Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze se bránit výměně betonového sloupu vn za příhradový?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze se bránit výměně betonového sloupu vn za příhradový?  (Přečteno 19553 krát)
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 31.10.2018, 09:07 »

3x spojka, 3x koncovka, 210m vn kábla 20 NA2XSF2Y 1x150/25, výkop 65x120-60m, chránička KSXPEG 160-60m ,  odstávka siete, diagnostika kábelového vedenia, napäťová a plášťová skúška. cca = 3 900 EUR takých bratu cez 100 000 Čk len v nákladoch. Pokiaľ ich poznám pripočítajú aj dátum od stvorenie sveta
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Šenkýř
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 31.10.2018, 10:00 »

Já bych určitě požadoval rozdílový rozpočet, tedy co by to stálo v původní variantě a kolik to bude stát v nové variantě, rozdíl jde na žadatele.
210m vn kábla 20 NA2XSF2Y 1x150/25,
Předpokládám, že to je linka 22 kV, takže raději 22-AXEKCY 1x150/25. Rozdíl v ceně minimální.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Drážní energetika, vedení vn.
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 31.10.2018, 11:13 »

Podľa štandardu distribučnej. 20 NA2XS(F)2Y 1x150/25 má tie isté parametre ( max U 24kV),  len má naviac vodoblokujúcu pásku, čo pri dierke v plášti výrazne zjednoduší opravu. Je to ale naozaj jedno
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 31.10.2018, 16:51 »

Protože je řeč o výkopu a venkovním prostředí, tak AXEKCY určitě ne...
AXEKVCEY je standard tady. A s lepšími parametry než NA2XS(F)2Y. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Šenkýř
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 31.10.2018, 17:06 »

Protože je řeč o výkopu a venkovním prostředí, tak AXEKCY určitě ne...
AXEKVCEY je standard tady. A s lepšími parametry než NA2XS(F)2Y. Mrknutí

Samozřejmě máte pravdu, chyba nastala mezi židlí a klávesnicí na mé straně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Drážní energetika, vedení vn.
Martin Hroudný
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 31.10.2018, 19:17 »

Dle par.79 stavebního zákona lze provádět "výměnu vedení technické infrastruktury",  aniž by bylo potřeba konat nějaké řízení na stavebním úřadě (v případě liniových staveb stačí územní řízení). Stačí nepřekročit měněným vedením ochranné pásmo vedení původního. Laicky řečeno - lze měnit a nikoho se neptat. Toto k územně-právní problematice.

Majetko-právní záležitosti jsou ale věc jiná. Pokud je majitel pozemku omezen na svých právech měněným zařízením výrazně více než zařízením původním (větší míra omezení musí být zjevná a jednoznačně prokazatelná - před soudem nelze bazírovat na maličkostech, technika se holt vyvíjí a nikdo nebude stavět repliku 40 let starého vedení v měřítku 1:1),  tak by mělo dojít správně k přebřemenění (to, že se ale něco přebřemeňuje, jedná s majiteli atp. neznamená, že musí stavba projít územním řízením na stavebním úřadě - pořád je to "výměna vedení technické infrastruktury"). V tomto případě min. toho 1 stožáru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 01.11.2018, 19:26 »

Ad cena za vedení kabelu vn - O tomto (a mnohém dalším) se bude jednat příští týden. Samozřejmě, že budu chtít detailní položkový rozpočet. Pak se s tím tady pochlubím. Dopředu počítám s cenou jako u malého auta :(

Ad majetkoprávní záležitosti - No, a dokáže zde někdo posoudit, zdali by u soudu uspělo má tvrzení, že náhrada za příhradu mě zjevně a jednoznačně prokazatelně více omezuje než původní betonový sloup (jiná plocha základny sloupu, betonu jako na bunkr...)?
Lze argumentovat také tím, že se jedná o změnu technického řešení a nikoliv o rekonstrukci (obnovu, modernizaci),  protože "můj" sloup má být nově koncovým sloupem a další sloupy se mají rušit? Jak jsem pochopil, toto je asi zásadní pro případný spor.

Ad typ zeminy v místě sloupu - ornice max 10 cm, pak slínovice a kameny, skála. To vše tvrdé jako brok, nepodmáčené po celý rok.

Ad únosnost patek na betonovém stožáru - Projektant mi tvrdil, že betonový sloup sám o sobě by tam jako koncový sloup být mohl, ale že patky by ten tah neustály. Já si myslel taky, že patkami myslí to, čím je sloup kotvený do země a zeptal jsem se na to. Jeho odpověď byla, že patkami má na mysli konzole, které jsou na vrcholu betonového sloupu, na kterých je upevněno vlastní vedení (vodiče). Je to blbost nebo ne?

