Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Je v zásuvce nějaký proud, když není zapojen žádný spotřebič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je v zásuvce nějaký proud, když není zapojen žádný spotřebič?  (Přečteno 20994 krát)
vitaX
« kdy: 31.10.2010, 16:44 »

Je v zásuvce nějaký proud, když v ní není zapojen žádný spotřebič? Když máte na okruhu např. pět zásuvek a do jedné zapojíte spotřebič, tak je poté stejný proud i ve zbývajících zásuvkách?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 31.10.2010, 17:26 »

Pokud je těch 5 zásuvek nasmyčkováno ve stejném okruhu a spotřebič připojíte do té nejvzdálenější tak ano.
Pamatujete umývárny na chmelu? Jedno korýtko a několik kohoutků spojenýc trubkou. Jak tekla voda do posledního kohoutku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 31.10.2010, 17:30 »

Zkuste si to představit jako vedení vody s několika kohoutky.
Pokud otevřete hlavní ventil do potrubí (zapnete jistič),  dostane se do potrubí tlak (napětí),  pokud pak otevřete kohoutek, začne z něj vytékat voda (proud),  když otevřete víc kohoutků, poteče proud z každého a na začatku bude jejich součet, a po trase bude vždy součet proudů tekoucích touto větví, ale kohoutkem který bude zavřený nepoteče nic (zásuvka-vidlice),  ale T-kusem k odbočení (svorky zásuvky s připojeným přívodním a odvodním kabelem) poteče součet proudů vytékajících z potrubí za tímto odbočením. Vzhledem k tomu, že potrubí má nějakou tlakovou ztrátu, bude postupně od zdroje docházet ke ztrátě tlaku (úbytek napětí). Pokud otevřete všechny kohoutky naplno, poteče vám třeba voda z každého už jen polovičním  proudem, než kdyby jste otevřel jen jeden (potrubí to prostě nepřenese),  tady teď trošku srovnání pokulhává, protože na vodě nebude nic co by omezilo průtok (jistič),  který u elektro vypadne.

Omlouvám se pokud to vyzní jako pro úplného laika, ale dotaz mě tak přijde zformulovaný.. .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
IM
« Odpověď #3 kdy: 31.10.2010, 22:46 »

Pokud je těch 5 zásuvek nasmyčkováno ve stejném okruhu a spotřebič připojíte do té nejvzdálenější tak ano.
Pamatujete umývárny na chmelu? Jedno korýtko a několik kohoutků spojenýc trubkou. Jak tekla voda do posledního kohoutku?
Když už, tak on se umývá u jenoho kohoutku a ptá se, zda teče voda i z ostatních 4.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 01.11.2010, 07:12 »

Když už, tak on se umývá u jenoho kohoutku a ptá se, zda teče voda i z ostatních 4.
Myslím, že je to i tak pochopitelné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 01.11.2010, 07:31 »

Já přemýšlím, jestli tazatel má jasno v tom co je to proud a co je to napětí

Napětí se přenese na vše, co je vodivě spojeno se zdrojem
Proud teče jen tam, kde pro něj vznikne vodivá cesta
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
jik
« Odpověď #6 kdy: 01.11.2010, 09:02 »

... a vypadá to, že tři výše odpovídající také ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jik
« Odpověď #7 kdy: 01.11.2010, 09:26 »

... a vypadá to, že tři výše odpovídající také ne.

Omlouvám se,

já bych to posal tak, že v zásuvkové krabici proud v drátech by se dal naměřit ( podle toho ve které),  ale síla, co dokáže kopnout, i zabít je v jedné dírce zásuvky - s nepatrnými rozdíly, stejná.

 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 01.11.2010, 09:39 »

Přirovnání s koupelnou:
Proud vody = proud v okruhu zásuvek
Tlak vody = napětí v okruhu zásuvek.

Zatímco napětí je tam stále, proud teče až po otočení kohoutku (zapnutí spotřebiče).
Teče pak celým obvodem od trafa až ke spotřebiči (celým potubím od vodárny až ke kohoutku).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
jik
« Odpověď #9 kdy: 01.11.2010, 09:49 »

Přirovnání s koupelnou:
Proud vody = proud v okruhu zásuvek
Tlak vody = napětí v okruhu zásuvek.

Zatímco napětí je tam stále, proud teče až po otočení kohoutku (zapnutí spotřebiče).
Teče pak celým obvodem od trafa až ke spotřebiči (celým potubím od vodárny až ke kohoutku).

Já tohle přirovnání taky používám, ale myslím se, že pro vitaXe to nebude ideální.

 Mrknutí   Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jik
« Odpověď #10 kdy: 01.11.2010, 09:57 »

A pokud podnět k vitaXově otázce zadal zvýšený přechodový odpor smyčkování hliníkovými vodiči na kontaktech některé zásuvky v obýváku, tak jsme tady všichni za pitomce.

 Škleb  Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
abc
« Odpověď #11 kdy: 01.11.2010, 12:58 »

Skôr by som otázku formuloval takto: Dá sa zistiť či je do smyčkovanej zásuvky zapojený spotrebič? Keď máme napr. 5 zásuviek, stojíme pri prvej a chceme zistiť, či je v 2/3/4/5 zásuvke zapojený spotrebič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #12 kdy: 01.11.2010, 13:21 »

Skôr by som otázku formuloval takto: Dá sa zistiť či je do smyčkovanej zásuvky zapojený spotrebič? Keď máme napr. 5 zásuviek, stojíme pri prvej a chceme zistiť, či je v 2/3/4/5 zásuvke zapojený spotrebič.
Teoreticky tak, že budeme měřit proud, který zásuvkou protéká. Pokud na vodičích naměříme nějaký proud, je v některé vzdálenější zásuvce připojen spotřebič (bližší zásuvku ovšem takto nezjistíme).

