Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze se bránit výměně betonového sloupu vn za příhradový?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze se bránit výměně betonového sloupu vn za příhradový?  (Přečteno 19291 krát)
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 24.10.2018, 15:21 »

Jsem majitelem pozemku, na kterém mám 3 sloupy vn. Nyní je plánována "Obnova venkovního vedení vn",  při které má dojít k výměně jednoho 10 let "starého" betonového sloupu za příhradový sloup 15m vč.základu (+-13m nad terén) s vrcholovým tahem 40 kN.

Tento sloup je průběžný, není a ani nově nebude koncovým sloupem. Jediné, co bude jinak, je větší průměr drátů, které budou na tomto sloupu terminovány a dále bude vedení pokračovat na daší 2 mé sloupy se stávajícím průměrem drátu. Je zajímavé, že ty 2 zbylé sloupy na mém pozemku jsou dřevěné, špatně přístupné a nahnuté, ale tyto (a další následující sloupy v trase) zůstávají beze změny.

V jediném dokumentu, který mám od projektantů, je informace, že obnova bude provedena výměnou stávajících sloupů za nové, patřičně dimenzované, ve stejném umístění a trase a bez změny vzhledu.
Právě kvůli tomu popisu jsem proti tomu nic neměl. A najednou přijdou s příhradovým sloupem, čili vzhledově horším řešením než je betonový sloup. Podotýkám, že právě tento sloup je v pohledově exponovaném místě :(

Projektanta jsem požádal o podklady, z jakých důvodů má k této změně dojít. Máme se sejít na pozemku i se zástupcem EON pro danou akci. Ani on nevěděl, proč tam ten příhradový sloup je. Tak jsem zvědavý na jejich argumenty. BTW, požádal jsem i starostu obce, ať je u toho taky, ať nás je na ně víc.

Mám nějakou oporu v legislativě, jak této výměně zabránit (změna vzhledu, výšky, půdorysu stavby...) a ponechat betonové sloupy?

Další upřesňující informace budu snad mít od toho projektanta. Chci mít ale něco připravaného předem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 24.10.2018, 16:58 »

4000 ještě není nic hrozného. Nejspíš je to kvůli výšce, tahům, odbočce, rohu, délce pole, námrazovce nebo nějaké návaznosti...
Jestli jsem to správně pochopil, tak jde o linku. Linka prochází rekonstrukcí, zřejmě na 110 AlFe.
K vám jde na tom dřevě jen nějaká přípojka, nebo odbočka?
Nebude se na stožár osazovat UO, nebo přidávat svody, neplánuje se rozšíření?
Jedna věc je estetické cítění jedince (taky jsme stavěli sloup do mlýnského náhonu, protože tam už paničce nevadil Smích ),  druhá je dodržení parametrů norem pro výstavbu venkovních vedení. Pokud vám dokážou, že tam ten stožár výpočtově vyšel, těžko je donutíte dát tam slabší sloup.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 24.10.2018, 17:22 »

Ad "4000 ještě není nic hrozného." - Máte na mysli vrcholový tah těch 40 kN? Já se díval na výrobce betonových sloupů Majdalena a tam je nejvíce 25 kN. Co to musí být za důvod dávat tam sloup se 40 kN, když se tam nic dít oproti stávajícímu stavu nebude?

Jedná se o trasu vn, která přes náš pozemek pouze prochází. Na žádném z těch 3 sloupů na mém pozemku není odbočka nadzemního vedení někam jinam (3. sada drátů),  není tam ani změna směru trasy (je to prostě vedení v přímce).
Na inkriminovaném sloupu, který je nyní z betonu a má být nahrazen tím příhradovým, je již nyní svod (odbočka) do zemního kabelu s tím úsekovým odpojovačem (tuším se tomu tak říká).

Ke mně, jako vlastníkovi pozemku, nejde z toho vedení vn žádná odbočka ani přípojka. Domovní přípojku mám z úplně jiného zemního kabelového vedení nn.

