Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Má mít potvrzení o praxi k vyhl. 50/78Sb. nějaký konkrétní formát?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Má mít potvrzení o praxi k vyhl. 50/78Sb. nějaký konkrétní formát?  (Přečteno 46631 krát)
Prudky Lubos
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 07.09.2010, 11:53 »

Sice nevím kdo jste, elektrikář s platnými doklady asi nebudete (jinak byste musel být mezi těmi, které   označujete za pokrytce)

na tohle jste přišel za jak?,  tím že jsem se opovážil něco takové napsat?( už tu jedno podobné vlákno bylo ),  vy bude asi jedna zmála světlích duší, která se nedívá do leva do prava, neslyší a nemluví s lidma, cenu si můžete najít zde na forů občas je někdo nadhodí, korespondojí i s ceníky, já jsem platil cenu na spodní hranici

já mluvím z vlastních zkušeností a to jsem jich naštěstí neměl možnost zase tolik pobrat vzhledem k věku( třikrát jsem byl na přezkoušení a dvakrát to mělo tu úrověň, kdy nikdo nic nechtěl, po třetí se jedna sice o kvalitní přezkoušení, ale byl jsem tam světdkem jinýho exesu ),
pohybuji se po stavbách po ČR Evropa, Afrika, Asie zprovozňuji po el. stránce Energetické celky, potkal jsem spoustu eletromontérů, ZT, RT aj.,  někdy nato přijde řeč, tak se mě tady nesnažte tvrdit jak je všechno kříšťálově čistý

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Přemek Koch
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 07.09.2010, 12:01 »

Podle mého názoru je situace v této oblasti hrozivá. Já sám mám ÚSO a hned po maturitě jsem začal pracovat v oboru (MaR) jako zaměstnanec postupně několika firem. Jako zaměstnanec jsen nikdy nebyl organizaci poslán na přezkoušení. Vždy to chodilo tak, že jednoho zaměstnance se na přezkoušení nevyplatilo poslat a čekalo se, až budou muset na přezkoušení i další "mazáci". Bohužel jsem vždy změnil místo (a firmu) mimo tento termin...

Po několika letech takovéto praxe jsem se dostal k zcela jinému oboru, nicméně jsem se rozhodl ješte navíc usilovat o OSVČ, konkrétně mám koncesovanou živnost v oblasti EZS. Proto již sám jsem se jako první krok přihlásil k přezkoušení na §8. Nadřel jsem se knižníma vědomostma a s obavama - přecejen mne ta skutečná elektropraxe minula - jsem šel ke zkouškám. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že celé toto přezkoušení je vlastně jen formalita, kdy požadované znalosti oboru se omezují pouze na znalost dotykových napětí, bezpečného proudu a několika dalších základních věcí.
Další překvapení bylo na živnosťáku, kde po mne nikdo vlastně osvědčení nepožadoval a předložil jsem ho jen z vlastní vůle a hrdosti, že ho mám ... Nicméně, ačkoliv vybaven osvědčením, znalosti z praxe vesměs žádné, jsem byl nyní schpen zcela legálně pracovat v oboru - což jsem tedy nedělal, protože mi bylo jasné, že s mými vědomostmi prostě rekonstrukci rozvodů v bytě nezvládnu. Ale mohl jsem. Je toto zcela v pořádku ?

Nyní jsem prošel druhým přezkoušením. Jelikož jsem byl z prvního zklamán, jak jsem popsal výše, nechal jsem se proškolit jinou firmou. Bohužel se situace nezměnila, zase mi stačilo přečíst si knihy, co jsem si koupil k prvnímu přezkoušení z roku 2003, navíc jsem teď i "odborník" v hromosvodech a klidně jsem si mohl teoreticky udělat §10, jelikož jsem jako OSVČ doložil čestné prohlášení o délce praxe a nějaká tříčlenná komise nehrozila. Je toto v pořádku ?

Kolik takovýchto odborníků, jako jsem já, zde v ČR máme ? A kolik z nich je tak soudných jako já, že jsi jsou schopni přiznat, že nic neumí ?

