Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak umístit/instalovat zdroj na DIN lištu pro vstupní domácí telefon na půdě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak umístit/instalovat zdroj na DIN lištu pro vstupní domácí telefon na půdě?  (Přečteno 8594 krát)
Tomula
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 21.04.2018, 12:31 »

Jak umístit/instalovat zdroj na DIN lištu pro vstupní domácí telefon v půdě, aby to neodporovalo normám.
Lze ho dát do krabice s IP krytím a položit ho volně např. na izolační vatu (podlahu) půdy a zapojit do zásuvky, která je již v půdě instalována?

Případně použít rozvaděč s IP krytím a nehořlavou podložkou a instalovat na dřevenou konstrukci půdy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 21.04.2018, 21:01 »

Ono těch požadavků bude víc, např.:
- zdroj by měl být výrobcem určen pro montáž na nebo do hořlavých materiálů, pokud ne, je třeba to ošetřit nehořlavou tepelně-izolační podložkou
- v létě je zpravidla na půdě tepleji než v bytu, v zimě tam může mrznout, není tedy vhodný zdroj, který je určen pro "indoor",  ale měl by spíše být "outdoorový"
- přívod by měl být přes proudový chránič, pokud bude zásuvka, tak klasicky 30mA, pokud bude pevně připojený, můžeme jít na 100 nebo 300mA
- neměli bychom přehlédnout ani dostatečnou vzdálenost zdroje i rozvodů od součástí hromosvodu

atd...

Tohle přesně ten případ, kdy se dost liší názory na to, jestli se na to vztahuje norma pro domovní rozvody (33 2130 v aktuální edici),  nebo je to již poněkud mimo standard a je vhodné to mít ošetřené protokolem o vnějších vlivech.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 22.04.2018, 07:24 »

Půdní prostory jsou velmi náročné. Pomineme-li prach, teplotní rozdíly, tak je potřeba počítat třeba i s hlodavci a podobně. Je mnoho důvodů proč to nedávat na půdu.

Pak je tady samozřejmě návod výrobce, který asi nepočítá se zdrojem "pohozeným" na skelné vatě a předpokládá běžnou svislou montáž. To může mít vliv na správné chlazení elektroniky uvnitř a podobně.. Zdroj bude mít jisto jistě předepsanou provozní teplotu, tedy například 5-30C°,  proto že počítá s instalací do vnitřních prostor a to na půdě bez klimatizovanéh o rozvaděče jen těžko docílíte. To samé pak může platit o vlhkosti, která se bude v rozvaděči vystavenému velkým  teplotním rozdílům jisto jistě tvořit.

Mám pokračovat?

Jednoznačné NE ale samozřejmě dát nelze i když je to nejjednodušší cesta, vzhkeden k víše popsanému. Je potřeba, ostatně jako v každém případě, pročíst si návody, stanovit VV a vyhodnotit rizika. To za vás nikdo na internetu bez znalostí konkrétního místa a konkrétníého přístroje prostě neudělá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Tomula
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.04.2018, 08:40 »

Výrobce uvádí ke zdroji vnitřní: -10 až 50°C. Zdroj zabírá 8 pozic, zřejmě se ani již do domovního rozvaděče nevejde a kdyby, tak již, ale zase narazím na problém vedení slaboproudé kabeláže od zdroje v rozvaděči ? Nebo to je povoleno ?

Potřebuji to efektivně vyřešit, tak, aby to prošlo revizí. Kdybychom trval na instalaci v půdě, jak to efektivné provést, aby to prošlo revizí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 22.04.2018, 19:26 »

Když na půdě, rozhodně ne pohozené na izolaci, raději ne na trámu. Spíše bych hledal možnost dát to na zeď (na komín ale ne).