Rozšíření (další odbočka apod.) se neplánuje. Celá obec prošla kabelizací nn a nic není v inkriminované části obce známo ani starostovi.

Pokud na to nebude navěšeno nic jiného, již nyní tam stojí takřka nový 10 let "starý" betonový sloup, tak musely výpočty vyjít stejně i před těmi 10 lety...

Jakmile budu mít zdůvodnění projektanta, dám to sem do diskuze. Chci mít jistotu, že jsem pro to udělal maximum.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 24.10.2018, 17:41 »

Ano, vrcholový tah. Sloupy jsou opravdu max do 2500.
Důvod může být prostý. Jestli je stávající linka řekněme 50mm2 AlFe a nové vodiče budou 110mm2, nemusí to vzhledem k místním okolnostem vycházet. Docela dost promlouvá do tahů i tak běžná věc jako vítr či námraza a plocha vodiče.
Já si to zprvu vyložil tak, že přes stožár probíhá linka a na dřevěné sloupy jde odbočka.
Pak by to dávalo smysl.
Netuším jak to vypadá na místě, ani co je před, či za stožárem. Je klidně možné, že na stožáru bude končit linka a za stožárem je jen pár sloupů ke stanici. Pak by opět dával stožár smysl.
Těžko se na něco připravovat, když scénářů je mnoho a nevíme proti čemu se svým zájmem stavíte (myšleno technicky).
Jak jste správně vydedukoval, jediný, kdo ví, proč tam má být stožár, je projektant.
Sám jsem docela zvědav na zdůvodnění, ale určitě to nebude nějaký naschvál či rozmařilost...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 25.10.2018, 06:00 »

Málo informácií ale
Je to nejaké divné.
Ak nedôjde k žiadnej zmene okrem zmeny prierezu vodiča je to riešiteľné aj betónovými stožiarmi. AlFe 110 sa projektuje na maximálne mech. napätie 90Mpa pri -5 st.C a námrazku. Na to nie je nutné stavať MR 15/40 naviac ak ide o priebeh. Dokonca ani vtedy ,  ak by stožiar bol odbočný alebo kotevný.
 Skôr to vyzerá tak, že je
1. problém s výškou vedenia nad terénom
2.Je možné že sa plánuje dvojpoťah , ( čo ale  pri priebežnom vedení je možné aj na bet. stožiaroch)
3.Je možné že MR bude slúžiť ako kotevný, poprípade odbočný
4. Nevedia sa dostať k dreveným IP alebo AP a riešia to takto
5. Projektant má nejaký zámer o ktorom vás nemieni informovať, napríklad skryť prípravu novej investície za rekonštrukciu, lebo tak vyšachuje stavebný úrad a vás
6:Projektant je laik


 Na Vašom mieste by som počkal na projektovú dokumentáciu a zatiaľ by som dal odmietavé stanovisko
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 25.10.2018, 06:13 »

Citace
Na Vašom mieste by som počkal na projektovú dokumentáciu a zatiaľ by som dal odmietavé stanovisko

Pokud to bude ve veřejném zájmu, asi moc neuděláte.

PS: Kdyby to každý odmítl, tak nemáme elektřinu nikdo a svítíme petrolejem! Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 25.10.2018, 07:37 »

Cit:
V jediném dokumentu, který mám od projektantů, je informace, že obnova bude provedena výměnou stávajících sloupů za nové, patřičně dimenzované, ve stejném umístění a trase a bez změny vzhledu.
Právě kvůli tomu popisu jsem proti tomu nic neměl. A najednou přijdou s příhradovým sloupem,

Pán sa nebráni rekonštrukcii ani nemôže a nechce aby ostatní svietili petrolejkami. Naviac meniť chcú stožiar ktorý menili pred desiatimi rokmi, teda z pohľadu životnosti včera ,za MR. To má svoj dôvod a pán chce vedieť aký. Na to má určite právo . Zmena technického riešenia je stavba a nie rekonštrukcia
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek+
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 26.10.2018, 10:23 »

Jak jste správně vydedukoval, jediný, kdo ví, proč tam má být stožár, je projektant.
Sám jsem docela zvědav na zdůvodnění, ale určitě to nebude nějaký naschvál či rozmařilost...

vs: zástupce EONu nevěděl anebo projektant nevěděl, proč tam stožár je?

