Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Proč je překompenzované vedení na stavbě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč je překompenzované vedení na stavbě?  (Přečteno 15835 krát)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« kdy: 25.08.2006, 16:23 »

,  řešíme problém na větší stavbě. Jedná se o prozatimní staveništní rozvody.
Hlavní jistič před elektroměrem 250A. Odběr vedený jako velkoodběr, takže se hlídají maxima a takový serepetičky a také je měřený odběr a dodávka jalové energie. Instalovaný kompenzační rozvaděč 90kVAr (7,5-7,5-15-30-30)

Po staveništi je roztaženo asi 450 m kabelu AES 4x120+2x16, 300m kabelu AYKY 4x50 a asi 100m kabelu AYKY 3x120+70. 100m kabely AYKYz 4x16, Dále různé CGSG od 5x4 do 5x6 v množství cca 300m. A další spusta šňůr a kabelů, která se již vymyká naší kontrole (prodlužovačky, připojovací kabely jeřábu za hlavními vypínači atd) toto jsu kabely které jsou trvale napájeny

Na stavbě jsou instalovány tři jeřáby. asi 50,80,100kVA. S jeřáby byl od začátku problém s kompenzací (pomalý regulátor NOvar vyměněn. nyní ABB RTV 12 s regulační dobou 1s).

Nyní ale problém spočívá v tom, že při nízké zátěži je téměř konstantní dodávka jalové energie do sítě (překompenzován í) o velikosti cca 3,5kVAr kapacitních. Zajímá mě, jestli toto překompenzován í mohu způsobovat kapacity vedení a jestli existují prostředky jak tomu zabránit ("Kompenzace" indukčností),  případně jestli se takové řešení vyplatí?

Předem díky za odpovědi a názory

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 25.08.2006, 16:35 »

Jetšě bych doplnil, že jsem se snažil najít hodnoty kapacitních reaktancí v katalozích výrobců a nějak se nezadařilo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 25.08.2006, 18:53 »

To: Rotrekl
Předpokládám, že při nízkém odběru nejedou motory, tedy indukční zátěž, ale pouze nějaké osvětlení. Zkuste doplnit, zda při tom překompenzován í je sepnut nějaký regulační stupeň.
Zatím se mi to jeví na velký 1. regulační stupeň (7,5 kVAr). Na tu kapacitu kabelů moc nevěřím.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 25.08.2006, 21:44 »

To: Rotrekl
Pokud by kompenzační rozvaděč byl v pořádku, tak bych obešel stavbu s klešťákem (např. PK 400) a zjistil, kde se ta kapacita konkrétně vyskytuje.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 26.08.2006, 00:02 »

Je to rozložené víceméně podle rozsáhlosti vývodů rovnoměrně na všechny tři co tam jsou. Kompenzační rozvaděč je v pořádku. Všechny 5 kondenzátorů spína a rozpíná naprosto bez problémů. Ještě musím zkusit, jestli se tento jev vyskytuje ve všech fázích nebo jen na té na které je měření pro kompenzaci. Uvidíme.

 Jinak se omlouvám za zdvojení diskuze, ale je to dáno jejím "samovolným přesunem" do jiné složky, čímž jsem nabyl dojmu že zmizela.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 26.08.2006, 14:41 »

To: Rotrekl
Ještě by mě zajímalo:
- zda není stavba napájena z transformátoru
- pokud ano, zda je transformátor kompenzován
- pokud je stavba napájena z transformátoru, zda je měření na straně vn nebo nn.

Ještě jste neuvedl zda k překompenzován í dochází i při vypnutých všech regulačních stupních, nebo k překompenzován í dochází  činnosti regulátoru.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 26.08.2006, 17:03 »

To fuksa:
-Napájení je z odběratelské trafostanice sousedního výrobního objektu. Trafostanice 630kVA my máme hl. jistič 250A.
-Jak vypadá vn strana nevím.
-měření je na nn.

Hodnota překompenzován í je odečtená z regulátoru jalové zátěže.A je to při stavu, kdy jsou všechny kompenzační stupně vypnuté.

Troufám si tvrdit, že kdyby to bylo chybou kompenzačního rozvaděče (chybné nastavení, slepené kontakty, ..) tak bych na to příšel okamžitě.

Funkčnost stykačů jednotlivých kompenzačních stupňů byla ověřena v manuálním režimu, sledováním reakce měřených veličin.......

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 26.08.2006, 17:30 »

Pořád mi to nedá. Máte schema od toho kompenzačního rozvaděče ? Není v něm něco jako nultý, stálý stupeň, trvale připojený napevno ? A nebo jinak. Šlo by změřit při tom "takřka nulovém zatížení" proud u hlavního jističe a pak ještě jednou při zcela odpojeném "kompenzáku" ?

Jestli je to v pořádku, tak bych asi oslovil renomované výrobce, zda se s takovým problémem už setkali a řešili ho. Existují tlumivkové doplňky ke kompenzaci na vytvoření filtru proti místnímu "vysávání" signálu HDO, snad by šly použít i pro vytvoření umělé indukčnosti a eliminovat vliv kapacity vedení naprázdno

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 26.08.2006, 19:42 »

To Doležal:

Kompenzační rozvaděč je natolik jednoduchý a přehledný, že možnst připojení nultého stupně lze úplně vyloučit. Je tam pouze pět kondenzátorů připojených přes stkače.

V pátek při pokus v polední pauze jsem mohl vypnout hlavní staveništní rozvod a překompenzován í pokleslo asi na 1kVAr. (poměrově odpovídá rozsahu jednotlivých vývodů)
Bohužel zbývající dva vývody vypnout nemohu. Ale mám v plánu se na stavbu vypravit s cosinusoměrem ampermetrem a vším možným, a uvidíme jak to dopadne. Možná, že někde je připojen jeden kondenzátor, který dělá tento "bordel" pouze na té jedné fází, která je zrovna kompenzací měřena a problém může být na světě. Musím na tom zapracovat, ale předpkládám, že všechny fy. pohybující se ve stavebnictví jsou na tom časově asi tak jako my, takže asi chápete, že na takový dobrodružství není čas.

