak pak asi ano.  Ale chtělo by to trochu měřit jaké jsou proudové špičky a jaký je proud trafa při přepálení pojistky. Úplně první otázka by měla být, jestli je to pro danou aplikaci opravdu potřeba
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 13.09.2022, 14:35 »

Pojistky T32mA mám dokonce v několika kusech ve svých zásobách, zbyly mi od nějakého projektu z doby těsně porevoluční, pak jsem je už nikdy nepotřeboval. Dnes jsem se zrovna díval na stránky jednoho z mých dodavatelů, a ten tam má nejnižší hodnoty 63 a 80 mA a u druhého již od 32mA, některé jsou dokonce skladem, jiné na objednání, cena je několikanásobn ě vyšší než u běžných hodnot. Obvykle mívají dodavatelé hodnoty od 100mA jak v provedení F tak T.

Když to trafo bude mít problém v podobě mezizávitových zkratů, tak stejně shoří, tomu se nedá zabránit. Většina těchto traf je udělána natolik bezpečně, že nepředstavují ani v okamžiku destrukce nebezpečí. Pojistka bude dobrá při reakci varistoru na přepětí, to bych považoval za jediný důvod jejího použití. V tom případě bych použil pojistku s vyšším proudem, tak F100mA, ale pískovanou se zhášecí schopností 1500A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Krúpa 2
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



WWW
« Odpověď #7 kdy: 13.09.2022, 16:42 »

Trafo se hřeje tak nějak normálně. Měřil jsem to v práci asi po hodině provozu FLIRem a má nějakých 40°C na povrchu.
Víc se mi tam hřeje stabilizátor v pouzdře TO-92 (51°C). Musím ještě trochu předělávat plošňák, tak ho vyměním za TO-220 - prostoru tam mám dost.

Pojistku na primáru nechám, ale podle vašich rad jí změním na rychlou a pískovanou.

D_Í_K_Y  za názory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 13.09.2022, 20:24 »

Na takych malach trafach vidam skor tepelnu poistku prilepenu paskou na vinutie. Aktivacna teplota pre rozpojenie okolo +70 celzia. Skrat medzi zavitmi sa prejavi najma zvysenym oteplenim.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Deductio
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline


__09.02__ 31.01.2023


« Odpověď #9 kdy: 14.09.2022, 13:31 »

Zkušený člověk by ten transformátor navrhnul podle tohoto výpočtu:
Změřil jsem, že proud, který odebírá moje zařízení ze sítě, se pohybuje při největším odběru kolem 18mA AC.
Trochu to skáče, ale proud nikdy nepřekročil 20mA AC.
...
Použité trafo je TEZ2,0 / D  (2VA - 230V/7,5V)
...

2/230=9mA
18mA>9mA
Aby ten transformátor, až bude zavřený v krabičce, v plném provozu i v létě, neshořel?
(Ale tady je tento výpočet k ničemu.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Krúpa 2
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



WWW
« Odpověď #10 kdy: 14.09.2022, 14:31 »

Ještě pro upřesnění doplňuji:

Po provizorní výměně stabilizátoru za pouzdro TO-220 jeho teplota klesla pod 40°C.
Teplota povrchu trafa pořád kolem 40°C.
Odběr ze sekundáru v žádném režimu nepřekročil 50mA AC.
Výkon pak vychází 0,05A * 7,5V = asi 0,4VA, takže s 2VA trafem jsem hluboko pod limitem

Přehřívání trafa v krabičce bych se nebál.
Mám na procesoru ještě volný vstup, tak bych mohl teplotu trafa hlídat a případně hlásit nějakou "poruchu",  ale v tuto chvíli to řešit nebudu.



* infra.jpg (171.65 KB, 639x852 - prohlédnuto 158 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 14.09.2022, 14:48 »

Nejnížší hodnota pojistky, která se dá (s obtížemi a za nesmyslnou cenu) sehnat je 20 mA. S ohledem na její vlastnosti trafo stejně nezachrání - prohlédněte si vypínací charakteristik y. Char. F bude nejspíš  přehořívat bez důvodu a char. T  možná shoří až poté, co bude trafo už upečené. Velice záleží na tom, jak a čím bude zatížen sekundár trafa. Většina solidních výrobců malých traf používá výše zmíněnou bezpečnostní tepelnou pojistku ve vinutí, která je nevratná, takže její aktivace znamená stejně výměnu trafa.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Co je to za typ pojistek NV?
 Existuje tavna pojistka s kapalnym hasivem?
 Kde je lepší použít pojistky a kde jistič?
 Co si představit pod značkou BUSSMANN?
 Co znamená pojem pojistky slabé vazby?
 Jakou zvolit hodnotu pojistek pro přepěťové ochrany?
 Jaké průřezy mají vlákna v pojistkách?
 Preco musi byt v elektromerovom rozvadzaci istic a nie poistka?
 Je možné v pojistkovém soklu E33 použít pojistkovou vložku pro E27?
 Sú lepšie poistky alebo istič?
 Jak vyměnit pojistkový spodek s ulomeným praporcem v HDS?
 Věříte víc jističi nebo pojistce?
 Ako fungujú polovodičové poistky?
 Kolik ampér vydrží trubičková pojistka 8A 250V připojená na 12V?
 Víte o náhradě pojistky tenkým spojem na PCB (/DPS)?
 Kolik by měl seriózní výrobce přepěťových ochran věnovat místa v katalogu svých produktů?
 Podzimní kvíz pro odlehčení - k čemu slouží 3ks pojistek E27?
 Setkali jste se s trubičkovými pojistkami vadnými z výroby?
 Co dělat když nefunguje starý závitový jistič? Nahradit pojistkovou patronou?
 Už jste zažili požár vlivem špatného předjištění na vlastní kůži?
 Jaká platí pravidla pro společné osazení pojistek a plynoměru?
 Kdy musí být ve spotřebiči pojistka a kdy ne?
 Dává se vždycky pojistka do držáku se stejnou velikostí pojistkového spodku?
 Ochrana proti přetížení
 Jak vypočítat trubičkovou pojistku v daném obvodu?
 OEZ roadshow16: Lištové pojistkové přístroje Varius
 Jakým principem se určí největší hodnota pojistky?
 Kde sehnat trubičkové pojistky 5x20mm na 12VDC, popř. jiný typ?
 Jak se označovaly jističe které se šroubovaly do pojistkových spodků?
 Jakou hodnotu by měla mít pojisková vložka E27 aby vypadla při 15V/16A?
 maxGUARD - inovativní elektronická pojistka
 K čemu slouží/sloužily tyto válcové pojistky?
 Řešíte nějakým způsobem nesourodé pojistky v HDS ?
 Z jakého období mohou být tyto pojistky a hlavní vypínač?
 #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
 Jak a čím jsme jistili v roce 1970?
 Umíte objasnit charakteristiku vypínací doby jističe a pojistky vůči proudu?
 Soustružníkova pojistka.
 Lze někde sehnat sklíčka do pojistkových hlavic E33?
 Jakou rychlost znamená "D" na staré skleněné trubičkové pojistce 5x20?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 22 dotazů.