Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Mohu být s §6 u firmy odpovědnou osobou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu být s §6 u firmy odpovědnou osobou?  (Přečteno 14237 krát)
Erikentaro
« kdy: 20.06.2010, 21:41 »

Mohu provádět elektroinstala ci v malé stavební firmě jako zaměstanec,
přičemž nejvyšší elektrovzdělán í bych měl já což je par.6 vyhl. č.50/1978sb?

A ještě jestli ano, tak koho píše revizní technik do správy, že instalaci provedl, respektive jestli jsem zodpovědná osoba já nebo firma?



#105# § vyhlášky je kvalifikace nikoliv vzdělání, správa je něco jiného, než zpráva, ostatní překlepy jsem za vás opravil. Otázka je nesmyslná, když se v těle příspěvku ptáte na něco jiného.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 20.06.2010, 23:07 »

Pozor! Pokud vaše firma nemá oprávnění k provádění elektroinstala cí ani patřičný živnostenský list, hrozí jí průšvih ze dvou stran.
SÚIP může ve správním řízení udělit pokutu až 2 miliony a neoprávněné podnikání je trestný čin.
Stupeň osvědčení je ten nejmenší problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 21.06.2010, 08:18 »

RT píše firmu pokud jste její zaměstnanec... .!
U vás je to trochu složitější.... pokud nemáte ŽL na el.instalace a nemá jej ani firma tak nesmíte nic dělat!!
Viz.kolega s vysokou pokutou!!!
Na oprávnění potřebujete par.8 nebo někoho kdo vás bude s tímto paragrafem krýt u ověření způsobilosti..
/je tam několik věcí navíc,smlouva s RT, kalibrované MP a daleko více "maličkostí" které firma musí předložit..!/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.06.2010, 16:11 »

Tak jak říkají velice zoodpovědně kolegové nenechte se zatáhnout do problémů kde, riskujete velice vysokou pokutu!! Raději si najděte jinou práci, kde se budete moc věnovat elektrotechnic e popřípadě elektrikařině, pod vedením zkušenějších kolegů. Až se do toho za nějaký rok plně dostanete ŽL atd. už není problém důležité jsou zkušenosti a znalosti z praxe!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 21.06.2010, 19:21 »

Pokutu neriskuje on, ale jeho zaměstnavatel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Erikentaro
« Odpověď #5 kdy: 21.06.2010, 19:53 »

Pozor! Pokud vaše firma nemá oprávnění k provádění elektroinstala cí ani patřičný živnostenský list, hrozí jí průšvih ze dvou stran.
SÚIP může ve správním řízení udělit pokutu až 2 miliony a neoprávněné podnikání je trestný čin.
Stupeň osvědčení je ten nejmenší problém.

Takže chápu li to dobře, pokud má firma ŽL pouze na provádění zednických prací, nemohu být u ní zaměstnán jako elektroinstala tér pouze s par. 6, ale musím mít par.8.
A má tato firma v případě že dostane pokutu právo vymáhat jí po mě?
Ještě by mě zajímalo jak je to s tím právním zastoupením - ručením jinou osobou s par.8. Jak se toto prohlášení provádí. Na jaké úřady je nutné zajít?
Vím, že vás zahrnuji velkou řadou dotazů, ale je jen na vás zda mi odpovíte. Každopádně díky za Vaše reakce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 21.06.2010, 20:02 »

Takže chápu li to dobře, pokud má firma ŽL pouze na provádění zednických prací, nemohu být u ní zaměstnán jako elektroinstala tér pouze s par. 6, ale musím mít par.8.
Ne. Pokud má firma ŽL pouze na zednické práce, tak může provádět pouze zednické práce.
Můžete u ní klidně být zaměstnán jako elekroinstalat ér, ale v takovém případě jen pro interní potřeby firmy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 21.06.2010, 20:18 »

Aby firma mohla provádět elektro práce dodavatelsky (vaší práci prodávat),  musí mít příslušný ŽL a oprávnění. Jestli budete pro firmu pracovat jako elektrikář například v při údržbě vlastního zařízení, tak nepotřebuje nic.
Ten §8 musí mít kdokoliv, kdo s firmou sepíše smlouvu a bude jí zajišťovat na oprávnění a ŽL (třeba vy, nebo Franta odvedle).
V okamžiku, kdy se na faktuře objeví položka "elektroinstala ce",  nebo vás u zákazníka načape inspektor SÚIP a firma nebude mít patřičné oprávnění, začnou se dít věci, které budou fatální pro firmu. Pro vás jako zaměstnance nikoliv.

