Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak ne/testovat obloukové ochrany AFDD?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 5 ... 12 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak ne/testovat obloukové ochrany AFDD?  (Přečteno 23696 krát)
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 06.12.2022, 13:52 »

Stejně tak jsem to zkoušel já, myslím, že jiskříme hodně, ale v postavení mimo hru Úsměv

tohle je naprosto zásadní připomínka - všiml jsem si na předváděcím tablu toho jiskřivého udělátoru s posuvným pohybem - zřejmě se jedná o zdroj normalizovanéh o jiskření se kterým to spolupracuje.
Pokud se ale tím obloukem dá zapálit cigáro, jedná se o nebezpečný stav a AFDD by měl vybavit. Případ nedotaženého spoje v krabici kam se v nějaké dílně dostane třeba dřevěný prach není nic výjimečného
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 06.12.2022, 14:24 »

1 - ještě jsem nepotkal projekt, kde by byly tyto ochrany naprojektovány a to mi jich prošlo rukama celkem dost v posledních cca 2-3 letech. Pasuje to do vaší teorie?  Nerozhodný asi moc ne co?  Mrknutí

2 - podobné stesky si pamatuji po nasazování proudových chráničů. Jak je to k ničemu, jak je to drahé a že to nikdo nezaplatí. Osobně to vnímám tak, že pokud to bude potřeba, tak to prostě jednou přijde a mi se tomu jen jednoduše přizpůsobíme. Je to postupné zvedání bezpečnosti, spolu s tím jak rostou rizika. I když je někdy trochu na škodu příliš ochraňovat ty, které by příroda snadno vyselektovala  Mrknutí Mrknutí Mrknutí že?

ad 1) POdíval jsem se  na několik eshopů a AFDD prvky mají v nabídce a dokonce tvrdí že jich mají několik  na skladě. Takže to asi sem tam někdo kupuje.
Ad 2) Profesně se tomu můžete těžko v budoucnu bránit, pokud chcete projektovat v souladu s platnymi normami.  Vypadá, to že v brzké době příjde aktualizace a s tím i povinnost  AFDD někde používat. Jediná forma  rebelie je pověsit řemeslo na hřebík, pokud by s tím měl někdo bytostný problém.
Jen mám takový divný pocit jestli se v oblasti bezpečnosti nezačínáme blížit bodu, kdy bezpečnostních prvků pribývá více a více a vliv některých na  výslednou bezpečnost je naprosto zanedbatelný. Podobně jako v autech kde se asistenční systémy s řidičem"perou o volant" brzdí za něj atd a přitom se málokdo pozastaví nad tím, že obsluha auta dotykovým displayem je podobné zvěrstvo jako psaní SMS za jízdy.
Qui bono?
NA tom vyselektování něco bude, když jsem byl malé děcko, tak se v mém případě ta selekce nepovedla. Zkoušel jsem  vyrobit elektrický oblouk pomocí 2 verzatilek napájených přímo ze zásuvky. Poprvé vyhořela 10A pojistka, podruhé jsem do série zařadil 150W žárovku a kouzlo se povedlo. Když to tak počítám, AFDD od Eatonu by tenhle dětský pokus nejsíš nezmařilo.   tanecek

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #20 kdy: 06.12.2022, 15:17 »

ad 1) POdíval jsem se  na několik eshopů a AFDD prvky mají v nabídce a dokonce tvrdí že jich mají několik  na skladě. Takže to asi sem tam někdo kupuje.

Ano, sám patřím mezi ty, co mají AFDD ke zkoušení a testování ve své dílně, z profesní zvědavosti.
Ale že by tam toho na VO měli bedny? To určitě nemají. SPíš se mě na to už ptalo více zákazníků, jestli si to mají nechat domů osadit, že by rádi pro svoje děti větší bezpečnost. Na to jsem jim na rovinu nedokázal dát jednoznačnou a uspokojivou odpověď.

Vypadá, to že v brzké době příjde aktualizace a s tím i povinnost  AFDD někde používat.

DLe čeho tak soudíte a co je podle vás brzká doba?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #21 kdy: 06.12.2022, 18:32 »

...   

  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 06.12.2022, 19:28 »

Dotaz „Proč AFDD nepracuje v síti TN-C?“ by tedy asi měl být přeložen takto: „Proč se AFFD nevyrábí s jednopólovým spínáním fázového vodiče, aby mohl být použit i v síti TN-C?“
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 06.12.2022, 22:54 »

Ale že by tam toho na VO měli bedny? To určitě nemají.

DLe čeho tak soudíte a co je podle vás brzká doba?
Co jsem namátkou viděl na webu, tak mají na skladech jednotky kusů. Kdyz jsem cca před dvěma roku sháněl koleno pancéř
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 06.12.2022, 23:45 »

Ale že by tam toho na VO měli bedny? To určitě nemají.

