Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Čím zakrýt vstup CYKY kabelu do pružinových svorek termostatu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Čím zakrýt vstup CYKY kabelu do pružinových svorek termostatu?  (Přečteno 7369 krát)
Petr DolejsiXXXX
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 22.10.2020, 08:29 »

Koupil jsem bezdrátový termostat.
Originální termostat byl připojen CYKY 1,5 kabelem.
Chci čidlo termostatu připojit stejným kabelem na místo původního termostatu.
Čidlo nového termostatu má připojení kabelu realizované nasunovací pružinovou svorkou.

Existuje vhodná koncovka/krytka, kterou mohu nasunout na kabel, která bude maskovat přechod bužírky kabelu na svorky? Tak aby nebyly vidět barevné vodiče.


* detail-svorek.jpg (1414.42 KB, 3024x4032 - prohlédnuto 794 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 22.10.2020, 10:52 »

No, nevím, to už je prvního Aprýla?

 Kroutím očima Nerozhodný Super! Šok Škleb Smích

1 - proč jste koupil bezdrátový termostat, když máte připravený kabel? Vždyť bezdrát je mnohem dražší a má své mínusy, třeba jako ten, že když nepůjde elektrika a termostat pošle povel, tak přijíací jednotka po obnovení napájení o tom nebude vědět a kotel se nerozjede. Bezdrát = nouzovka tam kde chybí příprava = většinou to dělal blbec.
2 - asi už jste pochopil že to není určeno pro montáž, kterou jste právě zvolil. Přijímač se umísťuje v blízkosti kotle (třeba do rozvaděče nebo krabice z plastu),  nebo přímo do něj, podle zvolené varianty.
3 - zvolený kabel k řízení také ukazuje na to, že přprava byla podceněna (bazvy vodičů) a pravděpodobně neexistuje ani projekt.

Jediné co je na tomto dobře je to, že chápete že toto provedení není správně a je potřeba to řešit. Na krabici dejte víčko a využijte informace z bodu 2, nebo (za mne lepší) kupte normální termostat na kabel.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Petr DolejsiXXXX
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 22.10.2020, 16:57 »

Děkuji za reakci.

1) Bezdrátový termostat jsem koupil, protože ten co je v pronajatém bytě původně je hned vedle topení a ještě na něj svítí slunce. Tj. co se děje je, že tato místnost konstantně hlásí přetopeno a vedlejší, která je v podkroví a není dobře zaizolovaná je v zimě. Opravdu amatérsky realizované vytápění. Moje řešení je, že budu používat bezdrátový termostat a jeho čidlo přesunu do místnosti, kde je zima na vhodnější místo. Týden jsem tuto variantu testoval a vše funguje jak má. Co se týče vypadnuté proudu, tak to ideál není, ale termostat kontroluje spojení s kotlem, tj. toto by neměl být problém a až kotel naskočí, termostat o tom bude vědět a znovu ho sepne.

2) Fotka byla pouze pro ilustraci, jak vypadají svorky, ke kterým jsem sháněl krytku. Na fotce vidíte spínač místo původního termostatu. Bezdrátový spínač je zde pouze provizorně. Opět sem vrátím původní termostat, takže díra nebude vidět, dráty do něj připojím zpět. Spínač samotný bude u kotle v koupelně, připojené novým kabelem. Bohužel jsem ale kabel neměl doma, tak abych termostat vyzkoušel, připojil jsem přijímač místo starého termostatu. Starý kabel pak stočím a zaizoluji, aby bylo možné připojit ke kotli starý termostat, až se budeme stěhovat pryč.

