Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Je možné montovat OBO krabici na dřevo bez podložky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné montovat OBO krabici na dřevo bez podložky?  (Přečteno 5086 krát)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 15.08.2023, 20:11 »

... by jsi se v revizi opíral o to, že ti to někdo řekl někde na výstavě...
Já ani tak nemyslel mě a podklad pro revizi
Obecně někomu něco řeknou a on se podle toho zachová pří výběru nějakých komponentů pro nějakou montáž, jednodušší elektroinstala ci...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 15.08.2023, 21:07 »



K čemu je vlastně ta sice levná, ale mechanicky mizerná krabice primárně určena, když rozdíl oproti kvalitnější plastové krabici s možností vývodek je dvacka?

Je určena pro lenochy a lemply. Ono řádně namontovat acidurku dá daleko více práce a dá se při její montáži také mnoho věcí zkazit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #20 kdy: 16.08.2023, 06:30 »

Je určena pro lenochy a lemply. Ono řádně namontovat acidurku dá daleko více práce a dá se při její montáži také mnoho věcí zkazit.

No, zde si dovolím trochu nesouhlasit. Ona tato krabice také vyžaduje trochu buněk v palici. Tedy alespoň tam, kde je zapotřebí nějaké minimální krytí. Nejčastější chybou v tomto případě bývá způsob přípravy otvoru pro kabel. Největší chybou je pak použití nože. Tím prakticky zničíte krytí krabice a vlastně celý tento produkt. Už jsem jich nechal při revizi pár vyměnit a to nechcete vidět to prskání elektrozedníků  box 

Jako v drtivé většině případů, jde vina za řemeslníkem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 16.08.2023, 08:47 »

Rovnat kabely na střed k membránám (pro krytí i životnost membrány je důležité, aby nebyla stlačována/napínána mimoose) je opruz, navíc tyto krabičky se kroutí, víčko pak nedrží.....,  člověk se s tím natrápí, budto acidurka, nebo krabička, do které osadím dle potřeby průchodky, výsledek vždy lepší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
KOPOS Kolín
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 16.08.2023, 10:59 »

,
za KOPOS a.s. vám mohu doporučit krabice řady KSK s krytím IP66, které lze instalovat i na hořlavé podklady bez použití tepelně izolačních podložek. Pokud bude potřebovat bližší informace, prosím kontaktujte produktového managera na telefonu 602274029. ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 16.08.2023, 11:08 »

No, zde si dovolím trochu nesouhlasit. Ona tato krabice také vyžaduje trochu buněk v palici. Tedy alespoň tam, kde je zapotřebí nějaké minimální krytí. Nejčastější chybou v tomto případě bývá způsob přípravy otvoru pro kabel. Největší chybou je pak použití nože. Tím prakticky zničíte krytí krabice a vlastně celý tento produkt. Už jsem jich nechal při revizi pár vyměnit a to nechcete vidět to prskání elektrozedníků  box 

Jako v drtivé většině případů, jde vina za řemeslníkem.

Nesouhlasit můžete, jsme na diskusi. Já s vámi souhlasím, že problém je v řemeslníkovi. Ten ale zůstává stejný i při montáži acidurky, ten se složitější prací nestane pečlivějším a pracovitějším. Kolik já už viděl acidurek, které měly matice a pod nimi nic, nebo schumlanou hadrovou izolaci, v nejlepším případě nedotažené těsnění nevhodné velikosti.

Dělání děr v membránách je také umění, je třeba správný nástroj a zkušenosti. Vyřezané křížky přímo miluji, autoři této prasárny mě pak již rádi nemají.




















Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #24 kdy: 16.08.2023, 12:15 »

Dělání děr v membránách je také umění, je třeba správný nástroj a zkušenosti. Vyřezané křížky přímo miluji, autoři této prasárny mě pak již rádi nemají.

jj, rozumím. Z mé strany je to jedna z velmi častých závad v revizi a bývám díky tomu některými označován za potížistu. ALe jak se postavit k takové prasárně, když v projektu je zde minimální krytí IP44. To "huba" udělaná nožem prostě nesplňuje. A přitom ke každé sadě krabic dostane montér nástroj na otvory. Sám mám tyto nástroje v nářadí asi tři. Tyto krabice za pár korun se nekupují po kusech, ale po baleních stejně jako mnoho dalšího materiálu. Tedy pokud nejste úplný šmudla  angel (to není myšleno na vás kolego, ale je to všeobecný povzdech)


* Výstřižek.PNG (298.16 KB, 385x503 - prohlédnuto 130 krát.)

