Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Která norma řeší neupevněné svorky v rozvaděči?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Která norma řeší neupevněné svorky v rozvaděči?  (Přečteno 22424 krát)
Tomáš Matoušek
*
Offline Offline



« Odpověď #54 kdy: 10.08.2021, 08:06 »

Jak bylo zmíněno, tak náklady na případné opravy při poruše budou růst exponenciálně s počtem volných svorek (svorka nemá označení, takže se musí neustále propípávat). Jako dočasné řešení občas není jiná možnost (výměna stykače, který má jinak udělané svorky a vodiče jsou krátké + na liště často není ani cm volného místa + výměna vodičů znamená odstavit stroj, oddělat tuny krytů a rozdělávat obrovské svazky),  ale opravdu jen do první možné odstávky a udělat to pořádně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

programování PLC, Linux, opravy PC, opravy průmyslových strojů
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #55 kdy: 10.08.2021, 08:59 »

Osobně provedu lisovaný spoj. Nebo jsi to tak nikdy nedělal a vždy jen věšel "vagovky" a "čokolády" na vodiče? (to si osobně nemyslím)



Provést kvalitní zalisování pevných vodičů průřezu kolem 2,5, 4, příp.6 je téměř nemožné, speciálky kleště na to existují snad jedny/dvoje na trhu, silnostěnné spojky je třeba vybírat přesně k nim, osobně mám Klauke.
Nemyslím, že je to úplně běžná výbava elektrikářů.
(Pozor neplést se slan. vodiči, u těchto vystačí slabostěnná dutinka a pětinový lisovací tlak, pozor dále na dutinky s izolací, přes tu skutečně potřebnou sílu nelze fyzikálně přenést, i když jsou mnohdy jakoby k těmto účelům prodávány).

Než špatně lisovaný spoj, tak raději Wago, klidně volně visící.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #56 kdy: 11.08.2021, 03:32 »

Provést kvalitní zalisování pevných vodičů průřezu kolem 2,5, 4, příp.6 je téměř nemožné,

A čo spojenie skrutkovými spojovačmi TYCO + zmršťovačka ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #57 kdy: 11.08.2021, 06:07 »

Provést kvalitní zalisování pevných vodičů průřezu kolem 2,5, 4, příp.6 je téměř nemožné,

Nesouhlasím. Považuji to za zcela běžnou činnost.

.. osobně mám Klauke.
Nemyslím, že je to úplně běžná výbava elektrikářů.

Já mám Haupa a spokojenost. Nepřijde mi, že by to nebyla běžná výbava běžného elektrikáře. Sám nejsem nic jiného. Kolegové se kterými jsem mohl spolupracovat na některých projektech, byli většinou dobře vybaveni podobným, nebo i lepším nářadím. Ať šlo například o Milana Karvánka, Pavla Maříka, Zdeňka Pikharta a další.

Než špatně lisovaný spoj, tak raději Wago, klidně volně visící.

TO je možná pravda, ale osobně nevidím žádný důvod k tomu domnívat se, že zkušený elektrikář nedokáže nalisovat běžný spoj. Tedy ani důvod jakkoliv snižovat standard a nechávat volně viset wagovky v rozvaděči, jako nějakej tydýt. Mám už něco za sebou a jsem dost starej na to, abych měl nastavený standardy a ty dodržoval.  Sám jsi předtím psal, že se ti to taky nelíbí a pak tady píšeš že elektrikáři neumějí nalisovat spoj a tak ti to najednou nevadí? Nějak nechápu tvoje myšlenkové pochody.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #58 kdy: 11.08.2021, 07:02 »

Tak znovu:
Volně uložené svorky mě vadí (duševně, esteticky, říkejme tomu dle libosti),  zároveň jsem smířen s tím, že technicky to hřích nemusí být (lisovačka a wago budou sloužit obě velice dobře a leta),  zároveň jsem si vědom, že "normové" napadnutí je sice možné, ale poněkud hnidopišské.
Ono je to jak s nevyrovnaným vodičem, sice se mě nelíbí, ale jako technik bych měl uznat, že vede úplně stejně jako ten formovaný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #59 kdy: 11.08.2021, 08:08 »

Ještě se prosím poděl o typ kleští Haupa určených pro lisování spojek pevných vodičů.
Já jsem před lety takové kleště vůbec nemohl sehnat a skončil jsem u Klauke 02.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #60 kdy: 11.08.2021, 09:06 »

Ono je to jak s nevyrovnaným vodičem, sice se mě nelíbí, ale jako technik bych měl uznat, že vede úplně stejně jako ten formovaný.

To nemusí být tak úplně pravda, ale v běžných instalacích a rozvaděčích se to neprojeví.  Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #61 kdy: 11.08.2021, 09:43 »

To nemusí být tak úplně pravda, ale v běžných instalacích a rozvaděčích se to neprojeví.  Úsměv


Tak je to také myšleno, speciality do vlákna prosím netahejme.
Hovořme stále o průměrném bytovém rozvaděči a napojení CY vodiče cca.4mm.

