Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Musí být sporáky ve velkokuchyni připojeny přes spínače?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být sporáky ve velkokuchyni připojeny přes spínače?  (Přečteno 28303 krát)
Vojtěch Nádvorník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 11.01.2012, 13:39 »

Ve vekokuchyni budou osazeny dva sporáky po 30kW a jedna multifunkční pánev 17kW. Naprojektoval jsem je napojit rovnou z rozvaděče RK, osazeném v této kuchyni, bez "sporákových kombinací" s tím, že hlavním vypínačem bude vždy samostatný jistič v tomto rozvaděči. Dodavatel technologie však tyto spínače u zařízení požadoval a tak tam elektrikáři osadili taková "monstra" a já teď čelím palbě, co že to tam je... Dle mne tam spínače být nemusí, ale např. u hnětacího stroje jsem jej naprojektoval (viz ČSN 33 2180 čl. 3.5). Musí či nemusí tam ty spínače být?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 11.01.2012, 15:40 »

Pokud spínače dodavatel požaduje, neuděláte s tím nic. Musí tam prostě být. Výběr spínačů však dle mého soudu měli montéři zcela jistě konzultovat s vámi jakožto projektantem celé části elektro. Pokud vybrali svévolně nějaké "hydry",  pak by za to měli odpovídat sami.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 11.01.2012, 17:25 »

...Musí či nemusí tam ty spínače být?

TO: Nádvorník

Ano musí a to z mnoha důvodů. Ještě jsem za své dlouholeté praxe nerevidoval žádnou velkokapacitní kuchyni bez vypínačů na přívodech. Je to jeden ze základní bezpečnostních i provozních požadavku platných předpisů (např. 33 2000-4-46 ed. 2).

Vysvětlovat obsluze (zaměstnancům kuchyně) a zaškolovat je, včetně všech nově příchozích o tom, že hlavní vypínač nahrazuje jistič,  a že je kdesi v rozváděči tam a tam, je v těchto případech naprostý nesmysl.  blboune

PS: Je pouze na projektantovi, jak vše prakticky vyřeší,  a to nejen přehledně,  ale i esteticky.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 11.01.2012, 17:25 »

Ve větších kuchyních nebývá rozvaděč blízko varny. Vypnutí jednotlivých strojů vypinačem někde vhodně umístěným na stěně považuji za dobrou metodu jak si obsluha zajistí beznapěťový stav i přívodu pro mokré čištění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 11.01.2012, 22:57 »

TO: Nádvorník

Ano musí a to z mnoha důvodů. Ještě jsem za své dlouholeté praxe nerevidoval žádnou velkokapacitní kuchyni bez vypínačů na přívodech. Je to jeden ze základní bezpečnostních i provozních požadavku platných předpisů (např. 33 2000-4-46 ed. 2).

Vysvětlovat obsluze (zaměstnancům kuchyně) a zaškolovat je, včetně všech nově příchozích o tom, že hlavní vypínač nahrazuje jistič, a že je kdesi v rozvaděči tam a tam, je v těchto případech naprostý nesmysl.  blboune

PS: Je pouze na projektantovi, jak vše prakticky vyřeší, a to nejen přehledně, ale i esteticky.  Úsměv
Tato odpověd je právě ten typický příklad toho, že instalaci by měl navrhovat zkušený elektrikář, nikoli Lojza.
Ono normou to právě zcela jasně dané není, ale zkušenosti a nadhled dělají své.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ing. Melen
« Odpověď #5 kdy: 14.01.2012, 07:29 »

Stále platí ustanovení § 194 odst 5 vyhl. č. 48/1982 Sb. - Elektrická zařízení musí být upravena tak, aby je bylo možno podle potřeby vypnout.
ČSN 33 2000-1 d.2 říká v 131.1 že jednou z příčin ohrožení bezpečnosti je aktivace mechanického pohybu vzniklá protékáním proudu
Dále se v 132.9 Nouzové vypnutí uvádí: tam, kde je v případě nebezpečí zapotřebí okamžité odpojení od zdroje, musí být vypínací prvek instalován tak, aby byl dobře viditelný a účinně a rychle ovladatelný
Když toto nevezme v úvahu projektant, tak nikdy neslyšel o smrtených úrazech v kuchyních a neměl by projektovat. Pak je na RT aby na to poukázel ve VR neboť podle ČSN 33 2000-6 čl. 61.2.3 Prohlídka musí tam, kde je to účelné, zahrnovat ověření alespoň těchto náležitostí: má m.j. ověřit:
e)použití a vhodné umístění vhodných odpojujících a spínacích přístrojů
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #6 kdy: 14.01.2012, 08:22 »

