Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kolik 400V (16A) zásuvek je možné zapojit na jeden 3f jistič a jaký kabel k tomu musí být?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kolik 400V (16A) zásuvek je možné zapojit na jeden 3f jistič a jaký kabel k tomu musí být?  (Přečteno 36384 krát)
Jan Blaha
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 21.05.2005, 05:19 »

,  chtěl bych se zeptat, kolik 400V (16A) zásuvek je možné zapojit na jeden 3f jistič a jaký kabel k tomu musí být. Dále bych se chtěl zeptat, jaký kabel má být použit a odkud má vést pro přívod pro garáž. Jestli přímo od boudky před domem nebo z domovního rozvaděče. Ještě mi poraďte, kam se dává hlavní jistič a proudový chránič, jestli v boudce před domem nebo v rozvaděči RD. Děkuji a přeji krásný den
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Slávek Spring
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.05.2005, 06:59 »

Dovolím si vám odpovědět otázkou.To se ptáte pouze ze zvědavosti,nebo máte v úmyslu si nějaké rozvody dělat osobně?
Pokud se jedná o druhý případ,tak vám rozhodně doporučuji obrátit se na odborníka který vám požadované provede.Ať se na mě nikdo nezlobí,ale poskytovat rady laikům které se zde v poslední době hodně rozmnožily,mě připadá jako řezat si pod sebou vlastní větev s obživou.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Špelec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.05.2005, 07:54 »

To: Spring
Pane Spring, nic si nepodříznete. On by se zeptal klidně jinde, třeba v sámošce spolunakupujíc ího a ten mu řekne čert ví co. Když jsem chodil do fanklubu veteránů, taky mi méchouši poradili jak mám opravovat auto i když je to jejich práce. Po té co jsem se tenkrát zkusil rýpat pod kapotou, rád zavolám právě jedboho z nich, kteří mi tenkrát radili.


To: Blaha
Jak tak koukám, tak jste položil hned několik dotazů. Z celého toho řetězce vyplývá, že jste patrně chovatel drobného zvířectva. My říkáme těm vašim "boudičkám" rozvodnice. Doporučuji začít studiem této série článků Karla Dvořáčka. Pak se ptejte znovu...http://www.elektrika.cz/data/clanky/pnr1031119


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 21.05.2005, 11:23 »

Získal jste mé sympatie výrazem "od boudky".  A tak ve zkratce pro orientaci, bez dalšího rozebírání.

  1. Max. počet zásuvek je 10 ks. To se ale využívá především v průmyslu. U běžných domovních rozvodů vždy stačí ccá 1-3 ks.  Všechny zásuvky  musí být stejné 400V/16A/3p+N+PE.
  2. Kabel pro jištění 16A stačí  CYKY 5Cx2,5mm2.
  3. Přívod do rozvodnice garáže RG z domovní rozvodnice RD, kabelem CYKY 5Cx6mm2.
  4. Jistič pro garáž osadit do RD, chránič může být na přívodu v RD, ale také v rozvodnici v garáži RG. 

Jinak vám také doporučuji obrátit se odbornou firmu. Z Vašeho dotazu je patrné, že jste naprostý laik. Neohrožujte sebe i rodinu!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Blaha
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 22.05.2005, 06:28 »

Mnohokráte děkuji za odpověď panu Beláňovi. Nejsem laik, ikdyž to tak vypadá. Já si tyto informace jen potvrzuji, protože nejsem přímo v tomto odvětví elektro a nikde na netu jsem nenašel žádný výklad norem CSN (332130) ohledně el. rozvodů. Mj. teď jsem procházel el.rozvody po firmě a chtělo se mi z toho zvracet!! Takže nejsem zastáncem - firma je nejlepší. A než být za ořezávátko a nechat se od firem okrást, to raději o dané problematice něco vím a raději je hned kopnu někam než aby to zase nějakej mastil zmastil. Tak se nezlobte za moje "hloupé" dotazy. Děkuji všem, kdo pomůžou a i těm, kdo třeba nepomůžou. Díky

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 23.05.2005, 07:53 »

