Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Lze připojit frekvenční měnič k čerpadlu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze připojit frekvenční měnič k čerpadlu?  (Přečteno 4602 krát)
Jan.as
« kdy: 17.06.2022, 00:41 »

Lze připojit frekvenční měnič k libovolnému (1 fazovemu) čerpadlu, anebo musí to čerpadlo splňovat nějaké elektrické parametry a jaké přesně?

Případně můžete ještě rozvést, proč jsou ty měniče tak drahé? Kvalitní čerpadlo seženu do 4 tisíc, ale sada s frek. měničem stojí 20.000 Kč - orientačně. Bavím se o 230V (1F) čerpadle, ne 3F.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 17.06.2022, 11:09 »

Ano i jednofázové motory čerpadel lze připojit na frekvenční měnič. Bohužel nepíšete, co chcete instalací frekvenčního měniče dosahnout. Má to být regulace průtoku vody čerpadlem? regulace  tlaku? plynulý rozběh s cílem omezit proudové špičky při zapnutí?
Frekvenční měniče, které jsou součástí domácích vodáren mají vstupy pro čidla tlaku  a někdy i pro čidla průtoku a umí vyhodnotit podle odběru jestli čerpadlo nepracuje na sucho. případně  tam může být logika která vyhodnotí poruchový stav tedy dlohodobý trvalý odběr vlivem prasklého potrubí. Nic takového od obecného frekvenčního měniče nečekejte. Ne že by to nešlo ale  budete muset do systému integrovat  čidla, případně  programovat určitou logiku.
Proč to stojí takové peníze? cenu zboží už delší dobu určuje trh, tedy kdyby někdo dokázal podobné zboží vyrobit levněji  nebo s nižší marží, asi by byly ceny nižší. Ono je to docela náročné zařízení, v naprosté většině využívané v průmyslových aplikacích a podle toho je to také konstruované.
Nevím jaké parametry má mít ono čerpadlo a k čemu má sloužit, proto také nemohu nijak komentovat rozdíl mezi "kvalitním čerpadlem za 4000Kč" a "čerpadlem s frekvenčním měničem za 20000Kč". Popište jaký problém potřebujete vyřešit, aby to bylo technické zadání, se kterým lze dál pracovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jan as x
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 17.06.2022, 13:35 »

Plánované čerpadlo má psáno 900W, plán je nejdřív nasadit čerpadlo za do vrtané studny s výtlakem 6 bar, 4500l/h (druhé nebo třetí TOP na heurece - aktualne nejlevneji je v Lidl shopu za asi 3700),  součástí je myslím i tlakový spinač, jistič?

k tomu bude akvamat 10L v sklepu chaty

v budoucnu  chci mít možnost  doplnit FM, a tím ulevit čerpadlu, elektrice, proudové špičce, a zlepšit charakteristik u průtoku ve sprše (tlaky by neměly tolik nebo vůbec kolísat, jako na mechanickém principu start/stop tlakového spinače)… Případně si trochu pohrát s nastavením tlaku, mít možnost ho snížit/zvýšit. Počítám, že FM umí výkon čerpadla už pouze snižovat a ne naopak (že ho nemůže spálit) podle tlaku.

Stačí mi úplně nejjednodužší FM s čidlem tlaku, nastavení tlaku klidně potenciometrem proti  napojenému mechanickému manometru (co mám ve sklepě kde to bude) metodou pokusu a omylu (nevyžaduji digitální display ani super duper logiku, i když funkce typu “při odběru pod 200W po dobu 8 minut vypni na 30 minut” je asi fajn pro ochranu čerpadla a čerpání nasucho*),  a když bude FM do 800W tak to stačí…

Otázky: Nevěděl jsem, zda mi postačí jakékoliv 1F čerpadlo (třeba velikost kondiku anebo vinutí zda nehraje roli) a s 3 žilovým přívodem. Podle vašeho textu vyhoví tedy jakýkoliv elektromotor, čerpadlo. Jen nevím, jestli and musí mít vyšší výkon než čerpadlo? Anebo ten FM omezí výkon čerpadla na svůj maximální výkon? Nebolí když budu mít čerpadlo 1000W, mohu použít FM 800W bez poškození, jen s tím, že čerpadlo pojede max. 800W?

