Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Co s puvodnimi kabely, ktere mi koukaji ze zdi a stale jsou pod napětím?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co s puvodnimi kabely, ktere mi koukaji ze zdi a stale jsou pod napětím?  (Přečteno 6135 krát)
Dejv1k
« kdy: 06.02.2021, 04:22 »


Pozval jsem si znameho na odpojeni digestore v panelakovem byte.
Digestor odpojil, sundal a zadelal otvor do stoupacek a odesel. Jenze ze zdi mi zustaly koukat puvodni 3 draty a byl shozeny jistic ktery je spolecny pro digestor, troubu i koupelnu.

Po jeho nahozeni jsem slysel jak prska elektrina v tech krabickach nad kuchynskou linkou a doslo mi, ze do tech kabelu jde stale proud jsou stále pod napětím.

Protoze jsem si nevsiml ze by je nejakym zpusobem odpojil. Tak jsem jistic radeji opet shodil. Prosim vas o radu je mozne tu puvodni elektroinstala ci nejak bezpecne odpojit a zrusit?
S tim ze nova digestor se bude jiz pripojovat do zasuvky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 06.02.2021, 10:31 »

Vámi pozvaný odborník (ne kamarád, ale elektrikář) to jistě zvládne za pár minut i s kafíčkem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 06.02.2021, 12:23 »

odpojeni digestore v panelakovem byte...
 ... ze zdi mi zustaly koukat puvodni 3 draty a byl shozeny jistic ktery je spolecny pro digestor, troubu i koupelnu

POZOR!  Digestoře v mnoha panelácích nejsou napájeny z rozvaděče v bytě, ale z rozvodů společné spotřeby na chodbách. To platí v případě, že není v digestorři ventilátor, ale je použit ventilátor centrální (na střeše) a v bytě je na digestoři tlačítko s doutnavkou.

... byl shozeny jistic ktery je spolecny pro digestor, troubu i koupelnu. Po jeho nahozeni jsem slysel jak prska elektrina v tech krabickach nad kuchynskou linkou a doslo mi, ze jsou stále pod napětím.


Prskání v krabičkách nemůžou dost dobře způsobovat odpojené vodiče, které nejsou zatížené odběrem proudu, já bych tedy hledal závadu někde v instalaci bytového jádra. Na to doporučuji pozvat  RT, protože ten za pomoci revizních přístrojů závadu najde snáze a lépe. Je třeba zkontrolovat instalaci celého jádra a případně i celého bytu. Předejde se tím mnoha možným rizikovým stavům. Zejména instalace v panelácích prováděná hliníkovými vodiči může být po létech velice nebezpečná elektricky i požárně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 06.02.2021, 12:33 »

Prosim vas o radu je mozne tu puvodni elektroinstala ci nejak bezpecne odpojit a zrusit?

Zde je správná a jediná odpověď, kterou zřejmě nechcete číst, ale je to prostě tak....pozvěte si elektrikáře. To, že tomu soused "rozumí" a nebo se ohání tím, že má "padesátku" vůbec nic neznamená. Na netu je spousta ověřených firem a jistě vám schopného elektrikáře doporučí někdo z vašeho okolí.
Toho si pozvěte a máte po problému.

To co popisujete nemusí být vůbec bezpečné.
Nechte si to odpojit a odpojení vysvětlit.
Pak budete spinkat jako mimčo  Mrknutí Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.02.2021, 13:49 »

Známá mi kdysi říkala, že když si dívala na televizi, tak ji upadlo ze zdi "takovéto kolečko",  myslela víčko z krabice a "v té zdi to svítilo",  ukazovala mi to na mobilu. Samozřejmě vypálené Al vodiče, které utavily víčko krabice. Tak jsem ji vysvětlil, že to je dost velký problém, protože může vyhořet, může to někoho zabít, nebo jen zničit pár přístrojů. Měla štěstí, že se nestalo ani jedno.

To co popisujete klidně nemusí mít ani souvislost s odpojením digestoře a jak bylo psáno, na dálku to nikdo není schopen posoudit, pouze se dá potvrdit, že to může být i smrtelně nebezpečné a je třeba to řešit.