Možné je zapojit několik zásuvek 3fázových na jeden trojfázový obvod, norma neomezuje jejich počet na 10 kusů. Jaký kabel použít pro přívod pro garáž záleží mimo jiné také na tom, co všechno v garáži bude napájet a také na jeho délce. Proudový chránič pro zásuvky v garáži se použít může, ale také nemusí. Pokud vám toto nestačí, bude lépe obrátit se na odbornou firmu, ta by měla výše uvedenému vysvětlení rozumět.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #6 kdy: 23.05.2005, 16:32 »

Zásuvek 400V na jeden okruh je možné připojit NĚKOLIK, tak jak psal pan Jonáš. Max. jištění zásuvek odpovídá jmenovitému proudu - 16A.
Tou "boudkou" patrně myslíte elektroměrový rozvaděč (?). Hlavní jistič bude určitě připojen před elektroměrem, tj. v "boudce". Umístění proudového chrániče by bylo vhodné spíše v podružné rozvodnici, v domě. Připomínám, že proudový chránič 0,03A není povinný na "všechno",  předepsaný je pouze na koupelnu a zásuvky ve venkovním prostředí.
Osobně ovšem preferuji použití chráničů 0,03A na "všechno",  kvůli vyšší bezpečnosti. Z provozních důvodů je vhodné použít více chráničů.
U bytové rozvodnice do 25A nemusí být hlavní vypínač, nicméně jeho použití má také svůj účel.
V případě instalace v garáži je také možné použít samostatnou rozvodnici umístěnou přímo v garáži, s jističi popř. se samostatným chráničem. Záleží na vzdálenosti garáže od domu, dále také na způsobu používání instalace v garáži.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vilém Gracias
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 23.05.2005, 18:14 »

Třífázové zásuvky:
Na jeden třífázový obvod lze připojit i několik třífázových zásuvek na stejný jmenovitý proud. To znamená, že nesmíte připojit kombinace (16A, 32A, 63A),  ale pouze jednu z hodnot jištěnou samozřejmě příslušným jističem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivan Ševc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.05.2005, 20:32 »

To Gracias
Proč bych nemohl použít kombinaci zásuvek 16A, 32 a 63A, když je budu jistit jističem In 16A?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #9 kdy: 23.05.2005, 21:45 »

TO: Ševc

Norma ČSN 33 2130 čl. 2.3.8 to zakazuje. Musím se přiznat, že jsem při  přezkoušení z vyh. 50/78Sb. udělal v testech právě tuto chybu a tvrdil jsem, že je to logicky přípustné. Logicky ano, ale ne podle ČSN, viz uvedený článek. Má to své důvody, aby nedošlo k omylu a někdo neznalý místní situace nepočítal s možností připojit výkon dle zásuvky. V  praxi se to řeší  redukcí z nižší hodnoty na vyšší,  např. z 16A na 32A nebo 63A. Ale nikdy naopak! Redukce obráceně je nepřípustná!

Každý kdo používá  redukci si je vědom skutečnosti o max. jištění.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Ivo Strasil
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 23.05.2005, 23:19 »

Má tohle opatření aspoň lehce smysl? Vždyť jediné, co se může stát, bude vyhození jističe. Takže pokud mám hlavní jistič 25A (tj. 16A 3F za ním),  tak mohu nainstalovat jenom 16A zásuvku, aby si někdo nemyslel, že z 32A zásuvky by mohl odebírat 32A? On by to rychle pochopil... A radši tedy nechat lidi používat místo zásuvky odpovídající používaným vidlicím nějakou pochybnou redukci? (víte sami, jak to dopadá...)
btw. A co když spojím těch zásuvek třeba pět paralelně, nebude to tedy mást uživatele, že nemůže odebírat jmenovitý proud ze všech současně?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Zakázkový vývoj a výroba slaboproudých měřicích a řídicích zařízení
http://www.egmenergo.cz
Ivo Strasil
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 23.05.2005, 23:19 »

Má tohle opatření aspoň lehce smysl? Vždyť jediné, co se může stát, bude vyhození jističe. Takže pokud mám hlavní jistič 25A (tj. 16A 3F za ním),  tak mohu nainstalovat jenom 16A zásuvku, aby si někdo nemyslel, že z 32A zásuvky by mohl odebírat 32A? On by to rychle pochopil... A radši tedy nechat lidi používat místo zásuvky odpovídající používaným vidlicím nějakou pochybnou redukci? (víte sami, jak to dopadá...)
btw. A co když spojím těch zásuvek třeba pět paralelně, nebude to tedy mást uživatele, že nemůže odebírat jmenovitý proud ze všech současně?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Zakázkový vývoj a výroba slaboproudých měřicích a řídicích zařízení
http://www.egmenergo.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #12 kdy: 24.05.2005, 23:21 »

