Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kdy se používá paralelní kompenzace na vn straně?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdy se používá paralelní kompenzace na vn straně?  (Přečteno 10403 krát)
Pr_Milan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 23.01.2008, 15:37 »

Kdy se používá paralelní kompenzace na vn straně?

Je nějaký důvod k umístění kompenzace na vn stranu, když mám transformátor 22/0,4kV (např. S=1600kVA) a všechny odběry na nn straně (400V)?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #1 kdy: 23.01.2008, 16:15 »

Napadají mě jen samé důvody proč v popsaném případě používat kompenzaci na straně nn. Myslím tím praktické důvody jako cena, výběr a dostupnost zařízení, nároky na prostor, variabilita, údržba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Vlastimil Laube
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 24.01.2008, 07:27 »

Ještě bych přidal argument menších ztrát  nebo možnost většího odběru z trafa - transformátore m prochází již kompenzovaný (tudíž menší) proud...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 24.01.2008, 14:34 »

 nenene
Musíme rozlišit dva druhy jaloviny: vlastního trafa a zátěže. Trafo se kompenzuje pevně připojenými kondenzátory a proměnlivá zátěž kompenzačním rozvaděčem, kde se připínají kondenzátory dle potřeby. A protože si nedokáži představit pro ojedinělé trafo regulovanou kompenzaci na vn straně (drahé spínací vn prvky),  zřejmě se jedná o pevně připojené vn kondenzátory před trafem. Takové kondezátory trafu neodlehčí, odlehčí pouze síť vn od jaloviny vlastního trafa.
Trafu odlehčí od jaloviny pouze kondenzátorová regulace na nn straně, pak se výkon trafa v kVA "využije" na kW (nadneseně řešeno)
Potvrďte nám, pane Milane, že ty kondenzátory jsou na vn straně pevně připojeny a že moje úvaha se vztahuje i na váš případ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
H
« Odpověď #4 kdy: 27.01.2008, 15:13 »

Já zrovna začínám řešit projekt, kdy je část pohonů na vn straně (cca 2,7MW),  část výkonů na nn straně (cca 1,2MW),  takže v takovém případě se hádám vn kompenzaci nevyhnu.
Nicméně, má v takovém případě smysl řešit kompenzaci takovým způsobem, že nn odběr bude kompenzovat samostatná nn kompenzace a pak na vn straně bude osazena druhá vn kompenzace? Nebo stačí se zabývat pouze jednou vn kompenzací? Já se zatím kloním spíše k první variantě ...



A druhý poddotaz ... pan Doležal tady nakousl kompenzaci vlastního trafa. Sice norma 33 3080 - Kompenzace indukčního výkonu říká, že se tato kompenzace musí osazovat tam, kde je měří el. energie na nn straně, a že velikost kondenzátoru se určí podle indukčního výkonu TR naprázdno.
Bohužel žádný konkrétní příklad jak toto spočítat jsem nikde při svém hledání nenašel, naproti tomu jsem našel 3 různé způsoby jak jeho velikost určit (1/ v katalogu výrobců kondenzátorů; 2/ vztah Q=P*(tgfi1-tgfi2) kde ale neznám fi1 TR naprázdno; 3/ pravidlo že podle i0 TR napr i0=0,3% pak je potřeba 3kVAr),  ovšem se 3 dosti různými výsledky.
Můžete mi prosím někdo poradit, jak se správně určuje velikost tohoto kondenzátoru?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 27.01.2008, 17:51 »

Ze stránek:
http://www.zez-silko.cz/PDFs/pfcnew.pdf


* Schránka01.jpg (110.23 KB, 892x457 - prohlédnuto 619 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 27.01.2008, 18:09 »

To Hlavatý:
Těch motorů vn asi moc nebude a pokud jedou s konstantní zátěží, viděl bych to na individuelní kompenzaci u vn motorů, našitou na míru a na nn straně trafa kompenzaci regulovanou, ať už centrální či skupinovou
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
H
« Odpověď #7 kdy: 27.01.2008, 18:43 »

Je to 6 kompresorů chlazení, každý 450kW/6kV.

