Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Poškodí se chránič vetším proudem než jmenovitým?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Poškodí se chránič vetším proudem než jmenovitým?  (Přečteno 7760 krát)
MichalBrabec
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 19.04.2020, 19:17 »

Může se chránič poškodit větším proudem než je jmenovitý proud daný výrobcem? Mate s tím zkušenost, že by chránič přestal reagovat nebo jinak "zkolaboval". Ptám se z tohoto důvodu, že se mi stalo,že jsem nakoupil chrániče 2p 25A místo 40A. RD s hl. jističem 32A je celkem výjimka tak to člověka netrklo. Chrániče jsem vyměnil za 40A, ale zajímá mě jestli výrobce zastavuje linku a mění v chrániči  o  nula nula nic tlustší vnitřnosti nebo jen natiskne 40A místo 25A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 19.04.2020, 20:38 »

Zeptejte se výrobce, ono to bude asi trochu jinak u renomované firmy a u čínsko-polských plagiátorů.

Kdo někdy viděl vnitřnosti chrániče a zná princip činnosti, tak si lehce odvodí, co se musí změnit kvůli většímu dovolenému zatížení a nebude to jen o 0,0000....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 19.04.2020, 21:52 »

U 1f bych na základě doporučení dobrého výrobce byl ochoten risknout jistič/chránič 1/1.
U 3f doporučuji o dva stupně vyšší, kvůli kontaktu N.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 19.04.2020, 22:09 »

...
U 3f doporučuji o dva stupně vyšší, kvůli kontaktu N.
Asi ano, ale na čem ten požadavek postavit?
U jednofázových chráničů je to jasné, co teče po L, to teče po N, pokud tam bude rozdíl, měl by to chránič "ukončit"
U třífázových při nějaké kombinaci činné, kapacitní a indukční zátěže nebo při velkém obsahu vyšších harmonických může téci N vodičem (a tedy i přes N kontakt) větší proud než je nejvyšší proud v jedno z vodičů L.
Kolik výrobců u čtyřpólových chránič jističo-chráničů hlídá proud ve všech 4 pólech?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 19.04.2020, 22:47 »

Asi ano, ale na čem ten požadavek postavit?
U jednofázových chráničů je to jasné, co teče po L, to teče po N, pokud tam bude rozdíl, měl by to chránič "ukončit"
U třífázových při nějaké kombinaci činné, kapacitní a indukční zátěže nebo při velkém obsahu vyšších harmonických může téci N vodičem (a tedy i přes N kontakt) větší proud než je nejvyšší proud v jedno z vodičů L.
Kolik výrobců u čtyřpólových chránič jističo-chráničů hlídá proud ve všech 4 pólech?
V bytové instalaci bych se obecně harm.a pod nebál.
Nicméně když juknu do střev chrániče na pidikontaty a uvědomím si na jakém tenkém plíšku kontaktu N visí bezpečnost celé instalace (v rozšířených případech centr.pch),  tak mě jímá hrůza, u tzv.ekonomický ch výrobců je to fakt síla.
Už jsem to i zde uváděl leta, že bych strašně rád PCH bez kontaktu v N, (jen s cívečkou).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 19.04.2020, 22:48 »

Kolik výrobců u čtyřpólových chránič jističo-chráničů hlídá proud ve všech 4 pólech?

Myslím, že v tomto vláknu o jističochránič ích není řeč. V třífázovém provedení je to velmi vzácná záležitost.

Třífázové jističe se také obvykle dělají s jištěním ve fázích a N je osazeno pouze spínačem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 20.04.2020, 22:51 »

Čtyřpolový jističochránič jsem ještě neviděl, ale možná ve Wuchanu ho brzo vyvinou.
Harmonické proudy v bytové výstavbě jsou problém, málokdo si to uvědomuje. Není to problém chráničů, protože tam nejsou, ale u stoupacích vedení v Praze jsem už na to narozil několikrát.
Jinak se přikláním k názoru používat o stupeň výše.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 20.04.2020, 23:17 »

Čtyřpolový jističochránič jsem ještě neviděl,
Třeba Hager ADM416.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 21.04.2020, 07:29 »


Nicméně když juknu do střev chrániče na pidikontaty a uvědomím si na jakém tenkém plíšku kontaktu N visí bezpečnost celé instalace (v rozšířených případech centr.pch),  tak mě jímá hrůza, u tzv.ekonomický ch výrobců je to fakt síla.
Podľa môjho hlavná príčina sú zle vyhodnotené riziká a potom už ani kvalitný tenký pliešok nemá veľmi jak ten rizikový stav napraviť