Ještě mne obecně napadlo:
Mohou být lisované spoje vlastně uloženy "volně",   není místo vstupu vodiče do dutinky/prvního lisu příliš náchylné k ulomení?

Moc bych uvítal, pokud by se k těmto technikáliím vyjádřil p.Kurka, jeho zkušenosti by jistě do správné techniky spojování vnesly pořádek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #62 kdy: 11.08.2021, 10:57 »

Precizně slisovat vodič RE 1,5-4mm2, se přiznám neumím.
Kleště pro tyto průřezy a neizolovaný silnostěnný spojovač, jsem sehnal vždy jen v provedení s lisováním "jedním trnem proti podkově",  což je dobré pro RM vodič, ale u RE vodiče dochází k různým nepatrným deformitám spojovače, které mají za důsledek velmi rozpačitý pocit z vlisu pouze částečně obepínajícího RE vodič, který ten prostor zkrátka nezaplní.
Proto i já bych si rád rozšířil výbavu o opravdu kvalitní kleště pro silnostěnné, neizolované spojovače 1,5-4(6)mm2, protože stávající nepůsobí uspokojivě.

Od průřezu 6 už je dobře, šestihranné pakny se postarají o dostatečný tlak ve všech směrech a případný sporadicky se objevující rozdíl v síle stěny spojovače a vznk laplíků na styku paken (větší průřezy) vyřeší pilník.
Ve světle těchto skutečností, vidím v rozvaděči raděj tu wagovku, než když tam nějaký zoufalec zmačkne izolovaný spojovač pro RM vodič, nebo tam nějak našmudlá šroubový spojovač, který je sice k danému účelu určen, ovšem na malém průřezu se smršťovačkou navrch působí poněkud zvláštně, navíc absence trhacích hlav u tak malých průřezů hrozí nedotažením/stržením.
Setkal jsem se i se správně použitými lisovacími spojovači, ovšem zmačknutými pomocí kleští na dutinky, tzn na 2,5mm2 spojovač pasovala až ca. šestka. Ono to drželo, vedlo to proud, ovšem po kratším zaviklání došlo k uvolnění vodiče.

Šestihranný vlis, provedený podle technologickéh o posupu, zajistí plynulé sevření vodiče, bez rizika poškození vodiče střihem. Stává se ale, když nějaký lempl mačká až ke kraji, či dokonce až přes vodič, že dojde k nežádoucímu pnutí na vstupu do spojovače a pak to má sklon k ulomení.

Jinak lisované spojovače jsou určeny i pro plný tah vodičů, ten spoj někdy vydrží i víc jak vodič, ale to se netýká tématu "do 10mm2"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #63 kdy: 11.08.2021, 13:23 »

Když se esteticky provede spoj ve WAGO, přitáhne se páskem k vodičům, a hlavně se popíše!! co je to zač, lepší jak "jiskřící" spoj amatérským slisováním!!! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #64 kdy: 11.08.2021, 14:19 »

Když se esteticky provede spoj ve WAGO, přitáhne se páskem k vodičům, a hlavně se popíše!! co je to zač, lepší jak "jiskřící" spoj amatérským slisováním!! tanecek

A o čem mluvíte?  Smutek

Copak amatér se má co vrtat v rozvaděči? Eletrikář si s tím prostě hravě poradí  podivej 
Amatér může pokazit i spoj Wagovkou. Tedy tato argumentace je zcela mimo

Taky nevím jak esteticky provést spoj s wagovkou, ve svazku dalších vodičů uvnitř rozvaděče. Vždy to bude vypadat jako zásah amatéra. Bez ohledu na kvalitu spoje a přitážení stahovací páskou k dalším vodičům.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #65 kdy: 11.08.2021, 16:31 »

Ještě se prosím poděl o typ kleští Haupa určených pro lisování spojek pevných vodičů.
Já jsem před lety takové kleště vůbec nemohl sehnat a skončil jsem u Klauke 02.
Taky by mne to zajímalo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #66 kdy: 11.08.2021, 17:04 »

Obdobné, stejné téma se tu řešilo před pěti lety, a jak se dívám, tak žádný přelom se nekoná........
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,35786.18.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #67 kdy: 11.08.2021, 17:28 »

A o čem mluvíte?  Smutek

Copak amatér se má co vrtat v rozvaděči? Eletrikář si s tím prostě hravě poradí  podivej 
Amatér může pokazit i spoj Wagovkou. Tedy tato argumentace je zcela mimo