Můj dotaz ale stále trvá. Spínač/přijímač termostatu nemá být namontovaný na kotli, ale vedle něj, podle jeho dokumentace. V krabici by také být neměl, protože musí být schopný přijímat. Tj. pořád budu muset mít krabičku vedle kotle, od které povede drát do kotle a chci nějak vizuálně hezky ošetřit vstup kabelu do spínače.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Dobrovolný
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 22.10.2020, 17:38 »

Pokud je na té CYKY fáze 230V, není ani úplně bezpečné, aby jeho izolace byla proříznutá tak, jak je z fotky patrné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 22.10.2020, 17:40 »

A jak plastová krabička omezí vlastní příjem signálu?  Nerozhodný  Dle mne je to nejsnažší řešení vašeho problému. Osobně žádnou "návlečku" kterou bych mohl považovat za dostatečnou izolaci na takto provedený vývod kabelu neznám. O vzhledu nemluvě. Možná někdo jiný, uvidíme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Petr DolejsiXXXX
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 22.10.2020, 18:04 »

Pokud neomezi, tak jenom dobre. Pouziji tedy krabicku, dekuji za radu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 23.10.2020, 04:23 »


1 - proč jste koupil bezdrátový termostat, když máte připravený kabel? Vždyť bezdrát je mnohem dražší a má své mínusy, třeba jako ten, že když nepůjde elektrika a termostat pošle povel, tak přijíací jednotka po obnovení napájení o tom nebude vědět a kotel se nerozjede. Bezdrát = nouzovka tam kde chybí příprava = většinou to dělal blbec.



Nesúhlasím. Po obnovení napájania kotla tento normálne nabehne. Bezdrátový termostat zapína pri nastavenej teplote a drží sa v zopnutom stave a až po dosiahnutí nastavenej teploty sa vypína. Dve AA baterky vydržia asi rok a pol. Výhoda je, že si môžete voliť referenčnú miestnosť podľa potreby. Príklad ,  ak je mančaft preč z domu, referenčnou miestnosťou sa stane  pracovňa tam je termostatický ventil na maxime a ostatné sa nastavia na minimu. Táto núdzovka  má len výhody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 23.10.2020, 07:29 »

Nesúhlasím. Po obnovení napájania kotla tento normálne nabehne. Bezdrátový termostat zapína pri nastavenej teplote a drží sa v zopnutom stave a až po dosiahnutí nastavenej teploty sa vypína. Dve AA baterky vydržia asi rok a pol. Výhoda je, že si môžete voliť referenčnú miestnosť podľa potreby. Príklad ,  ak je mančaft preč z domu, referenčnou miestnosťou sa stane  pracovňa tam je termostatický ventil na maxime a ostatné sa nastavia na minimu. Táto núdzovka  má len výhody.

Já zase nesouhlasím s vámi. Nic jsem nepsal o kotli, ale o bezdrátovém termostatu. Ten při potřebě topení vyšle signál a jeho přijímač na to reaguje. V momeňte kdy nejde elektrika, tak bateriový termostat vyšle signál, ale příkaz není proveden. Po obnovení napájení tedy zůstane na přijímači rozepnutý kontakt, v některých případech ten poslední stav. Bezdrátový termostat nemá  v kategorii 1500-3000kč žádnou zpětnou vazbu o stavu sepnutí a tedy kvůli úspoře baterií ani nevysílá opakovaně signál dokola. Musíte prostě na termostatu vypnout  a znovu zapnout topení, aby vyslal signál znovu. TO je velká slabina obzvlášť tam, kde dochází i ke krátkým výpadkům v důsledku bouřky, větru a podobně. Jiná situace je v přépadech kdy používáte inteligentnějš í termostaty, zpravidla komunikující přes internet. Za cenu okolo 5tis a více, mají tato zařízení oboustranou komunikaci a spoustu vychytávek. Například že kdy termostat uvidí že se blížíte domů (třeba 20km) zvedne automaticky teplotu z útlumu na komfort a podobně.