Vidím to dosť často, ono zapojiť miesto jedného 3f PCH tri 1f PCH chce kus viac porozmýšľať o inom jak bežnom usporiadaní v rozvádzači, a to sa málokomu chce
Keby bolo na mne, tak do 3f EI pre priestory na bývanie by som jeden 4p PCH na začiatok EI najradšej zakázal. I ten na 300mA
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 21.04.2020, 10:00 »

Čtyřpolový jističochránič jsem ještě neviděl, ale možná ve Wuchanu ho brzo vyvinou.
Kroutím očima zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 21.04.2020, 11:04 »

Může se chránič poškodit větším proudem než je jmenovitý proud daný výrobcem?

To myslíte tuto otázku fakt vážně?  Mrknutí  Proč by to tam výrobce jinak psal? Jen tak pro srandu? Čemu bychom pak mohli věřit, když ne těmto údajům?

... ale zajímá mě jestli výrobce zastavuje linku a mění v chrániči  o  nula nula nic tlustší vnitřnosti nebo jen natiskne 40A místo 25A.

Proč by měl kvalitnější přístroj prodávat levněji? Nebo se domníváte že by vyráběl jen PCH na 125A a jen na některé tiskl 25A, 40A, 63A a tak dál? Cenu toho přístroje určuje často množství mědi a železa v něm použité. Zkuste si někdy zvážit kvalitní přístroj a porovnat jeho váhu s levnou řadou. TO se týká jak jističů, tak chráničů. Jinak víte jaký je rozdíl mezi kvalitním jističem a jističem za pár korun? Tedy pokud pominu tu váhu přístroje? Levný jistič bude fungovat stejně jako ten kvalitnější, ale jen do té doby, než dostane pár "ran od zkratu" Kvalitní přístroj to přežije, ale ten levný po 2-4 zkratech přestane prostě fungovat. U PCH je riziko zničení kontaktů podobné, ale může být fatálním, pokud zničíte kontakt N. TO se pak dějou věci  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 21.04.2020, 12:32 »

Harmonické proudy v bytové výstavbě jsou problém, málokdo si to uvědomuje. Není to problém chráničů, protože tam nejsou, ale u stoupacích vedení v Praze jsem už na to narozil několikrát.

Hovoříte o redukovaném nebo plnotučném vodiči PEN ve stupačce?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 21.04.2020, 12:50 »

Když už se tu zase sáhodlouze řeší virtuální problém, tak položím dvě otázky:
1. Viděl někdy někdo z vás (nás) přerušený N v chrániči, který byl jištěn predepsaným jističem?

2. ...,  který nebyl jištěn předepsaným jističem?

Děkuji za odpovědi.

Za mě:
1. Ne
2. Ne
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 21.04.2020, 14:51 »

1.Ano
2.Ano
Dejme tomu kolem 10 případů.
3.Největší počet případů se projevuje spíše nenápadně, a to zrychleným odcházením elektroniky v instalaci vlivem přechoďáčku na kontaktu N, což je jev, který trvá roky bez zjevného okamžitého následku.
Dle toho co jsem na kontaktech chráničů viděl (pidijiskry) při začátku  průchodu proudu kolem 20A, což je běžný krátkodobý proud zásuvkového okruhu v praxi, tak bych se neodvážil uvažovat o nějaké "centrální" pětadvacítce, či dvaatřicítce, ale začínám 40A, kde jsem jiskření již téměř nezaznamenal.
Kdo je vybaven analyzátorem sítě, může si to pro sebe potvrdit, přechodový děj je tam vidět nádherně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 21.04.2020, 15:19 »

tak bych se neodvážil uvažovat o nějaké "centrální" pětadvacítce, či dvaatřicítce, ale začínám 40A, kde jsem jiskření již téměř nezaznamenal.

Hmm, a jaká iná výhoda jedného 4p PCH okrem ľahšieho zapojenia v rozvádzači vás vedie k tomu, že staviate spoľahlivosť a škody na spotrebičoch v EI pre domácnosti na jednom kontakte?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 21.04.2020, 15:29 »

Hmm, a jaká iná výhoda jedného 4p PCH okrem ľahšieho zapojenia v rozvádzači vás vedie k tomu, že staviate spoľahlivosť a škody na spotrebičoch v EI pre domácnosti na jednom kontakte?
Nejsem zastáncem 3f centrálů, právě z tohoto důvodu.
Realita je ovšem jinde, troufám si tvrdit, že jsou a budou instalovány v bytech a baráčcích asi tak z 80%.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 21.04.2020, 16:29 »

Hmm, a jaká iná výhoda jedného 4p PCH okrem ľahšieho zapojenia v rozvádzači vás vedie k tomu, že staviate spoľahlivosť a škody na spotrebičoch v EI pre domácnosti na jednom kontakte?

