Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Kde bych mohl získat zkušenosti dobreho elektromontera?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde bych mohl získat zkušenosti dobreho elektromontera?  (Přečteno 24404 krát)
Keretsman
« kdy: 28.02.2013, 08:56 »


Mam vzdelani v oboru elektro, hlavne teorie (pripadny nedostatek ktere se vice/mene snadno doplni) a pramalo praxe.
Rad bych se zivil jako elektrikar - OSVC.
Protoze povahove nesnesu mizerne odvedenou praci tak bych nerad se ucil jen na svych vlastnich chybach.
Zjednodusene receno jde mi o to najit nekoho kdo by byl ochoten zastoupit roli dobreho ucnaku a v praxi se naucit jak spravne delat (a hlavne nedelat spatne) remeslo.
Konkretne podobu zauceni/spoluprace bychom pripadne doladily s konkretnim dotycnym.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 28.02.2013, 17:23 »


V zahraničí je to běžné a u nás také možné.
Pokud budete ochoten pracovat zdarma aby dotyčný získal alespoň vaši práci, pak se určitě najdou lidé, kteří sdělí své know-how.

U renomovaných zahraničních firem je to ještě trošku jinak.
Nikoliv, že pouze pracujete zdarma. Vy zaplatíte té firmě, že se vůbec bude s vámi zabývat.
V Česku to však u některých firem začíná být také standardem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 28.02.2013, 17:38 »

Možná by nebylo na začátku špatné, napsat odkud jste a kdy by jste byl schopen začít. Jestli máte nějaké základní zkušenosti, případně jaké zaměření elektro preferujete. Bytová výstavba, průmyslové instalace, stroje a tak podobně. Potom by se mohl někdo ozvat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 28.02.2013, 18:04 »

Citace
případně jaké zaměření elektro preferujete. Bytová výstavba, průmyslové instalace, stroje a tak podobně. Potom by se mohl někdo ozvat.

To je asi základ kladného hodnocení sama sebe..??
Znám firmy co dělají 15 roků byty, pak se dostanou (někdy záhadou.. Škleb) na třeba výstavbu operačních sálů......(ať dám příklad z praxe)....a pak výsledek ??  Nerozhodný
Nejlépe dělat to, co dokonale umím ! angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 28.02.2013, 20:19 »

Jednou z cest je najít v okolí nějakého elektrikáře, který se již "těší do důchodu" a rád by předal svoje zkušenosti někomu, kdo si to zaslouží a současně by svoje "klienty" rád přenechal nějakému nástupci, který bude pokračovat v dobrém jméně "pana elektrikáře"...

Zní to hezky, vypadá to jednoduše, ale jednoduché to není. Ale za pokus jít touto cestou to stojí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 28.02.2013, 20:51 »

Nebo na dobu získání praxe nechat se zaměstnan elektrofirmou a pak jít na sebe (nebo se rozhodnout, že zamětnavatel je to dobrý a zůstat)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #6 kdy: 28.02.2013, 21:11 »

Nebo na dobu získání praxe nechat se zaměstnan elektrofirmou a pak jít na sebe (nebo se rozhodnout, že zamětnavatel je to dobrý a zůstat)
Ano, toto je typicky česká metoda.
Zaměstnat se a za peníze zaměstnavatele se to naučit.

Zaměstnavatel není sociální ústav.
Mzdu se zaměstnancem smění za jeho výkon! Nikoliv za svůj!
Dokud budou tyto praktiky stále v kurzu budeme stále tam, kde jsme ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 28.02.2013, 22:52 »

To máš pravdu, ale mnoho zaměstnavateĺů ze sebe ústav dobrovolně dělá
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 01.03.2013, 08:30 »

Možná by byl na malou diskusi ještě jeden pohled na tuto problematiku:

- elektrické zařízení patří mezi VTZ a pro práci na něm je třeba mít jisté vzdělání a nějakou zkoušku podle vyhl.50
- to znamená, že ten, kdo chce na elektrickém zařízení dělat, musel absolvovat nějakou školu nebo alespoň odborné učiliště, kde se snad měl alespoň nějaký "základ" naučit, právě proto, aby se odlišil od těch, co "si jen něco přečetli v knize nebo našli na webu"
- jestliže něco umím, proč bych měl dělat zadarmo nebo dokonce platit za to, že budu moci dělat? Já bych jako správné viděl spíše to, že absolventa školy nebo učiliště někdo zaměstná, dá mu třeba výrazně nižší plat než "panu mistrovi",  ale ten člověk přece zaměstnavateli odvede nějakou práci, i když "pomaleji, pod dozorem, nejprve jen jednodušší věci,..."