Takže postup je následující:

1) Firma si vyřídí ŽL na Montáže, revize, opravy a zkoušky elektrických zařízení. Jako odpovědného zástupce si nechá napsat někoho, kdo má vzdělání v oboru elektro.

2) Firma si vyřídí na TIČR oprávnění ve stejném rozsahu. Domluví si zastupování někým, kdo má vzdělání v oboru a platný §8 (bude napsaný na oprávnění). Výhodou je smlouva s jakýmkoliv revizním technikem o provádění revizí (může být velmi obecná, bez nějakých finančních závazků).

vám pak bude stačit váš §6.

Pokud se firma dostane do průšvihu, je to průšvih její a vy s tím jako zaměstnanec nemáte nic společného.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
erikentaro
« Odpověď #8 kdy: 23.06.2010, 12:52 »

Ještě mi prosímvás řekněte, jak by to bylo, kdyby semnou sjednal smlouvu o dílo? Platí stále, že je zodpovědnost na něm?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 23.06.2010, 15:55 »

Ještě mi prosímvás řekněte, jak by to bylo, kdyby semnou sjednal smlouvu o dílo? Platí stále, že je zodpovědnost na něm?

Pak je zodpovědnost na vás protože on se stal zákazníkem a vy dodavatelem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #10 kdy: 23.06.2010, 21:12 »

Není mi jasné, zda se zde diskutuje o "odpovědné osobě za elektrická zařízení" podle ČSN EN 50110-1 ed.2, čl. 4.3 a nebo o "odpovědném zástupci" podle živnostenského zákona č. 455/1991 Sb § 11.

Jsou to naprosto rozdílné činnosti  podivej a lidé si to často pletou a spojují v jedno. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 24.06.2010, 00:06 »

Není mi jasné, zda se zde diskutuje o "odpovědné osobě za elektrická zařízení" podle ČSN EN 50110-1 ed.2, čl. 4.3 a nebo o "odpovědném zástupci" podle živnostenského zákona č. 455/1991 Sb § 11.

Jsou to naprosto rozdílné činnosti  podivej a lidé si to často pletou a spojují v jedno. Úsměv

Také jsem na pochybách na co se vlastně tazatel ptá   Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
erikentaro
« Odpověď #12 kdy: 24.06.2010, 08:56 »

Jde mi o to, jak udělat legálně elektroinstala ci v bytovém oběktu s par.6, nebo aspoň jak převést odpovědnost na jinou osobu nebo firmu.
Asi se moje vyjádření nebude tady všem líbit. Možná je to trochu neetické vůči těm druhým angel,  ale jak si má člověk poradit? Je to hrozně skličující, když nemůžu kamarádovi udělat elektroinstala ci jenom proto, že nemám par.8 a živ. list. On mi také doma dělal zednické práce. Proč zedníci nejsou postihováni všemi těmi paragrafi a vyhláškami a pokutami, vždyť jejich dílo může mít také fatální následky na lidském zdraví!! Samozřejmě tím nechci strkat elektrikáře a zedníky do jednoho pytle!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.06.2010, 09:52 »

Jde mi o to, jak udělat legálně elektroinstala ci v bytovém oběktu s par.6.

Nechat projektanta udělat projekt a v rámci sousedské výpomoci udělat elektroinstala ci pod dohledem RT který bude dělat revizi. Takhle by to nestačilo? Pomoct kamarádovi můžete, to není práce dodavatelským způsobem.
Pokud to chcete dělat za peníze tak si dodělejte osmičku a zařiďte živnostenský list, to už je výdělečná činnost prováděná dodavatelským způsobem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
erikentaro
« Odpověď #14 kdy: 24.06.2010, 14:06 »

Nechat projektanta udělat projekt a v rámci sousedské výpomoci udělat elektroinstala ci pod dohledem RT který bude dělat revizi. Takhle by to nestačilo? Pomoct kamarádovi můžete, to není práce dodavatelským způsobem.
Aha takže pokud vás dobře chápu, tak před tím než začnu s montáží, tak si musím sehnat nějakého revizního technika s kterým sepíši prohlášení o tom, že má nademnou dohled a pak teprvá se mohu do něčeho pustit?

A co se týče té projektové dokumentace tak když jde o rekonstrukci a majitel dokumentaci nemá (panelový byt) mohu dokumentaci vytvořit sám, nebo mě s tím RT pošle do pr...?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 24.06.2010, 14:29 »

Pokud budete dělat rekostrukci bez PD, přebíráte na sebe odpovědnost za projektanta v plném rozsahu. Pokud vás RT nechá něco předělat, hradíte to vy (takový špatný kabel pod dlaždičkama dokáže udělat díru do peněženky ...).

