Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak je to s různými rolemi Projektanta/Konstruktéra dle nové legislativy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak je to s různými rolemi Projektanta/Konstruktéra dle nové legislativy?  (Přečteno 4133 krát)
Karolína Svobodová
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 14.03.2023, 14:44 »

Po dlouhé době rozhodování jsem se jako konstruktérka elektro rozhodla opustit svého milovaného, věčně insolventního a naprosto neznalého zaměstnavatele . Již delší dobu pročítám legislativu a různé varianty podnikání OSVČ v oboru elektro.

Dnes po návštěvě živnostenského úřadu jsem, ale lovila oči na stole. Vypadly mi když mi úřednice se sebejistotou úředníkům vlastní sdělila, že pro volnou živnost "Projektování elektrických zařízení" nepotřebuji žádné jiné oprávnění nebo autorizace. Tento fakt mne uzemnil lépe než slaný nálev a FeZn páska.  Šok Samozřejmě, že je to z profesního hlediska hloupost a úřednice nemá páru co se týče oboru elektro.

Ráda bych si tedy ověřila určitá fakta u vás podnikajících Projektantů/Konstruktérů.

Skondenzovala bych tedy celou záležitost do několika otázek, abych měla jistotu, že jsem to správně pochopila.  Nerozhodný

  • Pokud chci projektovat rozvaděče strojních zařízení potřebuji:
    -Volnou živnost "Projektování elektrických zařízení"
    -Oprávnění od TIČR dle paragrafu 7 zákona č. 250/2021 Sb.

  • Pokud chci navrhovat elektronické celky a DPS:
    -Volnou živnost "Výroba elektronických součástek, elektrických zařízení a výroba a opravy elektrických strojů, přístrojů a elektronických zařízení pracujících na malém napětí"
    -Oprávnění od TIČR dle paragrafu 7 zákona č. 250/2021 Sb. (Tady si nejsem jista zda je nutné při pohybování se v rámci malého napětí)

  • Pokud chci projektovat ve výstavbě dle stupňů technické dokumentace:
    -Volnou živnost "Projektování elektrických zařízení"
    -Oprávnění od TIČR dle paragrafu 7 zákona č. 250/2021 Sb.
    -Autorizace ČKAIT podle příslušného oboru zaměření.

  • Nicméně jsem nalezla několik rozporů a výjmek uváděných přímo na stránce samotné.
    Například technická dokumentace podle zákona č. 22/1997 Sb kam pokud se nepletu spadají i zařízení podle ČSN EN 60204.

Tudíž jsem z toho trochu na rozpacích.  Jsem v rozpacích


Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 14.03.2023, 23:07 »

Úřednice měla pravdu, ovšem ze svého úhlu pohledu na věc. Živnost si opravdu může zřídit kdokoli. Vy jste si možná spletla §7 NV 104 s §7 Z 250? To vás asi přivedlo k tomu oprávnění od TIČR, které se týká jiné živnosti. S vlastní činností je to ale složitější, podívejte se na blog pana Hlavatého, který si dal dost práce s tím, aby to přehledně shrnul: https://....cz/2022/05/co-musi-splnovat-projektant-elektro/ (a nepřehlédnete odkaz na https://www.....cz/co-splnit#prehled)
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 15.03.2023, 06:09 »

Citace
Dnes po návštěvě živnostenského úřadu jsem, ale lovila oči na stole. Vypadly mi když mi úřednice se sebejistotou úředníkům vlastní sdělila, že pro volnou živnost "Projektování elektrických zařízení" nepotřebuji žádné jiné oprávnění nebo autorizace. Tento fakt mne uzemnil lépe než slaný nálev a FeZn páska.  Šok Samozřejmě, že je to z profesního hlediska hloupost a úřednice nemá páru co se týče oboru elektro.

Úřednice je znalá věci a má naprostou pravdu ze stranu ŽÚ  tanecek
Další věci jsou předmětem podnikajícího, ten si musí nalést podklady pro svou práci!
Jako první, budete potřebovat přezkoušení z Vyhl.194/2022.
Pak další ,  co popisuje kolega........
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 15.03.2023, 07:28 »


Jako první, budete potřebovat přezkoušení z Vyhl.194/2022.


Proč?
Když se zjednodušeně "nebude při výkonu projekčních prací hrabat v elektrice",  pak není důvod mít jakýkoli paragraf. Může mít na to lidi.
Nebo se pletu?
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 15.03.2023, 08:10 »

Pokud chci projektovat rozvaděče strojních zařízení potřebuji:
-Volnou živnost "Projektování elektrických zařízení"
-Oprávnění od TIČR dle paragrafu 7 zákona č. 250/2021 Sb.
Žádné oprávnění TIČR, ani dle paragrafu 7 nepotřebujete.
Strojní zařízení, jakožto výrobky dle zákona č. 22/1997 Sb. nespadají pod zákon č. 250/2021 Sb.