 FM jsem našel kolem 11.000 Kč a přijde mi to v ceně skoro 4 násobku čerpadla jako “že to nemusím mít hned”… Takže jsem to chtěl naplánovat jako hračku do budoucna.

Takže jsem to chtěl naplánovat jako hračku do budoucna

Ke studni plánuji CYKY 3x2,5, nebo byslíte raději 5x2,5?


Pro srovnani: Ochranu behu na sucho pro 10A/230V/1F s cidly tlaku a prutoku jsem koupil asi za 470,- i s dph k jine vodarne, takze FM + snimac tlaku +  manualni potenciometr na ubrani/pridani + logika to by mohlo realne stat nizsi jednotky tisic? Nebo co je na tom za raketovou vedu?

Ochrana by klidne mohla byt resena treba mikrospinacem uvnitr (on/off a na tlak potenciometr)

Ps: přijde mi nepřiměřené čerpadlu za 3800 kupovat měnič za 12 000.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 17.06.2022, 14:40 »

Představujete si to velmi jednoduše, nabídka frekvenčních měničů je velmi široká a problematika řízení asynchronních motorů není jen o tom, že nějakým potenciometrem měníte frekvenci a v důsledku toho měníte i otáčky motoru: důležité je znát chrakateristik u zátěže tedy podle jaké funkce se mění odebíraný výkon v závislisti na otáčkách atd.
Asi nebudete programovat nějaký průmyslový měnič a integrovat do systému čidla tlaku atd.
Pro vás bude nejjednodušší pořídit jednoúčelový frekvenční měnič k čerpadlu jako třeba https://www.pumpa.eu/cs/pumpa-e-line-drive-02m-1-5kw-50hz-10bar-1x230v-1x230v/?gclid=Cj0KCQjwzLCVBhD3ARIsAPKYTcQQiNU5FQiKj361WxRQma6IMZ2AbQlb1wmzcvbfme54GBL7X1Prm_MaAmPSEALw_wcB Cena lidová, žádné programování, žádné další senzory.
Předpokládám, že se jedná o ponorné čerpadlo - pak se musím ale trochu pousmát nad slovním spojením "kvalitní čerpadlo do 4000Kč".
nazávěr ještě malé doporučení ohledně instalace, nezapomeňte ještě na přepěťové ochrany v elektroinstala ci  nemovistosti ( přeci jen frekvenční měnič nevydrží tolik co mechanický tlakový spínač a přívodní trubky k frekvenčnímu kontroleru čerpadla proveďte tak, aby se předešlo jakémukoliv mechanickému namáhání jeho plastového tělesa.
Kabel postačí i 3x1,5mm2 pokud není studna moc daleko, udržet by to měl i 6A jistič. 5 žilovým kabelem nic nezkazíte. Budete mít o starost méně, kdybyste se někdy rozhodl pro 3fázový stroj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #4 kdy: 17.06.2022, 15:18 »

Osobně bych dal přednost nějakému kompletu domácí vodárny čerpadlo + měnič  + malá expanzka na vyrovnání přechodových stavů od zavedeného výrobce (grundfos nebo calpeda) v 3 fázovém provedení.. Jde o to, co od toho očekáváte. 3fázové provedení volím proto, že  kondenzátor co napájí pomocné vinutí, bývá velmi často příčinou selhání jednofázových asynchrnních motorů. Obzvláště těch levných.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jan as x
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #5 kdy: 17.06.2022, 15:47 »

Jsem si vedom lowcostovosti tohoto cerpadla https://cerpadla.heureka.cz/gude-gtt-900-hlubinne/ a ze to je klasicka Cina. Jde najit podobna i s 4 letou zarukou a je ciste o stesti, jak moc vyrobce osodil tesnost elmotoru a vinuti, jinak se tomu podle meho soudu nema co stat.

Sam mam vodarny i ponorky kalovky ve vode, kde drive litina za 6 let se rozpadla, ve studnach snad uz pres 10 let. A i draha znackova cerpadla (a ty sety za 35-45 tisic) maji pry zivotnost 12-15 let?

Vami doporucena krabicka ma jednu nevyhodu - je cela plastova a je soucasti potrubi a jeji vymena muze byt v budoucnu slozita, a asi asi nema atest na pitnou vodu? Mozna se to tou vodou chladi nevim… radsi bych neco mimo vodni cestu (aby to slo pri poruse jednoduse nahradit).