To: Strasil

nevím co myslíte tím "pochybnou redukci?". Možná, že nějaké pochybné redukce vyrábíte osobně? Já s tím problém nemám a domnívám se, že i většina elektrikářů. Je to naprosto legální a z hlediska řemesla naprosto čisté.

Nikdo vám nebrání použít zásuvku 32A a jistit ji jenom 10A. O to tu vůbec nejde. Jde o to, že se nesmí jistit společným jističem zásuvky  různých  jmenovitých hodnot.

Pokud budu uvažovat jako Vy, že se nic neděje když použiju různé zásuvky, dovedu živě představit, jak lehce dojde k výměně jističe za vyšší jmenovitou hodnotu při zjištění, že ona zrovna používaná zásuvka 32A je jištěna jen 16A a tak vyměním jistič za 20-32A dle potřeby. Málokoho napadne, že by rozvod obsahoval také zásuvky 16A. 

PS: Pokud použiju v instalaci  zásuvku 32A musí být přívodní vedení dimenzované na hodnotu 32A a to  i přesto, že jištění je jen třeba 6A.  

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miroslav Bardoděj
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 27.05.2005, 16:34 »

... Pokud použiju v instalaci  zásuvku 32A musí být přívodní vedení dimenzované na hodnotu 32A a to  i přesto, že jištění je jen třeba 6A ...

Docela by mě zajímalo proč ? Vždyť je to stejná situace, jako když ke klasické domovní 16-ti ampérové zásuvce položím kabel 1,5 Cu a připojím to na 10A jistič.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 28.05.2005, 09:22 »

Pokud by to bylo tak jak uvádíte,muselo by dnes několik tisíc domácností předělat elektroinstala ci.Dle mého názoru je nutné,aby
jmenovitý proud zásuvky byl stejný ,nebo vyšší než předřazené jištění v rozvaděči.Poku d ČSN uvadí to co tvrdíte,musí se změnit,nemá to logiku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Popp
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 28.05.2005, 09:40 »

Jakáko-li redukce zástrčka -kabel -zásuvka je dle ČSN 34 0350 §3524 nepřípustná.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #16 kdy: 28.05.2005, 15:01 »

To Beláň:
Podle mého názoru je podstatné právě odjištění, nikoliv jmenovitý proud použité zásuvky. Pokud někdo potřebuje provést výměnu jističe, musí si ověřit, jestli je to možné z hlediska jmenovitého proudu použitých přístrojů, i z hlediska max. dimenze vodičů, aspoň takto by to mělo být podle mě - obecně, ve všech případech.

To Popp:
Určitě si nemyslím, že redukce např. 5P/4P je  vyloženě v rozporu s ČSN. Při dodržení určitých zásad - správná dimenze vodičů, stejný jmenovitý proud nebo "menší na větší" - tj. např. vidlice 16A na zásuvku 32A, podle mého názoru není žádným způsobem ohrožena bezpečnost.  
Nehledě na to, že různé redukce se prostě používat budou, protože je to většinou nejjednodušší řešení, zřejmě každý elektrikář už nějakou redukci vyrobil.

Nedávno jsem vyrobil redukci s vidlicí 400V/32A/5P a kombinovanou zásuvkou 32A/4P + zásuvka 230V. Zásuvka 230V je vestavěná do zás 400V, odjištěná pojistkou.
Zajímalo by mě názory RT na toto řešení.
Připomínám, že na různých strojích, zejména ve stavebnictví, jsou vidlice nebo přívodky 400V/32A/4P stále nejpoužívanějš í.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 28.05.2005, 15:58 »

No a obráceně, např. kabelová vidlice 63A/4p na spojku 63A/5p pro případ, že potřebuji ve starším kulturáku připojit světelnou aparaturu na zásuvku 3L+PEN. Prostě, bez redukce to fakt někdy nejde.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.081 sekund, 24 dotazů.