Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak si mám vysvětlit podivnou hodnotu impedance smyčky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak si mám vysvětlit podivnou hodnotu impedance smyčky?  (Přečteno 14144 krát)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« kdy: 22.01.2017, 19:34 »

Narazil jsem na podivnou věc.
V jistém objektu proběhla asi před 3 roky rekonstrukce, v půdním prostoru vznikly prostory pro výuku. Jsou tam 3 světelné okruhy, projektant asi rozvod posoudil jako instalaci v dřevostavbě, je tam pro světla 3-fázový (4-pólový) chránič 40A/30mA (Legrand)
Ten občas vypadne při zapnutí světel na chodbě a schodišti.
Zkoušel jsem tam něco změřit.
Napětí 236 - 240V, impedance 0,55 - 0,6 Ohmu
Chránič jsem zkusil pomocí Eurotestu, každou fázi proti PE. Vypnul při proudu 24 - 24,5mA v čase 34 - 38ms.
Při vypnutém chrániči N proti PE cca 130 MegaOhmů, jednotlivé fáze ve stovkách MegaOhmů.
To vše působí celkem správně...

A pak jsem dostal "nápad" - u vypnutého chrániče jsem zkusil impedanci mezi N za chráničem a L před chráničem - 23 Ohmů
Tak jsem odpojil vývody jednotlivých okruhů na N můstku za chráničem - od 14 do 16,5 Ohmů

Vysvětlí mi někdo co to je za nesmysl, co to tam měřím?

Z časových důvodů nedořešeno, vrátím se tam za několik dnů, docela rád bych měl nějaký tip co zkusit, na co se zaměřit
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 23.01.2017, 07:30 »

Zkuste to přesně nakreslit i z kusem sítě co to napájí a s obvodama, které jsou z toho napájeny. někde to tam musí být vidět. Přikreslete i měřené hodnoty. Je to zajímavé zjištění. Úsměv
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 23.01.2017, 07:38 »

To je, jako kdyby se měřily nějaké kondenzátory proti zemi. Není tam nějaká stará zapomenutá instalace?
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 23.01.2017, 07:49 »

Neznám Legrandy, ale nemá to nějakou elektroniku? Něco na způsob "zvýšená spolehlivost" nebo tak něco.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.01.2017, 08:03 »

Jak tak čtu toto téma, napadá mi, že by mohl být problém v samotných svítidlech. Nejsou tam náhodou zářivková tělesa s klasickými (tlumivkovými) předřadníky?

Některé mizerné tlumivky mívají dost velký svod a když to při montáži a následné kontrole zlobí v obvodu s chráničem, tak se najde nějaký chytrák, který vymyslí geniální řešení, prohodit v zapojení L a N, aby tlumivky byly připojeny na N (pravda, setkal jsem se s takto zapojenými svítidly též od výrobce - že by řešil stejným způsobem problém, protože ví, že tlumivky mají svod?) a myslí si, že to pomůže. Na chvíli ano, pak dojde k další degradaci izolace a problém je zpět, ovšem o to záludnější, že se hůře hledá.

Obdobně jsem se setkal s problémem svodu kovových pouzder kompenzačních kondenzátorů v zářivkových svítidlech, ten je ovšem již v dnešní době méně pravděpodobný, kondenzátory jsou již dlouhou dobu vyráběny s pouzdrem z plastu.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 24.01.2017, 13:51 »

Řešil jsem vícekrát a vždy se jednalo u svítidel s elektronickými předřadníky o nepřipojenou uzemnovací svorku elektroniky. Nestačilo u kovového krytu předřadníku jenom připojení přes upevnovací šroub k vodivé neživé části svítidla. U předřadníků s plastovým krytem a bez uzemňovací svorky byl většinou problém s předřadníky na AC/DC.
Pokud je to osvětlení na chodbě u učeben, není tam použito protipanické osvětlení? Pak tam může být trvalá a spínaná fáze.
Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #6 kdy: 24.01.2017, 15:51 »

...
A pak jsem dostal "nápad" - u vypnutého chrániče jsem zkusil impedanci mezi N za chráničem a L před chráničem - 23 Ohmů
Tak jsem odpojil vývody jednotlivých okruhů na N můstku za chráničem - od 14 do 16,5 Ohmů

Vysvětlí mi někdo co to je za nesmysl, co to tam měřím?

