Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Co získáme fází vlevo?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co získáme fází vlevo?  (Přečteno 26171 krát)
informator
« kdy: 11.10.2006, 07:30 »

Z dopisu:

Celý život jsem jako elektrikář zapojoval fázový vodič doleva. Dodnes když vidím fázi vpravi mi naskakuje husí kůže, když pomyslím, že se do takové zásuvky připojí nanulovaný amatérský prodlužovák.
Ale pokud nad tím přemýšlím, pak se skutečně význam fázového vodiče vlevo vytrácí. Jediné co tento princip ještě drží nad vodou je skutečnost, že vidlice nelze zapojit díky kolíku obráceně, jak je tomu u systému Schuko.
Domnívám se, že by mohlo být v současnosti elektrotechnik ům již lhostejné zapojení vlevo, vpravo ...
Proč neřešíte raději dostupnost norem. Ale to opravdu není již můj problém.
T.Bezděk 74 roků, 100% elektrikář na odpočinku!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 11.10.2006, 07:51 »

Fáze vlevo byl ten největší nesmysl, na který jsme si zvykli a z kterého bylo nejvíce malérů. Nikdy jsem nepochopil důvod! Oba vodiče jsou pracovní! Zavádělo to pouze k provádění zakázaných  dvouvodičových zapojení připojených zařízení!
Něco podobného je, že jsme si zvykli připojovat přívody na jističe shora! Zlej

Nesmyslný zvyk = cesta k úrazu!   Fackovaci

Závidím mladým nezdeformovaný m hlavám! Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.10.2006, 09:57 »

Pane Beláni, naprosto s Vámi souhlasím a tleskám vám za názor. Ovšem trochu se bojím, aby vás ostatní členové klubu neukřižovali, obzvláště někteří zde jsou na podobné názory velmi, velmi hákliví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #3 kdy: 11.10.2006, 10:37 »

Umísťování fáze vlevo v zásuvkách 230V skutečně nemá žádný větší pratický význam. Je to pouze zavedený zvyk, který měl největší smysl v době dvouvodičového nulování.
U spotřebičů připojovaných ze zásuvek 230V bych vůbec nepoužíval výrazy "fáze a nulák" ale pouze a jen pracovní vodiče a ochranný vodič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 11.10.2006, 11:34 »

Špatně, ale opravdu špatně položená falešná otázka. Já to otočím.
Co získáme fází vpravo ?
Je nám přece jasné, že když pomineme tradici, tak ani jedním zapojením nezískáme nic. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 11.10.2006, 12:43 »

 Škleb ,  pan Večeřa to moc krásně napsal   Škleb  Já ale opravdu nehodlám nikoho přibíjet na kříž  Mrknutí
Jen s tím prostě nesouhlasím, stejně tak, jako výjimečně nesouhlasím s kolegou Beláňem, kterého si nesmírně vážím.
Teď se kamenování budu obávat hlavně já  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 11.10.2006, 13:51 »

Sám pro sebe si tuto diskusi uzavírám následovně.
Jestli si někdy budu zapojovat zásuvku, tak živý pracovní vodič zapojím do levé dutinky, protože to neodporuje žádné normě a protože to tak mám v celém bytě.
boss
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 11.10.2006, 21:27 »

Je to fakticky jedno ,  ale záleží v jaké soustavě zapojuji./ Je hodně dvouvodičových instalací a tam to význam má!!!/. Ale jinak bezva diskuze o ničem...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 11.10.2006, 21:52 »

TO: Hejčl

Je to fakticky jedno ,  ale záleží v jaké soustavě zapojuji./ Je hodně dvouvodičových instalací a tam to význam má!!!/. Ale jinak bezva diskuze o ničem...

Můžete uvést jaký to má význam v síti TN-C?  Smutek
To by mne fakt zajímalo?  zed
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #9 kdy: 11.10.2006, 22:48 »

Nejlépe to vystihnul kolega Petr Doležal. Proč vlastně někteří kolegové brojí proti fázi vlevo? Co získaljí tím, že s pomocí norem začne část elektrikářů zapojovat fázi vpravo a část zase vlevo? Jediné čeho se dosáhne bude neskutečný bordel!  Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 12.10.2006, 07:48 »

Z hlediska funkce nebo bezpečnosti nezískám nic. Ale když otevřu zásuvku, kde mám fázi vpravo, podivně pokroucené vodiče, odizolované zbytečně dlouhé kusy vodičů a podobné "maličkosti",  které opravdu nemají vliv na funkci ani bezpečnost, získám jakousi nedůvěru v odbornost a serióznost montéra.
Nadávno jsem se setkal s plynovým kotlem, kde si majitel dal rozdvojku (tu, co na jedné straně otáčí L a N),  víceméně jen proto, aby přívodní šňůra "netrčela" do místnosti, ale šla rovnoběžně se zdí. Byly tam problémy s nějakým obvodem pro vyhodnocení "plamene". Při "fázi vlevo" to bylo v pořádku. Údajně to tak je udělané od výrobce, nevím přesně typ, ale mělo by to být dovážené z Itálie.
Takže se nabízí otázka jestli je správné, že výrobce počítá s jistým zapojením přívodní zásuvky, když toto zapojení je sice "obvyklé" ale není "povinné".
Jestli se pan Jakubecký ve zdraví dožil 74 let, asi byl dobrý elektrikář, tak ať mu to ještě dlouho vydrží...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 12.10.2006, 09:19 »