Ten příhraďák zabere větší plochu na pozemku, tak máte možná nárok na kompenzaci?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 29.10.2018, 14:50 »

Takže je po schůzce na místě činu s EON, Eling jako projektanti a Elqa jako realizace. Shrnu to:

- K mé výhradě, že uvedli nesprávnou informaci v jediném dokumentu, který o akci mám, že nové sloupy budou stejného vzhledu. Odpověď: dřevěný nebo betonový nebo příhradový sloup, to vše oni berou jako stejný vzhled. Informován jsem byl dle legislativy dostateně. Celkově formální přístup aneb "Jste mi ukradený. Co byste proboha chtěl? Nashledanou.". Jestli by to bylo právně napadnutelné a mohlo to nějak zvrátit akci, to nevím a ani neřeším (je to zbytečné).

- Na dotaz, proč najednou příhradový sloup. Odpověď: Protože to bude nově sloup koncový a vše za ním se má v další samostatné akci rušit. Zásadní informace, která to všechno vyjasňuje. Zaráží mě jen to, že tento fakt mi nesdělil přímo PM na straně EON, se kterým jsem se o tom už minulý týden opakovaně bavil a ptal jsem se ho na důvody výměny sloupu a i na to, jestli bude vedení vn pokračovat nad zemí dál ve stávajcí nebo nějaké nové odbočující trase.

Takže problém je vyjasněn. Při diskuzi ještě padaly různé návrhy co s tím. Zde musím kvitovat přece jen pozitivní přístup (až na projektanta). Možná proto, že na schůzce byl i starosta, kterého to taky netěšilo. BTW, dohromady tam na nás dva se starostou bylo  snad 12 lidí :)

Navrženo bylo osazení nižšího příhradového sloupu. Původní byl zbytečně vysoký, jak se na místě ukázalo.

A úplně nejlepší varianta, že by daný (dnes betonový, nově navrhovaný koncový příhradový) sloup zcela zmizel z mého pozemku a nově by příhradový sloup byl osazen o 1 sloup dříve na pozemku obce a v konečném stavu by se stal sloupem koncovým. Zde si budu ale muset zaplatit přeložku kabelu vn o 60 m od sloupu na mém pozemku (ke kterému vede vn kabel nyní) k tomu sloupu na pozemku obce, který by byl nově koncovým sloupem. Blbě se to popisuje. Příští týden se o tom rozhodne. Vím, že mě to bude stát peníze, ale zbavil bych se nakonec veškerého vedení vn na mém pozemku, což je výhra.

Co říci na závěr? Nevyplatí se házet flintu do žita a je nutné hájit svou pozici. Několikrát jsem jim slušně ale tvrdě opakoval, že jsem nebyl dříve řádně informován (to vytáčelo projektanta) a tudíž časové a jiné problémy (např. již byl objednaný příhradový sloup) nejsou mým problémem, že nechci realizaci blokovat, ale že se snažím najít pro všechny kompromisně vyhovující řešení.  Tak snad to dobře dopadne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 29.10.2018, 15:39 »

Opěrný bod jako opěrný bod. Nutno podotknout, že ne každý chápe rozdíl mezi sloupem a stožárem (novináře nevyjímaje),  snad i proto je komunikace vedena jak je...

Vidíte, byl v tom tedy přecijen záměr, ale opět, ne každý chápe o co jde a proč se to děje.
Víc "šťouravých" jako vy a asi by se to hnulo, ale jak říkám, většina nerozlišuje vn, nn, sloup, stožár, střešník...

Utrpěl jste jakési Pyrrhovo vízězství. Zbavíte se stožáru, ale těch 60m vás bude stát pomalu jak nový auto. Je fakt, že pokud za to čistý pozemek stojí, není co řešit...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 29.10.2018, 16:36 »

Na to, jestli to bude nově koncový sloup nebo i nadále pouze průběžný sloup, jsem se ptal hned zkraje. Nejsem z oboru, ale jako technikovi je mi jasné, že jinak vypadá namáhání průběžného a koncového bodu vedení.