Co se tyce tech ochran prepeti a nadproudy by to melo mit v sobe zapracovane viz 6.3.3 https://www.pumpa.eu/-/media/Files/commerce/MAS00/14/27/01_CS_PUMPA-E-LINE-DRIVE-02M_03M-verze-2-1.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offlinetelefon +420 604791991


« Odpověď #6 kdy: 17.06.2022, 16:56 »

Jenomže podle toho manuálu, je to nejspíš T3. Takže v případě úderu blesku do domu, se z té krabičky zakouří a hotovo.
Ochrana proti přepětí, má význam tehdy, pokud je kompletní.
 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #7 kdy: 17.06.2022, 18:08 »

Frekvenční měnič určený pro trojfázové motory na jednofázový motor připojit nelze.
Musíte mít speciální měnič pro jednofázový motor.

Cenově se toto řešení s jednofázovým motorem moc nevyplatí. Jako dodatečná stavebnice už vůbec ne, když si spočítáte cenu tlakoměru, případného průtokového čidla, odrušení, jištění, tak na ceně kompaktu budete též.

Pak vychází nejlépe vzít kompaktní  řešení, kde jsou senzory zabudované, časové a podobné konstanty vyladěné bez nebezpečí zničení zařízení tlakovými rázy v potrubí, kmitání soustavy čerpadlo - výtok pro splachovač apod.

Praxe ukazuje, že měnič není všespásný a alespoň malinká expanzní nádoba je nezbytností - zamezí kmitání a tlakovým rázům i při rychlé reakci měniče čerpadla na tlakový pokles. Pokud expanzní nádobka chybí, musí být regulace tlaku nastavena velmi konzervativně s pomalými nárůsty a poklesy tlaku, aby se soustava pohon-spotřebič nerozkmitala. I malá expanzka působí jako tlumič kmitů a zásobník tlaku.

Variant čerpadel je více, s jednofázovým vinutím 230V a kondenzátorem (a reálnou možností nouzového provozu na 1x230V),  s trojfázovým vinutím na 3x230V pro měniče napájené jednofázově (bez možností nouzového provozu při poruše měniče),   s trojfázovým vinutím na 400V pro měniče napájené trojfázově (a reálnou možností nouzového provozu na 3x400V). S elektronicky komutovaným BLDC motorkem  (bez možností nouzového provozu při poruše měniče).

Soustava četrpadlo- měnič-senzory jsou investičně i spolehlivostně spojité nádoby. Zásobování pitnou vodou je kritická infrastruktura domu a standardní řešení standardním zařízením je velkou výhodou a ambice na speciální řešení je lepší uplatnit jinde.

Stejně jako kolega Kantner mi spolehlivostně a z hlediska záměny vychází nejlépe trojfázové čerpado na 400V a k němu rovnou hned standardní krabička řízení 3x400V/3x400V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 20.06.2022, 08:13 »

Kouknul jsem do návodu k tazatelem zmiňovanému frekvenčnímu měniči a na jednom místě píší o IP 54  a pak následuje  věta: "V lete je potrebné zabezpečiť dostatočné prúdenie vzduchu a chladenie zariadenia, zároveň nesmie byť menič vystavený priamemu slnečnému žiareniu alebo dažďu." Buď má déšť charakter tryskající vody nebo tomu krytí IP 54 sám výrobce nevěří, že vydrží po celou záruku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jan as x
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 25.06.2022, 16:02 »

https://www.reded.cz/zbozi/frekvencni-menic-pumpa-drive-03m-e-line-1x230v-1x230v/

Tušíte proč měnič s výstupem 8A (8x230V=1840W podle mě) má psáno 0,75kW ? A to ještě v názvu špatně?

Možná se to u toho měniče nějakým způsobem snižuje ten výkon?

Může se ten FM spálit a nebo čerpadlo spálit, pokud by mělo čerpadlo štítkových 900 W například?

Anebo by čerpadlo jelo nanejvýš třeba na těch 750 W co píše frekvenční měnič? To by asi ničemu nevadilo, ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #10 kdy: 25.06.2022, 17:20 »

Tušíte proč měnič s výstupem 8A (8x230V=1840W podle mě) má psáno 0,75kW ?
Tuším, je to proto, že čtete povrchně a nepozorně. Číst jenom titulky nestačí.
Když se podíváte na parametry, je tam jasně psané pro motor do 0,75kW.