Já tedy v kategorii bezdrátů v posané cenové hladině (což předpokládám je i zdejší případ) nevidím samá pozitiva, spíš naopak. Osobně budu vždy řešit podobmé věci pomocí drátů, pokud to jen trochu bude možné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 23.10.2020, 09:42 »

Jinak argument tazatele o nevhodném umístění stávajícího termostatu vedle radiátoru a tam kde ho ovlivňuje slunce, je samozřejmě správný.   tanecek
Ale také opět ukázkou toho jak amatérsky probíhají kabelové přípravy bytů a domů. Další z mnoha důvodů proč si nechat zpracovat projekt od zkušeného projektanta, který ví jak to celé navrhnout. Pro mne další důkaz toho, že ne každý zvládne jednoduchý byt připravit bez projektu, tak, aby vše bylo bez problémů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 23.10.2020, 09:48 »

Jen drobné doplnění:
bezdrátový termostat provozovaný v pásmu 433MHz bez zpětné vazby je dnes trochu problém, např. pokud nedokáže v pravidelných intervalech opakovat povel. V tak zapráskaném pásmu se jeden povel snadno ztratí nebo jej nedokáže přijímač správně vyhodnotit
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 23.10.2020, 09:51 »

Treba si vybrať niečo normálne. Ja požívam  JA-150TP Bezdrôtový izbový termostat od Jabloronu.

Pri nabehnutí napätia prijímača pripojeného na kotol ,  prijímač automaticky spustí kotol do prevádzky  + výhoda zmeny referenčnej miestnosti. Drátový som odstránil pred piatimi rokmi. Výhodou je aj určenie miesta pre referenčnú teplotu priamo v referenčnej miestnosti. U drátového je len jeden pokus. Funguje to na jedničku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 23.10.2020, 11:26 »

Táto núdzovka  má len výhody.

Bohužel nemá, správná odpověď je kol. Fraňka. Drát je nejspolehlivěj ší a nejméně napadnutelný poruchami.

 Jsme asi oba konzervativní, ale po zkušenostech, kdy jakémusi mému zákazníkovi začal po určité době používání bezdrátového termostatu kotel přetápět, zejména, když nebyli doma. Po příchodu v domě 30°C a kotel vesele topil. Zajímavé bylo, že v době, kdy někdo byl doma se to nestávalo, nebo kotel přejel teplotu jen o kousek. Termostat v záruce šel do reklamace a byl dokonce vyměněn za nový, situace se opakovala asi po měsíci znova. Druhou reklamaci vyřešil dodavatel vrácením peněz.

Je sice pravda, že toto je záležitost asi tak 12 až 15 let stará, ale pásmo 433 MHz je stále plnější, to se pozná i při používání dálkového ovládání centrálu auta. Znám místa v Praze, ale i v jejím okolí, např. v obci s několika tisíci obyvatel, kde auto dálkou nezamkne a také neodemkne, nebo musím jít do míst, kde vím, že je přijímací část a vyslat povel co nejblíže přijímací anténce. Zajímavé je, že tam to zlobí už asi 10 let, já tam jezdím za ta léta už několikátým autem, a zlobí to stále stejně. Docela by mě zajímalo, kdo tam provozuje zařízení, které dokáže trvale tak rušit a k čemu slouží. Je to obchodní a průmyslový areál na konci vesnice.

Trvalé umístění termostatu může být problém a obecně není pokojový termostat výhodný pro ovládání celého domu nebo bytu. Neměl by být v kuchyni a také v obýváku s krbem, neměl by být na zdi, ve které je uložen komín (od čehokoliv!),  trubky od teplovodního topení a boileru, neměl by být také v místech, kde bude nadměrně ochlazován, takže výběr správného místa je kritický.

Obecně doporučit pokojový termostat nejjednodušší konstrukce lze jen v případě ovládání lokálního zdroje v jedné místnosti - např. přímotopy.

Já doporučuji  moderní ekvitermní regulaci, ovšem musím přiznat, že stařičká analogová zařízení Komexterm fungovala na svoji dobu také velmi dobře. Jediný nedostatek byl, že její první seřízení trvalo měsíc nebo půl zimy, záleželo na mnoha okolnostech, hlavně na citu a šikovnosti seřizujícího. To byl nedostatek, že po namontování se dal udělat jen nějaký odhad, ale konečné dopiplání pomocí potenciometrů si musel udělat majitel sám.