DLe čeho tak soudíte a co je podle vás brzká doba?
Co jsem namátkou viděl na webu, tak mají na skladech jednotky kusů. Kdyz jsem cca před dvěma roku sháněl kolena pancéřové trubky, museli objednat protože se to běžně moc nekupuje. I tak si myslím, že se těch kolem prodá víc než AFDD.
Norma ČSN 33 2000 4-42 ed. 2 platí cca 10 let a dá se očekávat, že do 5 let tu bude novelizace. Je to čistě osobní pohled na věc, pořád mi schází kalibrace na křišťálovou kouli. Ale třeba v UK platí povinnost  instalace v určitých budovách od letošního března. Myslím si, že k tomu silně přispěl požár Grenfell Tower. Sice za to prý mohla lednička a ne elektroinstala ce, ale když 1/3 požárů má souvislost s elektřinou...
Myslím, že normotvůrci za nějakou dobu vyhodnotí efekt a AFDD bude časem nařízeno i jinde.
Myslet si, že se to obejde bez lobbingu velkých hráčů na trhu, by byla ignorace fungování tržní ekonomiky.  Velikost trhu AFDD v Česku se dá odhadnout ročně kolem 1/4 až několik miliard Kč, v závislosti na tvrdosti normy.
Ale jsou to jen mé úvahy, bez té kalibrované křšťálové koule velkou hodnotu nemají.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #25 kdy: 07.12.2022, 00:19 »


Myslím, že normotvůrci za nějakou dobu vyhodnotí efekt a AFDD bude časem nařízeno i jinde.
Také jsem členem jedné TNK a nějak si tuto větu nedokážu představit v praxi. Pěkná konspirace. Nic víc. :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #26 kdy: 07.12.2022, 06:20 »

Stejně tak jsem to zkoušel já, myslím, že jiskříme hodně, ale v postavení mimo hru Úsměv


Na školeních říkají "jiskření"...?
Ale když to zkoušíme v dílnách, asi chybí nějaká část toho jiskření,   na co reaguje AFDD. To asi bude to "tajemství" ,proč nám to nevypne.
Ale to je asi výrobní tajemství ,  co nám nikdo neřekne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 07.12.2022, 08:13 »

Na školeních říkají "jiskření"...?
Ale když to zkoušíme v dílnách, asi chybí nějaká část toho jiskření,   na co reaguje AFDD. To asi bude to "tajemství" ,proč nám to nevypne.
Ale to je asi výrobní tajemství ,   co nám nikdo neřekne?
Za mne si to mužou strčit do pr.i s tím tajemstvím, pokud povolím šroubky v krabičce, ta se jiskřením roztaví a AFDD nevybaví, je to známka nefunkčnosti, takový plochý zajišťovací klín.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 07.12.2022, 08:23 »

Také jsem členem jedné TNK a nějak si tuto větu nedokážu představit v praxi. Pěkná konspirace. Nic víc. :-)
Jestli máte na mysli tvrdý lobbing jaký se třeba propíral v médiích při nákupu určité vojenské techniky a nějaký člověk za to skončil na chvíli v base, tak to je naprosto nepředstavitel né, mimo realitu.Alě měkký lobbing, cílený na osvětu kde výrobce předkládá reálná statistická z minulosti data a vykresluje světlé zítřky, kde se rapidně sníží riziko požáru zaviněné elektroinstala cí? Nevidím na tom nic špatného, prostě nějaké desetiletí vyvíjí produkt do kterého vkládají značné naděje a nemalé peníze. jednotky prodaných kusů tohle nezaplatí. Sám bych si pro sebe klidně pár kousků koupil, nicméně mám pochybnosti o tom jestli je to produkt v současné podobě zralý na trh, protože ty reakce na nedotažený spoj, jiskřící kontakt nejsou jednoznačné a přesvědčivé.
V tomhle dokumentu https://www.eaton.com/content/dam/eaton/markets/residential/fire-safety/documents/fire-safety-afdd-guidance-document.pdf je hezký vývojový diagram, který nelze chápat jinak, než že nazařazení AFDD do každého okruhu je nedbalost nebo vědomé ignorování nebezpečí a osoba která tak činí chce sama riskovat a měla by být  opakovaně odborně poučena. Takovýhle dokument vydaný výrobcem považuju za něco na hranici osvěty a lobbingu.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 07.12.2022, 08:32 »

