Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Mohu získat §6 nebo §7 vyhl.50/78Sb. pokud nemám potvrzenou praxi?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu získat §6 nebo §7 vyhl.50/78Sb. pokud nemám potvrzenou praxi?  (Přečteno 13598 krát)
Jakub26
« kdy: 07.09.2010, 12:06 »

Mám neplatnou vyhlášku 50/5 ještě ze školy.
Vyhláška platila od 27.05.2005.  
Nicméně v oboru jsem začal pracovat až od 01.02.2008.
Nyní mám za sebou téměř 2 roky praxe (do 31.12.2009) v začínající firmě jako technicko-obchodní manažer, ale bez vyhlášky.
Situace je o to komplikovanějš í, že firma, pro kterou jsem pracoval, nemá a neměla v předmětu podnikání žádné elektrické práce (má pouze výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona a ještě vodoinstalatér ství, topenářství).

Otázka je následující: Mám nějakou možnost získat par. 6 nebo 7 s potvrzením praxe z výše uvedené firmy a nebo si budu muset obnovit paragraf 5?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 07.09.2010, 16:47 »

firma, pro kterou jsem pracoval, nemá a neměla v předmětu podnikání žádné elektrické práce

Tak to nemáte praxi žádnou. Jste ve stejné situaci, jako po dokončení školy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 07.09.2010, 17:43 »

Jedním z požadavků pro získání požadovaného § je i "mít alespoň nejkratší požadovanou praxi, uvedenou v příloze 1"(vyhl.č.50/1978 Sb.).
 
Tudíž tu praxi budete muset prokázat.  Smutek
V opačném případě se obávám, že to nepůjde.  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 07.09.2010, 18:21 »

Obávám se že vám nezbude nic jiného než se nechat na pár let zaměstnat v oboru.
Otázkou však je jak se vám bude dařit najít takovou práci s propadlou §5  Nerozhodný

Hodně štěstí  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #4 kdy: 07.09.2010, 18:27 »

"Školní" 50tku vám nikdo neuzná. Tedy znovu a od začátku s §5.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #5 kdy: 08.09.2010, 23:17 »

Bez praxe vám osvědčení na §6, nebo 7 nevydá asi nikdo. Obnovte si §5 a po roce praxe můžete složit zkoušky na §6. Jestli to potřebujete jako zaměstnanec, tak se nenechte do něčeho zatlačit a jestli jako soukromá osoba, tak si budete muset počkat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
JohnySparx
« Odpověď #6 kdy: 22.09.2010, 00:11 »

No osobně si myslim že to školení na vyhl. 50 se v našich končinách zdatně "odrbává" - našli by se i tací, kteří v 19 letech drželi v pracce osvědčení o §8 :-D Ale pokud se mám držet pomyslné legální roviny tak si myslím že záleží na dosaženém vzdělání - chlap z učiliště musí na stejnej § odmakat víc praxe než vysokoškolák.. .  a jen pro doplnění - mě osobně z učiliště započítali po §5 tři měsíce praxe :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 22.09.2010, 06:18 »

No osobně si myslim že to školení na vyhl. 50 se v našich končinách zdatně "odrbává" - našli by se i tací, kteří v 19 letech drželi v pracce osvědčení o §8 :-D

To myslíte jako vážně? To přece není možné.  podivej  Beru to spíše něco jako jedna paní povídala. Podobné nesmyslné hlášky se šíří jako mor a snižují vážnost všech ostatních poctivých elektrikářů. Pokud nebudu u toho nebo neuvidím důkaz, nebudu tomu prostě věřit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 22.09.2010, 09:34 »

To myslíte jako vážně? To přece není možné.  podivej  Beru to spíše něco jako jedna paní povídala. Podobné nesmyslné hlášky se šíří jako mor a snižují vážnost všech ostatních poctivích elektrikářů. Pokud nebudu neuvidím důkaz, nebudu tomu prostě věřit.