* Výstřižek2.PNG (229.77 KB, 370x449 - prohlédnuto 134 krát.)

* Výstřižek3.PNG (12.08 KB, 732x196 - prohlédnuto 109 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #25 kdy: 16.08.2023, 13:47 »

Jen ještě malé doplnění. Je úplně jedno o jak kvalitní materiál, nebo produkt jde. Téměř vždy to pos...e montér. V příloze úlovek z revize v minulém týdnu. Vyberete kvalitní produkt, včetně štítku a stejně to montér zničí a degraduje, pokud neaktivuje mozek. Všimněte si IP na zničeném štítku i práce montéra


* Výstřižek.PNG (588.24 KB, 669x527 - prohlédnuto 156 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 16.08.2023, 18:33 »

Jen ještě malé doplnění. Je úplně jedno o jak kvalitní materiál, nebo produkt jde. Téměř vždy to pos...e montér. V příloze úlovek z revize v minulém týdnu. Vyberete kvalitní produkt, včetně štítku a stejně to montér zničí a degraduje, pokud neaktivuje mozek. Všimněte si IP na zničeném štítku i práce montéra

Díra jak po zlodějích!   A  IP 10 nebo 20?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 16.08.2023, 20:21 »

Díra jak po zlodějích!   A  IP 10 nebo 20?
Už jsem měl několikrát dilema jak to posoudit - díra o dost větší než je kabel, ale je k tomu "doražena" lišta, která brání proniknutí nástroje nebo jiného pevného tělesa
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 16.08.2023, 21:54 »

Pokud to má být prachotěsné nebo vodotěsné, tedy od IP 43 výše, tak je to jednoduché, přisazená lišta to nezachrání a IP nezvýší. Jenže většinou to lempl stejně neumí naměřit a udělat natolik přesně, aby to alespoň dobře vypadalo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #29 kdy: 17.08.2023, 07:45 »

Já bych ty membrány snad zakázal. V příloze několik fotek ze včera ze zcela nového strojního zařízení.
A to ponechávám stranou, že v manuálu k těmto konkrétním membránám se píše o nutnosti ve skříni odlehčit kabely v tahu, což v tomto případě také chybí (na fotkách není vidět).
Na "obhajobu" této konkrétní situace - tyto vstupy kabelů nejsou přístupné běžné obsluze a celé to bude v čistém prostoru (zaručeně bez vody a prachu). Tak se tam na to hřeší o to víc...



* 2.jpg (144.16 KB, 985x809 - prohlédnuto 122 krát.)

* 3.jpg (85.08 KB, 713x658 - prohlédnuto 118 krát.)

* 1.jpg (94.58 KB, 680x822 - prohlédnuto 117 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #30 kdy: 17.08.2023, 08:00 »

Ono je to často nešťastně řešeno už vlastnostmi výrobku nebo projektu nebo konkrétního zařízení. Pokud vezmu třeba vypínač ABB praktik, což není úplně to nejlepší na trhu, ale je to takový běžný artikl, tak je na něm membránová průchodka jen pro 1 kabel a ani se nedá rozumně vyměnit za normální průchodku. Takže jak to asi nakonec dopadne? (viz příloha, potřeba zavést 2 kabely pokud možno z jedné strany).
Trochu podobně je na tom "high-end" řada ABB garant, která má "v základu" 1 membránu. Když jsem chtěl ve svém projektu aby to vypadalo, znamenalo to objednat kovové vývodky, k nim matice a/nebo (podle počtu a rozměrů) hlavně závitníky pro závity pro vývodky a ještě si to ohlídat ve výrobě...


* 4.jpg (79.4 KB, 643x685 - prohlédnuto 123 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 17.08.2023, 08:47 »

To už je ukázka leplovské práce povýšená na druhou. Dotyčný se nesnažil udělat ani ten křížek. Prostě ty průchodky zabil kudlou, jak prase na porážce.