Ale asi tomu obětuji příští sobotu, protože mě to samotného docela dost zajímá....

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 26.08.2006, 22:27 »

To: Rotrekl
Ještě by mě zajímalo, jak z regulátoru kompenzace poznáte, jakým výkonem překompenzováv ate. Tato schopnost regulátorů mi asi zatím unikla.
Ještě bych vám zkusil doporučit provést odečet přímo z činného a jalového elektroměru za určitý časový úsek a přepočítat to na kosinus.
Přiznávám se,že regulátor ABB jsem ještě nemontoval, ale některé jednoduší nebo starší typy mají problém se správným měřením při poklesu výkonu, vzhledem ke snížení proudu v měřícím trafu většinou x/5A.
Nové regulátory jsou schopny měřit již podstatně malé proudy a ty dobře vyhodnocovat.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Draštík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 26.08.2006, 22:51 »

.
S překompenzován ím jsem se setkal několikrát a skutečně to způsobují nezatížené kabely nn i vn. Dříve se tento problém neřešil z důvodu, že byly použity elektroměry, které zaznamenávají pouze odběr. Při přechodu na digitální techniku elektroměry zaznamenávají dodávku i odběr a tak dochází k tomu, že některé nezatížené rozvody (staveniště, výrobní podniky o víkendech apod.) dodávají do sítě jalovou energií  kapacitního charakteru.
Řešení a odstranění závisí vždy na konkrétním případu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 26.08.2006, 23:38 »

To Fuksa: Regulátor dokáže hodnotu zobrazit. Mimo okamžitých hodnot odběru, učiníku, výkonu, umí i jakousi harmonickou analýzu. Neměl jsem bohužel čas zkoumat až tak do podrobna.

Bohužel jsem u sebe neměl ani měřidlo, kterým bych ověřil přesné hodnoty. Určitě počítám s tím, že je hodnota zkreslená měřením v jedné fázi a poměrně vysokýám převdovým poměrem transformátoru .

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 28.08.2006, 23:46 »

To: Draštík
Uvádíte velice zajímavý poznatek, s kterým jsem se ještě nesetkal. Mnohokrát jsem řešil právě opačný problém - nedokompenzová ní při malém odběru, vzhledem k tomu, že regulátory přestaly pracovat (viz má poznámka k převodovým trafům v jiné části diskuze).
Díky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 15.09.2006, 18:01 »

To: Rotrekl
Známe výsledek?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Šla by kompenzace termistoru řešit paralelním odporem nebo trimrem?
 Co neopomenout při revizi kompenzace (rozváděče)?
 Nemáte někdo bližší informace o termínu SWEDISH NEUTRAL?
 O kolik kompenzací zvýším účinnost 3f asynch. motoru?
 Proč mi elektroměr trvale vykazuje překompenzování odběru?
 Kdy se používá paralelní kompenzace na vn straně?
 Co znamená pojem kompenzace?
 Diagram kompenzace účinníku - I zdánlivý, činný, jalový
 Prečo distribučné spoločnosti penalizujú dodáváku spätnej jaloviny ?
 Co způsobuje vyšší harmonické a horší účiník?
 Co mi mohou v síti způsobit nekompenzovaná svítidla?
 Ako postupovať pri navrhovaní kompenzácie ?
 Nevite nekto nastavit Reactive Power Control Relay RM 9806?
 Je lepší připojit dekompenzační tlumivku na kabel 22kV na začátek nebo na konec?
 Může mít kompenzační kondenzátor činný příkon 500W?
 Niejeto šetrič energie tzv kompenzátor podvod?
 Znáte nějakou dostupnou literaturu k nastudování kompenzace?
 "Kompenzovat jalovou energii" znamená snižovat jalovou energii??
 Ako riesit prekompenzovanu siet?
 Kompenzace jalového výkonu FVE aneb čemu vlastně věřit?
 Mohu použít jeden kompenzační kondenzátor pro 24 zářivkových trubic?
 Má cenu kompenzovat jalový proud čerpadla domácí vodárny?
 Kdo u přípojky rodinného domu platí jalový výkon?
 Setkali jste se s kompenzací napojenou na vychytralý systém budovy?
 Co musí obsahovat instalace obsahující kondenzátory?
 Musí být elektricky oddělená síť s izolovaným středem, nebo kompenzovaná síť, opatřena indikačním za
 Při jednotlivé kompenzaci se kondenzátor připojí co nejblíže svorek spotřebiče
 Proč po rekonstrukci trafostanice dochází v noci k překompenzovávání?
 Proč kompenzujeme účiník když jalovou složku potřebujeme?
 Jak spočítat kompenzaci proudu transformátoru naprázdno?
 Jaký druh kompenzace zvolit pro žádosti o přípojku E.ONu?
 Může mít kompenzační kondenzátor nefunkční jednu fázi?
 Proč má třífázový motor jalový výkon?
 Jak u regulátoru NOVAR provést reset alarmu?
 Kedy a prečo je potrebné uvažovať s kompenzačným rozvádzačom?
 Jakým způsobem je tvořena kompenzace účiníku?
 Katalog produktů KMB systems
 KNIHA: Kompenzace jalového výkonu v praxi
 Kde využít kondenzátorové stykače CC od ZEZ Silko
 Používají kompenzační automaty dvojkový doplňkový kód ?
 Co vědět o kompenzačních rozvaděčích ZEZ Silko?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.