Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Způsobuje kopání v koupelně jen statická elektřina, či to někde probíjí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Způsobuje kopání v koupelně jen statická elektřina, či to někde probíjí?  (Přečteno 15993 krát)
Milan Cetkovský
« kdy: 25.11.2013, 22:13 »

V domě si v koupelně v podstatě nemůžu umýt ruce či se osprchovat teplou vodou. Vždy dostanu ránu nebo cítím alespoň velice nepříjemné brnění. Z celého obyvatelstva domu jsem jediný, kdo tento problém vnímá tak silně. Ostatní si asi zvykli nebo nejsou tak "vodiví". Ale někdy to brnění taky cítí. Včera jsem dostal takovou šlehu, že mě ještě několik minut brněla ruka.
V koupelně je nainstalován průtokový ohřívač s dvoustupňovou regulací výkonu. V umyvadle i ve vaně vždy dostanu ránu, když je puštěná teplá, ať už přímo od baterie, či od tekoucí vody. Druhý stupeň výkonu zpravidla vyhodí jistič, ale ne vždy.
Tchýně tvrdí, že již kdysi na tento problém přivolala elektrikáře, a ten konstatoval, že se v ohřívači tvoří statická elektřina. Hotovo, ende, nic se neděje... prý neškodné.

Je to vůbec možné? Statická elektřina se snad při dotyku vybije, kopne a nebrní...
Potřebuji nějaký hezký odborný argument, abych je přesvědčil, že to není v pořádku.

Pokud vím, v domě jsou dvoužilové rozvody (soudě podle rozvodů k elektrickému topení - 2 dráty, zem nikde).

Původní dotaz: Průtokáč v kouplně - způsobuje kopání jen statická el. či to někde probíjí?

Češtinu jste na gymnáziu také měli?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
solimek
« Odpověď #1 kdy: 25.11.2013, 22:28 »

Neotálejte a vyhledejte revizního technika. Když zde uvedete adresu (stačí prozatím město),  někdo z kolegů z Vašeho okolí se vám ozve. Neoddalujte to, může jít o život.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 25.11.2013, 22:30 »

A určitě to byl elektrikář? Nespletla se při vytáčení čísla a nezavolala omylem pohřebáka?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 25.11.2013, 22:32 »

Tady může jít o život.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 25.11.2013, 22:42 »

Někteří jedinci jsou hodně citliví a poznají ,  když se objeví nějaký i malý rozdíl potenciálů. Může to být prvním příznakem nějakého problému s pospojováním, PEN vodičem el. rozvodu, atd...
Takže se připojuji k tomu, co psali kolegové - revizáka nebo dobře vybaveného elektrikáře a ověřit co se děje. Kdyby se to zhoršilo, může z toho být smrtelné nebezpečí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 25.11.2013, 22:57 »

Pravděpodobně jde o závadu nebo chybné zapojení nějakého spotřebiče (průtokový ohřívač možná),  připojeného na vodu pomocí vodivé trubky a tudy se pak dostává nebezpečné napětí na baterii.

Naposledy jsem se takhle setkal s myčkou, která byla s několika kuchyňskými spotřebiči v pětipsu bez připojeného PE. Unikající proudy spotřebičů se v pětipsu sčítaly a myčka je posílala kovovou ohebnou trubkou do koupelny a tam opět stejnou trubkou až na baterii u vany. Přívod vody dnes bývá v plastu, takže k sousedům už se nic nedostane a ochranné pospojování vody žádné...


Tchýně tvrdí, že již kdysi na tento problém přivolala elektrikáře, a ten konstatoval, že se v ohřívači tvoří statická elektřina. Hotovo, ende, nic se neděje... prý neškodné.
Pokud to byl elektrikář, tak to byl idiot. Okamžitě si zavolejte pořádnou firmu, je li vám život milý! pozor
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.11.2013, 00:17 »

V koupelně hrozí i jiné nebezpečí. Ono takový zásah proudem, po kterém vás několik minut brní ruka, může celkem snadno způsobit ztrátu rovnováhy, a v kombinaci s vodou a mýdlem, způsobit třeba vážné poranění hlavy v důsledku pádu na hranu vany.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 26.11.2013, 06:14 »

Citace
Pokud vím, v domě jsou dvoužilové rozvody (soudě podle rozvodů k elektrickému topení - 2 dráty, zem nikde).