Já jsem si myslet to samé jako Vy!Až jsem to uviděl na vlastní oči co se z 50kou děje....
Hleděl jsem jak opařený......n ení to jedna "bába" povídala !..tento konkrétní případ neznám,
ale možné to je!..../pokud neuvidíte na vlastní oči,málo kdo uvěří!!/ Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
JohnySparx
« Odpověď #9 kdy: 23.09.2010, 08:42 »

Každej ať si věří čemu chce ale tohle byl jen jeden příklad z mnoha - na mym předposledním přezkoušení si nás 10 elektrikářů zkoušející zavřel do malýho kanclu kde na stole ležela hromada testů s hlavičkou §6 ,  §7 ,  §8 a každej ať si vybereco chce obnovit... chlapovi co 20 let neviděl cykynu podšoupli hned §8 -přece se nebude drbat s  nějakou §6 ne? Měl sem pocit že kdybych do místnosti propašoval šimpanza a pomohl mu s podpisem tak je z něj elektrotechnic kej pracovník jak vyšitej .... no a tak nějak to sleduju všude kolem sebe. Osobně si myslím že test bych bez problémů zvládl regulérně ale u nemalé skupiny "elektrozedníků" o tom silně pochybuju :-) Mimochodem bych se přes zimu rád ucházel o §9 tak doufám že aspoň tam mi ta příprava k něčemu bude...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
antonín zemek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 23.09.2010, 12:23 »

Můžete dokonce získat i §8.Znám přípat člověka který měl železniční průmyslovku,žádnou praxi, nikdy elektro práce nedělál a dokonce nezná žádný předpis. Akorát ví že je fáze a nulový vodič.Zajel do Brna a dojel s §8!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Cendelín
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


projektant elektro, §6,7,8,9,10


« Odpověď #11 kdy: 23.09.2010, 12:38 »

Můžete dokonce získat i §8.Znám přípat člověka který měl železniční průmyslovku,žádnou praxi, nikdy elektro práce nedělál a dokonce nezná žádný předpis. Akorát ví že je fáze a nulový vodič.Zajel do Brna a dojel s §8!

Pak to bohužel tak vypadá
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Cendelín
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


projektant elektro, §6,7,8,9,10


« Odpověď #12 kdy: 23.09.2010, 12:50 »

Každej ať si věří čemu chce ale tohle byl jen jeden příklad z mnoha - na mym předposledním přezkoušení si nás 10 elektrikářů zkoušející zavřel do malýho kanclu kde na stole ležela hromada testů s hlavičkou §6 ,  §7 ,  §8 a každej ať si vybereco chce obnovit... chlapovi co 20 let neviděl cykynu podšoupli hned §8 -přece se nebude drbat s  nějakou §6 ne? Měl sem pocit že kdybych do místnosti propašoval šimpanza a pomohl mu s podpisem tak je z něj elektrotechnic kej pracovník jak vyšitej .... no a tak nějak to sleduju všude kolem sebe. Osobně si myslím že test bych bez problémů zvládl regulérně ale u nemalé skupiny "elektrozedníků" o tom silně pochybuju :-) Mimochodem bych se přes zimu rád ucházel o §9 tak doufám že aspoň tam mi ta příprava k něčemu bude...

Na §9 vám příprava skutečně na něco bude. Tam se komisaři z TIČRu s elektrozedníka ma nemažou  Mrknutí z vlastní zkušenosti před půl rokem jako nový žadatel. Na testy vás připraví na týdenním školení, ale u ústních se mohou zeptat na cokoliv. Ale je pravda, že se zase ptají na věci, které musíte znát, bez kterých to nejde. Z 80% bezpečnost před úrazem el. proudem. Znám člověka co má §6 a nevěděl co je IP  zle . Pak jsem se bavil s jedním co má §8 a podle něj " teď se dává chránič na každý okruh zvlášt, protože oni teď chtěj tu smyčku, to že stačí centrální chránič už dávno neplatí" takže tak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JohnySparx
« Odpověď #13 kdy: 23.09.2010, 13:57 »

Vidím že se začíná množit počet negativních ohlasů takže si myslim že ta situace asi není úplně ideální a na tom se asi shodnem všichni - myslím si že pro člověka kterej se elektrikařinou živí nemůže bejt §8 žádnej problem ptž jsou to  věci opodstatněný, omýlaný pořád dokola a rozhodně by se měly dodržovat. A přidám ještě perličku na konec - nacenil sem elektroinstala ci na RD nejmenované osobě. Jen materiál jsem napočítal na cca 28 000 a byl sem odmítnut s titulem vydřiducha a zloděje, že z dědečkovy strany snachy syn tomu rozumí a udělá to komplet za 18 000 materiál+ práce a taky že udělal - celej dům měl tři okruhy zásuvek, jeden okruh světel a 3f jistič kterj jistil sporák, TUV a zásuvku 400V na dvoře, těžce poddimenzovaný průřezy, pospojení asi montér znal jen z pohádek a vyprávění a každá krabička jinak vysoká.... tak a teď si můžete tipnout kdo je pro zákazníka lukrativnější? Koho doporučí dál a koho pomluví? Nejde mi jen o jednu ztracenou zakázku - budou další akorát stále trvám na tom že život není fér :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 23.09.2010, 14:08 »

