Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Lukáš Rotrekl 25.08.2006, 16:23



Název: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 25.08.2006, 16:23

,  řešíme problém na větší stavbě. Jedná se o prozatimní staveništní rozvody.
Hlavní jistič před elektroměrem 250A. Odběr vedený jako velkoodběr, takže se hlídají maxima a takový serepetičky a také je měřený odběr a dodávka jalové energie. Instalovaný kompenzační rozvaděč 90kVAr (7,5-7,5-15-30-30)

Po staveništi je roztaženo asi 450 m kabelu AES 4x120+2x16, 300m kabelu AYKY 4x50 a asi 100m kabelu AYKY 3x120+70. 100m kabely AYKYz 4x16, Dále různé CGSG od 5x4 do 5x6 v množství cca 300m. A další spusta šňůr a kabelů, která se již vymyká naší kontrole (prodlužovačky, připojovací kabely jeřábu za hlavními vypínači atd) toto jsu kabely které jsou trvale napájeny

Na stavbě jsou instalovány tři jeřáby. asi 50,80,100kVA. S jeřáby byl od začátku problém s kompenzací (pomalý regulátor NOvar vyměněn. nyní ABB RTV 12 s regulační dobou 1s).

Nyní ale problém spočívá v tom, že při nízké zátěži je téměř konstantní dodávka jalové energie do sítě (překompenzován í) o velikosti cca 3,5kVAr kapacitních. Zajímá mě, jestli toto překompenzován í mohu způsobovat kapacity vedení a jestli existují prostředky jak tomu zabránit ("Kompenzace" indukčností),  případně jestli se takové řešení vyplatí?

Předem díky za odpovědi a názory



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 25.08.2006, 16:35

Jetšě bych doplnil, že jsem se snažil najít hodnoty kapacitních reaktancí v katalozích výrobců a nějak se nezadařilo.



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 25.08.2006, 18:53

To: Rotrekl
Předpokládám, že při nízkém odběru nejedou motory, tedy indukční zátěž, ale pouze nějaké osvětlení. Zkuste doplnit, zda při tom překompenzován í je sepnut nějaký regulační stupeň.
Zatím se mi to jeví na velký 1. regulační stupeň (7,5 kVAr). Na tu kapacitu kabelů moc nevěřím.



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 25.08.2006, 21:44

To: Rotrekl
Pokud by kompenzační rozvaděč byl v pořádku, tak bych obešel stavbu s klešťákem (např. PK 400) a zjistil, kde se ta kapacita konkrétně vyskytuje.



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 26.08.2006, 00:02

Je to rozložené víceméně podle rozsáhlosti vývodů rovnoměrně na všechny tři co tam jsou. Kompenzační rozvaděč je v pořádku. Všechny 5 kondenzátorů spína a rozpíná naprosto bez problémů. Ještě musím zkusit, jestli se tento jev vyskytuje ve všech fázích nebo jen na té na které je měření pro kompenzaci. Uvidíme.

 Jinak se omlouvám za zdvojení diskuze, ale je to dáno jejím "samovolným přesunem" do jiné složky, čímž jsem nabyl dojmu že zmizela.



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 26.08.2006, 14:41

To: Rotrekl
Ještě by mě zajímalo:
- zda není stavba napájena z transformátoru
- pokud ano, zda je transformátor kompenzován
- pokud je stavba napájena z transformátoru, zda je měření na straně vn nebo nn.

Ještě jste neuvedl zda k překompenzován í dochází i při vypnutých všech regulačních stupních, nebo k překompenzován í dochází  činnosti regulátoru.



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 26.08.2006, 17:03

To fuksa:
-Napájení je z odběratelské trafostanice sousedního výrobního objektu. Trafostanice 630kVA my máme hl. jistič 250A.
-Jak vypadá vn strana nevím.
-měření je na nn.

Hodnota překompenzován í je odečtená z regulátoru jalové zátěže.A je to při stavu, kdy jsou všechny kompenzační stupně vypnuté.

Troufám si tvrdit, že kdyby to bylo chybou kompenzačního rozvaděče (chybné nastavení, slepené kontakty, ..) tak bych na to příšel okamžitě.

Funkčnost stykačů jednotlivých kompenzačních stupňů byla ověřena v manuálním režimu, sledováním reakce měřených veličin.......



