Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kde má být podle normy fáze?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde má být podle normy fáze?  (Přečteno 33519 krát)
Jan Dvořák
« kdy: 04.02.2006, 18:03 »

Slyšel jsem, že v aktuální normě není psáno, že fáze v tříkolíkové zásuvce musí být nalevo. Je to pravda?
Děkuji

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 04.02.2006, 18:15 »

Je to stejné jako u klasické zásuvky s kolikem. Není stanovena poloha vodiče N a L, tj. může být vlevo i vpravo. Pokud jsou svorky v zásuvce označené L a N zapojují se vodiče podle onačení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Zdeněk Pikhart
OSVČ - Tábor
*
Offline Offline



revizní technik-E2/A , elektromontáže


WWW
« Odpověď #2 kdy: 04.02.2006, 18:17 »

Je to pravda. Pracovní nula a fáze jsou na stejné úrovni, ale doufám, že zůstane dobrým zvykem fázi vlevo připojovat

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize, montáže a opravy převážně v občanské výstavbě a průmyslových provozech
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.02.2006, 19:55 »



Normální elektrikář dá fázi vlevo, fáze musí být v celém
objektu na stejné straně tak proč ne na levé a je to dlouhodobá zvyklost.

Viz. starší dizkuze

http://www.elektrika.cz/diskuse/1

http://www.elektrika.cz/diskuse/2

http://www.elektrika.cz/diskuse/3









Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 05.02.2006, 11:22 »

Shrnu odpovědi kolegů z této i starších diskusí (on se stále někdo ptá, jako by snad čekal, že dostane jinou odpověď): skutečně může být fáze vlevo nebo vpravo, jen, když není na kolíku.
Předchozí norma definovala polohu L vlevo, jestliže je kolík PE nahoře. U pevně instalovaných zásuvek. A mezi elektrikáři to dál patří tak nějak ke stavovské cti je takto zapojovat.
Ostatní předpisy kladly a kladou na připojované spotřebiče, rozdvojky a prodlužovačky takové bezpečnostní požadavky, že musí zůstat bezpečné bez ohledu na to, na které straně vůči kolíku fáze je. Nakonec to nemá mít vliv ani na funkci zařízení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 05.02.2006, 11:55 »

Nevíte někdo, jak je to v zemích, kde mají stejný typ jednofázových zásuvek, jako my - Francie, Polsko, atd. ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #6 kdy: 05.02.2006, 18:25 »

Jen pro dokreslení uvedenu, že v 60 létech se montovaly do paneláků dvoj zásuvky s kolíky u sebe (možná obráceně už přesně nevím?). Tím byla jednou fáze vlevo a jednou vpravo. Vyřešilo se to výjimkou v ČSN pro tento typ dvoj zásuvek. 

P.S. Už tenkrát bylo jasné že je to jedno. Funkce je stejná a žádné nebezpečí nehrozí. Nejvíce mne pobavilo, když začala, podle mne z lidské blbosti, výroba rozboček s překřížením fáze tak, aby byla fáze vlevo!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Roman Šulc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 05.02.2006, 18:29 »

Jak se pozná normální elektrikář?Chcete tím naznačit,že elektrikář který v rozvodu TN-S zapojí fázi vpravo není normální?Normě to neodporuje, bezpečnost je zajištěna.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 05.02.2006, 19:13 »

To: Roman Šulc
Kam dáváte fázi Vy ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #9 kdy: 05.02.2006, 19:13 »

Pane Šulci, vezmu to ze široka, v mých očích je normální elektrikář = dobrý řemeslník, "fachman" hodný obdivu u laiků i mladších kolegů. Když jsem se poprvé jako mladé ucho dostal na stavbu byl jsem starými kolegy zasvěcen do řady postupů a pravidel "jak se má správně dělat elektrika". V té době nikdo nezdůrazńoval jestli to je dle ČSN, ale prostě "že se to takhle dělá správně". Aby se člověk stal opravdu fachmanem, musí ve své praxi používat i nepsaná pravidla a zkušenosti, které mu předali "staří mistři". Ten kdo si prošel léty praxe od píky ví o čem hovořím. Pokud bude elektrikář ve své praxi pouze dodržovat "základní povinné ČSN" a na ostatní bude kašlat a dělat podle momentálního stavu své lenosti nejspíš mu to bude i procházet a v podstatě to bude "nenapadnutelné". Nicméně pochybuji, že se z něho stane uznávaný a vyhledávaný odborník. Někomu to možná stačí. Myslím, že ti ostatní, kteří chtějí být vyhledávanými dobrými řemeslníky nebudou zbytečně pohrdat léty prověřenými nepsanými pravidly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 05.02.2006, 19:47 »



  • To Roman Šulc nevím co
         řešíte je tu povinnost mít fázi v celé budově na stejné straně a každý
         normální elektrikář v ČR ví, že se dává na levou stranu a odpadá tak
         nesmyslné dohadování jestli v teto budově bude na levé v další na pravé
         ......