Z časových důvodů nedořešeno, vrátím se tam za několik dnů, docela rád bych měl nějaký tip co zkusit, na co se zaměřit
Jestli jste se nespletl a neudělal nějakou chybu a měřící přístroj správně měří, tak po odpojení vývodů, zbývá ten N můstek, proudový chránič a propojovací vodiče.
Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jiří x Svoboda
*
Offline Offline



Produktový manažer ve společnosti ETI


« Odpověď #7 kdy: 27.01.2017, 10:15 »

Neznám Legrandy, ale nemá to nějakou elektroniku? Něco na způsob "zvýšená spolehlivost" nebo tak něco.

Klasické chrániče běžně viděné a prodávané nemají žádnou elektroniku navíc. Je to normální poctivá francouzská práce Úsměv
Zaznamenáno

Jiří Svoboda, Produktový manažer ve společnosti ETI
Jirka Údržbář
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 27.01.2017, 12:10 »

Když měříte mezi N za chráničem a L před chráničem, nezkresluje měření nějak obvod testovacího tlačítka (to je ale rozepnuté, takže by nemělo)?
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 07.02.2017, 09:39 »

Dík všem, kdo reagovali a snažili se pomoci. Co jsem tedy zjistil:
1) to měření impedance smyčky proti "N za vypnutým chráničem" asi bude poněkud nekorektní...  Eurotest má divnou vlastnost. Kolik má řádově impedanci při 50Hz kondenzátor s kapacitou v desítkách nF? A když jej dám do série s měřákem, měřím hodnoty v desítkách Ohmů. To by mohlo někdy i pěkně zmást. Zkusím se někdy zeptat odborníků zle

2) nechci citovat jednotlivé příspěvky a na každý odpovídat. Tak jen pár podrobností. Nemohou tam být nějaké "zbytky starých rozvodů",  je to nové a dříve tam byla půda, rozvody žádné. Ano, jsou tam právě na okruhu, se kterým jsou problémy, 3 svítidla s tlumivkami a "krátkými zářivkami" (9 resp. 15W, patice na jedné straně). Svody tlumivek - svítidla jsou nová, izolační stav přes 100MOhm. Prodloužil jsem si přívody na chránič, abych tam mohl cvaknout kleště - podle toho, co se rozsvítí, unikající proud pod 2mA, pokud svítí jen problematický okruh, tak pod 0,5mA. A bylo mi opakovaně potvrzno to, co jsem na začátku nebral tak úplně vážně - chránič padá při vypnutí světel (6+7+7+6)

Vyhodil jsem "Legrand" a dal jsem tam "chránič" - vypadá to, že to drží.
Ještě jsem přemýšlel o tom, jestli je možné, že by při vypínání někdy tlumivka vytvořila takovou špičku, že by zareagovala přepěťová ochrana na vstupu rozvaděče (SLP II v konfiguraci 4+0) a nějak to rozhodilo funkci chrániče.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 07.02.2017, 09:56 »

1) to měření impedance smyčky proti "N za vypnutým chráničem" asi bude poněkud nekorektní...  Eurotest má divnou vlastnost. Kolik má řádově impedanci při 50Hz kondenzátor s kapacitou v desítkách nF? A když jej dám do série s měřákem, měřím hodnoty v desítkách Ohmů. To by mohlo někdy i pěkně zmást. Zkusím se někdy zeptat odborníků zle
Takže tam jsou nějaké kondenzátory proti PE? Pak může tlumivka vytvořit špičku, která uteče kondenzátorem a citlivější chránič reaguje. Tou přepěťovkou to nebude.
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 07.02.2017, 10:08 »

  Díky za zprávu, je to zajímavý problém. Kapacitní proud odpojených vodičů může být docela velký, zejména pokud se jedná o sádrokartonovo u vestavbu s ocelovými zinkovanými nosníky spojenými se zemí a kabely při stavbě přivázanými ke této konstrukci. Přístroj má zřejmě velmi malou vlastní spotřebu a tento "kapacitní předřadník" vyhodnotí jako reálný odpor vedení.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #12 kdy: 07.02.2017, 10:28 »

No já nevím, ale můj Eurotest měří impedanci proudem 6,5A po dobu půl periody. To mi jako málo nepřipadá.

