Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak chránit vertikální radioamatérskou anténu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak chránit vertikální radioamatérskou anténu?  (Přečteno 14409 krát)
Martin M.
« kdy: 09.11.2010, 09:31 »

Na zahradě za rodinným domem plánuji stavbu vertikální antény - (kotvený stožár, nahoře s kapacitním nástavcem),  který bude stát na patním izolátoru izolovaně od země. Práce budu provádět částečně svépomocí, částečně to bude stavět anténářská firma. Chtěl jsem se zeptat, dle normy ČSN EN 62305 se jedná o speciální anténu, kterou nelze uzemnit, ani chránit oddáleným jímačem, norma je v tomto ohledu poměrně hodně "volná". Chtěl jsem se tedy odborníků zeptat, jak takovou anténu chránit? Případně doporučit pro tento účel vhodný typ bleskojistky (jiskřiště),  které bude umístěno v patě stožáru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 09.11.2010, 11:02 »

Chtěl jsem se tedy odborníků zeptat, jak takovou anténu chránit? Případně doporučit pro tento účel vhodný typ bleskojistky (jiskřiště),  které bude umístěno v patě stožáru.
Zemním svodem napojeným na anténu v místě lambda/2.
Nechat to na blestkojistce možná ano, ale pak musíte tu anténu oplotit, aby se k ní nikdo nedostal. Naindukovaná statická elektřina je pěkná svině... 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin M.
« Odpověď #2 kdy: 09.11.2010, 11:16 »

Děkuji za reakci...bohuž el, anténa bude čtvrtvlnný zářič, tedy lambda/4, navíc ještě zkrácená (proto ten kapacitní nástavec nahoře) navíc je nemožné vést podél antény uzemněný drát....co dokáže naindukovaná statika vím, mám zkušenosti s dlouhodrátovým i L a T anténami  Úsměv.....takovéhle vertikální monstrum jsem ale ještě nestavěl....dl e mě bude nakonec asi jediným řešením opravdu ta bleskojistka, byl bych moc rád, kdyby se ozval někdo z firem, které např. bleskojistky vyrábějí a něco vhodného mi doporučil....p řípadně nějaká koaxiální přepěťová ochrana...ale zatím jsem se nesetkal s přepěťovkami na tak nízká pásma v rozsahu DV až KV.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #3 kdy: 09.11.2010, 15:09 »

Mam na "zahradě" neco takového ... střední vlny.


* stozar_1.jpg (118.67 KB, 1920x2560 - prohlédnuto 2075 krát.)

* stozar_2.jpg (195.98 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 1797 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #4 kdy: 09.11.2010, 16:13 »

Stejně budete asi  přizpůsobovat  anténu k vysílači "nějakým" pí nebo gama článkem, balunem či variometrem. Tak či tak bude "něco" z přizpůsobovací ho členu uzemněno. Tím je zajištěn alespoň nějaký svod do země. O zbytek se postará jiskřiště. Bleskojistkou bych řešil jen ochranu koncového stupně vysílače před přizpůsobovací mi členy. Pokud bude koncový stupeň s elektronkou, byl bych v klidu. Tranzistor bych chránil "oboustranným" transilem. Jan bacha na kapacitu.
Je fakt, že můj 60m "mazlíček" přitahuje blesky z celého okresu, ale dalších 100m koaxiálního kabelu v zemi též udělá své. Změna impedance před a za přizpůsobením spolu s dlouhým přívodem rázovou vlnu utlumenou nabíc jiskřištěm slušně "zabije".
Ale tady se znalostmi atmosférického přepětí končím a nastupují zde  na fóru lepší borci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 09.11.2010, 20:18 »

Je fakt, že můj 60m "mazlíček" přitahuje blesky z celého okresu,
Občas tiše závidím, ale asi bych neměl odvahu něco takového si postavit.

Zkratované čtvrtvlnné vedení a podobné maličkosti jsou docela dobré proti "pochytání statiky",  ale když už si tu anténu vybere blesk, je otázkou co to při průřezu "vodiče" udělá.

