Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Mohou mít epileptici paragrafy 5,6, vyhlášky 50/78Sb.?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohou mít epileptici paragrafy 5,6, vyhlášky 50/78Sb.?  (Přečteno 24594 krát)
mareeeeeeeks
« kdy: 20.03.2012, 22:25 »

Mohou mít epileptici paragrafy 5,6, vyhlášky 50/78Sb.?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 24.03.2012, 10:21 »

Mohou mít epileptici paragrafy 5,6, vyhlášky 50/78Sb.?

Což o to. Paragrafy mohou mít všechny, ale pracovat na elektrickém zařízení pod napětím patrně nemohou.
Ale to je otázka na příslušného lékaře.
A jak je patrno z obsahu tohoto portálu lékaři se zde nevyskytují.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 24.03.2012, 11:42 »

Jednou z podmínek pro přiznání kvalifikace podle vyhlášky č.50/78 je zdravotní a tělesná způsobilost viz úvodní ustanovení této vyhlášky.
Tam je i jakási směrnice Ministerstva zdravotnictví podle které se tato schopnost určuje.
Takže závisí jen na rozhodnutí lékaře a uchazeč by měl mít o své zdravotní způsobilosti doklad ke zkoušce.
Zkušební komise nerozhoduje o jeho zdravotní způsobilosti, za to zodpovídá lékař.
Při přijmutí do pracovního poměru také prochází pracovník přijímací prohlídkou u lékaře a ten může stanovit omezení při výkonu práce.
Zaměstnavatel by se potom měl řídit podle tohoto posudku lékaře při přidělování práce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 24.03.2012, 11:54 »

Jednou z podmínek pro přiznání kvalifikace podle vyhlášky č.50/78 je zdravotní a tělesná způsobilost viz úvodní ustanovení této vyhlášky.
Tam je i jakási směrnice Ministerstva zdravotnictví podle které se tato schopnost určuje.
Takže závisí jen na rozhodnutí lékaře a uchazeč by měl mít o své zdravotní způsobilosti doklad ke zkoušce.
Zkušební komise nerozhoduje o jeho zdravotní způsobilosti, za to zodpovídá lékař.
Při přijmutí do pracovního poměru také prochází pracovník přijímací prohlídkou u lékaře a ten může stanovit omezení při výkonu práce.
Zaměstnavatel by se potom měl řídit podle tohoto posudku lékaře při přidělování práce.
Přesně tak.
Z toho vyplývá, že epileptik může mít kterýkoliv § vyhlášky 50/78Sb. leč to ještě neznamená, že na zařízení může pracovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 24.03.2012, 12:12 »

Přesně tak.
Z toho vyplývá, že epileptik může mít kterýkoliv § vyhlášky 50/78Sb. leč to ještě neznamená, že na zařízení může pracovat.
Obávám se, že to není pravda. Ke získání paragrafu musíte doložit lékařské osvědčení, že jste schopen pracovat na zařízení pod napětím,  tudíž pokud ho lékař nevystaví, nelze získat paragraf.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 24.03.2012, 12:20 »

Obávám se, že to není pravda. Ke získání paragrafu musíte doložit lékařské osvědčení, že jste schopen pracovat na zařízení pod napětím,  tudíž pokud ho lékař nevystaví, nelze získat paragraf.

Obávám se, že je to možné.
pokud někdo získá § a následně se u něj zjistí nemoc stále § vlastní, ale na elektrickém zařízení již pracovat nemůže. Tazatel neuvedl časovou posloupnost zjištění diagnozy. Resp. chci říct, že nikdo nebrání epiletikovi získávat znalosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 24.03.2012, 12:29 »

Držitel paragrafu je oprávněn pracovat na zařízení. Pokud ztratil zdravotní způsobilost, měl by být paragraf odebrán (netuším kým, TIČR ?).
Přezkoušení je periodické, tudíž při selhání systému může pracovat jen do dalšího přezkoušení.
Použiju paralelu s řízením vozidel. Mám ŘP, řídím, pokud nejsem zdravotně způsobilý, je mi ŘP odebrán. Domnívám se, že za to zodpovídá lékař, který zdravotní nezpůsobilost zjistí a je povinen informovat úřady, které to mají na starosti- ale tohle je otázka spíš pro někoho jiného.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #7 kdy: 24.03.2012, 12:37 »

