Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Proč může být u prodlužovacího přívodu s přepěťovou ochranou fáze v pravé zdířce?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč může být u prodlužovacího přívodu s přepěťovou ochranou fáze v pravé zdířce?  (Přečteno 35564 krát)
Milan Karban
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 12.01.2006, 15:32 »

Dostala se mi do rukou přepěťová ochrana na prodlužováku a po změření jsem zjistil že je fáze v pravo, samozřejmě při pohledu ze předu ochranný kolík na hoře. Na internetu jsem zjistil že je to dovoz, dovozce dodal protokol o shodě, na zadní straně je označení CE, jak to, že je to v pořádku když revizní technik mi nechce vystavit platnou revizi a odkazuje se na ČSN .....

-

Kdo má pravdu dovozce nebo revizák.

Revizák tvrdí že si mám stěžovat na obchodní komisi a ta by to měla předat zkušebně, ale to je asi blbost, kdo zaplatí ty náklady zkušebně??

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 12.01.2006, 19:47 »

Je to v pořádku podle platných norem. Revizák má zřejmě mezery!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #2 kdy: 12.01.2006, 20:14 »

Obecná rada všem, kterým nějaký "odborník" tvrdí, že jejich zařízení nesplňuje platné ČSN, nebo nějaký předpis. Nechť vám tento odborník sdělí číslo ČSN, nebo jiného předpisu, který je porušen a cituje doslovné znění příslušného článku nebo odstavce. Jestli má pravdu, lze potom snadno zjistit vlastním úsudkem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mařík Pavel
Ferda Mravenec, práce všeho druhu ;0)
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 13.01.2006, 00:06 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) pánové, nevím, kde soudruzi z NDR udělali chybu, norma to neřeší, ale proč se tedy dává v zásuvce fázový vodič vlevo? Proč se při revizi elektrospotřeb ičů vyřazují rozdvojky starého typu, které prohazují L a N (Samozrejme třída 1)? Proč nás ve škole učili, že přívod na jistič má být shora? Proč jsem dostal o stupeň nižší známku u zkoušek za to, že jsem u třífázového motoru nezapojil hnědý vodič jako prostřední fázi? Ano, je to všechno o nepsaných pravidlech, ale co když někdo zapojí do této prodlužovačky spotřebič, který je zapojen hodně postaru a má v sobě spojený PE a N, pro jistotu vyvedený na kostru? Berte to ne jako narážku, ale slovo do pranice.

....

PS: Taky bych se pod to nepodepsal. Raději bych to upravil k obrazu svému a poté vydal protokol. Je to věc názoru.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 13.01.2006, 09:03 »

TO: Mařík > Jedna věc jsou nepsaná pravidla, která mnohdy měla za účel jenom zpohodlnění budoucí údržby, nebo jen estetické hledisko (tím nemyslím zrovna pravidlo o fázi vlevo),  druhá věc jsou platné normy. Pokud jste profesionální elektrikář, není mi jasné že vyzdvihujete znalosti získané ve škole o zapojování jako konečné a s trvalou platností. např. jističů atp. To platilo před 30 lety. Myslím, že je nutno znát předpisi platné nyní. A o zapojování např. jističů rozhoduje výhradně jejich výrobce a uvádí správný způsob ve svém katalogu.
Z mojí zkušenosti z praxe mohu říct, že navzdory pravidelnému přezkušování elektrikářů (a mnohdy i RT) z 50, zůstávají tito novými poznatky v oboru zcela nedotčeni.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 13.01.2006, 09:50 »

Také jsewm si nevšiml, že by staré provedení rozboček bylo neodpovídající normě. O tom ale bylo již řečeno dost. U jističů již většinou platí, že se mohou zapojovat jakýmkoliv způsobem. Dokonce i je možná jejich libovolná poloha. Někteří pánové si bohužel nevšimli, že "vědeckotechnic ká revoluce" u nás řádí již mnoho roků.
Musím ze své zkušenosti souhlasi s panem Karvánkem -úroveň znakostí některých "elektrikářů" je špatná. Zeptáte-li se, kdy si koupil a přečetl nějaký odborný časpois nebo knihu, obyčejně nevědí o čem hovořím. A o tom to je.
Příjemný víkend!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 13.01.2006, 14:00 »

TO Karban :
Ve vašem případě si nechoďte nikam stěžovat, není na co.
Co lze ale doporučit - změňte toho vašeho revizáka. V tomto případě vám jen blbne hlavu, ale jednou by mohlo být i hůř.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stanislav Školník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 13.01.2006, 16:51 »

Pane Karban jak tady píší p.Beláň a p.Novák.
Vy máte  v tomto případě vše OK. Rozhodně když vám ještě dnes po takové době, kdy platí norma jak má být zapojena zásuvka ještě revizní technik toto neví, tak jste udělal dobře ,  že jste zvolil možnost tohoto portálu.
Toho revizáka bych určitě vyměnil, protože toto jsou základní znalosti. Rozhodně by vám měl sdělit, které konkrétní ČSN to odporuje.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 13.01.2006, 21:10 »

Jak již bylo řečeno dnes není nikde přesně určeno že fáze musí být vlevo a proto to není závada.

Na druhou stranu když si budu vyrábět nebo kupovat prodlužovák nebo zapojovat zásuvku pro sebe, nikdy si nedám fázi vpravo.
Fáze není to samé jako střední vodič a jejich jednoznačné rozlišení není od věci i když to žádný předpis přímo nepřikazuje.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 14.01.2006, 01:13 »

Pokusím se Vaši shodu narušit.