Dokáže někdo reagovat na můj příspěvek z 30.10.2018, 13:25?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 02.11.2018, 04:27 »


Ad únosnost patek na betonovém stožáru - Projektant mi tvrdil, že betonový sloup sám o sobě by tam jako koncový sloup být mohl, ale že patky by ten tah neustály. Já si myslel taky, že patkami myslí to, čím je sloup kotvený do země a zeptal jsem se na to. Jeho odpověď byla, že patkami má na mysli konzole, které jsou na vrcholu betonového sloupu, na kterých je upevněno vlastní vedení (vodiče). Je to blbost nebo ne?


Znovu málo informácií. Ak tam bude ťažká konzola nebude problém a AlFe 50, 70, 95. Môže byť problém ak by sa vednie menilo za AlFe 110 s mech napätím 90MpA pri -5st.C. ALE
stačí znížiť mech napätie a je zo OK, bude len väščí priehyb. Teda riešiteľné to je ,  ak sa chce.
AlFe 1110 sa dáva len na kmeňové linky, toto na kmeňovú linku nevyzerá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 02.11.2018, 04:28 »

AlFe 1110 sa dáva len...  prieklep správne AlFe 110
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 03.11.2018, 07:51 »

Znovu málo informácií. Ak tam bude ťažká konzola nebude problém a AlFe 50, 70, 95...

Na co všechno (s technicky spávnou formulací) se mám projektanta zeptat? Tedy, ohledně toho, jestli by náhodou místo příhrady nešel použít betonový sloup. Rád bych, aby z toho projektant poznal, že mám někoho, u koho si ověřuji jeho informace.

Je dostatečný tento dotaz? "Jako nové vedení má být použito AlFe 50, 70, 95 nebo AlFe 110? S jakým mechanickým napětím se zde počítá? Spadá rekonstruovaná část vedení vn mezi páteřní rozvody vn v dané oblasti?"

Ještě neco dalšího?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 03.11.2018, 11:22 »

Stačí sa spýtať na prierez vodičov, ich typ  ,  ich počet (môže byť jedno ,  alebo aj  dvojpoťah ,  poprípade typ a prierez kábla môže- byť aj taká varianta) rozpon vedenia a prevýšenie medzi hlavami stožiarov. Spýtajte sa tiež, či stožiar bude kotevný. Nahrubo vám viem povedať či to pôjde s betónovým stožiarom, alebo je potrebný mrežák.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Emanuel Kocián
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 03.11.2018, 12:42 »

Jak jste sám zmínil (realizace Elqa),  stavba už se nejspíše realizuje a nebo vbrzku co nevidět bude. To je faktický momentální stav. O čem se tedy v tomto stádiu chcete dohadovat s projektantem? Nemyslíte, že už je na to nějak pozdě? Projektant by vám k něčemu byl v době, kdy se to aktivně projektovalo, a měl možnost to nějak ovlivnit. Upravit projekt ještě před odevzdáním investorovi a tak. Ale tato doba už je pryč. Projekt už odevzdal - jinak by se na scéně neobjevil realizátor. V procesu už projektant figuruje patrně jen jako autorský dozor a po dokončení stavby dá na projekt palec, že ho lze považovat za dokumentaci skutečného provedení stavby.
Tahy, průřez, zda to je páteř a tak? Právně naprosto irelevantní okolnosti. Požadoval jste z té proběhlé schůzky zápis? Víte, s kým jste vůbec vše jednal? Zaslal jste oficiální stížnost na adresu investora? Provedl jste pro jistotu fotodokumentac i stavu? Zaměřil veškeré stávající cizí zařízení na vašich nemovitostech?
Co vlastně očekáváte, že se stane?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 03.11.2018, 14:47 »

Pro Vlado Konrád : Díky za upřesnění. Pokud se tyto informace dozvím a bude to relevantní (viz níže),  dám je sem do diskuze.

Pro Emanuel Kocián: Opakuji ještě jednou:
O tom, že místo betonového sloupu mi vyroste na pozemku příhrada, jsem se dozvěděl až před 14 dny. Do té doby jsem měl pouze písemné info, že dojde k obnově trasy vn výměnou sloupů ve stávajících místech a stejného vzhledu. Nikdo se mnou nic blíže neprobíral a ani já jsem neměl důvod zjišťovat detail (stejné místo, stejný vzhled). Až nyní jsem se náhodou od realizátora (který dělá v obci jinou akci kabelizace nn) dozvěděl, že mi budou příští rok místo betonu dávat na pozemek příhradový sloup, s čímž nesouhlasím.  Tel. jsem toto začal s EON okamžitě řešit, proběhla první schůzka na místě, kde padl jistý, pro mne akceptovatelný, alternativní návrh (popisoval jsem v předchozích příspěvcích). O tomto návrhu se bude jednat v detailu na osobní schůzce příští týden.