Chvála bohu za toto a podobná fóra, kde je člověk v mém postavení schopen se něco dozvědět a naučit se to, s čím se vlastně v praxi nikdy nesetkal, ale legislativně je oprávněn...

Musím se přiznat, že jsem trochu nervozní zde postnout tento můj příspěvek - přece jen je to veřejné fórum a výše uvedené informace mohou být citlivé - ale nemá cenu si nalhávat, že je situace ohledně přezkoušení a vlastně i působení elektro firmem na našem trhu zcela v pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Prudky Lubos
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 07.09.2010, 12:21 »

Přemek Koch : podobnou startovací pozici ve firmách jako vy jsem měl i já, vyvrcholilo to další výpovědí a na přezkoušení jsem šel soukromě, nabytej vědomostma výsledek byl, že jsem vytáhl mezi futry peněženku dřív než propisku.

PS: pane Koch já se vždy řídím heslem co mě řekl  šéf " Vždycky musíš vědět co děláš ",  protože já si "hraju" s hračkama za desítky milionů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #21 kdy: 07.09.2010, 12:30 »

Citace
Po několika letech takovéto praxe jsem se dostal k zcela jinému oboru, nicméně jsem se rozhodl ješte navíc usilovat o OSVČ, konkrétně mám koncesovanou živnost v oblasti EZS. Proto již sám jsem se jako první krok přihlásil k přezkoušení na §8. Nadřel jsem se knižníma vědomostma a s obavama - přecejen mne ta skutečná elektropraxe minula - jsem šel ke zkouškám. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že celé toto přezkoušení je vlastně jen formalita, kdy požadované znalosti oboru se omezují pouze na znalost dotykových napětí, bezpečného proudu a několika dalších základních věcí.

Já mám praxi několik desítek let a přezkušování /nyní z 50ky/ jsem prošel hodně, byli doby /za totáče-dnes by to bylo neřešitelné/ kdy mě podnik vyslal do velkého města  Smích a školení bylo celý týden jak se říká od nevidím do nevidím a zkoušky byli v pátek za 14 dní po školení ,kdy jsme se měli učit...řeknu že poslední noc před zkouškami jsem nespal, a když jsem šel před komisi která všechno zkoušela jsem jsem měl krevní tlak 300/300....a to byl paragraf 6 !!
Dnes to jsou jen vzpomínky.. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #22 kdy: 07.09.2010, 13:43 »

na tohle jste přišel za jak?,  tím že jsem se opovážil něco takové napsat?
Napsal jste :
Citace
... všichni víte jak to ČR stěma osvěčenímma chodí a děláte ze sebe jen pokrytce...
Z toho, že jste nenapsal děláme jsem usoudil, že vy mezi pokrytci nejste, tudíž buď jste Osvědčení dle vyhl.50 získal naprosto "košer" způsobem a nebo že jej vůbec nemáte (nepotřebujete).  Mrknutí


...tím že jsem se opovážil něco takové napsat...
To mi rozhodně nevadí. Jen mi připadá zbytečné uvádět údaje z doslechu typu JPP nebo bratranec známého mé manželky říkal....
Co ale určitě nemá moc velký význam je, pasovat se do role jekýchsi mluvčích nebo jiných tribunů a hlásajících tak zdánlivé pravdy ve smyslu " My elektrikáři víme....,  Všichni to tak jistě cítí....,  Každý to tak dělá.... etc.  palec