Zákon č. 250/2021 Sb.
Citace
§ 1
(2) Tento zákon se nevztahuje na
a) posuzování shody výrobků před jejich uvedením na trh nebo do provozu, u nichž jsou požadavky na jejich ověření stanoveny jiným právním předpisem2),

Zákon č. 22/1997 Sb.,  o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 90/2016 Sb.,  o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh, ve znění pozdějších předpisů.



Pokud chci navrhovat elektronické celky a DPS:
-Volnou živnost "Výroba elektronických součástek, elektrických zařízení a výroba a opravy elektrických strojů, přístrojů a elektronických zařízení pracujících na malém napětí"
-Oprávnění od TIČR dle paragrafu 7 zákona č. 250/2021 Sb. (Tady si nejsem jista zda je nutné při pohybování se v rámci malého napětí)
Žádné oprávnění TIČR, ani dle paragrafu 7 nepotřebujete.
Zařízení malého napětí nespadají pod NV 194/2022 Sb.,  tedy ani pod odbornou způsobilost.

Nařízení vlády č. 194/2022 Sb.
Citace
§ 3
(2) Za činnost na elektrickém zařízení vyžadující odbornou způsobilost podle tohoto nařízení se nepovažuje obsluha elektrického zařízení malého a nízkého napětí.

Zaznamenáno
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 15.03.2023, 08:11 »



Pokud chci projektovat ve výstavbě dle stupňů technické dokumentace:
-Volnou živnost "Projektování elektrických zařízení"
-Oprávnění od TIČR dle paragrafu 7 zákona č. 250/2021 Sb.
-Autorizace ČKAIT podle příslušného oboru zaměření.
Žádné oprávnění TIČR, ani dle paragrafu 7 nepotřebujete.
Pokud projektujete ve výstavbě, potřebujete autorizaci. V zákoně č. 250/2022 Sb. je napsáno buď, anebo. Buď autorizace, anebo osoba znalá pro řízení činnosti (byť mnozí vykladači pravdy hlásají, že prý "musí" být obojí současně; proč, to ještě neřekl nikdo).

Zákon č. 250/2021 Sb.
Citace
§ 19
b) Osoba znalá pro řízení činnosti je oprávněna (...) projektování vyhrazených elektrických zařízení, které není předmětem autorizace podle zvláštního zákona9),
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 15.03.2023, 08:19 »

Proč?
Když se zjednodušeně "nebude při výkonu projekčních prací hrabat v elektrice",     pak není důvod mít jakýkoli paragraf. Může mít na to lidi.
Nebo se pletu?

Protože je to tam vysloveně napsáno bez ohledu zda se bude hrabat v elektrice!!
Paragraf 7, odsek1 /mimo poznámku 5/..Vyhláška 194/2022.... tanecek

POZN:
To si také myslelo hodně projektantů u dřívější Vyhl.50/78 že ji nemusejí mít!!
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 15.03.2023, 08:22 »

Protože je to tam vysloveně napsáno bez ohledu zda se bude hrabat v elektrice!!
Paragraf 7, odsek1 /mimo poznámku 5/..Vyhláška 194/2022.... tanecek
To je to, o čem jsem psal výše.
Je potřeba číst, co se tam píše.
Citace
Vedoucí elektrotechnik může vykonávat veškeré činnosti, které může vykonávat elektrotechnik, řízení činností, řízení provozu a projektování vyhrazených elektrických zařízení, které není předmětem autorizace podle jiného právního předpisu5).
Pokud je něco předmětem autorizace, tak to vedoucí elektrotechnik oprávněn vykonávat není. Tím pádem, proč by pro činnosti vyžadující autorizaci musel být vedoucí elektrotechnik (když to není oprávněn dělat)?
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #8 kdy: 15.03.2023, 09:01 »

Protože je to tam vysloveně napsáno bez ohledu zda se bude hrabat v elektrice!!
Paragraf 7, odsek1 /mimo poznámku 5/..Vyhláška 194/2022.... tanecek

Chtěl jsem se rozepsat, ale koukám, že zcela jasně již odpověděl GDPR.
Tak doufám, že v tom máš již jasno  tanecek
Vždy se musí číst až do konce a ne si vyzobávat jen to, co se hodí do svého diskusního příspěvku  Mrknutí Smích
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 15.03.2023, 09:59 »