A co ČSN 332180, čl.6.2.2. ?
Zásuvky se připojují tak,aby ochranný kolík byl nahoře a střední nebo nulovací vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zpředu. Totéž platí i pro dvojité zásuvky.
Pozn. Výjimku tvoří dvojité zásuvky staré konstrukce a rozdvojky
A aby nebylo pochyb, ještě čl. 6.2.3
Pohyblivé přívody (též prodlužovací šňůry) musí vyhovovat ČSN 340350.

Vyhledal jsem ji a platí!
 ČSN 33 2180      Elektrotechnické předpisy ČSN. Připojování elektrických přístrojů a spotřebičů
Tř. znak: 332180    Účinnost: 1980.05.01         
Výtisk 1 ks  342 Kč !!
   
P.S. mám ji ještě ve formátu A5 a stála 5,50 Kčs

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #10 kdy: 14.01.2006, 16:17 »

TO: Sedlmajer

Nestačí mít jenom normu a vědět že je platná. Musíte se také zajímat o změny, dodatky a také nové normy, kde najdete to co vám evidentně chybí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 14.01.2006, 16:51 »

To:Beláň a ostatní, k ČSN 332180, čl.6.2.2

Pokud existuje změna nebo zrušení tohoto článku, tak  prosím nás všechny informujte. Já vím pouze o tiskové opravě něčeho (zaten peníz asi 128Kč...)
A pokud tento článek platí, můžeme si dovolit jej ignorovat? To bych rád slyšel.
Sledovat normy a změny mě jako RT není cizí Úsměv). Ovšem ... chybička se může vloudit, neboli NND!! (nikdo není dokonalý).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 14.01.2006, 16:53 »



Musím se zastat těch co vyřazují staré rozdvojky, já to dělám také, ale ne z
důvodu, že je obráceně fáze, staré rozbočky z bakelitu jsou málo odolné vůči
mechanickému poškození v drtivé většině jsou rozviklané a popraskané, můj názor
je, že takové rozbočky jsou nepřijatelným rizikem, když nová stojí kolem 40kč,
na revize si beru rovnou nové a staré bakelitové házím do koše.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #13 kdy: 14.01.2006, 17:12 »

TO: Sedlmajer

Diskuse o fázi vlevo nebo vpravo tady již proběhla. Doporučuji přečíst ČSN 33 2000-4-46 ed. 2 čl. 46N6 "Zásuvková spojení".

P.S. Norma ČSN 33 2180 je z r. 1979 a proto je nutné ji pokládat za morálně zastaralou a pro dnešní dobu nesměrodatnou. Navíc fáze vlevo nebo vpravo neměla žádné konkrétní opodstatnění z hlediska bezpečnosti (český patent!).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 14.01.2006, 20:07 »

Měl jsem v opravě prodlužovačku / tloukla na sekačce / ,  byla třívodičová, ale v zásuvce zapojeny dva vodiče. Vodič  PEN zapojen na kolík a proklemován se zdířkou vodič L zapojen správně, ale vodič N odštípnut. A doma měl  v zásuvce přehozen L s N. Co dodat, pozor na kutily jsou všude. Přikláním se proto k sjednocenému zapojování zásuvek.
P.S. sekačka domácí výroby a zasuvka venku bez chráníče.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 14.01.2006, 20:11 »

To: pan Libor Cr.
Ještě vám nikdo nedal k úhradě veškerá zařízení, která jste vyhodil včetně např. ušlého zisku?
Pokud je mi známo revizní technik pouze porovnává skutečný stav s normovaným a o výsledku sepíše revizní zprávu. O likvidaci zařízení nebo jeho dalším používání rozhoduje jen a jen majitel - provozovatel.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 15.01.2006, 02:47 »

To Beláň
Žádal jste uvést normu a článek. A já, abych "neměl také mezery",  protože to tak od lidí požaduji, jsem vyhledal a zde uvedl.

Též na školeních RT bylo na tuto normu upozorňováno,
a požadováno ji dodržovat,unás toto má platit stále!
Víte, že nám toto jednotné zapojení zásuvek  Němci závidí! Proč,to snad nemusím vysvětlovat.
Rady o sledování norem atd. nebudu komentovat.

P.S Rád bych věděl, kdyby se stalo, jak byste prokurátora přesvědčoval, že platná norma je zastaralá a nemusíte ji dodržovat.To by byla velice cenná rada.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 15.01.2006, 09:55 »



  • To Jiří Fuksa


Nedal Úsměv samozřejmě se vždy ohledně jakéhokoliv vyřazení ,  nebo opravy domluvím s majitelem, ale ještě se mi nestalo že by na bakelitových rozbočkách
někdo lpěl. Všichni jsou rádi, že se konečně někdo stará o jejich bezpečí
(rozbočky a prodlužovátky se často do dnes přehlíží a nekontrolují),  u
bakelitových rozboček není výjimkou, že jsou přístupné kontakty, jsou
rozviklané, popraskané a i když jsou v pořádku (takových moc není) stačí náraz
a už jsou poškozené.



  • Ohledně fáze v zásuvce,
         bych se přimlouval ať čeští projektanti, revizní technici, vedoucí pracovníci,
         výrobci atd. požadují fázi na levé straně i kdyby norma uvedená Jiřím
         Sedlmajerem nebyla už platná je tu povinnost mít fázi v celém objektu na
         stejné straně, tak si myslím že je naprosto logické že bude na levé straně.






Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.