U motorů se v kW uvádí výkon na hřídeli. To není to samé jako příkon v kW a už vůbec to není přepočitatelné na proud, který měnič musí dodat. V reále musí měnič dodat ještě vyšší proud než jen navýšený o účinnost motoru, aby byla rezerva pro rozběh asynchronního motoru (kdy si motor umí vzít i 7-12 násobek jmenovitého proudu motoru v ustáleném běhu a plném zatížení). Při napájení frekvenčním měničem je tento potřebný násobek proudu menší, ale stále je kolem dvoj až trojnásobku.

Proto při připojení výkonnější motoru na tento měnič bude měnič vypadávat na proudové přetížení a zavodněné čerpadlo ani nerozeběhne.
Naopak na silnější měnič můžete čerpado připojit bez obav z funkce, ale optimální je mít výkon čerpadla sladěn s doporučenou hodnotou výrobce měniče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
jan as x
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #11 kdy: 27.06.2022, 01:37 »

Jo to dává smysl.  Nemyslím si ale, že někdo operuje s výkonem na hřídeli… nejspíš tím myslejí příkon čerpadla a Zhruba to odpovídá 2 něco násobku toho 8A proudu.

Dobrá tedy, pokud si vy beru čerpadlo s příkonem 750 W, tak by neměl být žádný problém s tímto FM, chápu to správně? Vlastně mám vybráno čerpadlo okolo 550 W štítkového příkonu. Případně mohu vložit odkaz

Ještě jedna věc mě zajímá, v jakých krocích umožňuje tento frekvenční měnič pravděpodobně ladit výkon toho čerpadla?

Mohu si zaspekulovat, že umí snižovat ty Hz, takže 50, 40, 30, 20 Hz? Takže zhruba čtvrtiny? Anebo umí i snižovat napětí?


Anebo to umí plynuleji? Co myslíte? Dokumentace k němu je ve výše uvedených odkazech.

  Tento měnič jsem našel i pod 4000 Kč – stejný typ jako je tady probírán. Takže je bezkonkurenčně nejlevnější model co existuje. Jediný, co se mi na něm hlavně nelíbí je, že je přímo na potrubí namontován… když se to pokazí, tak se musí vypustit voda…
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #12 kdy: 28.06.2022, 07:49 »

Jediný, co se mi na něm hlavně nelíbí je, že je přímo na potrubí namontován… když se to pokazí, tak se musí vypustit voda…
A co vám brání dát na vstup a výstup kulové ventily - spodní s vypouštěcím kohoutkem a frekvenční měnič připojit pomocí mosazného šroubení. A když použijete teleskopické šroubení, můžete  bez změn  použít  i měnič s jinou roztečí trubek. Vše má nějaké řešení, jen to  stojí peníze navíc.
Snižováním napětí na výstupu měniče se netrapte, tohle by u jednoúčelových kompletů  pro čerpadla mělo být  nastavené z natvrdo z fabriky.
Ovšem v případě univerzálních měničů se i tohle musí naprogramovat tak aby nedocházelo k přesycení magnetického obvodu při nižších frekvencích než jsou štítkové hodnoty točivého stroje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #13 kdy: 29.06.2022, 00:59 »

Nemyslím si ale, že někdo operuje s výkonem na hřídeli… nejspíš tím myslejí příkon čerpadla
To si myslíte špatně, opravdu jde o mechanický výkon motoru na hřídeli čerpadla.

Pak si vezmete charakteristik u čerpadla (křivka výška výtlaku (tlak v potrubí ve vztahu k proti čerpanému objemu).

Do ní namalujete charakteristik u potrubí (a škrcení) a tam, kde se křivky protnou, tam si čerpadlo najde pracovní bod.

Všimněte si, že krajní body charakteristik y čerpadla jsou maximální dopravní výška (nejvyšší možný tlak co umí dát čerpadlo) při nulovém výtoku z potrubí a maximální průtok co čerpadlo umí dát při nulovém tlaku (vodorovné tlusté potrubí). Maximální dopravní výšku a maximální průtok udávají prodejci jako základní parametry, reálné parametry v pracovním bodě se typicky pohybují ve 2/3 hodnot, zrovna jako na grafu v příloze.
Výrobci vydávají ke každému čerpadlu křivku charakteristik y čerpadla.