Ještě jsem si všimnul, že je to výše nepřesné:
Pokud chci projektovat ve výstavbě dle stupňů technické dokumentace:
-Volnou živnost "Projektování elektrických zařízení"
-Vázanou živnost "Projektová činnost ve výstavbě"
-Oprávnění od TIČR dle paragrafu 7 zákona č. 250/2021 Sb.
-Autorizace ČKAIT podle příslušného oboru zaměření.
Nejde o "technickou dokumentaci",  ale o "projektovou dokumentaci".
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 15.03.2023, 13:15 »

Za prvé děkuji všem diskutujícím za velmi užitečné školení. Určitě bude přínosem pro mnoho sledujících. Jen drobnou poznámku pro tazatelku

Po dlouhé době rozhodování jsem se jako konstruktérka elektro rozhodla ....

Pokud chci projektovat rozvaděče strojních zařízení potřebuji:


Tím rozvaděčem SZ zřejmě myslíte elektrické zařízení strojního zařízení, které dneska nespadá pod Z 250/2021, jak již bylo řečeno, že spadá pod Z22/97 a následně pod zákon 90/2016 o posuzování shody a pro elektro pod NV 118/2016, kde je v přílohách zcela konkrétně uvedeno jak má dokumentace vypadat, aby šla posoudit shoda.  technické požadavky na SZ a postupy posouzení shody byly již dávno stanoveny v NV 176/2008. Tedy nic nového pod sluncem.

Pokud ale myslíte "napájecí rozvaděč" pro strojní zařízení, pak to již může být součást elektrického rozvodu  a tam to může být VTEZ. Tyto rozvaděče pro skupiny SZ se často nazývají nesprávně rozvaděče pro SZ . 

Ale i kdyby jste projektovala ten "napájecí" rozvaděč, tak nevím k čemu by vám bylo nějaké oprávnění od TIČRu. To oprávnění by možná bylo vhodné, pokud byste jako projektant a konstruktér zároveň prováděla technický dozor na stavbě  a završovala stavbu ( tam kde je to nutné výchozí revizi) předávacími protokoly a fakturaci. Prostě byla by jste v kumulované roli dodavatele EZ.

Léta jsem pracoval v roli konstruktéra a dodavatele EZ. Jako konstruktér jsem zadával zadání projektantům, kteří mi vytvořili "projektovou dokumentaci". Po dokončení stavby jsem zase předal PD projektantům pro překreslení na "dokumentaci skutečného stavu".  A ti moji projektanti měli podle padesátky i §7 a někdy se podíleli na stavbě při uvádění do provozu. Ale nikdy neměli od TIŘu nějaké oprávnění. To byla záležitost dodavatelské firmy elektro.

V oblasti SZ se Z 250/2021 nic podstatného nezměnilo, jen se vážněji všichni po létech stavějí k NV 176/2008 a NV 118/2016 a provozovatele najednou objevili NV 378/2001
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Karolína Svobodová
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 15.03.2023, 13:51 »

Úřednice měla pravdu, ovšem ze svého úhlu pohledu na věc.

Ano to je právě ono. Nicméně jak se dočítám níže, ona měla nejspíš opravdu pravdu v drtivé většině případů. Bohužel jak se zdá dnes může projektovat i laik.

..
...
....

Děkuji za zevrubné popsání situace a ujasnění požadavků co se týče legislativy. Ano máte pravdu Technická dokumentace opravdu není projektovou dokumentací. Mea culpa. Přepnutí od strojní výroby do pozemního stavitelství co se týče názvosloví je poněkud matoucí.



..
...
....

Děkuji za výčet příslušných vyhlášek, novel a zákonů. S většinou jsem se již setkala za svou praxi a při certifikaci zařízení jak na CE tak TUV. O ČSN snad ani netřeba diskutovat. Na zkušebnách jsem nikdy neměla moc problém. Maximálně co se týkalo úrovně EM rušení, kterému se nelze úplně vyhnout u průmyslových zařízení. Vždy se jednalo jen o drobné úpravy v rámci přidání filtru či jiné kompenzace, ale od toho již zkušebny jsou. Spíše mne opravdu překvapilo, že pokud to chápu správně tak neexistuje nařízení, které by zaručovalo, že projektantem elektro nebude někdo bez elektrotechnic kého vzdělání.

