Já bych se podíval do normy pro domovní rozvody ČSN 33 2130, ed.2, ta doporučuje pro zásuvkové obvody 3x2,5 mm2
Pokud se bude používat nový kabel, jednoznačně 3x2,5 mm2 .
Jak jsme vyčetli z tabulek - průřez 1,5 mm by měl utáhnout výkon až 3kW.
takže si myslím, že nebudu muset měnit elektřinu v koupelně.
Nebo se pletu?
Hodnota 3kW je maximální hodnota pro ideální podmínky ... Tato hodnota se snižuje podle reálných (pracovních) podmínek kabelu. Výpočet maximálního proudu vychází např. z toho, na jakém podkladu (nebo v čem) je kabel uložen. . Taky se musí vzít do úvahy souběžnost kabelů - tj. pokud vedou vedle sebe dva (a více) kabelů schopnost odebírat teplo se snižuje a hodnota max proudu taky. V případě, že souběžný kabel krmí jen nějakou 60W žárovku, tak je toto snížení max proudu zanedbatelné. Pokud souběžný kabel přenáší 2kW, tak se to někde musí projevit ...
Takové maličkosti řeší projektant (a musí znát každý normální elektrikář) .
vysvětlení proč :
Průchodem proudu se vodič zahřívá (má nějaký odpor, který je závislý na materiálu vodiče, průřezu a jeho délce a taky na jeho teplotě)
a přes izolaci kabelu a podklad na kterém je kabel uchycen se musí teplo dostat ven - jinak se teplota vodiče zvyšuje, zvyšuje se odpor vodiče a při velkém proudu se z kabelu stane radiátor a v extrémním případě to končí požárem.
Další parametr snížení max. hodnoty proudu je čas. Pokud proud 16A protéká kabelem 5 minut denně, tak to není tak velké zatížení, jako když kabelem teče trvale (24 hod) 5A - u radiátoru v zimě může nastat.
Jenže u vás může nastat i situace => radiátor 0,5kW (až 1kW) + autom.pračka 1kW (při ohřevu i 2,5kW) + fén nebo žehlička na vlasy 1kW (spíše 2kW) ...
K zásuvce s přívodním kabelem CYKY 3x1,5 mm
2 se používá jistič 13A/B . Proudový chránič s jističem 13A (pokud se vyrábí) bude asi dražší než 16A verze (používá se asi nejvíce) .
Rozdíl v ceně kabelů je nějakých 5Kč na metr - tak
proč zbytečně laškovat s osudem 