Pokud napojíte motor na frekvenční měnič jeho kmitočet bude měnit přímo otáčky čerpadla.
Snížením otáček na polovinu klesne maximální dopravní výška 4x, maximální čerpaný objem 2x a dá se říci, že příkon motoru klesne skoro 8x.
To jsou druhé křivky v příloze. Na nich přímo vidíte, že snižováním otáček může dopravní výška klesnout natolik, že i z úplně otevřeného potrubí nevyteče ani kapka, protože není dostatečný tlak vody. I když vám měnič sníží otáčky jen o málo, má to vliv na dopravní výšku s druhou mocninou změny a na výkon/příkon se třetí mocninou změny. Jen čerpaný objem klesá úměrně klesajícím otáčkám.
Takže vliv otáček=frekvence z měniče má u čerpadel velký vliv, otáčky menič snižuje plynule podle potřebného tlaku. a otáčky pod 50% (25Hz) moc často při práci neklesají a tyto minimální otáčky bývají nastavitelné i pro uživatele. Ten si nastaví otáčky, kdy je ještě nějaký přůtok vody i při úplně otevřeném potrubí.* Pracovní bod.jpg (11.24 KB, 458x309 - prohlédnuto 61 krát.)

* Čerpadlo na měnič.jpg (47.95 KB, 934x873 - prohlédnuto 57 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
jan as x
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #14 kdy: 29.06.2022, 13:27 »

@Kantner “ Vše má nějaké řešení, jen to  stojí peníze navíc. ” no prave! Naje.at to do plastove krabice je logisticky vyrobne jednoduzsi pro Cinana, nez aby cidlo bylo zabaleno zvlast vedle ridici jednotky, bohuzel… Jenze FM s oddelenym cidlem, ktere bych i ja i vy asi videl radeji, pri poruse se nemusi rozbit potrubi, stoji o 60% vic nechapu proc. Anebo chapu, logistika a cinan. Kolik stoji ty flexi nerez trubky ani snad nechci vedet a ty sroubeni, delat se s tim trubkovanim, navarovat PPR, to bude Hell.


@Kurka dekuji za doplneni informaci… skutecne, pod 25Hz by to pry nemeli dovolit klesat, to uz pry pak je problem s mazanim ucpavky atp. (Pry)

Usporu uvadi prospekty 30-60%,  ale na nejake chate i s X bazenama ta uspora bude zlomek porizovaci ceny toho FM :-(

Jiste, hydraulicky to ulevi trubkam. Obeznemu kolu, bateriim, ale co udela castejsi startovani s loziskama a vinutim motoru a civkou cerpadla? A jaka je zivotnost takoveho plastoveho FM? Borec rikal, ze by si FM domu nedal, ale ze kdyz chcete konstantni tlak, jina moznost neni…

Ja ho volim protoze ten konstantni tlak pro sprchu je fajn (uzivatele budou spokojenejsi) a protoze nemam moc mista na velky akvamat (chci dat jen 2-8 litrovy, co nejmensi). Uspora elektriny je az to posledni. Mozna jsem jeste neco prehledl.

Otazka 1 : takze tento konkretni (anebo i obecny) FM meni pouze Hz anebo i jine parametry? Ano, 1F motorum moc nerozumim, hydraulice cerpadel ano.

Otazka 2: slysel jsem, ze s pomoci (obecneho, specialniho, nevim) FM lze na 1F provozovat i stare 3F tocive stroje… Co by to obnaselo financne?

Vyhledove si pohravam s myslenkou prechodu na 1F, at uz s ohledem na mFVE (kde je daleko jednoduzsi udrzet v chodu 1F ostrov nez 3F),  anebo redukce z 3F na 1F pripojky od gridu…
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #15 kdy: 29.06.2022, 14:44 »