V každém případě tedy děkuji za informace všem zůčastněným. Je pro mne zarážející, že podle všeho dnes může projektovat naprosto každý a to i člověk bez elektrotechnic kého vzdělání. Za svou praxi jsem vždy brala projekční činnost jako top smetánku hned vedle revizních techniků v oboru kam by se měl dostat jen člověk opravdu znalý. Osobně bych si netroufla projektovat pokud bych za sebou neměla léta praxe a jak vidím tak ono to s notnou dávkou drzosti nejspíš jde i bez elektrotechnic kého vzdělání.  Šok
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 15.03.2023, 20:47 »

Ano to je právě ono. Nicméně jak se dočítám níže, ona měla nejspíš opravdu pravdu v drtivé většině případů. Bohužel jak se zdá dnes může projektovat i laik.

Spíše mne opravdu překvapilo, že pokud to chápu správně tak neexistuje nařízení, které by zaručovalo, že projektantem elektro nebude někdo bez elektrotechnic kého vzdělání.

Je pro mne zarážející, že podle všeho dnes může projektovat naprosto každý a to i člověk bez elektrotechnic kého vzdělání.

Myslím, že tomu tak není.
Pokud budeme studovat NV 194/2022, tak pro §7 je uvedeno:

"§ 7
Vedoucí elektrotechnik
(1) Vedoucím elektrotechnik em může být pouze
osoba, která má odbornou kvalifikaci podle § 2
písm. a),   splňuje požadavek minimální délky odborné
praxe podle odstavce 2 a po zaškolení složila
zkoušku z odborné způsobilosti k výkonu činností
v elektrotechnic e ve stanoveném rozsahu.
Vedoucí elektrotechnik
může vykonávat veškeré činnosti,
které může vykonávat elektrotechnik, řízení činností,
řízení provozu a projektování vyhrazených elektrických zařízení,
které není předmětem autorizace podle jiného právního předpisu5)."

Již to zde bylo rozváděno a tak jen pro připomenutí.
Je dobré i studovat důvodovou zprávu k NV 194/2022.
Přečetl jsem ji několikráte a pokud přijmeme, že projektování elektrického zařízení je
činnost, že je to odborná činnost, pak projektant elektro by měl být vedoucí elektrotechnik
s §7.

Byl zde již citován a vysvětlován §19 Z 250/2021 a jen pro připomenutí

§ 19
b) Osoba znalá pro řízení činnosti je oprávněna (...) projektování vyhrazených elektrických zařízení, které není předmětem autorizace podle zvláštního zákona9),  


Proto si nemyslím, že může osoba bez elektrotechnic ké kvalifikaci, ( že není osoba znalá s vyšší kvalifikaci, dnes vedoucí elektrotechni),  projektovat elektrická zařízení.
Jedině, že by měl nad sebou někoho s touto kvalifikaci, kdo to bude kontrolovat, parafovat a odpovídat.

Jako elektrotechnic ký laik na předpisy a zákony, se mi jen zdá, že něco není dotaženo, anebo řečeno mlhavě a není něco dotaženo mezi ŽÚ a skutečnou praxí. Jako zkušební technik, revizní technik a prostě elektrotechnik, dovedu posoudit kvalitu projektu po odborné stránce. Ale současná legislativa pro projektování z hlediska studia Z250/2022, kde se vyzdvihuje kvalifikace RT a musí být pravidelně "umořován" zkouškami a platbami, tak projektanti, jak správně uvádí paní Karolína, kteří jsou ( měli by být) na vyšší úrovni než RT ,   tak je v zákoně nějaká mezera. Ale jsou zde zdatní, kteří to mohou vidět jinak.  

* Důvodová zpráva k 194 v elektrotechnice.pdf (848.93 KB - staženo 73 krát.)
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 15.03.2023, 21:12 »

Z250 a souvisejici NV194 se ale týká jen vyhrazených EZ a každé EZ nemusí být nutně vyhrazené.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 15.03.2023, 22:02 »

Z250 a souvisejici NV194 se ale týká jen vyhrazených EZ a každé EZ nemusí být nutně vyhrazené.

S tím se dá plně souhlasit.

Jenže najdeme jiné NV, které nahrazuje bývalou 50tku
a požadavky na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a odbornou způsobilost v elektrotechnic e, než NV 194/2022 Sb. ?

Chápu, že to zní trochu absurdně, když píši, že i EZ, které není podle Z250 vyhrazené,
vyžaduje k "činnostem" na EZ výše uvedenou kvalifikací podle NV 194/2022 Sb.

V opačném případě by mohli na EZ, které není nutně uvedené pod VTEZ
pracovat ( provádět činnost) pracovníci bez elektrotechnic ké kvalifikace.
Není to také absurdní?
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 16.03.2023, 05:40 »

Žádné oprávnění TIČR, ani dle paragrafu 7 nepotřebujete.
Strojní zařízení, jakožto výrobky dle zákona č. 22/1997 Sb. nespadají pod zákon č. 250/2021 Sb.