CB anténu jsem měl X let na domu, žádný problém, na autě jsem měl DV27 a jednou po bouřce přestal na Albrechtu 4700 makat přijímač, tranzistor na vstupu se změnil v cosi "skorovodivého". Náhoda?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 10.11.2010, 07:15 »

Ještě na jednu věc jsem si vzpomněl - neřeknu vám úplně přesně čísla, ale někdy v létě vyšel v časopisu Amatérské rádio článek o ochraně antény (resp. připojeného zařízení) nějakým speciálně vyvynutým zařízením.
Je otázkou kolik by to stálo, jestli je to možné již sehnat,...
Pokud byste měl zájem, mohu těch pár stránek okopírovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Martin M.
« Odpověď #7 kdy: 10.11.2010, 10:39 »

Mam na "zahradě" neco takového ... střední vlny.
mohu hádat?  Úsměv
Hradec Králové - Stěžery?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #8 kdy: 10.11.2010, 10:48 »

Bingo !   poklona
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak se chrání satelitní anténa?
 Muze se pouzit pro televizni rozvod koaxial s odporem 50 ohmu?
 Jak ochránit před bleskem anténu pod střechou a koaxial venkem?
 Je možné pouštět TV signál po datovém síťovém kabelu?
 Může být veden koaxiální kabel (pro TV anténu) v souběhu se silovými kabely?
 Co vše je potřeba pro přípravu elektroinstalace, co se týká TV?
 Jaká je minimální vzdálenost antén WiFi a TV s ohledem na rušení příjmu TV?
 Jaké zvolit řešení pro umístění antény bezdrátového internetu?
 Jak namontovat antenu pro wifi na dům bez hromosvodu pod vedením vys. napětí?
 Proč se spálí antenní zesilovač
 V jaké vzdálenosti od hromosvodu lze namontovat anténu - parabolu?
 Jak přizemnit anténní stožár?
 Jak odstranit rušení obrazu u TV?
 Jaký by měl být elektrický odpor mezi anténním stožárem a PEN?
 Mohu provést rozvody STA za pomoci použití více rozbočovačů?
 Jak ochránit CB anténu před bleskem a jak ji připojit k hromosvodu?
 Musím uzemnit stožár pro CCTV?
 Modulátor DVB-T do kabelového vysílání píše MIKROKOM
 Jak instalovat anténu CB na RD?
 Je nutné mít uzemněné antény a satelitní anténu?
 Vyhovuje ochrana před bleskem antény GPS dle ČSN EN 62305?
 Mozem tahat antenny a elektricky kabel vedla seba?
 Jak provést ochranu anténních svodů ?
 Jaké je riziko vedení klasické "prodlužovačky" k TV a koaxiálního kabelu?
 Jak na RD se starým hromosvodem přidělat novou anténu?
 Ako uzemnit konstrukciu anteny na stavbe bez bleskozvodu?
 Proč anténa převyšuje starý jímače starého hromosvodu?
 Je možné zkratovat rozvod STA při výměně účastnické zásuvky?
 Je problém umístit zesilovač WI-FI signálu do interiéru domu bez hromosvodu?
 K čemu mám připojit uzemnění u TV zesilovače?
 Může jiskřit TV anténa o ledničku?
 Jak ovlivňuje funkci set-tob-boxu vypínání kalového čerpadla?
 Vyrábí se zásuvka pro TV+Sat se samostatnými kabely?
 Proč po bouřce nejde bezdrátový rozhlas BMIS?
 Můžete vysvětlit zapojení původního TV rozvodu z obrázku?
 Ako ochrániť televízny kábel pred bleskom?
 Mám výložník satelitu připojit k hromosvodu, tak jak je připojeno vše okolo?
 Jak laicky rozšířit anténní systém?
 Jak správně uzemnit venkovní zařízení (kamery, Wifi AP atp.)?
 Lze nějak zapojit dva kabely do zásuvky TV+R+SAT?
 Jak vyřešit hromosvod při montáži 2.2m dlouhé vertikální antény?
 Má/nemá být stožár na anténu uzeměn?
 Jak vést UTP kabel mezi střešní taškou a fólií?
 Jak udělat zemnění plechové skříně s několika počítačovými spotřebiči?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.