Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaký je rozdíl mezi jednofázovým a třífázovým rozvodem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je rozdíl mezi jednofázovým a třífázovým rozvodem?  (Přečteno 62841 krát)
R.Š.
« kdy: 30.11.2008, 21:57 »

Byl by někdo ochoten mi vysvětlit něco o fázi?
Jde mi o to, že pokud mám 3f 400V a měřím jakoukoliv fázi s nulou měřák mi ukazuje 230V,
pokud měřím dvě fáze dohromady ukazuje mi to kolem 350V,
zajímá mě pokud do bytu jde pouze 1f kterou bych teoreticky rozdělil na dvě fáze,
které bych poté chtěl změřit na konci kabelu
co by mi měřák ukazoval.
Jaký je v tom rozdíl, jestli už jde z elektrárny rovnou L1,L2,L3, nebo se to někde teprve rozděluje?
Jaký je v tom rozdíl a proč?
Jaký je rozdíl třeba v zapojení spotřebiče, kde nabízejí zapojení L1,L2,L3, N,PE 230V do Y.
Jestli to znamená přívod 1f do bytu rozdělit na tři fáze,
a co se stane pokud bych tam pustil L1,L2,L3,PE 400V Y.

Zapojovat to nebudu bez starosti jen jsem koukal na schéma zapojení a napadlo mě co by to mohlo udělat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 01.12.2008, 00:15 »

pokud měřím dvě fáze dohromady ukazuje mi to kolem 350V,
Opravdu?

Odpověď na vaše otázky získáte studiem oboru elektro na kterémkoliv učilišti nebo střední škole. Obávám se, že není v možnostech tohoto fóra vám problém stručně a jednoduše vysvětlit. Možná pan kolega Doležal, ten má na to vyjímečný talent  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
miraj
« Odpověď #2 kdy: 01.12.2008, 00:25 »

Mladíče, kolik je vám let?.... Ne, bez urážky, ty Vaše otázky evokují něco buď o věku nebo o naprostém amatérismu a zahrávání si .... Pokud se vám podaří rozdělit jednu fázi na dvě, tak to bude na Nobelovku. Ale být Vámi, tak bych to radši nezkoušel!! Nerozhodný M.J.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #3 kdy: 01.12.2008, 06:34 »

presne jak Vam psal kolega Svejkovsky. Ale dneska je spousta moznosti zacal bych treba na Wikipedii kde je spousta alespon zakladnich informaci o elektrotechnic e.Jinak rozdelit jednu fazi na tri tak to teda slysim poprve. Jedine snad mit motor na 230V a ten by tocil s trifazovym generatorem pak by jste mel z jedne faze 3 ale ty ztraty si ani nedovedu predstavit  Škleb  Super!
Nejjednodussi jak se neco naucit je pochopit princip jak to funguje a zbytek uz je jen omacka okolo a pokud znate zaklad tak se vse ostatni da dopocitat pripadne odvodit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Robert Vozka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 01.12.2008, 10:35 »

pokud do bytu jde pouze 1f kterou bych teoreticky rozdělil na dvě fáze,
které bych poté chtěl změřit na konci kabelu
co by mi měřák ukazoval.
Teoreticky jste (textem) rozdělil jednu fázi na 2 (případně na 3),  ale jak jste si to představoval prakticky? Jestli z "jednoho drátu" přes čokoládu, wago svorku nebo jak? V tom případě bych se obával, že mezi takovými fázemi byste nenaměřil ani 230V, a už vůbec ne vašich 350V.

Až nějaký způsob vymyslíte, (a bude fungovat) a vy to přežijete, nejen, že dostanete zmíněnou nobelovku, ale mnoho odběratelů elektřiny vám poděkuje, neboť budou moci vyměnit hlavní 3F jistič za jednofázový a tím např. ušetřit za paušál za elektřinu od dodavatele...

Teď vážněji. Elektřina je už docela velký obor, kdy některé věci neznají všichni do naprostých podrobností (od toho jsou tu takovéhle servery k výměně zkušeností),  ale to, o čem tady píšete patří do naprostých základů... (zkuste si pro začátek namalovat 3 sinusovky posunuté o 120st. ,  tak aby max. bylo v cca v 230 a chvilku se na to koukat a pravítkem zkusit najít, kde se vzalo těch cca 350 - bude to bezpečnější takhle teoreticky, než prakticky...,  pak přijdou na řadu otázky, proč zrovna 120st apod...)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 01.12.2008, 10:49 »

Předpokládám, že tazatel je laik (úplný, bez urážky např. "cifršpion") a chce si získat přehled např. kvůli rekonstrukci svého bytu. Tím pádem doporučuji se obrátit na někoho kdo by eventuelně mohl tuto rekonstrukci provádět a od něj získat potřebné vědomosti. Do diskuze to doopravdy není.

