Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Proč svítí doutnavka i bez držení uzemnění?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč svítí doutnavka i bez držení uzemnění?  (Přečteno 18542 krát)
xyx
« kdy: 31.03.2010, 17:42 »

Ve staré instalaci mi svítí doutnavka u "vadasky" po přiložení na fázi i bez držení země (mám na mysli ten malý železný výstupek, který se drží prstem). Doutnavka svítí slabě a jakmile chytnu zem, rozsvítí se více.   Řekl jsem si, stará instalace asi je někde nějaká chyba.

Ale u nové instalace u některých zásuvek svítí doutnavka také bez držení země.
Jak je to možné, že u některých zásuvek nové instalace doutnavka bez držení země nesvítí a některé ano?

#117#

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 31.03.2010, 20:25 »

To neřešte, žádná chyba to není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 31.03.2010, 20:26 »

Jak je možné, že si někteří přečtou místní "Návod k obsluze" a pak použijí tlačítko VYHLEDÁVÁNÍ a někteří prostě opakovaně zadávají již tolikrát položené dotazy.  zed
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 31.03.2010, 20:26 »

Jedna otázka?
Co máte na sobě, resp. na čem stojíte a v čem (myslím boty, ponožky apod.) a kde. Tento jev je zcela normální a je způsoben zvýšenou vodivostí při měření doutnavkovou zkoušečkou zvláště v případech, kdy např. stojíte holýma nohama na částečně vodivé podlaze, tedy, když nejste dostatečně izolován od země. Vyzkoušejte na místech, kde vám doutnavka svítí i bez držení uzemňovacího bodu navléci si např. gumové boty a uvidíte. Může se to stávat rovněž v místnostech se zvýšenou vlhkostí, např. sklepy, prádelny a pod. Jen pro kontrolu dejte zkoušečku do zásuvky na fázi a pusťte ji. V tomto případě by neměla svítit. Jev je způsoben zvýšeným svodem a to buď prostředím, nebo zhoršením izolačního stavu vadasky. Doutnavce stačí opravdu velmi malý proud již pro slabé svícení. Když se dotknete uzemňovacího bodu, logicky tím usnadníte cestu proudu do země a tím dojde ke zvýšení svitu doutnavky. V těchto případech není jinak normální izolant až tak zcela izolující, neboť zde prochází tzv. svodový proud. Divil by jste se, co všechno vede, i když omezeně, proud. Může se stát, že při koupi nové vadasky nebude jev patrný. Schválně jděte do místnosti, kde je naprostá tma a přibližte ruku ke zkoušečce zastrčené do zásuvky a uvidíte v jaké vzdálenosti již teče doutnavkou proud. Ještě pro doplnění nedoporučuji používat vadasku s elektromagnete m laiky, neboť může dojít, při neodborné obsluze, k úrazu elektrickým proudem. Z tohoto pohledu je doutnavková zkoušečka bezpečnější.
Snad to tak stačí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Sichinger
*
Offline Offline



Jsou věci mezi fází a nulou


« Odpověď #4 kdy: 31.03.2010, 21:37 »

Už vidím jak někdo večer běhá nahatej po tmě s vadaskou po bytě, skáče kolem zásuvek. Mrknutí a trefuje se hrotem do dírek. Pozor ale na srdeční masáž od toho drátu co si tam jen tak visí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromotáže, alarmy, kamery, ovládání GSM, servis plyn kotlů, MaR pro všechny typy vytápění, tepelná čerpadla, kompenzace jalového výkonu, převíjení elektromotorů, RT E2A
xyx
« Odpověď #5 kdy: 31.03.2010, 21:47 »

V těchto případech není jinak normální izolant až tak zcela izolující, neboť zde prochází tzv. svodový proud. Divil by jste se, co všechno vede, i když omezeně, proud.

Když držím věc, která je z izolantu,tak jak může přes mně procházet proud. Izolant je přeci izolant.

Materiál snad dělíme na:
-vodiče (vedou proud)
-polovodiče (vedou proud za určitých okolností)
-izolanty (nevedou proud)

V tom případě se nejedná o izolant.

Některé věci jsou asi nad moje chápání  Jsem v rozpacích

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 31.03.2010, 22:06 »

Když držím věc, která je z izolantu,tak jak může přes mně procházet proud. Izolant je přeci izolant.
...