Dle situace na místě a vašich plánů může být řešením také velká rekonstrukce elektroinstala ce. Pozvěte si odborníka a prodiskutujte co pro vás bud lepší, zda odstranit jeden lokální problém, nebo řešit instalaci celkově, případně alespoň obvody kuchyně (kvůli velkým odběrům spotřebičů) a koupelny (kvůli maximální bezpečnosti). Pokud je to stará dvouvodičová Al instalace, tak tu je nejlepší vyměnit při první příležitosti. Ona nebyla bůh ví co v době instalace, ale bohužel se u ní velmi projevuje stárnutí, zvlášť při velké zátěži (fén, vysavač, konvice, sporák, pračka...).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 07.02.2021, 19:10 »

Pozval jsem si znameho na odpojeni digestore v panelakovem byte.
Digestor odpojil, sundal a zadelal otvor do stoupacek a odesel. Jenze ze zdi mi zustaly koukat puvodni 3 draty a byl shozeny jistic ktery je spolecny pro digestor, troubu i koupelnu. ...
Pokud je digestoř napojená na centrální odsávání, měl jste se obrátit na majitele nebo správce domu.
Udělejte to teď a ušetříte si nepříjemnosti s nařčením z neoprávněné manipulace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 08.02.2021, 06:36 »

Zjednodušene povedané: Vodiče schovať do elektroinštala čnej krabice a na ich koniec dať svorky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #7 kdy: 10.02.2021, 21:27 »

V původních panelových domech byly digestoře napojené na centrální odsávání.
V digestořích nebyl žádný motor, byla to v podstatě jen prázdná "bedna". Někde u digestoře potom bylo tlačítko, které spouštělo ventilátor na střeše domu. Ventilátor byl společný pro všechny byty pod sebou.
Postupem doby obvykle ty ventilátory na střeše nefungovaly a nikdo to neřešil, původní digestoře v bytech byly nahrazovány nějakými "normálními",  s motorem. Přívod se tedy napojil na okruh pro bytové jádro - to byly ty tři krabice nad linkou. Na společnou spotřebu se to obvykle nenapojovalo, někdy to ani nešlo - zaleží na způsobu napojení schodišťového automatu, který ovládá stykač ventilátoru.
V dané situaci by asi bylo nejvhodnější najít místo, odkud je přívod pro digestoř napojen a tam ho odpojit. Tipoval bych, že je to připojené v jedné z těch zmiňovaných tří krabic nad linkou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 11.02.2021, 02:24 »

Záleží na typu bytového jádra. V některých typech byly tyto krabice pouze pro sesvorkování rozvodů světel v jádře. Přívody jak z bytového rozvaděče, tak od ovládání centrálního ventilátoru byly umístěny v technické šachtě u plynoměru a hlavních přívodů vody a byly v krabicích v provedení acidur.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #9 kdy: 11.02.2021, 07:41 »

Standardní provedení bytového jádro bývalo takové, že podružné rozvodnice byly připojeny dva přívody - světla a zásuvky jádro.
Na světelný přívod bylo připojeno svítidlo v koupelně, někdy také svítidlo u zvenku u vstupu do koupelny,  světlo na WC a před vstupem na WC (svítidla typ "kopyto"),   dále jedno svítidlo pod kuch. linkou (typ "autobus") a dále jedna zářivka 1x 40W (36W) shora na kuch. lince.
Na zásuvkový okruh byla připojena jedna zásuvka v koupelně, jedna zásuvka v kuch. lince a dále infrazářič v koupelně. Propojení těchto okruhů bylo obvykle v těch třech krabicích nad linkou. Přívody byly provedeny vodiči AYKYLs 2Bx 2,5 nebo kabely AYKY 2Bx 2,5 v trubkách KOPEX.
Uvnitř šachty byly krabice ACIDUR, v těch byly propojené tlačítka od ovládání ventilátorů - napojené ze společné spotřeby.  
Provedení jednotlivých bytových jader se v různých regionech mohou mírně lišit, ale nějak takto to bylo skoro všude - alespoň podle mých zkušeností.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 11.02.2021, 11:34 »

To co píšete je správně pro jeden typ jádra. Když odhlédnu od různých drobných změn, tak je potřeba jádra rozdělit alespoň na tři provedení. Menší, větší a průchozí. Rozdíly jsou také v průběhu let, první jádra byla již v někdy kolem roku 1960 ještě v objektech cihlových a ta byla elektricky jeden obvod (mimo centr. ventilátoru). Celý byt měl tři jističe (nebo také pojistky) - světla, zásuvky a jádro.