IP20 - asi bych čekal na půdě nějakou prašnost, hmyz,... Takže IP 20 není podle mě dobré (dostatečné)
Umístění do nějaké skříňky je problém, muselo by se to ošetřit jestli nedojde k přílišnému oteplení. I když to není typický rozvaděč, pokud bych na tom měl dělat revizi, chtěl bych aby to bylo stvrzeno nějakým seriozním podkladem

Slaboproudá část rozvodu v silovém rozvaděči není zakázaná, ale platí pro ni jistá pravidla a "opět" by takový rozvaděč měl mít nějaký podklad, ze kterého je jasné, že taková sestava byla testována a vyhovuje
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 22.04.2018, 20:36 »

... Kdybychom trval na instalaci v půdě, jak to efektivné provést...
Krumpáč a lopatu  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 22.04.2018, 21:45 »

Nemate RACK? Vedel by som si to predstavit v RACKU, kde bude interner, sat tb, switch, router atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 23.04.2018, 09:44 »

Na půdě to půjde těžko uchladit atd.....
Což tak vedle rozvaděče kam se nevejde vykopat do zdiva pelíšek s další pixlou?
Pokud ji zvolíte plechovou a pěkně podsádrujete bude zdroj celkem kvalitně chlazen.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 23.04.2018, 12:38 »

Výrobce uvádí ke zdroji vnitřní: -10 až 50°C.

Hmm. A jak budete garantovat na půdě toto rozmezí? Jste si jist že během slunečního dne nestoupne teplota na hranici kdy by elektronika mohla odejít? Nebo že v zimě neklesne teplota pod -10C°?
Dle všeho nemáte moc znalostí v tomto oboru (není myšleno nijak zle),  proto bych doporučil návštěvu odborníka, tedy osoby znalé.   Mrknutí  Pro vaše dobro a dlouhou životnost celého zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Tomula
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 23.04.2018, 22:22 »

Hmm. A jak budete garantovat na půdě toto rozmezí? Jste si jist že během slunečního dne nestoupne teplota na hranici kdy by elektronika mohla odejít? Nebo že v zimě neklesne teplota pod -10C°?

To garantovat samozrejme nelze. Me zajimalo, co projde revizi a nebude odporovat normam, tot vse.
A nazoru zde zaznelo nekolik, kazdy se na to dival trochu jinak a vy jste vyrazne konzervativnjs i (to neberte zle Mrknutí)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 24.04.2018, 06:04 »

A nazoru zde zaznelo nekolik, kazdy se na to dival trochu jinak a vy jste vyrazne konzervativnjs i (to neberte zle Mrknutí)


V pořádku, přiznávám se. Ale má to své logické důvody vzešlé z praxe a toho že jsem byl v minulosti několikrát nepříjemně vyškolen investorem a stálo mne to mnoho peněz.

Popíši můj názor trochu jinak. Přijdu na podobnou revizi a začnu zkoumat jak mi předepisuje "bible RT". Uvidím že rozvaděč je umístěn na trámu (pohozená bedna ve vatě mi vadí hned) včetně ošetření místa nějakou tepelně izolační podložkou. Řeknu si OK, co dál? Jak je ochráněno kabelové vedení před "okusem" hlodavci, kteří se na půdách vyskytují většinou často a hojně? Jo, ok co dál. Předpokládám že není projekt, jinak bychom se zde o tom nebavili. Tedy první závada - neodostatečné podklady. Co se týká výchozí revizní zprávy, je to průser.
Pomiňme tedy nyní podklady. Jak se k tomu postavit? Určím si vnější vlivy. Podívám se na střechu a prostor pod ní. Ze zkušeností vím, že teploty na půdách mohou dosahovat bez problémů 75C° (to co mám osobně změřené, může to být i více) v parném slunečním dni a zrovna tak -25C° během "holomrazů" .
TeĎ co  s tím když přístroj není instalován v souladu s návodem výrobce?

Z hlediska přímého ohrožení života například úrazem, je to OK. Zrovna tak nehrozí přímej požár, tedy OK. Ale co když teplota v létě překročí únosnou mez zdroje a ten nejen vypne, ale začne i hořet? To že zařízení může být nespolehlivé, mi je srdečně buřt. Od toho RT není. Ale osobně vyhodnocuji vzniklá rizika jako příiš nebezpečná i vzhleden ke mne jako RT a k mé morání i právní odpovědnosti. Jasně, mohu na to investora upozornit a napsat mu revizi jako vyhovující. On bude spokojen, já dostanu zaplaceno a je to v pohodě. Ale co když za 4 měsíce (rok, dva ,  je to jedno) přijdou vedra a investor na základě víše popsaného problém přijde o střechu nad hlavou?  OK, právně se z toho jako mnoho dalších RT vyviním tím, že nepřiznám toto zařízení na půdě a budu tvrdit, že bylo namontováno až po mé revizi, protože jsem ho jako problematické neuvedl v revizní zrprávě a aabych se ochránil, popíši celou instalaci, kromě té půdy. Investor si toho nevšimne a bude se pak divit až u soudu, nebo v pojišťovně.