Za mne si to mužou strčit do pr.i s tím tajemstvím, pokud povolím šroubky v krabičce, ta se jiskřením roztaví a AFDD nevybaví, je to známka nefunkčnosti, takový plochý zajišťovací klín.
Přesně, AFFD je krásná myšlenka, moc by se mi taková věc líbila ale je to zatím technicky nezralý produkt, málo muziky za hodně peněz a velkej humbuk kolem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 07.12.2022, 12:16 »

tohle je naprosto zásadní připomínka - všiml jsem si na předváděcím tablu toho jiskřivého udělátoru s posuvným pohybem - zřejmě se jedná o zdroj normalizovanéh o jiskření se kterým to spolupracuje.
Pokud se ale tím obloukem dá zapálit cigáro, jedná se o nebezpečný stav a AFDD by měl vybavit. Případ nedotaženého spoje v krabici kam se v nějaké dílně dostane třeba dřevěný prach není nic výjimečného
Dobrý kouzelník provede trik i s cizím králíkem, jestlipak by na toto přistoupil výrobce AFDD?
Tj.když na prezentaci přinesu zakoupený výrobek samozřejmě stejného výrobce, zopakují pokus?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 07.12.2022, 21:12 »

Zajímalo by mě kdy se dočkáme odpovědí z toho živého streamu. Pan Marek odpovídal nevím ale určitě ne neřekl nic z toho, co tu zaznělo.  Ignorace? Nebo, že by neml slov? Takže lobbying potvrzen?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 11.12.2022, 18:30 »

Také jsem byl před nějakým časem na předváděčce AFDD a ani tam jim ten předváděný kousek na předváděcím přípravku moc nefungoval. Když jiskření nevybavilo přístroj, technik očistil pečlivě kontakty jiskřiště a pak to chvíli fungovalo. Koukám že to nebyla závada ale spíš vlastnost.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 11.12.2022, 19:06 »

Že by vznikla nová profese "ladič jisker"? tanecek
Je s podivem, že žádný zástupce výrobců zde nevystoupí a neuvede vše na správnou míru.
Asi nemají internet, čas, chuť, potřebu, odvahu či co ještě.
Osobně bych na párminutové vystoupení přispěl, a věřím že bych nebyl sám, pokud by na věc došlo.
Mirku mohl bys nějakého oslovit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #34 kdy: 11.12.2022, 19:22 »

Že by vznikla nová profese "ladič jisker"? tanecek
Pěkný název profese, pěkný, pěkný ...!

Je s podivem, že žádný zástupce výrobců zde nevystoupí a neuvede vše na správnou míru.
Asi nemají internet, čas, chuť, potřebu, odvahu či co ještě.
Osobně bych na párminutové vystoupení přispěl, a věřím že bych nebyl sám, pokud by na věc došlo.
Mirku mohl bys nějakého oslovit?
Pokud myslíš dotazy a tvrzení v tomto vláknu, tak zkusím.  Obvykle odpovídali hned. Možná "ztraceno v překladu".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Petr Bohusik
*
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 12.12.2022, 09:58 »

Hoď po mě kamenem, kdo nebyl na opravě vyhořelé krabice, rozvaděče nebo vidlice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 5 ... 12 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde sehnat AFCI?
 Také se vám líbilo školení EATONu o AFDD?
 Budete nahrazovat AFDD 2A jističi?
 K čemu je oblouková ochrana AFDD a jak funguje?
 Pro jaké typy objektů je AFDD vhodná?
 Jak se bude AFDD chovat při připojení svářečky?
 Bude AFDD snímat i poruchy vznikající před ní?
 Dokáže AFDD pracovat i v síti zarušené harmonickými frekvencemi?
 Podívejte se na simulátor funkce obloukové ochrany AFDD
 Lze použít obloukovou ochranu AFDD za UPSkou?
 Budou obloukové ochrany AFDD i v třífázovém provedení?
 PŘEDNÁŠKA SCHRACK: Detektory proruchového elektrického proudu AFDD v sítích nn
 Musí být před přístrojem AFDD ještě přepěťová ochrana?
 Co se stane, pokud je test přístroje AFDD vyhodnocen chybně?
 Proč není vhodné AFDD nasadit na všechny vývody rozvaděče?
 Co se v přístroji AFDD odehrává při jeho testování?
 Jak se chová oblouková ochrana AFDD při zapínání počítačové sítě?
 Proč nelze použít obloukovou ochranu AFDD ve staré síti tvořenou nulováním?
 Proč jsou jističe OEZ vhodné jako hlavní jističe před elektroměrem?
 Lze použít AFDD i v DC obvodech?
 Lze za obloukovou ochranu zařadit více samostatných okruhů?
 Znáte AFDD EATON s proudových chráničem?
 Obloukové ochrany AFDD GE
 REPRÍZA EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 IP007# LIVE EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 Minia Aplikační příručka Obloukové ochrany AFDD
 Může být menší počet AFDD a RCD než je počet světelných obvodů?
 LIVE EATON: Základy k obloukovým ochranám (AFDD)
 Jaký může být důsledek špatně přitáhnutého vodiče v rozbocovaci krabici?
 Testovali jste sami AFDD?
 Je lepší kombinace jističochránič nebo jističoAFDDochrana?
 Kdo uvede superhrdinu DAFDD od Doepke na český trh?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.