Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Můžete uvést nějaký konkrétní příklad spotřebiče třídy ochrany III?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Můžete uvést nějaký konkrétní příklad spotřebiče třídy ochrany III?  (Přečteno 9474 krát)
Adam Deštěnský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 29.03.2015, 21:37 »


Dělám video o revizích elektrických spotřebičů a na začátku bude vysvětleny jednotlivé třídy ochrany.

Můžete mmi prosím někdo říct nějaký konkrétní příklad spotřebiče třídy ochrany III?
Měl jsem za to, že se může jednat například o holící strojek na 15V, kdy jeho adaptér je tř. ochrany II (bezpečnostní oddělovací transformátor) a samotný strojek je tak tř. III - ale není na něm symbol "tří sester",  tak nevím jestli ho tak mohu považovat nebo ne, případně jestli znáte nějaký jiný příklad takového spotřebiče.
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 29.03.2015, 22:31 »

Ano, všechno, co je napájeno ze zdroje SELV/PELV je spotřebič třídy III. Například noťas nebo zvonky v paneláku. Při kontrole pouze ověřuju zdroj. Pokud vyhoví zdroj, vyhoví i spotřebič.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 29.03.2015, 22:56 »

Z jistého úhlu pohledu je ideálním spotřebičem ve třídě III můj foťák CASIO  Škleb

Funguje na baterii, která vzhledem k napětí je zdrojem malého bezpečného napětí a vlastnosti nabíječe ve vztahu k foťáku nemusím zkoumat, na nabíječ nejde připojit, to se baterka musí vyjmout a vložit do nabíječe...  Smích
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Zapotučný
*
Offline Offline


E2A


« Odpověď #3 kdy: 30.03.2015, 08:17 »

Ochrana před úrazem elektrickým proudem je zajištěna bezpečným malým napětím, spotřebič třídy III. musí být napájen ze zdroje bezpečného malého napětí, takový spotřebič nesmí být možné připojit do zásuvkového rozvodu 230 V. Mimo již zmiňované jsou to např. hračky pro děti obsahující baterie.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 30.03.2015, 22:30 »

Ochrana před úrazem elektrickým proudem je zajištěna bezpečným malým napětím, spotřebič třídy III. musí být napájen ze zdroje bezpečného malého napětí, takový spotřebič nesmí být možné připojit do zásuvkového rozvodu 230 V. Mimo již zmiňované jsou to např. hračky pro děti obsahující baterie.
Nevím, zdá je to definice ČSN EN 60745-1 ed. 2 nebo ČSN EN 60335-1 jak se uvádí v ČSN 33 1600 ed. 2 v čl. 3.2.5 v poznámce, ale v praxi jsem se setkal s mnoha adaptéry z 230V na malé bezpečné napětí od cca  4 do 42 V AC. Většina mobilů, notbooku, foťáků, switchu, a jiné kancelářské techniky. Skoro všechny nabíječky baterek, autobaterek, svítilen, lampiček a další bižuterie.

Tak jak píše kolega J.Š.S. kontroluji se adapéry a spotřebiče ve třídě III se nekontroluji i když norma doporučuje měřit izolační odpor mezi živými částmi a přístupnými vodivými částmi s hodnotou min 0,25 Mohmů. Jenže má to háček. Většinou se do toho konektoru nedostanete a potřeboval bych stovky adaptéru konektorů. Přesto, že si norem velice vážím, zde mám technickou pochybnost o účelu tohoto požadavku. Do seznamu revidovaných předmětů proto také uvádím pouze to, co se strká do zásuvky a to je adaptér z 230V na něco.

Mimo to se v kap.6.5 uvádí, že tam, kde je pohybnost o tom, zdá bychom tímto měřením spotřebič nezničili, tak se od měření izolačního odporu upustí. Co dále chcete kontrolovat na spotřebičích třídy III ? Jedině, že je to rozbité a nefunkční. Některé firmy na základě tohoto protokolu dělají vyřazení. Občas jsem dostal i seznam takových přístrojů na vyřazení.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 31.03.2015, 07:16 »

Honzo dovol abych ne zcela souhlasil, uvedu heslovitě.
Vysílačka a anténa.
Aku nářadí a práce s ním v hořlavém prachu.
Měnič U 12/120V.
Střídač 12/230.


Zaznamenáno
Adam Deštěnský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 31.03.2015, 09:02 »

Děkuji za odpovědi.

Nejde mi o to, že se budou spotřebiče tř. III revidovat, ale pouze o ukázku konkrétních spotřebičů.
Takže jestli jsem to správně pochopil, tak původně zmíněný holící strojek na 15V je spotřebičem tř. III, stejně tak to může nakonec být i ten foťák na baterii ? Právě jsem se jen zamýšlel nad tím, že sice na to existuje značka "tři sestry",  ale v životě jsem ji na ničem neviděl ...
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je časový spinač do zásuvky opravdu spotřebičem tř.II.?
 Může mít spotřebič třídy II. třížilový přívod?
 Musí být koncovka spotřebiče třídy II. neoddělitelně spojena se spotřebičem?
 Proč má napaječ k notebooku 3 žilový přívod ?
 Je svietidlo s kombináciou ochrán I. a II. triedy v súlade s normou a bezpečné ?
 Víte, že spotřebiče I. třídy mohou být zároveň i trochu II.třídy?
 Které sílové kabely vyhoví třídě reakce na oheň B2ca, s1, d0 ?
 Existuje srovnávací test PO třídy I a I+II?
 Může být v části spotřebiče ochrana tř. I a v další ochrana tř.II?
 Může být skříň chladničky považována za neživou část s ochranou ve třídě II?
 Do jaké třídy ochrany patří prodlužovací přívod 230V (třížilový)?
 Do jaké třídy ochrany patří zařízení se základní izolací a bez PE?
 Proč má pájka 3 vodiče přitom je to třída 2?
 Je prodlužovací přívod zařízení II. třídy?
 Jak se u spotřebičů stanovuje třída ochrany?
 Je toto svítidlo skutečně ochranná třída II?
 Víte, jak může někdo označit svítidlo II. třídy?
 Je klasický prodlužovací přívod 230V třída ochrany I nebo II?
 Jsou v Rusku stejné třídy ochran jako u nás?
 Jak urcim tridu zdroje k notebooku, routeru?
 Může být stolní lampa s kovovým tělem připojena pouze dvěma vodiči?
 Může být zařízení třídy II. v kovovém rámu?
 Může být v koupelně v paneláku infrazářič tř. I bez vodiče PE?
 #Z50: Do které třídy patří elektrický předmět, určený pro připojení na mn?
 Klasifikace spotřebičů známá, neznámá

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 22 dotazů.