To bude tím !! Že zem je nikde!! Škleb Škleb Škleb

Ne vážně!  Nemusí být uzemněný třeba boiler ,baterie a pod....když jsou jen dva vodiče...už jsem to viděl, připojoval jim to nějaký amatér ,prý proč? když tam jsou jen dva dráty?! zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 26.11.2013, 06:30 »

Citace: Lubomír Jindra link=topic=27628.msg213445#msg213445

Pokud to byl elektrikář,  tak to byl idiot. Okamžitě si zavolejte pořádnou firmu, je li vám život milý! pozor

To je možná pravda, jak to mám ovšem jako laik poznat, osobně doporučuji chtít jeho písemné vyjádření o problému a jeho řešení,  jak jsem zjistil, je to celkem dobré síto.
Navíc ke vzniku st.el. je třeba třít v umyvadle ohon.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 26.11.2013, 06:46 »

Zde jde o případ, kdy není prostor pro nějaké rady na netu. Vy si okamžitě pozvěte revizního technika! Jde o život!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 26.11.2013, 07:39 »

Jak už psali kolegové, jde o život. Navíc koupelna je zrovna místo, kde díky vysoké vlhkosti pro statickou elektřinu není vhodné prostředí ,  takže výmluva onoho "elektrikáře " je dost nereálná.

Takže to co popisujete není žádná sranda.

Jen pro info jedna známá mi říkala, že vždy dostane od futer v koupelně strašnou ránu, byl jsem nachystán k ní okamžitě odpoledne vyjet, pak z ní vylezlo, že se to děje jen když luxuje koberec v chodbičce a opřese o futra. Tam šlo skutečně o statiku, ale u vás to určitě statika nebude.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 26.11.2013, 15:42 »

To je možná pravda, jak to mám ovšem jako laik poznat, osobně doporučuji chtít jeho písemné vyjádření o problému a jeho řešení, jak jsem zjistil, je to celkem dobré síto.
Navíc ke vzniku st.el. je třeba třít v umyvadle ohon.

Souhlas. Písemné a hlavně pro laiky pochopitelné vyjádření k odstranění takových závad obvykle přikládám k faktuře automaticky. Tím "pořádnou firmu" jsem myslel - hlavně ne kamaráda.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
solimek
« Odpověď #12 kdy: 26.11.2013, 16:02 »

Tím "pořádnou firmu" jsem myslel - hlavně ne kamaráda.

Nic ve zlém: Kamarád nemůže mít pořádnou firmu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 26.11.2013, 16:17 »

Nic ve zlém: Kamarád nemůže mít pořádnou firmu?
Může.
Ale někdy je problém kamarádovi natvrdo sdělit hodně nepříznivou zprávu...
Nebo někdy je problém kamarádovi dát jasně najevo, že je šílený patlal...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 26.11.2013, 16:23 »

Může.
Ale někdy je problém kamarádovi natvrdo sdělit hodně nepříznivou zprávu...
Nebo někdy je problém kamarádovi dát jasně najevo, že je šílený patlal...

Většina lidí si z toho nic nedělá...známý, majitel firmy elektro ,on RT elektro, asi 6 lidí zaměstnává, použil na prodloužení kabelu od vrtačky zvonkový vodič 2x0,5 mm v klubu 100m.....zapoj il na pojistky v PRIS u bytovky které měli 200A...při zapnutí vrtačky se jen z kola zakouřilo a proud přestal "proudit"....Taky podnikatel v oboru elektro  s milionovými obraty!! Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
solimek
« Odpověď #15 kdy: 26.11.2013, 16:28 »

Nebo někdy je problém kamarádovi dát jasně najevo, že je šílený patlal...

Tak to mi nedošlo, plně souhlasím, kdysi se mi to stalo u auta. Nebylo to nic příjemného, způsob, jakým jsem to vyřešil (či spíš moje manželka, mne to docela vzalo),  raději nebudu prezentovat. Ale nakonec - účel světí prostředky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
solimek
« Odpověď #16 kdy: 26.11.2013, 16:33 »

Většina lidí si z toho nic nedělá...známý, majitel firmy elektro ,on RT elektro, asi 6 lidí zaměstnává, použil na prodloužení kabelu od vrtačky zvonkový vodič 2x0,5 mm v klubu 100m.....zapoj il na pojistky v PRIS u bytovky které měli 200A...při zapnutí vrtačky se jen z kola zakouřilo a proud přestal "proudit"....Taky podnikatel v oboru elektro  s milionovými obraty!! Zlej

Co by s ním udělali ve středověku? Jak dnes "vypráskat" takové břídily z oboru?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 26.11.2013, 17:02 »

Souhlas. Písemné a hlavně pro laiky pochopitelné vyjádření...
A proto byla vymyšlena revizní zpráva nebo záznam o kontrole. Není nic těžkého narazit na "profíka",  který velice dobře rozumí své věci. V momentě, kdy ale zákazník požaduje písemnou zprávu, tak začíná tím, že k tomu není oprávněn, a končí tím, že se skoro přizná, že je analfabet. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 22 dotazů.