Je také důležité umístění vypínačů. Měly by být umístěny tak, aby byly snadno přístupné a ovladatelné a identifikovate lné, neboť slouží pro nouzové vypnutí v případě nebezpečí. Viz. kolegou Beláňem zmiňovaná ČSN 33 2000-4-46 ed.2. Tam jsou v článku 464.1 mezi instalacemi ve kterých se používá zařízení nouzového vypnutí vyjmenovány i velkokuchyně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Vojtěch Nádvorník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.01.2012, 10:53 »

U mechanických zařízení není o vypínačích nejmenších pochyb, i když jsem žádný "smrťák" v kuchyni neviděl a dokonce jsem nějaký čas v kuchyni dělal. Tohle je ale kuchyně naprosto nová, sporáky jsou v nerezu a mají své vlastní spínače. Už vidím, jak "v případě nebezpečí" když kuchařovi "uteče mléko",  nebo když se někdo neopatrný spálí, pohotový kolega skočí na hlavní vypínač na zdi... Jsem si téměř jist, že za dobu životnosti ten spínač nikdo nepoužije. Sporáky jsou napojeny přes samostatné jističe a samozřejmě proudový chránič, jenom jsem hledal skulinku v normách, což je mým zvykem, aby tam ty obludy na zdi nemusely být. Už tam ale jsou, protože bez mého vědomí je na popud dodavatele technologie elektrikáři osadili a když to viděl investor, tak prý málem omdlel. Já pak taky... Jak říkám, hnětač, nářezový stroj, mixér a jiné "mechanické záležitosti" jsou bez diskuze a navíc se tam proudově vejdu do nějakého elegantního řešení, ale 30kW sporáky, které jak jsem zmínil mají své vypínače, jsem chtěl těchto vypínačů uštřit a to 100%-ně z estetických důvodů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 18.01.2012, 12:31 »

Citované nouzové vypnutí je dle mého soudu myšleno jako centrální skupinový odpínač, např. pro vybranou část strojů nebo celku. / např. kotelny - el.přívody ke kotlům na ZP / Jako nouzový vypinač lze použít i hlavní vypinač stroje, což jistě ty sporáky mají. Z hlediska praxe, pravidelných revizí i údržby, považuji vypinač ve velké kuchyni za bezpený způsob vypnutí přívodu jak jsem již uvedl. Ponechat ve vzdáleném rozvaděči bez možnosti vlastního visacího zámku, vypnutý obvod pouze jističem a zanořit ruce do odkrytovaného stroje, považuji za velice nebezpečné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vojtěch Nádvorník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 18.01.2012, 13:09 »

Ten rozvaděč je přímo v kuchyni, je tam instalován speciální podhled - odsávání, osvětlení (kompletní dosávka). Hlavně mne štve a investora jistě také, že montéři nainstalovali spínače, které si svým vzhledem nic nezadají se spínači v kovohutích  zle . Kdyby přišli s tím, že dodavatel technologie tyto spínače bude vyžadovat, jistě bychom s investorem našli na webu něco, co by zkousnul...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #10 kdy: 18.01.2012, 17:06 »

Kdyby přišli s tím, že dodavatel technologie tyto spínače bude vyžadovat, jistě bychom s investorem našli na webu něco, co by zkousnul...

