Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak spínat cirkulační čerpadlo TUV vstupem do koupelny?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak spínat cirkulační čerpadlo TUV vstupem do koupelny?  (Přečteno 71269 krát)
Lumír8
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.04.2008, 22:46 »


Vstup koupelny zachytí běžné pohybové čidlo a sepne mi cirkulační čerpadlo(50W/220V) TUV(teplá voda) v kotelně. Pro dopravu TUV ke kohoutku stačí cca 10-15 sekund. Tato doba je nastavitelná na čidle.
Potom je již další činnost čerpadla zbytečná, ale čidlo podle toho k čemu bylo navrženo dále spíná zbytečně čerpadlo při každém pohybu v místnosti.
Koupil jsem časový spínač "elko SMRT" (marketing firmy by možná
značku měl změnit na něco povzbudivějšíh o),  v naději, že se mi s tím podaří znecitlivit čidlo na delší nastavitelnou dobu(cca 30min než voda v potrubí ochladne).
Myslíte, že by to šlo se stávající konfigurací nějak vyřešit?
Nechci instalovat tepelné čidlo na zpátečce. Má zoufalou setrvačnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #1 kdy: 03.04.2008, 23:48 »

Na okraj SMRT je docela přistojny nazev pro vyrobky ElkoEP.
To co poisujete by bez problemu mělo fungovat. Jde o zapojení a nastavení toho rele Jde o to, přehodit nějakým pomocným relatem kontakt rele, tak aby nedrž sepnuty, ale vypnuty.
Dale mne zaraží, proč budete TUV(UV) cirkulaci pouštět pouze vstupen do kotelny. Nebude lepší si vytahnout informaci o přítomnosti v domě s jineho zdroje?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 03.04.2008, 23:55 »

Cimrmanův krok stranou: jste si jist, že tím něco získáte?
Ta voda v cirkulačním potrubí nechladne tak rychle, abyste zaznamenal nějaký zřetelný rozdíl ve spotřebě tepla, jestli cirkuluje 1 minutu nebo 10 minut. Pokud tedy máte to potrubí alespoň minimálně tepelně izolované.
Ta voda tam nechladne z důvodu cirkulace, ale z důvodu, že v tom potrubí je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #3 kdy: 03.04.2008, 23:56 »

Ovládání cirkulačního čerpadla TÚV, pomocí čidla, je trochu nešťastné řešení.
Mám lepší zkušenosti, s použitím tlakového spínače na TÚV.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #4 kdy: 04.04.2008, 00:05 »

Mám lepší zkušenosti, s použitím tlakového spínače na TÚV.  Mrknutí
Pane kolego, podělte se o tlakove ovladani cirkulace UV. Opravdu netuším co si pod tim představit.
Většinou to dělam vytahnitim informace EZS s kombinací časových cyklu s noční pauzou. Takže na RD to čerpadlo neběží denně vice jak hodinu, někde stači i denně pulhodina - zaleži na delce trubky a obydlenosti domu.
S čidlem na zpatečce by to bylo taky dosti krkolomne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #5 kdy: 04.04.2008, 00:18 »

Je to založeno na systému poklesu tlaku TÚV, po otevření kohoutku.
Jednoduché a praktické. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #6 kdy: 04.04.2008, 02:21 »

Je to založeno na systému poklesu tlaku TÚV, po otevření kohoutku.
Jednoduché a praktické. Mrknutí
Jasně, ale to postrada učel cirkulace TUV. Protože když klesne tlak, tak už teplou na kohoutku většinou chci. A čerpadlo teprve zapina, a docela zbytečně. Tepla voda se mi natahne do systemu sama.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Peter Krakl
*
Offline Offline



Všechno je jednou poprvé...