Ale ptotože to není můj styl a cesta ktero ujsem si vybral, raději vás konzervativně upozorním včas na všechny možné problémy. Je jen na vás, zda to chcete akceptovat, nebo ne a pozvete si někoho jiného, který k tomu přistoupí jak jsem nyní popsal a nechá vás vlastně na holičkách.

...  Mrknutí  vegeeet  

PS: navíc jsem si nevšim že by některý z kolegů popisoval problém jinak než já.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Tomula
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 24.04.2018, 08:24 »

ano chápu a vše respektuji a cením si toho, že sem přispíváte. Zdroj je již v rozvaděči  Super!



V pořádku, přiznávám se. Ale má to své logické důvody vzešlé z praxe a toho že jsem byl v minulosti několikrát nepříjemně vyškolen investorem a stálo mne to mnoho peněz.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké jsou bezpečnostní požadavky na umístění rychlovarné konvice?
 Kterými přístroji překrýt díry v obkladu?
 Je možné do stroje umístit elektrický předmět v krytí IP20?
 UČEBNICE EVP#5: Nářadí a spotřebiče
 Jaké použít hmoždinky do sádrokartonu?
 Doporučíte mi teplotně stálou, netuhnoucí plastickou hmotu?
 Kdo používá u přístrojů pod omítku rozpěrné drápky?
 Znáte distanční OBO příchytky pro kabely a trubky?
 OBO tweaks#8: Distanční příchytka pro kabely a trubky 733
 Jakou uvažovat vzdálenost uchycení kabelových svazků do stropu?
 KOPOS: Přístrojové nosiče PNQ a nové datové a modulární zásuvky
 TIP na nastřelovací hřeb se závitem M6!
 Už jste používali něco jako talířovou kotvu BRAVOLL PTH-EX?
 Poradíte vhodné lepidlo či tmel pro upevnění instalačních krabic do dřeva?
 Jaký máte fígl na kotvení předmětů do zdi v místě vedení?
 ELEMATIC: Hlavní katalog prvků k upevňování kabelů
 TIP na montáž s BIS nosníkovou svorkou modelem C
 Jakou chemickou maltu/kotvu používáte a proč?
 Jak správně upevnit 1-YY na stoupacím žebříku?
 Jak upevnit stropní svítidlo do polystyrenu bez desky?
 Jak upevnit svítidlo na hořlavý podklad pokud neznám přesné parametry svítidla?
 TIP na upevňovací systém BIS Yeti
 Ako osádzate 400V zásuvku do fasády?
 Hmoždinka DUOPOWER
 Podle čeho se rozlišuje připevněný a nepřipevněný spotřebič dle 33 1600 ed. 2?
 Lze instalovat elektroinstalační krabici KU68 do fasádního polystyrénu?
 Může být svítidlo zavěšeno pouze na příchytce přívodního kabelu?
 Jak zabezpečit kabel pokládaný do nově navážené příjezdové cesty?
 TIP na příchytku trubek pod omítkou
 Která norma řeší neupevněné svorky v rozvaděči?
 OBO: Podrobný rozbor sortimentu VBS
 Nerezový páskový upínací systém bandimex
 Nerezový páskový upínací systém bandimex
 Čím nahradit sádru?
 Jak připevnit kabel CYKY J 5x1,5 a 3x1,5 ke světlům v polystyrénovém stropě?
 Kde byste využili zajišťovací sponu proti vytažení kabelu?
 KOPOS představuje plynový vstřelovač pro upevňování konstrukcí
 Jak upevnit instalaci LED spinaneho zdroje v kovove konstrukci?
 Nastřelovací příchytky kabelů KOPOS
 Jak připevnit ve skříňovém rozvaděči kanály na vodiče mimo panel?
 Jaké upevňovací vychytávky používáte při montážích?
 Jaké používáte vychytávky k upevňování kabelů?
 Je dnes stále důležité znát možnosti montážního smetí?
 Podle čeho se inspirovat k volbě vhodného finálního rozvodu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 23 dotazů.