Smiřte se s tím, jak svět funguje. Levná řešení vždy s sebou přináší nějaký ten kompromis.
v kvalitě, funkčnosti, životnosti nebo komfortu. o žádných  nerezových flexi trubkách jsem nepsal, i když použít by se také daly.  Já bych řešil připojení  hydrauliky měniče pomocí mosazných šroubení: jedno teleskopické https://www.svistrade.cz/K2Eshop/fitinky-mosazne-universal_c12953621364777/mosazne-teleskopicke-sroubeni-k-vodomerum-334-mf_c12884901888903  druhé obyčejné přímé https://www.svistrade.cz/K2Eshop/fitinky-mosazne-universal_c12953621364777/mosazne-sroubeni-prime-331-mf_c12884901888902 ,  za ně kulový kohout a pak  napojení na PPR trubky pomocí tvarovky s mosazným zástřikem. Pokud chcete docílit konstatního tlaku a nepoužívat  čerpadlo s FM, máte možnost  klasické vodárny a následně zařadit  dopotrubí hydraulický regulátor tlaku. Nebo dát do sprchy termostatickou baterii, průtok bude trochu kolísat ale teplota nikoliv.
FM mění na výstupu i  napětí kvůli  jinému sycení magnetického obvodu při změně napájecí frekvence. (laicky vzsvětleno  při nižších frekvencích  můžete magnetický obvod přesytit a výsledkem bude  vyšší proud do vinutí a možná i poškození izolace teplem.
Nevím co ale touto otázkou sledujete. Jednofázový měnič  může napájet 3fáz motor třeba tak že vinutí zapojíte místo do Y do D (pokud má motor vinutí Y na 400V a možnost přepojení D na 230V) a použijete pro vytvoření fázového posunu běhový kondenzátor.
takový motor nemůžete trvale zatěžovat  na štítkové údaje a le jen tak cca ma 60procent. Obecně se dá říct že čím novější motor, tím je náchylnější na přetížení. Obecně to není nic tak skvělého,  co by stálo za úvahu.  Při  provozu frekvenčního měnič vznikají vyšší harmonické a ty zas neprospívají životnosti  běhového kondenzátoru.
Existují i měniče které z 1f přívodu mohou napájet plnohodnotně 3 fázový motor. Netuším ale jestli něco takového najdete dostatečně levně pro domácí vodárnu.
Úspora energie tam určitě bude ale neviděl bych to ani při dnešních cenách jako motiv pro vodárnu s FM. Chybí mi praktická zkušenost s dlouhodobým provozem nějaké současné domácí vodárny abych mohl posoudit vliv start stop provozu na životnost.  Mohu pouze říct, že historická Sigma SVA potřebuje občas dotáhnout  ucpávku, případně vyměnit lojovou šňůru, motor má ložiska původní, vinutí také.. Provoz  některých motorů  napájených z  frekvenčních měničů není také bez rizika. někdy se projeví elektroabraziv ní degradace  ložiskových ploch a kuliček vlivem indukovaných  proudů vyšších harmonických. U motorů s nízkými výkony to ale tak zlé nebývá. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jan as x
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #16 kdy: 29.06.2022, 19:22 »

Ten druhý odkaz, tam mají pouze 3/4 a nikoliv 1” a V krámech to ještě horší..  A vůbec dneska sehnat nějaký fitinky to je šílený opruz. Třeba když potřebujete přemostit trubky kvůli demontáži vodoměru, tak si to musíte prostě vyrobit podstatě za cenu větší než ten vodoměr…


Regulátor tlaku může být i dražší než frekvenční měnič https://www.hydrostop.cz/eshop/redukcni-ventil-tlaku-vody-s-filtrem-caleffi-5351-1-s-manometrem/pro126.html


A v podstatě to maří Spálenou elektrickou energii, tak nevím, snad rizika frekvenčního měniče jako roztavení vinutí motoru nebudou tak horký - chladný vrtány studni, co myslite?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #17 kdy: 29.06.2022, 19:24 »

Existují i měniče které z 1f přívodu mohou napájet plnohodnotně 3 fázový motor. Netuším ale jestli něco takového najdete dostatečně levně pro domácí vodárnu.
Takových vhodných frekvenčích měničů jsou na Internetu plné bazary. Ale musíte si přidat tlakové čidlo a měnič nastavit a zabudovat do rozvaděče.
Jenže každý frekvenční měnič potřebuje být napájen z tvrdé sítě, při napájení z ostrovních sítí bývá občas s provozem FM problém.