« Odpověď #7 kdy: 04.04.2008, 02:22 »

Citace
Je to založeno na systému poklesu tlaku TÚV, po otevření kohoutku.
Jednoduché a praktické.
Trochu tomu nerozumím. Můžete to kolego nějak blíže specifikovat?
 Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.04.2008, 08:18 »

Prečo pohybové čidlo ?
Poznáte niekoho, kto by v kúpelni pri príchode nerozsvietil ? k tomu časové relé a je vyhraté, počas pobytu v kúpelni ( svetlo) voda nikdy nechladne, odoberá sa predsa.
Jednoduché, spolahlivé, rovnako riešim napojenie na svetlo nad dresom v kuchyni, platí detto ako v kúpelni.

Jedno alebo dve pomocné relé ( ak bude aj kuchyňa) + čas spínač na približne 30 -60 sec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 04.04.2008, 08:51 »

A nebo využít funkce zpožděný rozběh a zpoždění rozběhu nastavit na minimum.

* Relé.doc (24.5 KB - staženo 550 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #10 kdy: 04.04.2008, 09:05 »

Podle mého soudu to zbytečně komplikujete. Cikulační čerpadlo má příkon pár Wattů, spotřeba je zanedbatelná. Nemá tedy podle mě větší význam navrhovat nějaké řešení s ohledem na spotřebu. Tomu také odpovídá výkon, obvykle trvá několik minut, než je teplá voda k dispozici.  
Dá se to vyřešit velmi jednoduše.
Čerpadlo se připojí ze zásuvky 230V, přes spínací hodiny, které se strkají do zásuvky 230V. Raději tedy digitální, s týdením programem, než mechanické. Na spínacích hodinách se nastaví třeba tříminutový chod v půlhodinových intervalech (nutno odzkoušet),  v době kdy je přepokládano, že bude voda zapotřebí (v pracovní dny ráno a večer, přes víkendy celý den).
Pokud je zapotřebí čerpadlo vypnout (dovolená),  tak se prostě jen vytáhne ze zásuvky.
  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Peter Krakl
*
Offline Offline



Všechno je jednou poprvé...


« Odpověď #11 kdy: 04.04.2008, 11:29 »

Nápad tazatele vidím asi jako nejlepší řešení- pohybové čidlo a blokování čidla časovím spínačem nastaveným na dobu než vychladne voda v potrubí pod přijatelnou mez. Nejde přece vůbec o príkon čerpadla, ale tepelné
ztráty v potrubí (my je momentálně neznáme ale náklady na teplou vodu jsou značné) a dále předpokládejme že TUV bude zapotřebí v každou denní hodinu. Tazatel se nezmiňuje o kohoutku v kuchyni který je na okruhu TUV  určitě napojen Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lumír8
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 06.04.2008, 00:04 »

 :)Vážení odborníci,
děkuji za všechny odpovědi a za váš čas věnovaný mému dotazu.

Z Vašich návrhů mi vyplývá, že pohybový spínač přímo blokovat pomocí relé SMRT nelze.Nejspíše budu muset před pohyb.spínač zapojit relé(kontakty v klidu zapnuto) ovládané časovým spínačem SMRT v režimu "Zpožděný návrat na sestupnou hranu" nastaveným na cca 30minut (doba ochladnutí vody v přívodním potrubí). Pak to pojede, ale nechtěl jsem již kupovat další součástky. Pokud mi doporučíte nějaké maličké relé(ovládání 220V, spínaný proud stačí 1A)pro tento účel budu jenom rád. Nejsem elektrikář, jen kutil.
Ještě jednou děkuji za za váš čas věnovaný mému nápadu.
Lumír

Teď jednotlivě:
pan Jura Krikl:
Pohybový spínač mám umístěný u vstupu do koupelny ne do kotelny a je samostatný, nesouvisí s EZS. Pomocné relé asi budu muset použít. Kdyby tak šlo ten triak v SMRTi nějak přepojit a by nespínal, ale vypínal.

pan Fuk Tomáš:
Mým záměrem je, aby pomocí cirkulačního potrubí byla přivedena teplá voda k umývadlu vždy po vstupu do koupelny a nemusela se zbytečně a draho odpouštět ochladlá voda do kanálu.