Pokud bychom se k tomu stavěli tak, že absolvent školy "má jen papír, ale neumí nic",  a vše se musí začít učit až po škole, proč by byl ve vyhlášce požadavek na vzdělání v oboru?
Podle mě vzdělání je o znalostech, nikoliv o "papíru s razítkem".
Nebo je to u nás s tím školstvím tak špatně?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Josef Martinec
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 01.03.2013, 09:29 »

Škola mi dala jen teoretické základy, jen takovou tu lepší fyziku aby člověk věděl co jak funguje a co si může dovolit. Bytové instalace jsem se učil od táty když jsme řešily instalace u příbuzných, takže jsem ve škole byl za pěknou svini, protože jsem při probírání bytových instalací upozorňoval učitele na to, že tahle norma už neplatí 2 roky ,  tahle dobíhá ,  a že se toho polovina řeší jinak. Ano měl jsem učitele na stroje a přístroje, kterého jsme plně respektovaly, protože to byl praktik  který byl 15 let na šachtě a dokázal podporovat lidi v zájmu o obor. Ale třeba na měření jsme zažily učitele exota co dokázal zredukovat 15 školních wattmetrů na pět protože netušil co je proudová a napěťová cívka. 
V dnešní době to vidím, tak že středoškoláci často ani nemají zájem a na tu elektrotechnik u jdou jen proto, že se nedostaly na IT obory. Pro praxi jsou skoro nepoužitelní protože dotace praxe je 3 hodiny týdně s tím že v tom jsou základy strojnictví ,  měření ,  základy slaboproudu a instalace + dva týdny praxe ročně ve firmě v době maturit. V tu chvíli je vidím já a zjišťuji že pomalu neumí spočítat úbytek napětí na vedení. Takže ano školství je na tom hodně špatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 01.03.2013, 09:51 »

Upřímně. Nechápu proč se tady probírá stav školství a mladí, kteří nic neumějí. Taky jsme byli v jejich věku a někde jsme museli získat své dovednosti i informace. Ani mi jsme po učňáku, nebo škole, nebyli hotoví elektrikáři.
Tazatel se navíc k řemeslu postavil, tedy alespoň podle mě, jako chlap a snaží se získat praxi, místo prznění řemesla. Za sebe mohu říct, že se mi jeho postup zamlouvá a že mu fandím.

K dosažení kýženého výsledku,  mohou vést asi tři cesty.
1-nechat se zaměstnat a po nabití praxe i zkušeností se osamostatnit
2-nechat se najmout jako OSVČ na švarc-systém a opět sbírat zkušenosti
   ( i když  bez praxe a par 8 nebude možné pracovat jako OSVČ)
3- domluvit se s někým, kdo by si vás bral na výpomoc a postupně si tak doplňovat znalosti. O tom jestli za minimální mzdu, nebo v rámci školení zdarma, je teď jedno, jde o dohodu mezi vámi dvěma.

Najděte si ve svém okolí firmu, která je zaměřená na to, co by jste chtěl v budoucnu dělat a zkuste se tam domluvit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #11 kdy: 01.03.2013, 12:26 »

Ano, toto je typicky česká metoda.
Zaměstnat se a za peníze zaměstnavatele se to naučit.

Zaměstnavatel není sociální ústav.
Mzdu se zaměstnancem smění za jeho výkon! Nikoliv za svůj!
Dokud budou tyto praktiky stále v kurzu budeme stále tam, kde jsme ...

No jo, ale pokud by tomu tak nemělo být, nevím tedy, kde by se to chudák po vyučení měl naučit.
Všichni dobře víme, že škola naučí základy, ale do života tě pak připraví získaná praxe.
Nám se to povídá, my jsme se učili pro podniky, který nás pak zaměstnal a kde se daly zkušenosti pochytit.

Horší je, že naučím mladíka vše co umím, připravím ho pro své povolání a on si pak založí firmu a bude mi vesele konkurovat, ale takový je holt život.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 01.03.2013, 12:29 »

Mladík bude učit mladíka, dance
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #13 kdy: 01.03.2013, 16:45 »

Citace
Všichni dobře víme, že škola naučí základy, ale do života tě pak připraví získaná praxe.
Nám se to povídá, my jsme se učili pro podniky, který nás pak zaměstnal a kde se daly zkušenosti pochytit.

jéje...vzpomín ám.....jako tzv. preferované obory na stavbách jsme měli všechno jídlo zdarma....
po vyučení jsme museli být 3 roky u podniku zaměstnáni, jinak jsme platili za náklady vyučení.....
Ale to už je hluboká historie ..... Neřeknu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 01.03.2013, 16:50 »

jéje...vzpomín ám.....jako tzv. preferované obory na stavbách jsme měli všechno jídlo zdarma....
po vyučení jsme museli být 3 roky u podniku zaměstnáni, jinak jsme platili za náklady vyučení.....