Kondenzátor by měl způsobit spíš pokles impedance (nahradí skutečný zdroj). Indukce měřící části přístroje proti kapacitě obvodu nebude mít valný význam, ani rezonanci bych tam při tak krátkém měření nehledal.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 07.02.2017, 11:39 »

Je-ji v serii, tak ne,  a kol. Schwarz měl vypnutý chránič, takže vše mimo PE "plavalo"a kapacita vodičů byla vlastně v serii s přístrojem.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 07.02.2017, 15:17 »

MP měří odpor uzemnění tak, že pouští fázi do daného obvodu a podle prošlého proudu "vypočte" odpor.
Co takhle zkusit dát tu fázi na odpojený N klemou natvrdo a změřit "fázový" proud ne jen Ipe. Zkusit třeba i postupně zapojit L1, L2,L3. Napřed přes nějakou vadasku nebo žárovku...Z případně naměřeného proudu by se dala vypočítat nějaká hodnota.
Pokud se nenaměří žádný proud, přístroj asi měří HausNumero.
Zaznamenáno

ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #15 kdy: 07.02.2017, 18:40 »

Podle mého názoru může být v tomto případě podivná hodnota impedance smyčky způsobená postupem jakým se k ní měřící přístroj dopracuje.
Např. když budu předpokládat, že vnitřní odpor měřícího přístroje je 300kohmů a že měřící přístroj počítá s měřícím proudem 6,5A, potom:

unikající proud 2mA může odpovídat impedanci např. 240V/0,002A=120kohmů,
240/(120000+300000)=0,00057A,
napětí na měřícím přístroji
0,00057x300000=171V,
při měření impedance smyčky spadne na 0V,
měřící přístroj, pak může počítat např. takto:
(171V-0V)/6,5A=26,3 ohmů,

unikající proud 0,5mA může odpovídat impedanci např. 240V/0,0005=480kohmů,
240/(480000+300000)=0,00031A
napětí na měřícím přístroji
0,00031x300000=93V
při měření impedance smyčky spadne na 0V,
(93V-0V)/6,5A=14,3 ohmů.
Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 07.02.2017, 18:48 »

Měřit "obyčejným" klešťákem jednotky mA je zavádějící. Dal bych tam alespoň více závitů do kleští pro přesnější údaj, ale i tak...,  je třeba taky mít jistotu, že měříme 100% unikajícího proudu. Proto bych raději měřil proud ve fázi přívodu.
A pak si zkusme dosadit přesnost měření. Klasická metoda měření U a I bude asi nejrelevantněj ší. Pokud se něco naměří...
Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #17 kdy: 08.02.2017, 10:26 »

Stačila by takováto přesnost měření?