Ano, tu tabulku ZEZ Silko znám. Když se ale podíváte třeba do katalogu Vishay (viz http://www.vishay.com/docs/13003/caltable.pdf),  tak tam jsou zase jiné hodnoty kondenzátorů (byť to vypadá, že asi pro neorientované plechy, nicméně nejsou stejné jako údaje u ZEZ Silko). Když se podívám do katalogu dalšího výrobce, zase dostanu trochu odlišné hodnoty kapacit.

Čímž nechci říct, že to co jste uvedl je špatně. Jen by mě zajímal nějaký vztah nebo postup, podle čeho se ta hodnota správně určuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #8 kdy: 27.01.2008, 21:44 »

Zažil jsem kompenzaci i měření pro regulátor jaloviny na vn straně, když jako zázěž sloužily indukční ohřevy, které produkovaly takový "humus" v síti na nn straně, že tam nefungovalo nic. "Humus" prohnaný přes indukčnoti vn trafa už na jeho primáru nebyl tak hrozný ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Šla by kompenzace termistoru řešit paralelním odporem nebo trimrem?
 Proč je překompenzované vedení na stavbě?
 Co neopomenout při revizi kompenzace (rozváděče)?
 Nemáte někdo bližší informace o termínu SWEDISH NEUTRAL?
 O kolik kompenzací zvýším účinnost 3f asynch. motoru?
 Proč mi elektroměr trvale vykazuje překompenzování odběru?
 Co znamená pojem kompenzace?
 Diagram kompenzace účinníku - I zdánlivý, činný, jalový
 Prečo distribučné spoločnosti penalizujú dodáváku spätnej jaloviny ?
 Co způsobuje vyšší harmonické a horší účiník?
 Co mi mohou v síti způsobit nekompenzovaná svítidla?
 Ako postupovať pri navrhovaní kompenzácie ?
 Nevite nekto nastavit Reactive Power Control Relay RM 9806?
 Je lepší připojit dekompenzační tlumivku na kabel 22kV na začátek nebo na konec?
 Může mít kompenzační kondenzátor činný příkon 500W?
 Niejeto šetrič energie tzv kompenzátor podvod?
 Znáte nějakou dostupnou literaturu k nastudování kompenzace?
 "Kompenzovat jalovou energii" znamená snižovat jalovou energii??
 Ako riesit prekompenzovanu siet?
 Kompenzace jalového výkonu FVE aneb čemu vlastně věřit?
 Mohu použít jeden kompenzační kondenzátor pro 24 zářivkových trubic?
 Má cenu kompenzovat jalový proud čerpadla domácí vodárny?
 Kdo u přípojky rodinného domu platí jalový výkon?
 Setkali jste se s kompenzací napojenou na vychytralý systém budovy?
 Co musí obsahovat instalace obsahující kondenzátory?
 Musí být elektricky oddělená síť s izolovaným středem, nebo kompenzovaná síť, opatřena indikačním za
 Při jednotlivé kompenzaci se kondenzátor připojí co nejblíže svorek spotřebiče
 Proč po rekonstrukci trafostanice dochází v noci k překompenzovávání?
 Proč kompenzujeme účiník když jalovou složku potřebujeme?
 Jak spočítat kompenzaci proudu transformátoru naprázdno?
 Jaký druh kompenzace zvolit pro žádosti o přípojku E.ONu?
 Může mít kompenzační kondenzátor nefunkční jednu fázi?
 Proč má třífázový motor jalový výkon?
 Jak u regulátoru NOVAR provést reset alarmu?
 Kedy a prečo je potrebné uvažovať s kompenzačným rozvádzačom?
 Jakým způsobem je tvořena kompenzace účiníku?
 Katalog produktů KMB systems
 KNIHA: Kompenzace jalového výkonu v praxi
 Kde využít kondenzátorové stykače CC od ZEZ Silko
 Používají kompenzační automaty dvojkový doplňkový kód ?
 Co vědět o kompenzačních rozvaděčích ZEZ Silko?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 23 dotazů.