Zákon č. 250/2021 Sb.

Žádné oprávnění TIČR, ani dle paragrafu 7 nepotřebujete.
Zařízení malého napětí nespadají pod NV 194/2022 Sb.,   tedy ani pod odbornou způsobilost.

Nařízení vlády č. 194/2022 Sb.

Zařízení mn pod 250tku spadá (záleží na jeho "výkonu").
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 16.03.2023, 06:03 »

S tím se dá plně souhlasit.

Jenže najdeme jiné NV, které nahrazuje bývalou 50tku
a požadavky na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a odbornou způsobilost v elektrotechnic e, než NV 194/2022 Sb. ?

Chápu, že to zní trochu absurdně, když píši, že i EZ, které není podle Z250 vyhrazené,
vyžaduje k "činnostem" na EZ výše uvedenou kvalifikací podle NV 194/2022 Sb.

V opačném případě by mohli na EZ, které není nutně uvedené pod VTEZ
pracovat ( provádět činnost) pracovníci bez elektrotechnic ké kvalifikace.
Není to také absurdní?

Hlavně je to nevymahatelné ve stadiu prevence, po průšvihu rozhodne soud.
Zaznamenáno
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 16.03.2023, 06:30 »

Hlavně je to nevymahatelné ve stadiu prevence, po průšvihu rozhodne soud.
Též je vtipné, že se při projektování bez oprávnění ani nejdedná o přestupek.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-251#p20-1
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký potřebuji ŽL abych mohl projektovat bez autorizace?
 musi byt projekt pre stavebne povolenie schvalený stavebným inžinierom?
 Jaké podmínky musí splňovat projektant slaboproudých systémů?
 Dle čeho jsou placeni projektanti elektro?
 Kreslit schémata rozváděčů jednopólově nebo trojpólově?
 Musi mit kazdy projektant elektroinstalace zakoupene vsechny potrebne normy?
 Kdo ze zde přítomných by uvítal uzavřenou skupinu projektantů elektro?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Kde najít dodavatele schématu světelné výstrče a prohlášení o shodě?
 Je projektant elektro odpovědný za bezpečnost zařízení, které projektoval?
 Co má dělat investor, když nemůže sehnat projektanta?
 Zopakujme si časté chyby v projektové dokumentaci bytové a občanské výstavbě
 KUHLMANN: Prkno projektanta
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Ktoré normy sú potrebné pre projektanta?
 Jak se stát projektantem hromosvodů?
 Ako sa stať projektantom EZ?
 Je opravdu projektant zbytečný, když máme revizáky všeuměly?
 Proč je tak tristní úroveň projektantů LPS?
 Oprávnění autorizované osoby
 Je autorizovaná osoba odpovědná, i když jedná na příkaz nadřízeného?
 Máte už někdo zkušenosti s BIM projektováním elektro?
 Kdo velí stavbě? Projektant nebo elektromontér?
 Rýsovací prkno PANA projektanta!
 Jak se stát projektantem vn?
 Ako projektovať elektroinštaláciu rekreačnej rezidencie v Rusku?
 Jaké máte zkušenosti s realizací svých projektů?
 Od čeho se odrazit k projektování?
 Znáte základní informace, které by měl vědět každý projektant?
 Jak vybrat projektanta?
 Kde nájdem info o obsahu jednotlivých stupňov projektovej dokumentácie elektro?
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Proč nemohu razítkovat projektovou dokumentaci razítkem revizního technika?
 Jaká všechna oprávnění je potřeba pro projektování?
 eDEHN#23: Návrh vnější ochrany z pohledu projektanta REPRÍZA
 Ako sa z gymazisty môže stať projektant elektrických zariadení?
 EPLAN Data Portal nyní v cloudovém prostředí
 Jak se dnes stát projektantem elektro?
 Kdy projektant skutečně potřebuje navíc §6?
 Nový lexikon projektanta jde do tiskárny!
 UČEBNICE EVP#6: Projekce a konstrukce
 RECENZE: Lexikonu projektanta elektro
 Máte Lexikon projektanta? Co si o něm myslíte?
 Jak má vypadat razítko na projektu neutorizovaného projektanta ještě dle §10?
 Jak moc lze důvěřovat výkazu výměr?
 Lze za krbová kamna umístit nějaký typ zásuvky?
 Podle jakých technických norem řešit elektroinstalaci levitujícího domu?
 Kde jste sami instalovali zemní zásuvkové skříně?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.09 sekund, 25 dotazů.