Ano, je to něco jako Pyrrhovo vítězství. Zbavení se 3 sloupů vn na mém pozemku a souvisejících ochranných pásem a s tím souvisejících problémů je pro mne ale i přes ty náklady výhrou. Odpadne mi tak problém, kam umístit hospodářskou budovu pro chov ovcí, vysázení stromů bez omezení atd. Už dost komplikací mám s CHKO Úsměv Nehledě na fakt, že případný prodej nemovitosti nezatížené vedením vn je taky plus.

Tomu všemu by se předešlo, kdyby projektant používal selský rozum, aspoň trochu měl empatii, prostě hned zkraje komunikoval s dotčenými vlastníky pozemků, kde dochází k nějaké pro ně citlivé změně. Výměna dřevěného za betonový nebo betonového sloupu za jiný betonový sloup asi nikoho normálního nepopudí. Ale vysoká příhrada místo betonu je vzhledový rozdíl jako nebe a dudy a vlastníka pozemku zajímá právě ten vzhled (krom ochranných pásem, rozježděného pozemku apod.). Ale to chci asi moc, co? Možná, že pro příště se konkrétní projektant z tohoto poučí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 30.10.2018, 03:59 »

Skvelé, že sa vám to podarilo. Tú prekládku vedenia by som na Vašom mieste napadol tiež.
Nie ste to vy, kto investíciu vyvolal, a rekonštrukciu skryli za niečo iné
Postaviť nový mrežák na súkromnom pozemku je iná káva. A to vám ešte nepovedali, že v rámci dobrých vzťahov vám vykopú jamu cca 4,5x4,5x2m a nalejú 20m3 betónu. Proste projektant si chcel ušetriť prácu a EON tiež. Chceli sa vyhnúť stavebnému konaniu, a ťarche v katastri. Zdá sa ,  že moje body 3 a 5 platia  Smutek
Ak s prekládkou kábelového  vedenia nebudú súhlasiť, tak  natvrdo. Požiadal by som o zaslanie projektu rekonštrukcie (ak chcú súhlas musia vám ho poskytnúť) a odmietol by som ich pustiť na pozemok. Aj keď by som mal. Vynútiť si to môžu len súdnou cestou. A tam by sa im veľmi ťažko dokazovalo, že táto "rekonštrukcia" je rekonštrukcia.
A nemáte ani  istotu, že to staré  vedenie pôjde naozaj dole. Vyjadrenie že raz v samostatnej akcii to zdemontujú ,znamená o jeden deň skôr ako nekonečno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 30.10.2018, 12:22 »

...v rámci dobrých vzťahov vám vykopú jamu cca 4,5x4,5x2m a nalejú 20m3 betónu.
A zbývajících 20 m3 vyplní čím?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 30.10.2018, 12:57 »

Skvelé, že sa vám to podarilo. Tú prekládku vedenia by som na Vašom mieste napadol tiež.


Jakože bych jim řekl, že překládku vn kabelu si zaplatí oni sami a příhradový stožár postaví ne na mém pozemku, ale na pozemku obce, protože já s výměnou betonu za příhradu nepovolím a nepovolím jim ani vstup na pozemek?

Upřímně, takhle od stolu se to radí jednoduše, ale v reálu je to horší. Nikde nemám jistotu, že případné (i soudní) spory bych vyhrál. Abych do tohoto šel, muselo by to být podloženo něčím konkrétním a neprůstřelným, co ve sporu uspěje. Odpovídá má situace nějakému konkrétnímu precedensu, paragrafu, předpisu apod.? Je zde někdo opravdu fundovaný ? Rozhodnutí našich soudů je navíc nejisté, i když to je podloženo právem...