Bohužel ne každý vývojový krok je žádoucí a vede k potřebnému cíli. V tomto případě se hledisko kvality utěsnění nahradilo hlediskem rychlostí montáže.

Na přelomu 70. a 80. se objevily u nás první zásuvky a vypínače (výrobce Elektro-Praga) s membránovými průchodkami. Hranatá bakelitová skříňka přístrojů byla příjemná na montáž, ovšem na membránové průchodky jsem nadával již tehdá a říkal jsem také, že bych je zakázal.

 Pravdou je, že s membránami jsem se setkal již deset let před tím u vypínačů a zásuvek v SRN, kam jsem se, dá se říci náhodou, tenkrát dostal. Zajímavé bylo, že se tyto zásuvky a vypínače s membránovými průchodkami dodávaly s kulatým malým předlisovaným otvorem se zesíleným okrajem, takže tamní elektrikář běžný kabel pouze protlačil, otvor neupravoval a nemusel průchodku "zabíjet kudlou". Tudíž alespoň nějakou dobu průchodka těsnila. Zajímavé bylo, že svítidlo odpovídající tvarem a provedením naší "želvě" bylo v základu vybavené membránovou průchodkou, ale jiného provedení a bylo ji možno nahradit našroubováním klasického provedení PG.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #32 kdy: 17.08.2023, 09:45 »

Osobně velmi oceňuji membránové průchodky u rozvaděčů Hager FWB. Mají na konci takové "čůro" za které škubnu a otvor je krásný kulatý a těsný. Není potřeba nic řezat a eliminuje to podobné kraviny. Když tedy víte že se to takto nechá provádět  podivej

Možná dobré téma na příští Spojku  na zdravi

CO se týká vypínačů na povrch, nějak jsem se odnaučil pracovat s některými řadami. Nejraději využívám řadu W.1, kde lze právě přiobjednat i průchodky pro více kabelů, mají vyřešen odvod kondenzátu, IK10, dělá se až 3násobné provedení a tak dále.


* malá ukázka.PNG (74 KB, 367x521 - prohlédnuto 92 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 17.08.2023, 09:59 »

Nechme stranou estetiku.
Pokud se jedná o utěsnění s ohledem na krytí lze použít např. toto.
https://www.obo.cz/vyrobky/prumyslove-instalace/spojovaci-a-ulozne-systemy/vyvodky/prislusenstvi-kabelovych-vyvodek/tesnici-tmel/elektroizolacni-a-tesnici-sada.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 17.08.2023, 10:49 »

Ponechme stranou estetiku. Jak bude onen tmel držet na plastové nebo kaučukové průchodce? Máte s ním osobní zkušenost a jakou?

 Velice se mi "líbí" nabídka deseti kusů a bez ceny. Kup si zajíce v pytli a ještě desetkrát! Dobrý přístup k nám menším odběratelům, kteří nekupují kilometry kabelů a stovky kusů stejných elektroinstala čních prvků najednou.

                                                        dabel

Za to se mi doopravdy líbí systém průchodek v katalogu Hager, to musím vidět osobně.  Ovšem dá se předpokládat, že to nebude úplně levné. Díky pane kolego za poučení a asi i dobrý tip, člověk má stále v něčem mezery. Kdo z velkoobchodník ů to má trvale skladem? Občas řeším elektroinstala ce v zemědělských provozech, kde je špíny a zejména hořlavého prachu dost. Tam nejsem ochoten akceptovat netěsnosti a polovičatá řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #35 kdy: 17.08.2023, 12:55 »


Díky, docela mne to zajímá. Budu muset zakoupit a odzkoušet si to. Pokud to bude funkční, začnu doporučovat elektro-firmám, které mají s "těsností" potíže  Afro

Za to se mi doopravdy líbí systém průchodek v katalogu Hager, to musím vidět osobně.  .......

Není problém. Mám jich pár skladem a rád poskytnu jeden kus k testování. Můžeme se domluvit o nějakém místě a čase k předání. Stačí mi zavolat  na zdravi 

Jsem zvědavý jak se to bude zamlouvat  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 22 dotazů.