Ten par.8 byl dán i špatnou legislativou.. .....
Např. ledničkáři,montážníci antén STA a podobní museli mít na získání  ŽL par.8  ajoooo....
Nedovedu si představit, že ti by to zvládli, kdybychom to řádně zkoušeli!?!?!
Maximálně při své praxi zapojili přívodní šňůru do ledničky,STA zesilovače...a pod...a měli by znát to co vedoucí montér na velké stavbě!!

Na par.9 je to už jiné,komisaři z TIČRu si znalosti pohlídají...o tom nepochybuji! Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
JohnySparx
« Odpověď #15 kdy: 23.09.2010, 14:29 »

Ten par.8 byl dán i špatnou legislativou.. .....
Např. ledničkáři,montážníci antén STA a podobní museli mít na získání  ŽL par.8  ajoooo....
Nedovedu si představit že ti by to zvládli, kdybychom to řádně zkoušeli!?!?!

Na par.9 je to už jiné,komisaři z TIČRu si znalosti pohlídají...o tom nepochybuji! Mrknutí

Já osobně sem s tím narazil po vyučení - dělal sem jako přivýdělek instalace internetu a bylo mi vyčteno že bez §8 sice mohu instalovat slaboproudé rozvody ale nesmím oficiálně osazovat konektory :-(  Další věc k legislativě - nejednou jsem měl nadřazeného pracovníka po Vš s rokem "PRAXE" a čerstvou §8. O elektrikařině věděl asi tolik co krtek o aerodynamice, na plány hleděl jak kráva před kopcem, co příkaz to následnej prů*er... tím nenarážím na vysokoškoláky ale na to že mají snížené nároky na praxi. Tenhle člověk by neměl- co do znalostí běžné praxe,bezpečnosti, norem čtení výkresů, značek atd-  mít ani §5...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kdy si mohu udělat §6 ?
 Co je potřeba pro §10 ?
 Na co je §7 z vyhlášky 50/1978 Sb.
 Jak rychle si mohu zvýšit odbornou způsobilost z §5 na vyšší?
 Mohou ještě elektrikáři-zaměstnanci měnit šňůrové vidlice a zásuvky ?
 Jaká je potřebná délka praxe pro získání §10?
 Lze získat paragraf §6 s maturitní zkouškou?
 Mohu s paragrafem 6 a 8 nn pracovat v rozvodně s přívodem vn?
 Na jaký paragraf vyhl. 50 mám nárok?
 Co všechno musím umět na §8 vyhlášky 50/1978 Sb.?
 Jak dalece odborně zaškolit zaměstnance na §3 a 4 z vyhl.50/78Sb.?
 Jaké je označení paragrafů na Slovensku?
 Je možné z §6 jit na §10 ?
 Jakou vytvořit osnovu školení pro §3 a §4 vyhl. 50/78 Sb.?
 Kdo může dělat revize cnc strojů jaký musí mít paragraf?
 Kolik je otázek a je nějaká tolerance špatných odpovědí u zkoušky k §6?
 Jaká je přesná doba platnosti paragrafu 6?
  Mohou mít epileptici paragrafy 5,6, vyhlášky 50/78Sb.?
 Musím dělat zkoušku na paragraf 5 po vyučení?
 Jaké minimální oprávnění potřebuje zaměstnanec pro obsluhu centrály?
 Jaký § vyhl. č. 50/1978 Sb. musí mít elektrokonstruktér?
 jakou kvalifikaci dle vyhl. 50/78 Sb. musí mít správce počítačové sítě?
 Co vse se mam naucit pro §5 vyhlasky 50/78 Sb.?
 Pracovníci pro provádění revizí elektrických zařízení („revizní technici“) jsou pracovníci znalí s v
 Jak deklarovat praxi a postupovat pro §8 při komplikacích všech možných druhů?
 Jedná se o obsluhu nebo práci na zařízení dle §4 vyhl. č. 50/1978 Sb.?
 Jak to vypadá s projektantským §10 ve vyhlášce 50/78Sb.?
 Může osoba s §6 sloužit na směně údržby závodu jako osamocený pracovník?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 22 dotazů.