pan Klemon:
Ovládání čerpadla pomocí vypínače osvětlení se mi nehodí, protože koupelna je velká s velikým oknem a přes den není třeba svítit.

pan Miroš:
Pokles tlaku v potrubí neřeší můj návrh. Stejně bych musel odpustit ochladlou TUV do kanálu. Sice by to trvalo katší dobu, ale proč.

pan Rozmahel:
Dlouho jsem nad Vaším návrhem přemýšlel. Měl by to vyřešit. Ale pohybové čidlo je před SMRT a po nastaveném čase(15sec) vypne a je li v koupelně pohyb, znova sepne a čerpadlo zas zbytečně poběží. Možná uvažuju špatně, nejsem odborník.

pan Hasala:
Máte naprostou pravdu, že jde o zanedbatelné částky za provoz čerpadla. Ale proč má něco běžet, když to není potřeba.

pan Peter Krakl:
Pane Krakl, děkuji. Vy jste můj návrh popsal srozumitelněji než já.

Jěště jednou vám děkuji za čas věnovaný mému nápadu.
Lumír
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #13 kdy: 06.04.2008, 21:17 »

TO : Krikl, a Krakl.

Tlak vody v systému je cca 1atm. Po otevření kohoutku klesne na cca 0,8 atm.
Snímač tlaku má přepínací kontakty, s nastavením po 0,1 atm. Nastavím spodní spínací hranici, a vrchní vypínací hranici, a jeto.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Marek Zeman
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 06.04.2008, 21:52 »

Řešení pana Miroše doplněné o časové relé (zpožděný odpad) by mohlo fungovat jako některé plynové kotle v režimu "eko". Krátkým spuštěním teplé vody by se sepnulo čerpadlo cirkulace a běželo by po dobu nutnou k dopravě ohřáté vody. Jediné úskalí by mohl být proměnlivý tlak vody, např. při malé domácí vodárně a odběru studené vody třeba na zahradě.
V této diskuzi vidím hledání vhodného kompromisu mezi provozními náklady a komfortem. Jako nejméně energeticky náročné bych viděl řešení s časovým spínačem (jako je schodišťový automat) a tlačítkem před dveřmi do koupelny. Pak by se TUV "protáčela" jen při její potřebě a klidový odběr použitého elektrického zařízení by byl minimální nebo nulový.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 06.04.2008, 22:02 »

Tlak vody v systému je cca 1atm. Po otevření kohoutku klesne na cca 0,8 atm.
Snímač tlaku má přepínací kontakty, s nastavením po 0,1 atm. Nastavím spodní spínací hranici, a vrchní vypínací hranici, a jeto.

Je počítáno s kolísáním tlaku ve vodovodním potrubí během celého dne? U nás dost kolísá podle odběru vody v sousedství.  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #16 kdy: 06.04.2008, 22:20 »

Tlak vody v systému je cca 1atm. Po otevření kohoutku klesne na cca 0,8 atm.
Snímač tlaku má přepínací kontakty, s nastavením po 0,1 atm. Nastavím spodní spínací hranici, a vrchní vypínací hranici, a jeto.  Mrknutí
Předpokladal jsem to, ale myslim si, že tohle řešení pro tento případ je dost neohrabane. Když otevřu kohoutek, tak už teplou vodu chci, ne že teprve zapne čerpadlo.  Tzn. při otevření kohoutku sice čerpadlo urychlí tok teple vody ze zasobníku, zejmena podtlakem na cirkulační trubce, ale stejně musim nechat studenou odteci.
To Lumir8: Omlouvam se, přehledl jsem. Ale tim se me nazory ne tohle řešení nemění. Jsem pro časove spinaní v intervalech předem nastavenych (dle delky a kvality izolace potrubí) a v době přítomnosti osob v domě, nikoliv v koupelně. Potom cirkulace ztraci puvab něčeho komfortního a dostava se na uroven klasickeho rozvodu UV. Jednou tepla teče hned, jindy po chvilce, dle aktualního stavu a delky posledního otevřeni kohoutku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #17 kdy: 06.04.2008, 23:55 »