Zapojování fázového vodiče v zásuvkách na levou stranu je nejenom zásada desítky let vžitá, ale má oporu v normách, a to již zrušených, tak rovněž v normách stále platných. Jestliže rozpoznám, kterou ruku mám levou a kterou pravou, potom nevidím důvod platné zásady a pravidla dodržet. Neznám ustanovení v normách ČSN, podle kterého by se zapojovaly zásuvky v elektrických instalacích v ČR jinak. Zásuvky SCHUKO jsou v mnoha zemích normalizované. Mají jednu nevýhodu v tom, že nejsou polarïzované a proto určování konkrétní zdířky pro fázový vodič postrádá smysl. Zásuvky vzor "B" s ochranným kolíkem, podle pravidel osazované ochranným kolíkem nahoře, polarizované jsou, jednoznačně je odlišená levá zdířka od pravé. Nemá smysl spekulovat o tom, že obrácené zapojení pracovních vodičů v zásuvce bezpečnost neohrožuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 12.10.2006, 10:22 »

To: Nesmyslný zvyk = cesta k úrazu!

1. Navrhuji vytvořit rubriku nesmrtelných hesel a citátů, něco,jako
    síň slávy  Mrknutí

2. Jak říká kolega Karvánek: "Je vtom bordel"! A proto navrhuji změnu :
    ODSáci zapojují fázi VPRAVO
    Socani  zapojují fázi VLEVO
    a komouši na kolík !!
   
    A hned budem vědět, kdo to zapojoval           Škleb  Škleb  ;Da
    Prosím návrh projednat na příští schůzce TNK !!

 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 12.10.2006, 11:18 »

2. Jak říká kolega Karvánek: "Je vtom bordel"! A proto navrhuji změnu :
    ODSáci zapojují fázi VPRAVO
    Socani  zapojují fázi VLEVO
    a komouši na kolík !!

Priznejte se, pane Sedlmajer. Ze vy timto chcete prispet k znizeni poctu komunistu a volicu KSCM v Cesku ?   Mrknutí   angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #14 kdy: 12.10.2006, 11:35 »

Nedá mi to:
Ale bacha na písničku: I kdybychom padli všici, vstanou noví bojovníci ........
 Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Václav Sládek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 12.10.2006, 12:40 »

To už páni teoretici opravdu nemáte nic důležitějšího na práci ? Hněv Hněv
Velmi pěkný je příspěvek pana Sedlmajera ! Zvláště v části 2. Škleb Škleb
Já osobně plně souhlasím s panem Schwarzem,také jsem viděl nefunkční plynový kotel zapojený v  klasické rozdvojce zasunuté v zásuvce s ochranným kolíkem a po přepojení na fázi vlevo byl kotel opět funkční.Takže pokud sem budou dovozci dovážet taváto zařízení a my budeme používat zásuvky s ochranným kolíkem jsem jednoznačně pro fázi VLEVO !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Mužík_
OSVČ - technický poradce, soudní znalec
*
Offline Offline



Normy ano, ale bez kvalifikace a přemýšlení ??


« Odpověď #16 kdy: 23.07.2007, 09:42 »

To Beláň a ostatní:

Mám rád ve věcech jasno, a tak jsem se kdysi sháněl po tom, proč bylo tak dlouho v předpisech, že fáze je vlevo a odkud se ten požadavek vzal.
A jako nejpravděpodob nější vysvětlení jsem našel toto:
v době, kdy se dělala normalizace elektroinstala cí to s barvami vodičů nebylo zdaleka tak hezké, jako dnes (i když, co si budeme povídat - teď máme zase šedivé vodiče...).
Takže rozlišit v rozvodu "nulák" od fáze nebylo tak úplně  snadné. Proto se zavedlo pravidlo, že je fáze na levé dutince. Když se pak něco přidělávalo, předělávalo, tak každý věděl, který z vodičů je fázový i bez měření. Možná vás to neuspokojí, ale to bylo jediné, co se mi podařilo najít a co znělo věrohodně.
Mimochodem, víte, že se úplně zapomělo, kdo vymyslel soustavu TN-C (tedy geniální nápad sloučit pracovní a ochranný vodič)?

Na druhou stranu jsem se setkal s názorem, že i dnes má smysl mít zaručeno, že je fáze vlevo, ale ne z důvodů bezpečnostních, ale protože u některých elektronických zařízení lze snížit brum, pokud je fáze na jedné straně, oproti tomu, když je na druhé, nebo dokonce pokaždé (u různých spojených zařízení) jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 23.07.2007, 17:05 »

Zvyk je zvyk. Když si jdete umýt ruce, taky sahnete napravo, kde je modrá studená, protože když sahnete vlevo, tak to pálí... Teda pokud už s podobnym tématem neblbnou i vodácí Mrknutí. Fáze vlevo je myslim přinejmenším slušnost, už kvůli různým lidovým tvořivcům, co na základě toho patlaj svoje dílka. Od jedné děsivé příhody, kdy žďímačka připojená FLEXO šnůrou, třívodičovou, tloukla jen proto, že ňákej koumes zapojil jenom fázi a zelenej, ochranu vyřešil klemou a modrej použil jen jako bandáž aby mu kabel neklechtal v průchodce. No a fungovalo to dokud si tam nedal rozdvojku. Nedomejšlim coby kdyby. No a ta ždímačka málem zabíjela. Nebyl to hezkej zážitek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.