Ano, také jsem to tak měl, pro zajímavost uvedu tehdejší "nákladovou pokutu" 27 000kčs, tehdá asi tak deset průměrných platů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 01.03.2013, 17:01 »

Horší je, že naučím mladíka vše co umím, připravím ho pro své povolání a on si pak založí firmu a bude mi vesele konkurovat, ale takový je holt život.
Šikovný mladík se ve firmě naučí, nabere zkušenost (mnoho jich ale nabere studiem v osobním volnu) a potom z firmy odejde nejčastěji kvůli peněz - firma ho nedocení, nebo se mu každou chvíli naskytne nějaká "bokovka" placená lépe než jeho práce, tak zjistí že to samostatně bude lepší.
Málokterý takto osamostatněný ale představuje velkou konkurenci pro "mateřskou firmu" (pokud toto taky není firma o 3 lidech) - sám se k větším zakázkám nepropracuje, nemá manažerské schopnosti aby vybudoval něco většího. Když se dostane k nějaké větší zakázce tak je zde veliké riziko nezaplacení faktury a v podstatě likvidace takové malé firmy. Takovýhle osamostatněný původní zaměstnanec naopak často pak je pro mateřskou firmu přínosem, protože si ho může najmout při větším náporu práce.
Pak je druhá část "troubů",  kteří ve firmě zůstanou, iniciativa a samostudium žádné. Jsou sice loajální k firmě (nikam neutekli),  někdy by ale bylo lepší se jich zbavit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #16 kdy: 01.03.2013, 17:19 »

Citace
Pak je druhá část "troubů",  kteří ve firmě zůstanou, iniciativa a samostudium žádné. Jsou sice loajální k firmě (nikam neutekli),  někdy by ale bylo lepší se jich zbavit.

A ti co majiteli žalují ! Škleb Škleb Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
raj
« Odpověď #17 kdy: 01.03.2013, 18:55 »

Vzít si do práce mladé ucho po škole je nejhorší chyba.
Já si pěkně počkám, až ho z první práce vyhodí,  neboť v tu chvíli většinou ucho poznalo, zač je život.
Roli učitele života jako první zaměstnavatel dělat nehodlám a také nedělám.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde bych sehnal kompletní podklady ke zkouškám z vyhlášky 50/78Sb. ?
 Je důležitější papír na §6 nebo spíš skutečná praxe?
 Mohu u živnostníka získat platnou praxi pro zvýšení §?
 Chci se vratit po letech k oboru mechanik elektronik- je to realne?
 Zvýhodní mě maturita v jiném oboru u vyhlášky 50?
 Víme o existenci "Pravidel praxe" ?
 Dá se krátkodobě pracovat v oboru v cizině?
 Jak by mělo vypadat potvrzení o praxi v oboru elektro?
 Jaký je správný postup při návrhu vedení v novostavbě RD samotným elektrikářem?
 Jak se započítává délka praxe mezi vyhrazenými a určenými tech.zařízeními?
 Lze získat živnostenský list s §5?
 Má mít potvrzení o praxi k vyhl. 50/78Sb. nějaký konkrétní formát?
 Započítává se do praxe pro vyhlášku 50 činnost OSVČ s odpovědným zástupcem?
 Opravdu nám v republice chybí elektrikáři?
 V pracovní smlouvě mám "dělník" načítá se mi potřebná praxe na §7 atd.. ?
 Jak vypadá práce "elektrikáře" po 30-ti leté pauze?
 Jak získat praxi v silnoproudé elektrotechnice i když v tom nechci pracovat?
 Započítáva se praxe když budu pracovat jako osvětlovač?
 Lze si vyhlášku 50 obnovit bez dokladu o praxi?
 Počítá se 1 rok praxe, když pracuji jako elektrikář s §5 samostatně?
 Mohu pomoci zkušenému elektrikáři z Prostějovska?
 Jak získat praxi na rozšíření živnosti na montáž kamerových systému ?
 Jaké znalosti a dovednosti by měl mít absolvent SPŠE či ČVUT FEL?
 Jak je to se vzděláním u vyhlášky 50 v případě rekvalifikačního kurzu?
 Započítá se praxe §6 prací na vlastním domě?
 Započítává se základní vojenská služba do praxe?
 Co mohu dělat jako živnostník s §5?
 Jak získat potvrzení o praxi, když jsem OSVČ?
 Jak začít podnikat bez praxe?
 Jak získat paragraf 8 bez toho aby se na 6 let někde zaměstnal?
  Je možné zahrnout do praxe pro vyhl. 50 i poslední rok SOUE?
 Jak lze získat požadovanou praxi pro §6 (8) jako OSVČ?
 Jaká forma praxe je potřebná pro podnikání po ukončení VŠ?
 Potřebuji po vyučení na §7 nad 1000V, 2 nebo 3 roky praxe?
 Je možné si udělat §6 bez §5?
 Vzal by mě někdo na nějakou fušku víkendovou nebo odpolední (Olomoucký kraj)?
 Musí mi potvrdit praxi firma u které jsem získal předchozí § vyhlášky 50/78Sb.?
 Jak se počítá délka praxe po OSVČ pracovníky?
 Jak u OSVČ psát faktury?
 Co se počítá do požadované praxe pro vyhlášku 50?
 Jakou praxi potřebuji k §6 nad 1kV vyhlášky 50/78Sb.?
 Co očekává zaměstnavatel od nového, vyučeného elektroinstalatéra?
 Dá se práce v Německu na živnost považovat za praxi?
 Jak si počítat elektro praxi k doložení u přezkoušení dle nv 194/22Sb?
 PŘÍBĚH: Moje elektrikářské začátky
 Student 2/4 ročníku elektrikář silnoproud v Brně hledá praxi 20.5-31.5.

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.