Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Má pootvorena krabicova rozvodka správné krytie IP?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Má pootvorena krabicova rozvodka správné krytie IP?  (Přečteno 5647 krát)
Jozef Jozefovic
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 24.08.2020, 13:59 »

V byte v stupackach(priestor za WC) mam 2 krabicove rozvodky a vsimol som si, ze kryt je zdola mierne pootvoreny - jedna sruba neni uplne dotiahnuta, cize tam vznika asi 1mm medzierka.
Chcem sa preto spytat, ci sa to bezne tak robi, ze sa necha jedna sruba uvolnena, kedze mne logika hovori, ze kvoli vodeodolnosti, by to malo byt natesno dotiahnute.


* acidur.png (176.77 KB, 600x580 - prohlédnuto 267 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef Jozefovic
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 26.08.2020, 07:11 »

Viete mi aspon povedat, ci mam tu srubu aspon dotiahnut?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 26.08.2020, 07:56 »

Ano, logicky musí být všechny čtyři šrouby dotažené na fest. Z vnitřní strany víčka je izolační guma, která musí rovnoměrně dosadnout na hranu krabice. Bez dotažení pak krabice neplní svoji izolační funkci (je porušeno krytí IP).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 26.08.2020, 08:56 »

Ano, logicky musí být všechny čtyři šrouby dotažené na fest. Z vnitřní strany víčka je izolační guma, která musí rovnoměrně dosadnout na hranu krabice. Bez dotažení pak krabice neplní svoji izolační funkci (je porušeno krytí IP).

Už jsem viděl pár takových krabic schválně povolených ,  na dotaz co to má znamenat?? mě elektrikáři řekli ,že je to odvětrání, aby se tam netvořila vlhkost?? zle tanecek
Zjistil jsem  to při provádění pravidelné  revize.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.08.2020, 09:05 »

To je znama vec, mierne vetranie je lepsie ako pokus o uplne utesnenie. V bytovom jadre ale teplota nekolise o viac ako dva stupne, niet dovod obavat sa kondenzacie.
Vlastne - ake krytie ma ma krabica v jadre, kde su stupacky ? Vidim tam riziko "striekajuca tlakova voda zo vsetkych smerov" pri poruche.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 26.08.2020, 10:46 »

Pánové zřejmě po ránu pojedli hodně vtipné kaše, že  Smích
Pokud chcete odvětrávat Acidurku, tam si do ní našroubujte speciální vývodky. Ale, že by bylo nutné odvětrávat krabice v klasické bytové stoupačce..... .to je veliká blbost, že?  ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.08.2020, 11:23 »

Vidim tam riziko "striekajuca tlakova voda zo vsetkych smerov" pri poruche.
Pokud je ve stoupačce bytového jádra rozvod plynu, řešíte také z důvodu úniku plynu při poruše Ex?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 26.08.2020, 11:32 »

Nie. Únik plynu sa v stupačke za bežných okolností nepredpokladá. Aj na to slúžia pravidelné revízie plynovvých rozvodov a spotrebičov.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 26.08.2020, 12:11 »

Nie. Únik plynu sa v stupačke za bežných okolností nepredpokladá. Aj na to slúžia pravidelné revízie plynovvých rozvodov a spotrebičov.
Ona ta poznámka pana Kvity byla myšlena zcela jistě spíše ironicky. Porucha čehokoliv není akceptovatelný vnější vliv. V obýváku taky nejsou acidurky v blízkosti stoupaček topení. Nebo zásuvky IP44 pod radiátorem; co kdyby náhodou jednou netěsnil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 26.08.2020, 12:20 »

Ona ta poznámka pana Kvity byla myšlena zcela jistě spíše ironicky. Porucha čehokoliv není akceptovatelný vnější vliv. V obýváku taky nejsou acidurky v blízkosti stoupaček topení. Nebo zásuvky IP44 pod radiátorem; co kdyby náhodou jednou netěsnil.

Radime, ta úvaha o poruše ve stoupačce je zcela oprávněná a výstižná.
Již jsem měnil opravdu velké množství těchto Acidur, které byli špatně utěsněné a díky vytopení stoupaček z vyšších bytů do nich natekla voda. Tak to prostě je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 26.08.2020, 12:51 »

Radime, ta úvaha o poruše ve stoupačce je zcela oprávněná a výstižná.
Již jsem měnil opravdu velké množství těchto Acidur, které byli špatně utěsněné a díky vytopení stoupaček z vyšších bytů do nich natekla voda. Tak to prostě je.
Když soused nade mnou vytopí můj byt, tak mi taky zateče voda do všeho s IP20.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Čeleda
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 26.08.2020, 14:36 »

No a kdyby ta acidurka byla zdola otevřená, tak ta voda zase vyteče  Úsměv. To je samozřejmě vtip, ale v některých neelektro místech se to používá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 26.08.2020, 14:39 »

Když soused nade mnou vytopí můj byt, tak mi taky zateče voda do všeho s IP20.

Nám sousedé několikrát vytopili jen koupelnu a voda samozřejmě tekla dost ve stoupačce, do které to zateklo po sklolaminátové konstrukci jádra.
Z čeho by Ti vytopili ostatní místnosti? Tak možná z prasklého velkokapacitní ho akvárka a nebo prasklé hadičky baterie v kuchyni, jinak nevidím jiný zdroj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 26.08.2020, 19:21 »

To si někdo nechá namontovat rozváděčovou skříň ven, vybere model s IP65, montér dole vyvrtá 2 díry cca 4mm, aby měla kudy odkapávat vysrážená voda...
Na štítku "rozvaděče" je IP44
A pak přijde blbej revizák (JÁ) a nechce se pod to podepsat, protože se tou dírou dá dotknout kouskem drátu fáze...


Vždycky je to o rozumném posouzené potřebného krytí a "použití mozku"
Když je někde krabice Acidur, předpokládám, že k tomu je důvod. Už jsem ji viděl povolenou, bez těsnicí gumy... Prý to pod střechou není problém...
Pod prachem byl problém najít drážky ve šroubech, uvnitř byla skoro plná nedefinovateln ého bordelu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 26.08.2020, 19:41 »

Dotáhnout.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 27.08.2020, 09:34 »

A pak přijde blbej revizák (JÁ) a nechce se pod to podepsat, protože se tou dírou dá dotknout kouskem drátu fáze...

Pak tedy doufám, že ten drátek nebyl delší než 10 cm podivej.

Z výše uvedeného příspěvku kolegy Schwarze vyplývá, že relevantní úprava výrobků s ohledem na dodržení krytí není úplně jednoduchá. V případě podobných úprav je nutné znát přesnou definici stupňů a způsob jejich ověřování.

Pokud tedy někdo vyvrtá otvory o průměru 4 mm v rozváděčové skříní, nemůže nikdy z principu dodržet krytí IP3X. Pokud by opravdu zamezil dotyku nebezpečné části tím drátkem (normalizovaná sonda dotyku),  mohl by dosáhnou nejvýše krytí IP2XD (v případě drátku o průměru 1 mm) nebo IP2XC (v případě drátku o průměru 2,5 mm). Pokud dojde k dotyku nebezpečné části samozřejmě IP20.

Krytí proti vodě bych si netroufám od stolu odhadnout. IPX4 je sprcha ze všech stran.

Nejlepším řešením jsou v tomto případě samozřejmě speciální odvětrávací záslepky se stanoveným krytím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.