  • Co se týče bezpečnosti a
         funkce je sice hezké, že by to mělo být jedno, ale pohybuje se u nás plno fušero-amatérských
         zmetků počítajících s fází na levé straně, slyšel jsem o plynových kotlích
         které musí mít fázi na levé straně a osobně se mi ve dvou případech stalo,
         že při fázi na pravé straně nefungoval počítačový server v jednom případě
         dokonce nějakou záhadou vyhazoval cca po 10s jistič, žádná závada nebyla
         zjištěna ani naměřena a po vyřazení rozbočky přehazující fázi na pravou
         stranu vše v pořádku (rozbočka kromě otáčení fáze byla vpořádku),  prostě pro mě záhada.




  • U mě elektrikář který dá fázi na pravou stranu, nebo používá
    modrý vodič jako fázi bez přeznačení, dává kolébky spínačů při vypnutém stavu
    nahoru atd. není normální i když to třeba normám neodporuje.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #11 kdy: 05.02.2006, 22:04 »

Ale pánové,nerozvádějme diskusi o takové samozřejmosti,aby to tu nedopadlo jako v diskusi o frézování drážek do panelu.Začne působit ješitnost a zákon posledního slova.To je pak opravdu hrozné.

To Šulci:myslím si,že naprosto zbytečně provokujete svoje okolí a dělá vám to nesmírnou radost.Pletu se?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 05.02.2006, 22:29 »

No jo.
Fáze vlevo nulák vpravo, kdo to nezná tak je střevo.
Levá pravá seno sláma :-).
Jen tak blbnu, ale byl to dobrý zvyk.
A není žádný důvod to měnit.
Učte to i nové mladé elektrikáře.

PS:
ČSN 33 2130 čl.2.2.5
Kolébky vypínačů rozsvítit stiskem v horní části ještě platí! Samozřejmě s výjimkou přepínačů 6.Kde to nelze z funkčního hlediska realizovat.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #13 kdy: 06.02.2006, 06:49 »

To Moravec:
Já to znám jako : vlevo fáze, vpravo nulák, kdo to neví, ten je ***censored***

Jinak neznám žádný důvod, proč by u zásuvek MUSELA být fáze jinde než vlevo, takže podle mě nemá žádný smysl zapojovat zásuvky jinak, než je zde zavedeným zvykem. Ale toto všechno už zde bylo řečeno mnohokrát.

P.S. V internetových diskuzích se čas od času objeví tzv. flamer. Jeho příspěvky nemají žádnou hodnotu, jediným cílem je všechny ostatní naštvat a vyprovokovat je k nějakým reakcím.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michael Holaň
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 06.02.2006, 08:05 »

Doporučuji zásadu fáze vlevo - nula vpravo ctít. Hlavně výrobci kotlů mají svá zapojení, které tuto zásadu využívají a takto zapojenou zásuvku předepisují. Verner dokonce ve svých technických podmínkách zakazuje použití rozdvojky, právě proto, že obrací fázi. Dakon rovněž předepisuje fázi vlevo. Máte to potom na stavbách jednodušší.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jarda Strycek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 06.02.2006, 12:32 »

Jeden takový kotel mám doma, požadavek na fázi vlevo je dán technickým vysvětlením. Detekce zapáleného hořáku využívá ionizační detektor, patrně se opírá o potencál ochranného pospojování. Při zapojení fáze naopak asi může být zmatena.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Dvořák
« Odpověď #16 kdy: 06.02.2006, 13:52 »

Flamer určitě nejsem, jenom jsem někde zaslechl, že není povinné mít fázi vlevo od kolíku, a tak mě zajímalo zda je to pravda, nebo ne. Dost mě to překvapilo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 06.02.2006, 14:21 »

Tříkolíkovou zásuvkou, jak píše v úvodu diskuse pan Dvořák, rozumím zásuvku průmyslového vzoru např. CZ 1632; Poloha zapojení vodičů by měla být označena výrobcem, jak píše pan Beláň, což je nutné dodržet. Zapojení těchto průmyslových zásuvek, podle mého názoru, normy pro el.instalace neřeší. Možná je toto řešeno v normách předmětových, které jsou ale určené pro výrobce, pro montáž v el.instalacích význam nemají. Jiné je to u zásuvek vzor "B" s ochranným kolíkem. Podle mého názoru se požadavek na zapojení fáze vlevo již celá desetiletí nemění a stále platí. Norma ČSN 34 1010 je sice již dlouho zrušená, ale norma ČSN 33 2180 čl.6.2.2 stále platí. Rovněž současná aktuální norma ČSN 33 2000-4-46 v normativní příloze uvádí obrázek pro zapojení zásuvek, který je stejný, jako byl v ČSN 34 1010; Nestanovení polohy připojení středního a fázového vodiče vůči ochrannému kontaktu (kolíku) u domovních zásuvek se týká prodlužovacích přívodů a rozbočovacích zásuvek, tak jako celý článek 46N6.5 v ČSN 33 2000-4-46; Závěrem tedy lze konstatovat: Zapojení fáze v zásuvce vpravo sice neohrožuje bezpečnost, neodpovídá ale platným normám.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.