...vy bude asi jedna zmála světlích duší, která se nedívá do leva do prava, neslyší a nemluví s lidma, ...
Kromě toho, že sám samozřejmě pravidelně proškolení a přezkoušení absolvuji, tak jsem poměrně často buď školitelem nebo členem zkušební komise (která je mimochodem vždy minimálně 3-členná, minimálně 2 členové jsou RT a jedná-li se o §8, tak je samozřejmě vždy přítomen pracovník SOD). V každém případě každý žadatel o přezkoušení dokládá praxi i vyjádření lékaře.
Ti, které jsme v minulosti nepřezkušovali samozřejmě dokládají i nejvyšší dosažené vzdělání v oboru.
Po těch, kteří již od nás Osvědčení z minula mají (a doklad o vzdělání již v minulosti doložili) samozřejmě nepožadujeme toto dokládat znovu.
Letos nám takhle "prošlo rukama" okolo 80 lidí.
Je ale dost dobře možné, že i přesto nemám žádné poznatky "zleva nebo zprava, neslyším a nemluvím s lidma.."  Neřeknu


já mluvím z vlastních zkušeností a to jsem jich naštěstí neměl možnost zase tolik pobrat vzhledem k věku( třikrát jsem byl na přezkoušení a dvakrát to mělo tu úrověň, kdy nikdo nic nechtěl, po třetí se jedna sice o kvalitní přezkoušení, ale byl jsem tam světdkem jinýho exesu ),  

Dobrá, tak vy máte tyto zkušenosti. To ovšem zcela jistě neznamená, že takováto situace je všude.  nenene


...potkal jsem spoustu eletromontérů, ZT, RT aj.,  někdy nato přijde řeč, tak se mě tady nesnažte tvrdit jak je všechno kříšťálově čistý

Ani poznatky "spousty eletromontérů, ZT, RT aj., " vás ještě neopravňují k takovému zevšeobecňován í.
Nějak nemohu nalézt ve svých příspěvcích pasáž, kde bych tvrdil cokoli o křišťálové čistotě.   Jsem v rozpacích

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 07.09.2010, 14:15 »

Myslím, že jde o nedorozumění.
Absolvování vyhl. 50/1978 Sb. ještě neznamená, že dotyčný absolvent umí něco zásadního z oboru.
Prakticky není ani jasné, z čeho byl vlastně školen - obecně jde o předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, kterou má zkoušený pracovník vykonávat.
Je zajímavé, že firmy, které se školením živí, zpravidla vůbec nezkoumají, co má školený pracovník vykonávat - je jim to jedno, klidně si sezvou pracovníky z X-firem na jedno místo a školí je z nějakých věcí, které zkoušející ovládají. O tom co neovládají, raději mlčí.

Je to legrace, často školí učedníci mistry, neboť mistrům právě propadla platnost osvědčení, zatímco učedníkům nikoli.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #24 kdy: 07.09.2010, 14:24 »

Je zajímavé, že firmy, které se školením živí, zpravidla vůbec nezkoumají, co má školený pracovník vykonávat - je jim to jedno, klidně si sezvou pracovníky z X-firem na jedno místo a školí je z nějakých věcí, které zkoušející ovládají. O tom co neovládají, raději mlčí.

Máte pravdu. V roce 1978 to asi nebyl takový problém, ale dnes už ano.
Právě proto jsou našimi "zákazníky" v této oblasti skoro výhradně zaměstnanci servisních firem a OSVČ, působící v oboru naší specializace (zdravotnictví),  případně pracovnící údržby v nemocnicích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Marek Lukavský
*
Offline Offline



Stěžeň je vlastně stožár s plachtou :-)


« Odpověď #25 kdy: 07.09.2010, 16:18 »

Mám před sebou své aktuální Osvědčení podle vyhl. 50/1978 Sb.,  §6, kde je uvedena délka praxe (rozdělení na kategorie do 1000V, nad 1000V a hromosvody). Rozhodně si pamatuji, že jsem musel, stejně jako např. pan Franěk a další, shánět potvrzení o odborné praxi (doklad neměl žádný konkrétní formát, každá firma mi to napsala "po svém"),  když jsem si "osvědčení" obnovoval poté, co jsem nějaký čas pracoval zcela mimo obor a původní originál posledního osvědčení na §7 jsem nenalezl. Nyní se mi praxe načítá "od osvědčení k osvědčení",  zkoušky dělám u stejné firmy a doklady o praxi jim tedy dokládat již nemusím.
Každopádně, za mé odborné praxe u firmy EZ Praha si pamatuji, že odpovědní projektanti rozhodně neměli před zkouškami lehký spánek a skutečně se "báli o práci",  pokud by u zkoušek neuspěli, tak hrozil vyhazov.
Jinak osobně si myslím, že žádný papír nenahradí odbornost a skutečné znalosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

-- M.L. --
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #26 kdy: 07.09.2010, 16:51 »

Zpět k otázce tazatele....Ně jak podobně -viz příloha...