V případě zdejšího aktuálního tazatele asi jiné řešení není dost dobře možné, takže mu můžeme pouze potvrdit, že radiové signály plastovou krabičkou budou procházet bez potíží. Zásadní změnu by musel asi chtít udělat anebo alespoň povolit majitel a to nebývá snadné domluvit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 23.10.2020, 12:39 »

Preto som vravel o JA-150TP bez poruchy robí čo má   funguje na  868,1 MHz. Nie som predajca Jablotronu ale výrobky má profesionálne s hodnotením  1+ a tradíciu ako málokto. Skepsa nie je na mieste. Ak sa niečo vyberá len podľa ceny môže to dopadnúť všelijako.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #13 kdy: 23.10.2020, 12:52 »

Preto som vravel o JA-150TP bez poruchy robí čo má   funguje na  868,1 MHz.

Ano, ale to není tento případ. Zde tazatel koupil (dle foto) něco z nejbližšího velkoobchodu, nebo hobymarketu. Odemne dostal pouze informaci o nedostatcích tohoto řešní, ale i návrh jak jeho problém může například vyřešit
Nicméně taky jsem pár těchto termostatů jablotronu instaloval, ale už to nedělám. Osobně sice považuji firmu Jablotorn za špičku v EZS systémech, kdy nabízí kvalitní systém s přehledným a intiutivním nastavováním, bohužel se to netýká  těchto termostatů. Nejde o kvalitu, ale jednoduchost a přehlednost. Zákazníci je odmítají pro složité a nepřehledné nastavování a já jsem pak odsouzen k tomu, abych k nim pravidelně jezdil a prováděl ta nastavení za ně. O to ve finále nestojí ani jedna ze stran. Jinak bych asi řekl že dobrá volba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Petr DolejsiXXXX
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 23.10.2020, 13:33 »

...

V případě zdejšího aktuálního tazatele asi jiné řešení není dost dobře možné, takže mu můžeme pouze potvrdit, že radiové signály plastovou krabičkou budou procházet bez potíží. Zásadní změnu by musel asi chtít udělat anebo alespoň povolit majitel a to nebývá snadné domluvit.

Dekuji za potvrzeni, poridim krabici.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr DolejsiXXXX
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 23.10.2020, 13:36 »

Ano, ale to není tento případ. Zde tazatel koupil (dle foto) něco z nejbližšího velkoobchodu, nebo hobymarketu.
...

Pro kontext, objednal jsem z internetu tento termostat.
https://www.elventil.cz/general-life-ht250s-set-bezdratovy-termostat

Jde o maly byt. Doma je nekdo skoro porad, ale kazdy mame nepravidelne smeny, tak je jednodussi jen upravovat teplotu koleckem nez resit programovani. I puvodni termostat jsme nakonec naridili na konstantni teplotu a jen tu a tam upravovali o stupen dva nahoru, dolu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 23.10.2020, 14:19 »

... Docela by mě zajímalo, kdo tam provozuje zařízení, které dokáže trvale tak rušit a k čemu slouží.
...
On je problém v tom, že se dost používají jednoduché přijímače, v podstatě superreakční detektor, a ten má hodně široký vstup a může mu vadit i signál na trochu jiné frekvenci.
Např.:
- zařízení VAM na frekvenci jen pár MHz nižší
- nějaký radioamatér, pásmo 430 - 440 MHz je jedním z těch, které mají možnost radioamatéři používat a na rozdíl od nějakých 10mW, co používají různá ovládání, teploměry, zvonky... se tam běžně používají výkony v jednotkách až desítkách W (ne každý to má, ale v intravilánu je možné použít až 750W)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 23.10.2020, 15:18 »

Tohle všechno vím, samozřejmě, že dálka k autu je "primitivní",  běžně vyhovuje, toto je extrémní záležitost.  Já jsem uvažoval víc ke konkrétnímu zdroji, protože tam to je doopravdy problém už léta. Navíc to bylo míněno jako řečnická otázka, protože jsem nekonkretizova l místo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 22 dotazů.