Držitel paragrafu je oprávněn pracovat na zařízení. Pokud ztratil zdravotní způsobilost, měl by být paragraf odebrán (netuším kým, TIČR ?).
Přezkoušení je periodické, tudíž při selhání systému může pracovat jen do dalšího přezkoušení.
Použiju paralelu s řízením vozidel. Mám ŘP, řídím, pokud nejsem zdravotně způsobilý, je mi ŘP odebrán. Domnívám se, že za to zodpovídá lékař, který zdravotní nezpůsobilost zjistí a je povinen informovat úřady, které to mají na starosti- ale tohle je otázka spíš pro někoho jiného.
To je teorie.
Mě po autonehodě nikdo §8 neodebral.
A řekl bych, že o mém levostraném ochrnutí ví všichni.
Abych měl ve studiu zapojenou zásuvku si musím sám platit čas elektrikářů.
Jednou rukou ji opravdu nezapojím.

Ale epileptik je jiná diagnoza, ten by u periodického přezkoušení asi neprošel. Tedy u toho správného ... Apropo projektant na zařízení nepracuje a ten by mohl být přece epileptik ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 24.03.2012, 13:02 »

Práce na zařízení nespočívá jen v práci pod napětím nebo v blízkosti částí pod napětím a nebo v obsluze zařízení ale i v montáži elektrických zařízení.Není tedy žádný důvod aby nemohl montážní práce pokud se nejedná o práci ve výškách vykonávat pracovník s touto diagnozou.Prot o existují různá omezení.Při drátování rozvaděče nebo opravě motorů žádné zvláštní nebezpečí úrazu el. proudem nehrozí.Každý epileptik má od lékaře napsané činnosti a práce, které nesmí vykonávat.Ty by mu neměl vedoucí přidělovat! Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 24.03.2012, 13:44 »

Mohou mít epileptici paragrafy 5,6, vyhlášky 50/78Sb.?

Otázka zněla, zda mohou mít epileptici kvalifikaci podle paragrafů 5 a 6 vyhlášky 50/1978 Sb.
Správná odpověď tedy zní: mohou
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 24.03.2012, 14:54 »

Otázka zněla, zda mohou mít epileptici kvalifikaci podle paragrafů 5 a 6 vyhlášky 50/1978 Sb.
Správná odpověď tedy zní: mohou
A záleží na lékaři, který mu vystavuje potvrzení pro účely zkoušky z vyhl.č.50/78 jaké mu dá omezení! podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 24.03.2012, 15:50 »

A teď jsem u toho, co už se řešilo v úplně jiném diskusním vláknu. Nedostatek vyhlášky 50/1978
Když bude někdo dělat relativně jednoduchou činnost při výrobě nebo opravách, ale bude při tom provádět nějakou činnost, která je označena za "práci na elektrickém zařízení",  potřebuje zkoušku v rozsahu min. §6. Ale §6 neexistuje "omezený" jen na konkrétní činnosti.
Já si umím představit, že epileptik, který má svoji nemoc pod kontrolou, bude "sedět ve zkušebně",  dělat jisté práce na el. zařízení,... Ale měl bych strach ho pustit dělat montážní práce nebo opravy elektroinstala cí ve výškách, v neznámém prostředí,...

Ono je to trochu podobné jako jestli může diabetik řídit auto. Já jako diabetik si dovolím za sebe tvrdit, že může, pokud "neblbne",  neriskuje,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 24.03.2012, 16:19 »

Nevím, jak to bylo jinde ale například jsem dělal na opravách jeřábů, epilepsii nemaje, musel jsem mít specielně potvrzení na práci ve výškách a vyplývalo to z jiného předpisu ne z vyhl.č50/78. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.03.2012, 19:07 »

Ano plný souhlas s kolegou Janečkem. Lékař může dát jistá omezení.
Pokud se pamatuji i já jsem měl kdysi spolupracovník a s epilepsií a jisté práce nemohl vykonávat. Našemu vedoucímu se to ale hrubě nelíbilo a snažil se ho odstranit z profese elektrikáře. To se mu nakonec podařilo....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 24.03.2012, 19:20 »

Citace
Mohou mít epileptici paragrafy 5,6, vyhlášky 50/78Sb.?

mohou mít i par 7,8,10....dokonce bez problémů !
V pátek jsem byl na 50/78 Sb a nikdo nechtěl lékařské "dobrozdání"....Papír na 50 dostali všichni ... podivej

Zkušennost stará 1 den...! A to se mě nestalo poprvé !!
Myslete si co chcete..... tanecek

Na par.9/RT  zatím nekompromisně chtějí lékařské "dobrozdání"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 24.03.2012, 19:49 »

No, já nevím, asi záleží na zkoušejícím. Po mě vždy chtěli papír od obvoďáka nebo firemního doktora, že jsem schopný pracovat ve výškách a na zařízeních pod napětím. Musím i dokládat dobrozdáním očního lékaře, že jsem toho schopen, i když na jedno oko nevidím.