* potvrzeni_praxe.doc (25 KB - staženo 404 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #27 kdy: 07.09.2010, 17:38 »

Mám před sebou své aktuální Osvědčení podle vyhl. 50/1978 Sb.,  §6, kde je uvedena délka praxe (rozdělení na kategorie do 1000V, nad 1000V a hromosvody).

Samozřejmě že je tam délka praxe uvedena.
Obsah vlastního Osvědčení (toho "papíru") je přeci jasně dán příl.č.3 vyhl..č.50/1978 Sb.  podivej
Navíc je tam jasně uvedeno, že délka praxe, stejně jako odborné vzdělání se opíší "podle předložených dokladů".
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Marek Lukavský
*
Offline Offline



Stěžeň je vlastně stožár s plachtou :-)


« Odpověď #28 kdy: 07.09.2010, 18:31 »

Samozřejmě že je tam délka praxe uvedena.
 
Já tím pouze chtěl argumentovat, že pokud nemám v ruce předchozí osvědčení s uvedením délky praxe, tak ji musím nějak doložit, když chci osvědčení nové, což zde někteří popírají.
Mluvím o oficiální cestě, nikoliv o tom, že je i možnost si osvědčení opatřit jinak. A jak už zde zaznělo, kde není žalobce, není soudce, ovšem pouze do doby, než se něco stane. Pak se jde po papírech a dokumentech a zavání to třeba i flastrem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

-- M.L. --
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #29 kdy: 07.09.2010, 22:15 »

Jsem opravdu rád, že nejsem jediný, co dobrovolně jde dělat 50ku tam, co se i něco dozví. To není pokritectví. Také vím, že někde stačí jen zaplatit a nemusíte se ani obtěžovat někam chodit Osobně by mě dost naštvalo, kdybych zaplatil za "papír" a nic víc nedostal. Také proto chodím na školení vícekrát, než jen jednou za tři roky. Letos už jich mám za sebou 6 různých.

A ta potvrzení praxe mám založené. Na požádání vám je klidně ukážu. Pak si můžem o tom pokritectví klidně pohovořit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Franta Tatarka
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 12.08.2020, 18:19 »

Hledal jsem pár dní, ale způsob, jak doložit praxi pro komisi na vyhlášku 50 jsem nenašel.
Na §8 jako OSVČ s ÚSO potřebuji 4 roky praxe. Bude mi stačit pracovní smlouva s 8mi lety praxe + staré osvědčení s §6 z roku 2012, kde je psáno 5 let praxe? Další vyhlášky jsem už nedělal (druhé firmě stačilo, že dělám pod dohledem pracovníka s §6, ale klidně mi vystaví papír, že jsem tam dělal elektrotechnic ké věci).
Podle toho, co jsem zde četl, to spíš závisí na konkrétní komisi. U OSVČ se všude píše, že stačí čestné prohlášení, ale to jistě platí až pro opakované zkoušky, kdy mohu dokázat že jsem dělal nějaké elektromontáže, na které jsem již musel mít živnost a oprávnění od TIČR.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Pikhart
OSVČ - Tábor
*
Offline Offline



revizní technik-E2/A , elektromontáže


WWW
« Odpověď #31 kdy: 12.08.2020, 19:37 »

To co máte vám úplně stačí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize, montáže a opravy převážně v občanské výstavbě a průmyslových provozech
Honza Veselý
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 12.08.2020, 19:56 »