Nedělal bych ze zastrčení dvou drátů do dvou direk raketovou vědu, to skutečně zvládne i amatér, v případě páčkových i opice.
Každý profesionál vystupuje vlastně u nových technologií jako amatér, klidně na sebe prásknu, že jsem na žádném výcviku zapojování wagovek nikdy nebyl, stačí dodržovat několik pravidel a kvalitní spoj je na světě, alespoň tedy u pevných vodičů.
U slaněných je nejtěžší nepodlehnout pokušení a drátky násilně nestáčet, ale zavést je do klece cca v přirozeném krutu z kabelovny.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #68 kdy: 12.08.2021, 07:56 »

Citace
Tedy tato argumentace je zcela mimo

Vaše argumenty jsou trochu mimo!! Tady nikdo nemluví o amatéru! Škleb
Když nevíte jak dát WAGO, tak to nekritizujte!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #69 kdy: 12.08.2021, 08:05 »


U slaněných je nejtěžší nepodlehnout pokušení a drátky násilně nestáčet, ale zavést je do klece cca v přirozeném krutu z kabelovny.




Tak u mě je problém, slaněný vodič bez dutinky, správně strčit do pákové WAGO. zle
Prostě nevidím no.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #70 kdy: 12.08.2021, 08:59 »

I to se dá řešit, vodič strčíš do kousku podélně říznuté slámky, oholíš, posuneš slámku, strčíš do svorky a před zaklapnutím slámku vytáhneš.
Sice velice kutilské, ale funguje to skvěle Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #71 kdy: 12.08.2021, 09:11 »

Vaše argumenty jsou trochu mimo!! Tady nikdo nemluví o amatéru! Škleb
Když nevíte jak dát WAGO, tak to nekritizujte!!
Ale notak.......
Kolega Franěk jistě s wagem umí, jen hledá řešení, které odpovídá jeho představám.
Tohle téma asi jednoznačný závěr mít nebude, bo na každý způsob spojení lze nalézt něco rozporujícího, a to jak pocitově, tak technicky tak legislativně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké použít hmoždinky do sádrokartonu?
 Doporučíte mi teplotně stálou, netuhnoucí plastickou hmotu?
 Kdo používá u přístrojů pod omítku rozpěrné drápky?
 Znáte distanční OBO příchytky pro kabely a trubky?
 OBO tweaks#8: Distanční příchytka pro kabely a trubky 733
 Jakou uvažovat vzdálenost uchycení kabelových svazků do stropu?
 KOPOS: Přístrojové nosiče PNQ a nové datové a modulární zásuvky
 TIP na nastřelovací hřeb se závitem M6!
 Už jste používali něco jako talířovou kotvu BRAVOLL PTH-EX?
 Poradíte vhodné lepidlo či tmel pro upevnění instalačních krabic do dřeva?
 Jaký máte fígl na kotvení předmětů do zdi v místě vedení?
 ELEMATIC: Hlavní katalog prvků k upevňování kabelů
 TIP na montáž s BIS nosníkovou svorkou modelem C
 Jak umístit/instalovat zdroj na DIN lištu pro vstupní domácí telefon na půdě?
 Jakou chemickou maltu/kotvu používáte a proč?
 Jak správně upevnit 1-YY na stoupacím žebříku?
 Jak upevnit stropní svítidlo do polystyrenu bez desky?
 Jak upevnit svítidlo na hořlavý podklad pokud neznám přesné parametry svítidla?
 TIP na upevňovací systém BIS Yeti
 Ako osádzate 400V zásuvku do fasády?
 Hmoždinka DUOPOWER
 Podle čeho se rozlišuje připevněný a nepřipevněný spotřebič dle 33 1600 ed. 2?
 Lze instalovat elektroinstalační krabici KU68 do fasádního polystyrénu?
 Může být svítidlo zavěšeno pouze na příchytce přívodního kabelu?
 Jak zabezpečit kabel pokládaný do nově navážené příjezdové cesty?
 TIP na příchytku trubek pod omítkou
 OBO: Podrobný rozbor sortimentu VBS
 Nerezový páskový upínací systém bandimex
 Nerezový páskový upínací systém bandimex
 Čím nahradit sádru?
 Jak připevnit kabel CYKY J 5x1,5 a 3x1,5 ke světlům v polystyrénovém stropě?
 Kde byste využili zajišťovací sponu proti vytažení kabelu?
 KOPOS představuje plynový vstřelovač pro upevňování konstrukcí
 Jak upevnit instalaci LED spinaneho zdroje v kovove konstrukci?
 Nastřelovací příchytky kabelů KOPOS
 Jak připevnit ve skříňovém rozvaděči kanály na vodiče mimo panel?
 Jaké upevňovací vychytávky používáte při montážích?
 Jaké používáte vychytávky k upevňování kabelů?
 Je dnes stále důležité znát možnosti montážního smetí?
 Podle čeho se inspirovat k volbě vhodného finálního rozvodu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 21 dotazů.