Nepředpokládám, že s těmito nevědomostmi nebude chtít do elektriky šťourat sám, takže bych se odporstil od jízlivostí a urážek, které předvedli kolegové nade mnou.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Václav 3
« Odpověď #6 kdy: 01.12.2008, 11:04 »

to R.Š.:

Jen pro doplnění: vyrobit tři fáze z jedné lze bez potíží elektronicky pomocí frekvenčního měniče. Je to hodně složité a drahé zařízení, nemá samozřejmě 100 % účinost a jeho použití je odůvodněné ve velice specifických případech.

K pochopení principu 3F proudu použijte učebnice fyziky pro základní nebo všeobecnou střední školu. Tam máte základní info a na něm teprve můžete stavět.

Měříte-li napětí fází proti vodiči N musíte u nás naměřit kolem 230V, potom musí být napětí mezi libovolnými dvěma fázemi kolem 400V. Pokud tomu tak není, máte vadný měřící přístroj. Toto měření sám neprovádějte, většina levných digitálních měřících přístrojů není zrovna bezpečná a také na rozsazích pro měření střídavého napětí příliš přesná. Mají např. nekvalitní měřící hroty, nedostatečně pevnou konstrukci krytů, které se mohou samovolně otevřít.  

Držte se starého hesla, že elektřina je dobrý sluha ale zlý pán a se sítí 1F ani 3F si nezahrávejte!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 01.12.2008, 11:59 »

Třeba vám pomůže toto:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,6922.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 01.12.2008, 13:37 »

...zkuste si pro začátek namalovat 3 sinusovky posunuté o 120st. ,  tak aby max. bylo v cca v 230 a chvilku se na to koukat...
A koukejte se tak dlouho, až zjistíte, že vám kolega radí špatně a maximum ve 230 určitě být nemá  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #9 kdy: 01.12.2008, 14:13 »

 Mrknutí


* 230-400.JPG (12.69 KB, 278x278 - prohlédnuto 1844 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #10 kdy: 01.12.2008, 15:54 »

 Mrknutí  Mrknutí


* trifazova_soustava.JPG (396.53 KB, 2021x995 - prohlédnuto 3993 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 01.12.2008, 16:20 »

Pevně doufám, že to mrknutí nepatří mě, pane Drdo....  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #12 kdy: 01.12.2008, 17:04 »

Pevně doufám, že to mrknutí nepatří mě, pane Drdo....  Mrknutí
   Proč by mělo ?   Úsměv

Obrázky jsou pro tazatele    R.Š.   pro snadnější pochopení  .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Balík
« Odpověď #13 kdy: 01.12.2008, 17:12 »

Josef Drda : Mrknutí No a te´d to musí pochopit každej,hezkej trojúhelník.

R.Š.  Tak nám ve škole řikali ,se učit,se učit,se učit tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
R.Š.
« Odpověď #14 kdy: 01.12.2008, 20:23 »

Elektrika není můj obor, je sice pravda, že si v pohodě dokážu zapojit schodišták, zásuvky, dokonce vypočítat ohmův zákon:-),  
dokonce jsem byl na kurzu trhacích prací, ale tam pouze jednoduchou elektriku:-).

Šlo mi jedině o to, že jsem koukal na zapojení sporáku,
kde bylo zakresleno připojení 3x fáze v 230V a návod nabádal L1 napojit na modrej, L2 na hnědej, L3 na červenej a PE na ZŽ, chtěl jsem jen prostě pro laika vysvětlit,
co by se stalo se zařízením,
pokud bych do něj v tomto zapojení poslal L1,L2,L3 400V:-).
Toť vše.
Nechci prosím zase nějaký flame, ať dám ruce pryč a tak podobně, upozorňuju nechci to zapojit takto, je mi jasné že to je špatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Jarovec
« Odpověď #15 kdy: 01.12.2008, 22:29 »

Šlo mi jedině o to, že jsem koukal na zapojení sporáku kde bylo zakresleno připojení 3x fáze v 220V a návod nabádal L1 napojit na modrej, L2 na hnědej, L3 na červenej a PE na ZŽ

Nebyly ty barvy modrá+černá+červená? Tak se dříve označovaly jednotlivé fáze. PEN byla zelená. Modrá se dnes používá jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #16 kdy: 02.12.2008, 06:27 »