Co potom v drevostavbe s povinnym centralom ? Sice iny rezidualny prud, ale kontakty tie iste, rozdiel bude v zavitoch na rozdielovom trafe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 21.04.2020, 17:43 »

Co potom v drevostavbe s povinnym centralom ? Sice iny rezidualny prud, ale kontakty tie iste, rozdiel bude v zavitoch na rozdielovom trafe.
Podľa môjho drevostavba keď je určená na bývanie (laici),  si v pohode vystačí na začiatku EI s  2pol. FI30mA, po jednom na každú fázu
Norma síce udáva 300mA, ale ja to vidím len jak max. hodnotu, menej nemá čomu vadiť
Drevostavba tiež môže mať všelijaké využitie, ťažko sa dá predpokladať že jedna podmienka bude platiť pre všetky jej spôsoby využitia rovnako a bez výnimky

V konkrétnej debate je dobré vedieť oveľa viac jak len jedno slovo "drevostavba",  bo aspoň mňa láka aby som si potom domýšľal čo sa mi hodí keď je málo informácií
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Proč vypadne chránič při vypnutí sazbového spínače?
 Proč mi spínané zdroje vyhazují proudový chránič?
 Jsou nespolehlivě fungující test tlačitka u nových chráničů normální věc?
 Je vypínací čas 293 ms pro "S" proudový chránič v pořádku ?
 Čo všetko chráni netestovaný prúdový chránič?
 Vydrží proudový chránič časté ruční vypínání?
 Chránič neustále vybavuje, testové tlačítko je nefunkční. Co s tím?
 Může být příčinou výpadku chrániče otřes?
 Jak se orientujete v selektivitě proudových chráničů vy?
 Může vypínat chránič z důvodu poklesu napětí?
 Je správně zapojený chránič, pokud vybavuje po sepnutí čehokoliv?
 Proč vybavuje centrální proudový chránič?
 Může samovolně vybavit proudový chránič při poklesu napětí v síti?
 Proč vybavuje proudový chránič?
 Jak netestovat chrániče?
 Z jakého důvodu nepravidelně vybavuje proudový chránič u čerpadla?
 Jak odhalit padání proudového chrániče?
 Také jste se setkali se zmetkovými chrániči BONEGA?
 Je proudový chránič vadný, když nevybaví při spojení fází?
 Prečo mi vybavuje chránič i pres izolacný odpor 20M ohm?
 Proč padá občas proudový chránič, i když odpojím všechny jističe za ním ?
 Jak odhalit příčinu vybavování proudového chrániče charakteristiky G?
 Máte nějaký tip nebo představu co s tím, když padá proudový chránič?
 Jak zabránit vlhkosti v zásuvce s proudovým chráničem?
 Proudové chrániče (třetí, aktualizované vydání 2015)
 Jak vyřešit náhodné vypínání proudového chrániče NDR v bytovce?
 Proudový chránič nevypíná když je problém s uzemněním?
 Proč vypíná proudový chránič při vyšší zátěži?
 Proč vybavuje chránič při všech odpojených fázích?
 Jak zjistit příčinu praskání chrániče?
 Prečo vyhadzuje "ističo-chránič" pri výpadku elektriky?
 Proč proudový chránič vybavuje s wagosvorkami a věnečkem ne?
 Proč třífázový proudový chránič neodpojuje N?
 Je demontáž FI ve stávajícím zařízení, je hrubá závada?
 Jak to, že proudový chránič vypadává, když je vše vypnuté?
 Proč nezapojená fáze shazuje proudový chránič?
 Jaké máte zkušenosti s ověřováním proudových chráničů typu B?
 Je správné, že proudový chránič vypne při úderu blesku do nedalekého sloupu?
 Jak odhalit unikající proud jednofázových spotřebičů na přívodu CYKY 5x2,5?
 Jak odhalit příčinu padání proudového chrániče litografického stroje?
 Jak otestovat rychlost vypínání proudového chrániče?
 Jak často se setkáváte s nefunkční proudovým chráničem?
 KNIHA: Proudové chrániče a obloukové ochrany
 Kde nasadíte proudový chránič s automatickou sebekontrolou?
 Co další ještě uživatel staré nulované elektroinstalace asi netuší?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.