Prakticky tam dostanem s bídou šroubovák, takže bez nějakého speciálního udělátka těžko něco změříte.

Zvýšený přechodový odpor = ucpaná trubka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Zdenek2752
« Odpověď #13 kdy: 02.11.2010, 08:57 »

K původní otázce. O proudu se nedá říct jestli je, nebo není. Proud teče. Je, nebo není se dá říct o napětí. Přirovnání s tlakem a proudem vody nemá chybu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #14 kdy: 02.11.2010, 09:19 »

I když toto téma někomu přijde přihlouplé, jsem rád, že je odtud nyní jasné, proč se neříká zařízení pod proudem, ale pod napětím.

Příběh:
Franta: Kouká na volnou zásuvku a ptá se: "Je ta zásuvka pod proudem?"
Pepa: Hňupe, nic v ní není, tak proud neteče!
Franta se vrhl na zásuvku holýma rukama a koplo jej to.

Franta:
Vždyť to kope! Co jsi kecal?!
Pepa: Říkal jsem, že jsi hňup. Zásuvkou nemusí téct proud, aby byla nebezpečná. Je pod napětím, pod tím tvým proudem byla až ses dotkl fázového vodiče.
Franta: Běž do háje s takovou výukou. To jsi mi nemohl normálně vysvětlit?
Pepa: Víš, kdybys nebyl hňup, tak ano. Takto mám jistotu, že si zapamatuješ!
Franta: Ty jsi normální uchyl!
Pepa: Dost možná, ale vnímej tu přidanou hodnotu. Pochopil jsi vztah napětí a proudu.

Tak tento můj příběh strašně rád vyprávím, protože se opravdu stal :-)

P.S. Pro učel výuky se neuvažovalo s průběžnou zásuvkou, ale v tom obvodě s koncovou!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
vitaX
« Odpověď #15 kdy: 12.11.2010, 22:35 »

Dotaz je z čistě zajímavosti, mám zásuvky vedené z věněčku.Přívod do věnečku a z něj zásuvky na dvě dvě strany. Že je stále napětí na všech zásuvkách chápu, mě zajímalo, jestli když na jedné straně zapnu spotřebič a proud mi poteče přes věneček na jednu stranu k zásuvkám, jestli poteče i na druhou stranu k zásuvkám, kde nic zapojeného není. Z přáspěvků chápu, že na tu druhou stranu, kde je spotřebič vypnutý nepoteče, chápu to správně?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 12.11.2010, 22:43 »

Ano chápete správně. V analogii s vodou je ten věneček T kus u odbočky ke kohoutku...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kde najít informace o moderních el. rozvodech?
 Je někde na internetu legenda ke značkám, které jsou v elektrovýkresu pro domek?
 Poradi mi nekdo se svepomoci provedenou rekonstrukci elektroinstalace?
 Od jakého napětí se počítá silnoproud?
 Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
 Uplny zacatecnik by chtel znat zakladni veci, od barvy kabelu po zapojeni.
 Jaký je prosím rozdíl mezi předpisem a normou?
 Má Eon zákonnou povinnost připojit pozemek pro stavbu domu?
 Je toto zapojení koupelny správné?
 Jak si položit novou elektriku sám?
 Jak na dalku zjistit, ze v el. siti (rekreacni chalupa) doslo k preruseni?
 Poraďte jaké překvapení mě může potkat při el.instalaci běžné garáže?
 Kdo je povinnen zřídit veřejné osvětlení u objektu vzdáleného od obce?
 Co obnáší zavedení elektřiny do garáže?
 Jaká bude približná cena ,přízemního nepodsklepeneho RD 5+1 bez podkroví?
 Kdo má nahlásit zlomený izolátor?
 Jaký je rozdíl mezi Gu10 a Gz10 a mezi Gx5,3 a Mr16?
 Jaký je rozdíl mezi rozvaděčem a rozvodnicí?
 Proč svítí doutnavka i bez držení uzemnění?
 Kde sehnat kompletní normy čsn o elektrice?
 Co přesně znamená minimální proud digitálního časového spínače?
 Pomůžete mi pochopit vztahy elektrických potenciálů?
 Může malba zdi vyblednout od elektrického kabelu?
  Prečo VSE odpojilo elektrinu bez upovedomenia majiteľa?
 Su nejake doporucenia pre kabelaz v spalnach?
 Proč jsem elektricky nabitá?
 Je zasuvka zdroj napeti nebo proudu?
 Musíme souhlasit se zrušením stávající HDS na objektu?
 Čo je to fáza?
 Proč je u AC sítě proti sobě fáze/zem a ne fáze/fáze?
 Kdo by vysvětlil vztah napětí mezi uzemněním a fází?
 Proč když připojím spotřebič do sítě nevznikne zkrat?
 Odkud, kam teče proud?
 Co je potřeba ke kusové výrobě led lampiček?
 Jaký je odběr trafa?
 Vyzná se někdo v certifikaci (CE, shoda, ..) u elektroniky do 9V?
 Jakou středoškolskou literaturu zvolit pro pochopení praktických zapojení?
 Rozdělí se proud mezi 2 vodiče?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 22 dotazů.