*************** Děkuji všem kteří poradily, je pravda že jsem laik tak se hned nečertěte někteří. Elektrika není můj obor, je sice pravda, že si v pohodě dokážu zapojit schodišták, zásuvky, dokonce vypočítat ohmův zákon:-),  dokonce jsem byl na kurzu trhacích prací, ale tam pouze jednoduchou elektriku:-). Šlo mi jedině o to, že jsem koukal na zapojení sporáku kde bylo zakresleno připojení 3x fáze v 220V a návod nabádal L1 napojit na modrej, L2 na hnědej, L3 na červenej a PE na ZŽ, chtěl jsem jen prostě pro laika vysvětlit, co by se stalo se zařízením pokud bych do něj v tomto zapojení poslal L1,L2,L3 380V:-). Toť vše. Nechci prosím zase nějaký flame, ať dám ruce pryč a tak podobně, upozorňuju nechci to zapojit takto, je mi jasné že to je špatně.
nejak Vas s tim sporakem nechapu. 400V mate pouze mezi L1/L2 L1/L3 L2/L3 ale proti PE nebo PEN mate vzdy 230V. Plotny jsou civky ktere jsou zapojene jednou stranou na fazi a druha musi jit proti N. Jo to aby jste dostal na plotnu 400V tak to by ste to musel zapojit pekne blbe ale taky to jde. A pokud to zapojite pouze s L1,L2,L3 tak Vam to nebude fungovat. Sporak neni motor. Nevim pokud tohle nechapete ani z toho co tady kolegove napsali a krasne nakreslili (coz je naprosto jednoduse a nadherne pochopitelne) tak se na to vykaslete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
vladd
« Odpověď #17 kdy: 04.12.2008, 16:50 »

Len klud  R.S.
Aj ja som sa na tomto fore nieco opytal a pani inzinieri hned do mna, ze ako si to predstavujem, nech sa nato vykaslem, nech pisem s diakritikou a tak.... Skratka si myslia ze zedli mudrost sveta. Ale tak je to  aj z automechanikmi a inými, ktorí sa v servise tvaria múdro jak riť, ale nastaviť riadiacu jednotku vedia len tak, ze ju vymenia. Chcel vy som vydiet tychto panov ako vypocitaju geometrický obsah casti niuektorej s tych sinusoviek-co vyjadruje vlastne el. výkon. Ale dost uz.K otázke:
 Napätie oznacovane U (U1,U2,U3,Uf,Uz....) a merané vo Voltoch (V) je ROZDIEL dvoch potencialov.Zo slova "rozdiel" vypliva, ze sa porovnavaju DVE veci. Teda napätie treba merat medzi dvoma bodmi.Nikto nemoze povedat, ze "v tomto kabli je 220 alebo 380 V",  ale musi povedat, ze medzi tymito dvoma bodmi je napr.220V.  U nas to v praxi vyzera tak ze medzi hociktorymi  dvoma fazami je tzv. fazove napätie-380V.  Medi hociktorou fazou (hnedou alebo ciernou) a strednym (modrym) vodicom je zdruzene napätie 220V. Ako stredny vodic sa vyuziva zem-pôda a preto stoziare vysokého napätia maju len 3 vodiče-fázy. V domovom rozvode je uz tento zemový vodic nahradený klasickým medeným ,  aby sme kazdy spotrebic nemuseli pripajať k zemi-uzemnovat. Ked sa dotknete rukou niektorého kontaktu 3fazovej zasuvky (ludovo zasuvky na 380V) potrasie vas len 220 V, lebo ten ROIZDIEL medzi fázou a zemou je len spomínané zdruzené napätie. 3 fazova sustava bola vytvorena hlavne kvôli točivým strojom-motorom, aby mohli byt maximá napätia na každej z fáz byť časovo trochu posunuté a tým umožnili roztočiť rotor motora. Sporák nie je motor a preto mu v pohode staci 1 fáza. Má vsak velky odber a trojfazovou zasuvkou je pripojeny do siete preto, aby jednu fazu velmi nezatazoval. Teoreticky ho mozete pripojit na siet tak, ze vsetky jeho cierne vystupy (L1,L2,L3) zapojite cez čokoládu len na jednu fazu a modry(N) na stredny vodic, ale ked zapnete vsetky platnicky a trúbu, istič to určite nevydrží a vypne. Este by som spomenul, ze modry a zeleny vodic maju rovnaky potencial-potencial zeme. Ked ich pomiesate, elektrika casto bude fungovat, ale bezpečnosť v pripade poruchy bude výrazne ohrozená.      
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 23 dotazů.