Jednofázový motor s běhovým kondenzátorem  napájený frekvenčním měničem jsem v chodu nikdy neviděl a tohoto řešení bych se i bál. Velikost kondenzátor je vybrána k motoru  empiricky aby eliptické pole na 50Hz v plném zatížení motoru bylo co nejkruhovější a přitom aby se motor dobře rozbíhal. Proměnnou frekvencí změníte tvar pole a rozběhové proudy naprosto zásadně a při malých frekvencích (v rozběhu) je vlastně kondenzátor úplně vyřazen. Speciální FM pro jednofázové motory je proto v podstatě dvoufázový (a speciálně drahý).
To co prodejci nazývají regulace tlaku měničem jednofázového čerpadla zhusta bývá jen triakový fázový regulátor, který mění napájecí napětí motoru a ten snižuje otáčky nikoli frekvencí, ale napájecím napětím a tím částečně ztrátově skluzem. Což je umožněno kvadratickou charakteristik ou zátěže (odstředivé čerpadlo) a dobrým chlazením čerpadla ve studni a poměrně vysokými minimálními otáčkami.
Ale co si budeme nalhávat, je to řešení levné, vyladěné a postačující. Hlavní je že umí dobře regulovat tlak. Ale k motoru tak šetrné jako umí být frekvenční měnič není. Frekvenční měnič motor sice přídavně namáhá na napětí a oteplení, ale ono to není tak zlé, jak se povídá (s takovými vlivy se počítá u pohonů od řádu stovek kW, nebo u speciálních aplikací. A v podstatě na druhou stranu s měničem motor šetrnými rozběhy tolik netrpí. Takže co se týče životnosti motoru nula od nuly pojde. A zisk je šetrný přístup k poháněnému zařízení. Netrpí rázy při rozběhu a u čerpadel i u doběhu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co si počít s ponorným čerpadlem, které vybavuje proudový chránič?
 Kde pořídit hladinný senzor pro čerpadlo ve vrtu?
 Jaké mi doporučíte 3f ponorné čerpadlo do studny u domu?
 Jak se má vlastně chránit před poškozením oběhového čerpadla?
 Jak spínat cirkulační čerpadlo TUV vstupem do koupelny?
 Co bezdrátového použít pro spínání kotle a čerpadla mezi sebou?
 Je mozne snizit prikon u vodniho cerpadla?
 Jaký potřebuji jistič pro čerpadlo 400V/1,1kW?
 K čemu slouží svorky T1 a T2 u 3f čerpadla?
 Mohu teplovodní čerpalo zapojit tak, aby se točilo obráceně?
 Dá se zásuvka pro čerpadlo ovládat dálkově hladinovým spínačem?
 Jak řešit situaci, když čerpadlo vyhazuje FI?
 Ako správne zapojiť ponorné čerpadlo?
 Ako zapojit 3 fazove cerpadlo na 2 vypinace kazdy ovladany z ineho miesta?
 Co dělat když jsem u čerpadla ALKO TSE 250 s plov. spínačem přetrhl dráty?
 Jak izolovat spoj na kabelu ponorného čerpadla?
 Jak mám správně napojit čerpadlo tlakové kanalizace v jímce před domem?
 Může být vadný rozběhový kondenzátor nebo motor?
 Proč mi záložní zdroj pro čerpadlo út NZ UNI stále signalizuje přetížení ?
 Čím jistit/chránit jednofázové čerpadlo?
 Jakou zvolit ochranu vodní fontány s čerpadlem a osvětlením?
 Proč bzučí oběhové čerpadlo pokud jede ze záložního zdroje?
 Jaká je možná závada čerpadla, když nepravidelně vyhazuje jistič ?
 Jak zapojit přívodní kabel na čerpadlo 230V?
 Jak správně uzemnit tepelné čerpadlo pro ohřev bazénu?
 Jak bezpečně zapojit oběhové čerpadlo na solární ohřev bazénu?
 Lze zapojit dva tlakové spínače na jedno čerpadlo a jak ?
 Ochráni zabudovaná tepelná poistka čerpadlo pri zaseknutom ventile?
 Jak signalizovat chod čerpadla?
 Jaký použít doplňkový proudový chránič pro 1f zahradní čerpadlo?
 Jak zajistit chod oběhového čerpadla při výpadku napětí?
 Jakým přístrojem kromě PLC, spínat pomocné oběhové čerpadlo?
 Čerpadlo přes proudový chránič?
 BASTL: Proč se ponorné čerpadlo točí pomalu?
 Je povoleno napojení kabelu čerpadla umístěné v jímce?
 Jak přepínat mezi dvěma 230V zdroji napájení pro jedno čerpadlo?
 Proč ponorné zahradní čerpadlo vyhazuje nepravidelně jistič?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.076 sekund, 22 dotazů.