Tazatel se již neozývá (ani nemůže, není přihlášený),  tak se stejně nic nového nedozvíme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Ako opraviť preseknutý kábel v zemi?
 Co děla v případě porušení izolace kabelu mezi dvěma vypínači č.6?
 Čím je způsobeno kmitání vodičů venkovního vedení?
 S kým mám řešit provrtání kabelů za kuchyňskou linkou?
 Je normální mít v paneláku 50 V na kabelu, který má být bez napětí?
 Existuje svorka, která by řešila přerušený kabel ve zdi?
 Ako sa da zistiť miesto prerušenia kábelu?
 Je oprava porušeného CYKY v zemi pomocí krabice Acidur a hmoty K2 postačující?
 Je možné, že je CYKY kabel poškozený, a proto fáze svítí všude?
 Jak opravit přerušenou pracovní nulu?
 Může být přerušený nulovací vodič příčinou všech nefunkčních svítidel?
 Co mi to podivně elektricky vrčí ve zdi ?
 Aký je váš názor na obhorený kabel na hlavnom ističi?
 Dá sa zistiť čiastkové poškodenie medeného signalizačného kábla?
 Co je to za poruchu, pokud při zapnutí jističe něco pod krabicí ve zdi cvakne?
 Jak identifikovat příčinu výpadku elektřiny?
 Poradíte co s problémem napájení přístrojů ve zkušebně?
 Jak mám jako spotřebitel vyřešit skrytý zkrat vedení pod omítkou?
 Jaká může být příčina závady v elektroinstalaci bytu?
 Co způsobuje odchylky v něterých hliníkových obvodech?
 Co může být příčinou přerušené fáze v CYKY 3x1,5?
 Co dělat po zkratu vodičů pod omítkou když vše funguje jak má?
 Kdo hradí škodu vzniklou vodičem v zaplombované části elektroměru?
 Je proříznutá izolace vodičů až na jádro důvodem k opravě?
 Jak může laik zjistit možné přerušení vodiče PE nebo N?
 Jak opravit zásuvku v domácích podmínkách?
 Rušení v elektrické síti?
 Je moźné zkratem dvou fází upálit nulový vodič? Vznikne pak přepětí v síti?
 Co je za nížším napětí při zátěži a blikáním světel?
 Jak zjistit poškození nezapojeného kabelu ve zdi?
 Vznikne problém při přerušení PEN před domem?
 Jak opravím pohasínání světel?
 Proč mám napětí na vodiči PEN?
 Co muze zpusobit napeti zaroven na vodici L, PE a N?
 Jak nejlépe opravit navrtaný CYKY kabel ve zdi?
 Jaká může být příčina propálené plynové hadice za vestavěnou el. troubou?
 Kde sehnat toho, kdo lokalizuje poruchu topné rohože?
 Co způsobuje tikající zvuk ve světle?
 Jak moc je nutná oprava CYKY 3x2,5 kabelu při poškození jeho pláště?
 Proč při zkratu dvoužilového kabelu nevybavil chránič, ale až pojistky?
 Proč hlavní jistič před elektroměrem při bouřce vybavuje?
 Jak zjistit místo přerušení kabelu elektřiny?
 Proč se přepálil PEN vodič zrovna v hlavním rozvaděči ne až podružném?
 Jak opravit přeseknutý vodič ochranného pospojení v koupelně?
 Jak najít místo přerušení PEN?
 Ako opravit poskodeny stary hlinikovy kabel na stropnom paneli?
 Co je u pračky příčinou napětí mezi L a PE 130V, mezi N a PE 100V?
 Jak zjistit místo zkratu?
 Mohou se světelné a zásuvkové okruhy vzájemně ovlivňovat?
 Může být záhadný zápach v domě od elektroinstalace?
 Jak odstranit zvuk z přípojkové pojistkové skříně domu?
 Proč u hliníkové instalace s přibývající zátěží, klesá intenzita osvětlení?
 Proč se opálil kabel od pračky?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.