Vy byste do toho sporu šel s tím, že to nakonec může dopadnout tak, že vám tu příhradu dle rozhodnutí soudu naskonec na Vašem pozemku postaví a nebo, že příhrada bude jinde (na pozemku obce),  ale ponechají vám tam ten stávající betonový sloup i se stávající odbočkou do kabelu vn?
Navíc, jakákoli další komunikace s EON (ochranná pásma, výjimka, potřebuji s nima řešit ještě vedení nn) by byla zablokovaná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 30.10.2018, 13:25 »

Mě by ještě zajímalo, jak to, že jinde je koncový betonový sloup nadzemního vedení vn, od kterého dále pokračuje zemní kabel a u mě to takto udělat nejde.

Asi toho projektanta ještě popíchnu a zeptám se ho na to. On mi totiž na schůzce tvrdil, že betonový sloup jako takový by ten tah koncového sloupu vydržel, ale patky na betonovém sloupu by ten tah už neustály.

Hm, jestli to ale není tím, že tomu koncovému betonovému sloupu předchází jeden betonový sloup a za ním je příhradový sloup (s další nadzemní odbočkou jinam). Co myslíte, je to tím? Je to vidět zde:
https://mapy.cz/zakladni?x=16.7490408&y=49.2856394&z=18&pano=1&pid=47518274&yaw=1.971&fov=1.571&pitch=0.118&source=muni&id=6140&q=b%C5%99ezina
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Šenkýř
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 30.10.2018, 17:42 »

A to vám ešte nepovedali, že v rámci dobrých vzťahov vám vykopú jamu cca 4,5x4,5x2m a nalejú 20m3 betónu.

Nestrašte, na příhradový stožár 15/40 který je v pevných hlínách (tazatel poslal fotku z Březiny, takže předpokládám oblast Moravského krasu),  je výkop 12,7 m3 a betonu je tam 11,96 m3, zásyp 1,52m3. To, co popisujete děláme třeba na místě, kde je tekuté bláto a podobné srandy pro stožáry 28/60.
Nic to samozřejmě nemění na tom, že jak investor, tak projektant se chovají (dle vyjádření tazatele),  slušně řečeno povýšeně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Drážní energetika, vedení vn.
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 30.10.2018, 18:54 »

Nestraším
pre zeminy s únosnosťou nad 100 kPa až 200kPa - F7 tuhá
15,5/ (40)   1,65m3   C30/37   22,96m3   C20/25
15,5/ (30)   1,65m3   C30/37   15,70m3   C20/25
pre zeminy s únosnosťou nad 300 kPa - G3 stredne uľahnutá
15,5/ (40)   1,65m3    C30/37   21,91m3   C20/25

Je to štandard distribučnej u nás, a takto sa to zadáva do projektov. Je jasné že je to zle. Ale že by niekto robil prieskum, riešil únosnosť zeminy a napočítal ťahy kvôli pár kubíkom betónu nehrozí. A myslím že ani u vás. Ak je to súkromá investícia tak áno, prihliadne sa aj na ekonomiku.
cit:
Asi toho projektanta ještě popíchnu a zeptám se ho na to. On mi totiž na schůzce tvrdil, že betonový sloup jako takový by ten tah koncového sloupu vydržel, ale patky na betonovém sloupu by ten tah už neustály.
Vačší blud som ešte nepočul ak to nebude postavené v močiari alebo rašelinisku. Naviac, betónový stožiar sa nestavia na pätku, ale je votknutý do betonového základu.  Projektant sa točí aby zdôvodnil zámenu ,  vybral si ale zle.

Mimochodom ,nemá logiku investovať kopu peňazí do riešenia s mrežákom, keď sa to dá elegantne ,  jednoducho  za za zlomok ceny spraviť s betónovým stožiarom. Leda ak je to zámer.

Ako sa ubrániť vám najlepšie poradí právnik. Na slovensku ak sa postavíte na zadné, distibučná ustúpi. Možno to súvisí s majiteľmi. Zahraniční  sú citliví na spory s obyvateľmi


 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek+
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 30.10.2018, 20:13 »

@ Radek : kolik jim zaplatite za tech 60 metru prelozeni?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.073 sekund, 24 dotazů.