To co máte vám úplně stačí.
Hele, jako ono jak na co. Papírově určitě, Ale pak se tady objevi dotaz: Na kotlích jsem delal 4 roky, takže teď mám  8. ŽL jsem  si vyřídil,pěkná zakázka, žádnej problém a jsem i na blbost pojištěn, ale  odpojil jsem dole ZŽ a ted po mne půl činžáku chce zaplati shořelou telku,a pojišťovna mi hodila Re, no vysvětlete ,  jak se totok mohlo stát?
Pláču jako malý dítě když pododné dotazy čtu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde bych sehnal kompletní podklady ke zkouškám z vyhlášky 50/78Sb. ?
 Je důležitější papír na §6 nebo spíš skutečná praxe?
 Mohu u živnostníka získat platnou praxi pro zvýšení §?
 Chci se vratit po letech k oboru mechanik elektronik- je to realne?
 Zvýhodní mě maturita v jiném oboru u vyhlášky 50?
 Víme o existenci "Pravidel praxe" ?
 Dá se krátkodobě pracovat v oboru v cizině?
 Jak by mělo vypadat potvrzení o praxi v oboru elektro?
 Jaký je správný postup při návrhu vedení v novostavbě RD samotným elektrikářem?
 Jak se započítává délka praxe mezi vyhrazenými a určenými tech.zařízeními?
 Lze získat živnostenský list s §5?
 Započítává se do praxe pro vyhlášku 50 činnost OSVČ s odpovědným zástupcem?
 Opravdu nám v republice chybí elektrikáři?
 V pracovní smlouvě mám "dělník" načítá se mi potřebná praxe na §7 atd.. ?
 Kde bych mohl získat zkušenosti dobreho elektromontera?
 Jak vypadá práce "elektrikáře" po 30-ti leté pauze?
 Jak získat praxi v silnoproudé elektrotechnice i když v tom nechci pracovat?
 Započítáva se praxe když budu pracovat jako osvětlovač?
 Lze si vyhlášku 50 obnovit bez dokladu o praxi?
 Počítá se 1 rok praxe, když pracuji jako elektrikář s §5 samostatně?
 Mohu pomoci zkušenému elektrikáři z Prostějovska?
 Jak získat praxi na rozšíření živnosti na montáž kamerových systému ?
 Jaké znalosti a dovednosti by měl mít absolvent SPŠE či ČVUT FEL?
 Jak je to se vzděláním u vyhlášky 50 v případě rekvalifikačního kurzu?
 Započítá se praxe §6 prací na vlastním domě?
 Započítává se základní vojenská služba do praxe?
 Co mohu dělat jako živnostník s §5?
 Jak získat potvrzení o praxi, když jsem OSVČ?
 Jak začít podnikat bez praxe?
 Jak získat paragraf 8 bez toho aby se na 6 let někde zaměstnal?
  Je možné zahrnout do praxe pro vyhl. 50 i poslední rok SOUE?
 Jak lze získat požadovanou praxi pro §6 (8) jako OSVČ?
 Jaká forma praxe je potřebná pro podnikání po ukončení VŠ?
 Potřebuji po vyučení na §7 nad 1000V, 2 nebo 3 roky praxe?
 Je možné si udělat §6 bez §5?
 Vzal by mě někdo na nějakou fušku víkendovou nebo odpolední (Olomoucký kraj)?
 Musí mi potvrdit praxi firma u které jsem získal předchozí § vyhlášky 50/78Sb.?
 Jak se počítá délka praxe po OSVČ pracovníky?
 Jak u OSVČ psát faktury?
 Co se počítá do požadované praxe pro vyhlášku 50?
 Jakou praxi potřebuji k §6 nad 1kV vyhlášky 50/78Sb.?
 Co očekává zaměstnavatel od nového, vyučeného elektroinstalatéra?
 Dá se práce v Německu na živnost považovat za praxi?
 Jak si počítat elektro praxi k doložení u přezkoušení dle nv 194/22Sb?
 PŘÍBĚH: Moje elektrikářské začátky
 Student 2/4 ročníku elektrikář silnoproud v Brně hledá praxi 20.5-31.5.

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 22 dotazů.