Revizák po vás nemusí chtít projekt, ale dokumentaci skutečného provedení stavby. Ta sice obsahuje většinu toho, co projekt, ale můžete vynechat detaily.

Měla by obsahovat technickou zprávu, kde jsou definovány základní parametry instalace (hranice rekonstrukce, ochrana před NDN, základní sada norem...). Dál by měly být v dokumentaci rozkresleny jednopóláky rozvodnic a jejich parametry (Un, In, Ipk) a dispozice se zakreslením přístrojů a kabelových tras. Nemusíte kvůli tomu kupovat zrovna AutoCAD, stačí, když to bude přehledné a srozumitelné. Samozřejmě jí můžete vytvořit sám (nejedná se o projekt).

Promluvit si s RT ještě před započetím rekonstrukce je určitě rozumná věc a ušetří vám to spoustu starostí.

Smlouva s RT je bonus navíc, který vás kryje před nepříjemností s úřady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 24.06.2010, 21:26 »

Aha takže pokud vás dobře chápu, tak před tím než začnu s montáží, tak si musím sehnat nějakého revizního technika s kterým sepíši prohlášení o tom, že má nademnou dohled a pak teprvá se mohu do něčeho pustit?

Ne tohle jsem nepsal.
Napsal jsem ať si seženete projektanta, ten to vyprojektuje, vy to pod dohledem RT podle projektu uděláte a RT to zreviduje. Pokud je ten "panelový byt" ve vlastnictví jiném než osobním tak je potřeba souhlas vlastníka. Je to už jasné?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
e
« Odpověď #17 kdy: 24.06.2010, 22:37 »

OK díky za Vaše odpovědi je mi to jasné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

  V kterém zákoně, či vyhlášce je uvedeno kdo je odpovědný za zařízení?
 Kdo nese odpovednost za nedokončenou elektroinstalaci?
 Mám se stát odpovědnou osobou pro naši a.s.?
 Kdo je odpovědný za bezpečnost, právě užívaného elektrického zařízení?
 Kdo odpovídá a hradí revize v bytech činžovního domu?
 Co dělá osoba odpovědná za provoz na elektrickém zařízení?
 Co myslíte? Koho se dotkne nová norma společenské odpovědnosti?
 Kdo zodpovídá za stav elektrické skříně rodinného domu?
 Jaká je odpovědnost elektrikáře-dodavatele za změny ve funkčnosti zařízení?
 Odpovědnost při činnostech v elektrotechnice
 Je odpovědný za stav elektroinstalace majitel nebo nájemce?
 Kto je zodpovedný za rozvádzač?
 Je firma odpovědná za provoz špatně revidovaného elektrického zařízení?
 Jakou odpovědnost a povinnosti mají projektant, montážní firmy a provozovatel elektrických zařízení?
 Trestní odpovědnost dodavatelů a subdodavatelů investičních akcí 1
 Trestní odpovědnost dodavatelů a subdodavatelů investičních akcí 2
 Jakou zkušenost máte s osobou pověřenou kontrolou elektrického zařízení?
 Kdo je to odpovědný zástupce?
 Znáte opravdu odpovědnost projektanta elektro VTZ?
 Kdo nese odpovědnost za finální zapojení elektroinstalace?
 Kdo je ponese odpovědnost za úraz při používání nebezpečného elektrozařízení ?
 Elektrotechnik mezi paragrafy na XIII. semináři Unie soudních znalců
 Jakou kvalifikaci musí splňovat osoba odpovědná za elektrické zařízení?
 Co všechno má dělat a kontrolovat osoba odpovědná za elektrické zařízení?
 Kdo je odpovědný za škodu, revizní technik nebo projektant?
 Jaká je trestní odpovědnost “odborně způsobilé osoby” dle 250/2021 a NV?
 Co když firma vyrábějící EZ nevyžaduje po zaměstnancích přezkoušení?
 Jak přesvědčit jednatele dřevovýroby k nápravným opatřením a revizím?
 Dokladat originál a nebo kopii vzdělání Odpovědného zástupce?
 Musí mít osoba zodpovědná za EZ odbornou způsobilost?
 Opravdu před zahájením práce vždy vyhodnocujete možná rizika?
 Komu v odpovědných osobách stále není jasno?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.