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Petr Doležal 26.08.2006, 17:30

Pořád mi to nedá. Máte schema od toho kompenzačního rozvaděče ? Není v něm něco jako nultý, stálý stupeň, trvale připojený napevno ? A nebo jinak. Šlo by změřit při tom "takřka nulovém zatížení" proud u hlavního jističe a pak ještě jednou při zcela odpojeném "kompenzáku" ?

Jestli je to v pořádku, tak bych asi oslovil renomované výrobce, zda se s takovým problémem už setkali a řešili ho. Existují tlumivkové doplňky ke kompenzaci na vytvoření filtru proti místnímu "vysávání" signálu HDO, snad by šly použít i pro vytvoření umělé indukčnosti a eliminovat vliv kapacity vedení naprázdno



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 26.08.2006, 19:42

To Doležal:

Kompenzační rozvaděč je natolik jednoduchý a přehledný, že možnst připojení nultého stupně lze úplně vyloučit. Je tam pouze pět kondenzátorů připojených přes stkače.

V pátek při pokus v polední pauze jsem mohl vypnout hlavní staveništní rozvod a překompenzován í pokleslo asi na 1kVAr. (poměrově odpovídá rozsahu jednotlivých vývodů)
Bohužel zbývající dva vývody vypnout nemohu. Ale mám v plánu se na stavbu vypravit s cosinusoměrem ampermetrem a vším možným, a uvidíme jak to dopadne. Možná, že někde je připojen jeden kondenzátor, který dělá tento "bordel" pouze na té jedné fází, která je zrovna kompenzací měřena a problém může být na světě. Musím na tom zapracovat, ale předpkládám, že všechny fy. pohybující se ve stavebnictví jsou na tom časově asi tak jako my, takže asi chápete, že na takový dobrodružství není čas.

Ale asi tomu obětuji příští sobotu, protože mě to samotného docela dost zajímá....



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 26.08.2006, 22:27

To: Rotrekl
Ještě by mě zajímalo, jak z regulátoru kompenzace poznáte, jakým výkonem překompenzováv ate. Tato schopnost regulátorů mi asi zatím unikla.
Ještě bych vám zkusil doporučit provést odečet přímo z činného a jalového elektroměru za určitý časový úsek a přepočítat to na kosinus.
Přiznávám se,že regulátor ABB jsem ještě nemontoval, ale některé jednoduší nebo starší typy mají problém se správným měřením při poklesu výkonu, vzhledem ke snížení proudu v měřícím trafu většinou x/5A.
Nové regulátory jsou schopny měřit již podstatně malé proudy a ty dobře vyhodnocovat.



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Pavel Draštík 26.08.2006, 22:51

.
S překompenzován ím jsem se setkal několikrát a skutečně to způsobují nezatížené kabely nn i vn. Dříve se tento problém neřešil z důvodu, že byly použity elektroměry, které zaznamenávají pouze odběr. Při přechodu na digitální techniku elektroměry zaznamenávají dodávku i odběr a tak dochází k tomu, že některé nezatížené rozvody (staveniště, výrobní podniky o víkendech apod.) dodávají do sítě jalovou energií  kapacitního charakteru.
Řešení a odstranění závisí vždy na konkrétním případu.



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 26.08.2006, 23:38

To Fuksa: Regulátor dokáže hodnotu zobrazit. Mimo okamžitých hodnot odběru, učiníku, výkonu, umí i jakousi harmonickou analýzu. Neměl jsem bohužel čas zkoumat až tak do podrobna.

Bohužel jsem u sebe neměl ani měřidlo, kterým bych ověřil přesné hodnoty. Určitě počítám s tím, že je hodnota zkreslená měřením v jedné fázi a poměrně vysokýám převdovým poměrem transformátoru .



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 28.08.2006, 23:46

To: Draštík
Uvádíte velice zajímavý poznatek, s kterým jsem se ještě nesetkal. Mnohokrát jsem řešil právě opačný problém - nedokompenzová ní při malém odběru, vzhledem k tomu, že regulátory přestaly pracovat (viz má poznámka k převodovým trafům v jiné části diskuze).
Díky.



Název: Re: Proč je překompenzované vedení na stavbě?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 15.09.2006, 18:01

To: Rotrekl
Známe výsledek?