Vy jste navrhoval elektroinstala ci pro určité spotřebiče. Na vás bylo, aby jste instalaci navrhl s ohledem na požadavky výrobce. Přece nechcete, aby vás jako projektanta suplovali chudáci montéři, jak je to u nás zvykem. Copak nevyrábíte PD s přihlédnutím na požadavky investora? Ten vám měl sdělit, jaké sporáky jsou vybrány a vy jste se měl seznámit s jejich technickými daty.
Hodit to pak vše na montéry je velice jednoduché. V době svých montážních činností jsem byl s takovým typem projektantů velice rychle hotový, to mi věřte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 18.01.2012, 17:12 »

Instaloval jsem ve velkokuchyni tlačítko Central STOP ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 18.01.2012, 17:21 »

Ale to přece neřeší uvedený problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #13 kdy: 18.01.2012, 19:13 »

Ale to přece neřeší uvedený problém.

Jak to ?  V případě "havárie" vypnu celou kuchyni....neb udu hledat který vypínač je pro ten daný spotřebič ?Většinou v tom bývá chaos ....
Když tam nebude pro daný spotřebič ?
Vypínač má sloužit třeba pro servis....ne pro havárii.....
(PS pokud někdo obhajuje vypínač pro vypnutí v případě "nehody"....)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #14 kdy: 18.01.2012, 20:10 »

Instaloval jsem ve velkokuchyni tlačítko Central STOP ?

Když už, tak ovladač nouzového vypnutí, anebo nouzového zastavení. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 18.01.2012, 21:42 »

Vypínací tlačítka v kuchyních řeší TNI 33 2130 které vyšlo v říjnu 2011.
Ve velkokapacitní kuchyni a v kuchyni pro úpravu dovezených hotových jídel je centrální stop tlačítko předepsáno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
boris stopka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



technik elektromeroveho servisu ZSE a.s.


« Odpověď #16 kdy: 18.01.2012, 21:48 »

precitajte si 33 2000-4-46 a viac sa pytat nemusite
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ked neco nevim tak studujem az vim otem skoro  secko potom sa bavim otem co nevim
IM
« Odpověď #17 kdy: 18.01.2012, 23:42 »

Vypínací tlačítka v kuchyních řeší TNI 33 2130 které vyšlo v říjnu 2011.
Ve velkokapacitní kuchyni a v kuchyni pro úpravu dovezených hotových jídel je centrální stop tlačítko předepsáno.
Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co si myslíte o účinnosti indukčních vařičů?
 Jde zapojit varná deska na jednofázový obvod?
 Lze zapojit část sporáku dočasně do zásuvky?
 Je vhodné zapojit lednici na samostatný zásuvkový okruh?
 Jaký zvolit kabel pro zapojení sporáku?
 Mohu připojit varnou desku na 400V i když to schéma neřeší?
 Ako pripojiť sklokeramickú varnú dosku?
 Kdo by věděl o opraváři co by mi opravil indukční desku Blomgerg ?
 Jak je to s připojením francouzké indukční desky?
 Jak zapojit sklokeramickou desku na 3f
 Je tato konkrétní indukční deska opravdu vhodná do paneláků?
 Jak zapojit desku Candy PVD 642/1 N na 380-415 V3N~?
 Jak zapojit sporák na 15A jistič v panelákovém bytě?
 Musí mít spotřebiče nad 20A ve školní kuchyni předřazen proudový chránič?
 Jaké zvolit elektro spotřebiče pro vytápění a ohřev vody pro byt 2+1 do 60m2?
 Stačí vybírat troubu dle napětí?
 Je zapojení indukční desky a digestoře na jeden 3-fázový okruh podle normy?
 Ako zapojiť elektrický sporák?
 Co obnáší výměna plynového sporáku za elektrický?
 Co říkají odborníci na pračku v kuchyňské lince a dodržení bezpečnosti?
 Ako zapojiť sklokeramickú varnú dosku?
 Máte tip na indukční desku pro 1f obvod s jištěním 20A?
 Potvrďíte mi závazně správné připojení trouby a varné desky?
 Není holý nerozum použít v novostavbě RD 1f indukční varnou desku 7,2kW?
 Jakou sklokeramickou desku a vestavnou troubu pořídit místo sporáku na 400V?
 Doporučíte ke sklokeramické desce samostatný 3. stupeň přepěťové ochrany?
 Existuje automatizace pro odvětrávání páry nad varnou deskou?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.