* kleste.PNG (28.75 KB, 524x248 - prohlédnuto 624 krát.)
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Vyhodnotil som nameranú hodnotu impedancie poruchovej slučky správne ?
 Ako upravujete nameranú impedanciu?
 Je ochrana proti úrazu el. proudu při 2 ohmech IS v pořádku?
 Co je to impedanční smyčka?
 Jakým způsobem změřit izolaci a impedanci v bytové rozvodnici?
 Jak ověřit naměřenou impedanční smyčku dle ČSN 34 1010?
 Da sa odhaliť zle dotiahnutý spoj meraním impedancie vypínacej slučky?
  Jak kompenzovat tento zvýšený odpor vedení?
 Jak mám správně vyhodnotit naměř. hodnoty impedanční smyčky ve staré instalaci?
 Jaké zvolit opatření při nevyhovující impedanci poruchové smyčky?
 Je naměřená impedance 1,48 ohm pro kabel CYKY5x4 / 150m vyhovující?
 Jak vypočítat impedanci smyčky pro návrh kabelového vedení?
 Je možné naměřit impedanční smyčku o hodnotě 74,8 Ohm?
 Co je impedance smyčky?
 Mohu měřit impedanci ochranné smyčky pomocí Eurotest 61557 za chráničem?
 Číslicové měření impedance, kapacity a indukčnosti
 Musí být vždy dodržena impedance, když mám na vývodu chránič 30mA?
 Jak správně počítat zda je impedance vyhovující u jističe v čase vypnutí do 5s.?
 Ako zahrniem do výpočtu impedančnej slučky dlžku kábla?
 Jak změřím REVITESTERem 100 impedanci smyčky?
 Jaká může bý udávaná frekvenční závislost impedance koaxiálního kabelu?
 Ako mám chápať meranie netočivej zložky impedancie vedenia?
 Automatické odpojení v síti TN – impedance smyčky
 Čím měříte velmi malé impedance smyček?
 Má vliv UPSka na impedanci zásuvky 230V?
 Jak hodnotit měření v revizní zprávě, když má PE <500Mohm?
 Jak měříte impedanci smyčky světelného obvodu, při pravidelné revizi?
 Má význam udávat impedanci pro laiky?
 Jak měříte impedanci smyčky u motorového pohonu?
 Jakým způsobem musí být provedeno měření impedance zemní smyčky u zařízení napájeného ze sítě (spoje
 Jakou podmínku musí u sítí TN splňovat impedance smyčky za respektování bezpečnostního součinitele?
 Víte, oč jde při měření impedance smyčky?
 Co s obvodem, kde nevyhovuje změřená impedance?
 Jak zlepšit stav impedance?
 Jaký je v praxi rozdíl mezi impedancí sítě a smyčky?
 Jak řešíte silné rušení při měření impedance v průmyslových prostedích?
 Jak řešit 1,45ohmů v HDS?
 Jaká max. impedance poruch. smyčky může být v obvodu 117V AC-jistič K2A?
 Jak měřit impedanci v síti IT?
 Jak ověřit impedanční smyčku u objektu bez elektroměru?
 S jakými vzdálenostmi mezi přepěťovkami se v praxi setkáváte vy?
 Jak postupovat při výpočtu impedance?
 Jak snížit velkou impedanci smyčky?
 Jakou hodnotu ukáže měřící přístroj, když se spojí vývody zemničů?
 Jak řešíte vysokou impedanci na vstupu objektu?
 Jak změřit impedanci ochranné smyčky Zs "bez vybavení chrániče" s PU195?
 Měříte impedanční smyčku, nebo jen přechodový odpor?
 Měřili byste nízké hodnoty impedance (odporu) poruchové smyčky s předřazeným odporem?
 Ako dokázali merat impedanciu slučky ak RT neboli v byte?
 K čemu je měření smyčky N-PE?
 Jak měřit impedanci smyčky motorového vývodu?
 Jak mohu změřit impedanci smyčky za chráničem, aniž by došlo k jeho vybavení?
 Ako meráte impedanciu ochrannej slučky pri umiestnení zariadenia mimo dosah?
 Jak postupovat při revizi RD kyž nevychází Zsm?
 Dimenzování vedení z hlediska hodnot impedanční smyčky
 Jaký násobek použít pro výpočet impedance por. smyčky u keramických pojistek?
 Jak ověřit správnost impedance smyčky u pojistek >160A?
 Ako merať impedanciu poruchovej slučky na motore napájaného z meniča?
 Jakým způsobem se měří impedanční smyčka světelného obvodu?
 Jak měříte impedanci smyčky v systémových instalacích?
 Pomôže mi zmeraná impedacia vypínacej slučky s výberom 6kA alebo 10kA ističov ?
 Jak se měří impedanční smyčka ještě před připojení přípojky k objektu?
 Aky je rozdiel medzi Z loop a Z line?
 Jak provést u FVE měření impedance proudové smyčky k připojení do DS?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 23 dotazů.