Některé věci jsou asi nad moje chápání  Jsem v rozpacích

Tak to vám přidám dalšího brouka do hlavy. Střídavý proud umí vést i vakuum.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 31.03.2010, 23:04 »

A dalšího brouka přidám já. Princip kondenzátoru je založen právě na dobré izolaci mezi deskami. A přesto vede ....
Mimochodem, na střední škole se učí, že neexistuje dokonalé dielektrikum (=izolant). Tady je pejsek zakopán.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 01.04.2010, 16:43 »

Když je ten Apríl tak ještě jedna kuriozitka:

CB anténa na autě, na konec se dá doutnavka, nemusí se ani připojovat, stačí ji jen šikovně na konec přilepit a když se stiskne PTT, doutnavka svítí!
- doutnavka není připojena
- radiostanice je napájena z palubní sítě 12-14V, nemá žádný obvod pro zvyšování napájecího napětí

Vysvětlení tohoto jevu poněkud přesahuje zaměření tohoto portálu, píšu to jen jako "příklad" toho, že doutnavka někdy svítí a "sama neví proč"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 01.04.2010, 16:53 »

Vysvětlení tohoto jevu poněkud přesahuje zaměření tohoto portálu, píšu to jen jako "příklad" toho, že doutnavka někdy svítí a "sama neví proč"...

Kdyby jen doutnavka, ona zářivková trubice může svítit když ji jen držíte v ruce vedle vhodné vysílací antény, když sem to viděl poprvé tak sem nevěřil protože ta 10m prutová anténa byla schovaná šikovně na stropě učebny.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
XL
« Odpověď #10 kdy: 01.04.2010, 17:23 »

Kdyby jen zářivka, ale i spálená zářivka, která už v lampě nesvítí, když se strčí do mikrovlnky, zavřou se dvířka, tak po zapnutí krásně svítí.....
Laikům to hlava nebere proč svítí když je spálená a navíc k ní nevedou dráty....
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kde najít informace o moderních el. rozvodech?
 Je někde na internetu legenda ke značkám, které jsou v elektrovýkresu pro domek?
 Poradi mi nekdo se svepomoci provedenou rekonstrukci elektroinstalace?
 Od jakého napětí se počítá silnoproud?
 Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
 Uplny zacatecnik by chtel znat zakladni veci, od barvy kabelu po zapojeni.
 Jaký je prosím rozdíl mezi předpisem a normou?
 Má Eon zákonnou povinnost připojit pozemek pro stavbu domu?
 Je toto zapojení koupelny správné?
 Jak si položit novou elektriku sám?
 Jak na dalku zjistit, ze v el. siti (rekreacni chalupa) doslo k preruseni?
 Poraďte jaké překvapení mě může potkat při el.instalaci běžné garáže?
 Kdo je povinnen zřídit veřejné osvětlení u objektu vzdáleného od obce?
 Co obnáší zavedení elektřiny do garáže?
 Jaká bude približná cena ,přízemního nepodsklepeneho RD 5+1 bez podkroví?
 Kdo má nahlásit zlomený izolátor?
 Jaký je rozdíl mezi Gu10 a Gz10 a mezi Gx5,3 a Mr16?
 Jaký je rozdíl mezi rozvaděčem a rozvodnicí?
 Kde sehnat kompletní normy čsn o elektrice?
 Co přesně znamená minimální proud digitálního časového spínače?
 Pomůžete mi pochopit vztahy elektrických potenciálů?
 Může malba zdi vyblednout od elektrického kabelu?
 Je v zásuvce nějaký proud, když není zapojen žádný spotřebič?
  Prečo VSE odpojilo elektrinu bez upovedomenia majiteľa?
 Su nejake doporucenia pre kabelaz v spalnach?
 Proč jsem elektricky nabitá?
 Je zasuvka zdroj napeti nebo proudu?
 Musíme souhlasit se zrušením stávající HDS na objektu?
 Čo je to fáza?
 Proč je u AC sítě proti sobě fáze/zem a ne fáze/fáze?
 Kdo by vysvětlil vztah napětí mezi uzemněním a fází?
 Proč když připojím spotřebič do sítě nevznikne zkrat?
 Odkud, kam teče proud?
 Co je potřeba ke kusové výrobě led lampiček?
 Jaký je odběr trafa?
 Vyzná se někdo v certifikaci (CE, shoda, ..) u elektroniky do 9V?
 Jakou středoškolskou literaturu zvolit pro pochopení praktických zapojení?
 Rozdělí se proud mezi 2 vodiče?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.