Určitě se to nechá vyřešit multifunkčním relé s přepínacími kontakty. Neznám relé SMRT, ale předpokládám kaskádu dvou čas. relátek k dobrání se ke správné funkci. Ale doporučuji řešení kolegy Hasala. Spočítejte cenu a hlavně čas věnovaný nápadu. Spínaná zásuvka stojí pár korun a je hotovo.Čerpadl o má pár wattů. Pozor, elektronika k ovládání také něco bere. pro pár wattů stavíte perpetum.
Neberte to jako urážku, ale jako radu k zamyšlení.

hodně úspěchů v kutilství.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co si počít s ponorným čerpadlem, které vybavuje proudový chránič?
 Kde pořídit hladinný senzor pro čerpadlo ve vrtu?
 Jaké mi doporučíte 3f ponorné čerpadlo do studny u domu?
 Jak se má vlastně chránit před poškozením oběhového čerpadla?
 Co bezdrátového použít pro spínání kotle a čerpadla mezi sebou?
 Je mozne snizit prikon u vodniho cerpadla?
 Jaký potřebuji jistič pro čerpadlo 400V/1,1kW?
 K čemu slouží svorky T1 a T2 u 3f čerpadla?
 Mohu teplovodní čerpalo zapojit tak, aby se točilo obráceně?
 Dá se zásuvka pro čerpadlo ovládat dálkově hladinovým spínačem?
 Jak řešit situaci, když čerpadlo vyhazuje FI?
 Ako správne zapojiť ponorné čerpadlo?
 Ako zapojit 3 fazove cerpadlo na 2 vypinace kazdy ovladany z ineho miesta?
 Co dělat když jsem u čerpadla ALKO TSE 250 s plov. spínačem přetrhl dráty?
 Jak izolovat spoj na kabelu ponorného čerpadla?
 Jak mám správně napojit čerpadlo tlakové kanalizace v jímce před domem?
 Může být vadný rozběhový kondenzátor nebo motor?
 Proč mi záložní zdroj pro čerpadlo út NZ UNI stále signalizuje přetížení ?
 Čím jistit/chránit jednofázové čerpadlo?
 Jakou zvolit ochranu vodní fontány s čerpadlem a osvětlením?
 Proč bzučí oběhové čerpadlo pokud jede ze záložního zdroje?
 Jaká je možná závada čerpadla, když nepravidelně vyhazuje jistič ?
 Jak zapojit přívodní kabel na čerpadlo 230V?
 Jak správně uzemnit tepelné čerpadlo pro ohřev bazénu?
 Jak bezpečně zapojit oběhové čerpadlo na solární ohřev bazénu?
 Lze zapojit dva tlakové spínače na jedno čerpadlo a jak ?
 Ochráni zabudovaná tepelná poistka čerpadlo pri zaseknutom ventile?
 Jak signalizovat chod čerpadla?
 Jaký použít doplňkový proudový chránič pro 1f zahradní čerpadlo?
 Jak zajistit chod oběhového čerpadla při výpadku napětí?
 Jakým přístrojem kromě PLC, spínat pomocné oběhové čerpadlo?
 Čerpadlo přes proudový chránič?
 BASTL: Proč se ponorné čerpadlo točí pomalu?
 Je povoleno napojení kabelu čerpadla umístěné v jímce?
 Jak přepínat mezi dvěma 230V zdroji napájení pro jedno čerpadlo?
 Proč ponorné zahradní čerpadlo vyhazuje nepravidelně jistič?
 Lze připojit frekvenční měnič k čerpadlu?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Jak zapojit jednofázové ponorné čerpadlo Nautila Sigma?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.