Podle mého názoru epileptik této práce schopen není. V jeho osvědčení se omezení neuvádí.

Je mi líto, ale stejně jako nemůže řídit auto, nemůže se hrabat v elektrice.

Mimochodem, drátovat rozvaděč může i laik s §4.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #16 kdy: 24.03.2012, 19:52 »

Také záleží na lékaři jak si troufne riskovat. Dokonce znám z jedné vesnice případy, kdy lékař vystavuje jakákoliv potvrzení pro řidiče, pro potravinářské průkazy, pro důchodce kvůli prodloužení řidičského oprávnění, atd.,  aniž by dotyčného človíčka viděl, znal jeho anamnézu atp.. Zkrátka i mezi lékaři se najdou tací, kteří na všechno kašlou, hlavně když pacient zaplatí poplatek za provedení prohlídky (v takovém případě spíše za berana na bumážce).
Takže v této zemi je možné vše.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 24.03.2012, 20:35 »

Moderátor: dělejte prosím za tečkou mezeru, nedá se to pak číst. Děkuji


Pro pana kolegu Svejkovského.
Podle vašeho názoru není schopen práce pod napětím.
Podle mého také ne.
Ale stejně o tom rozhoduje lékař.
Ale vysvětlete mi, co mu brání v montáži zařízení a v opravách např motorů, praček a nebo jiných spotřebičů.
Jestliže se zaměstnavateli nehodí, protože nemůže z vysokozdvižné plošiny vyměňovat výbojky, tak ho na tom nezaměstná a klidně ho propustí.
Mohu potvrdit to co píše kolega Hejčl o propuštění nepoužitelného člověka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kdy si mohu udělat §6 ?
 Co je potřeba pro §10 ?
 Na co je §7 z vyhlášky 50/1978 Sb.
 Jak rychle si mohu zvýšit odbornou způsobilost z §5 na vyšší?
 Mohou ještě elektrikáři-zaměstnanci měnit šňůrové vidlice a zásuvky ?
 Jaká je potřebná délka praxe pro získání §10?
 Lze získat paragraf §6 s maturitní zkouškou?
 Mohu s paragrafem 6 a 8 nn pracovat v rozvodně s přívodem vn?
 Na jaký paragraf vyhl. 50 mám nárok?
 Co všechno musím umět na §8 vyhlášky 50/1978 Sb.?
 Jak dalece odborně zaškolit zaměstnance na §3 a 4 z vyhl.50/78Sb.?
 Jaké je označení paragrafů na Slovensku?
 Mohu získat §6 nebo §7 vyhl.50/78Sb. pokud nemám potvrzenou praxi?
 Je možné z §6 jit na §10 ?
 Jakou vytvořit osnovu školení pro §3 a §4 vyhl. 50/78 Sb.?
 Kdo může dělat revize cnc strojů jaký musí mít paragraf?
 Kolik je otázek a je nějaká tolerance špatných odpovědí u zkoušky k §6?
 Jaká je přesná doba platnosti paragrafu 6?
 Musím dělat zkoušku na paragraf 5 po vyučení?
 Jaké minimální oprávnění potřebuje zaměstnanec pro obsluhu centrály?
 Jaký § vyhl. č. 50/1978 Sb. musí mít elektrokonstruktér?
 jakou kvalifikaci dle vyhl. 50/78 Sb. musí mít správce počítačové sítě?
 Co vse se mam naucit pro §5 vyhlasky 50/78 Sb.?
 Pracovníci pro provádění revizí elektrických zařízení („revizní technici“) jsou pracovníci znalí s v
 Jak deklarovat praxi a postupovat pro §8 při komplikacích všech možných druhů?
 Jedná se o obsluhu nebo práci na zařízení dle §4 vyhl. č. 50/1978 Sb.?
 Jak to vypadá s projektantským §10 ve vyhlášce 50/78Sb.?
 Může osoba s §6 sloužit na směně údržby závodu jako osamocený pracovník?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.