Zatím proběhlo vše bez oficiálního zápisu a bez písemné stížnosti z mé strany. I proto, že vidím zatím snahu mou výhradu řešit a mám podporu starosty, který byl na schůzce také. Z příští schůzky již zápis budu požadovat. A pokud k oboustranné dohodě nedojde, půjde z mé strany i oficiální stížnost na EON. A fotodokumentac i samozřejmě mám.

Co víc, sakra, jako laik s tím mohu dělat?! Dřív mě obelhali tvrzením o stejném vzhledu. Jinak bych to řešil ve fázi zpracování projektu. Možná jsou si pochybení oni sami vědomi, protože jinak by mě zřejmě poslali hned s mou výhradou do háje.

A co očekávám? Realizaci toho alternativního návrhu, viz výše. A pokud by k němu nemělo dojít, chci mít předem informace i toho rázu, jestli ta příhrada tam být opravdu musí anebo by tam mohl být klidně i sloup betonový (který by mi tak nevadil),  ale to by se projektant musel o trochu víc namáhat. 
 
Prostě chci být připravený i na nejhorší variantu, že jim oznámím, že se s nimi chci soudit a že jim ani nepovolím vstup na pozemek a pokud ano, tak jedině za předpokladu, že to osadí opět betonovým sloupem. Vím, že mají problém s termíny. Umístění té příhrady o 3 metry vedle na pozemku obce jim neprojde časově (územní a stavební řízení a já nevím co všechno – to říkali sami). Takže znalost, že to jde osadit i betonovým sloupem, je pro mě výhodou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Emanuel Kocián
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 04.11.2018, 01:04 »

Jedná se o úpravy v zastavěném území obce. V zastavěném území obce na toto vše (posun stožáru, prodloužení kabelu) stačí pouze územní souhlas.
Při dodržení určitých zásad technického řešení a jisté vstřícnosti stavebního úřadu není potřeba dokonce ani ten územní souhlas. Stačí, když dojde k onomu posunu sloupu v ose stávajícího venkovního vedení (což by nejspíše bylo tak jako tak) a kabel půjde za tím sloupem v půdorysném průmětu tohoto stávajícího venkovního vedení. Pak to lze všechno schovat pod ten §79, co kdosi zmiňoval výše. Musí být však naplněny majetkoprávní náležitosti, to jest věcné břemeno a souhlas na toto od vás (protažení kabelu k posunutému stožáru) a od obce (umístění posunutého stožáru) a musí se k tomu kladně vyjádřit i všechny potenciálně negativně dotčené subjekty, což je pravděpodobně jen Správa a údržba silnic kraje, protože se to posune blíže k silnici a z toho odkazu, co jste dával, je i vidět, že je tam jakási značka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Emanuel Kocián
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 04.11.2018, 01:27 »

Takže znalost, že to jde osadit i betonovým sloupem, je pro mě výhodou.
S tím koncovým kabelosvodným sloupem na vašem pozemku není potřeba v zásadě dělat vůbec nic. Jen vyměnit fázové vodiče za silnější, pokud je někdo just chce. K dalšímu sloupu je to totiž pouhých 30 m, jak vidno z vašeho odkazu. Stačí tudíž tento další sloup změnit na takzvaný výztužný sloup (bude držet tahově kotevní úsek vedení namísto toho koncového kabelosvodného sloupu, který z podstaty funkce je mimoděk taky výztužný - takže projektant nemusí mít starost o ty jeho "patky"). Stačí tedy ten další sloup postavit jako dvojitý betonový sloup 2x20 kN a osadit DK izolátorovými závěsy (a nebo právě tam vrazit tu "příhradu"). Tohle není potřeba s nikým projednávat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 04.11.2018, 09:47 »

Jenže jestli jsem to správně pochopil, tak ty fotky asi nejsou z místa, ale jako ilustrace...
Protože na těch fotkách je jasné, co je linka, kde je odbočka k lomu a tak... Ale není to fotka z místa činu...
S tím DK bych neplašil, DKn už je pasé a DKb je vidět spíš jako důsledek oprav, kdy po výměně rozporky s DKn za JKb nevyjde pistolka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 04.11.2018, 10:06 »

Byt toto neni moje parketa, tak jen takova kusa informace od technika EONu z vyjezdovky.
Rikal neco o tom ze EON zacal pouzivat nejaky jiny betonovy sloupy na linky vn. Jednak jsou vyssi (15M) a druhak jsou nejky ojebany na vyztuzi. Posledni cca 4m uz neni ve sloupu zadny zelezo, takze vrcholovej tah je vyrazne mensi. A mozna prave proto chteji ten koncovy sloup nahradit prihradovym.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Emanuel Kocián
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 04.11.2018, 16:26 »

Jenže jestli jsem to správně pochopil, tak ty fotky asi nejsou z místa, ale jako ilustrace...
Protože na těch fotkách je jasné, co je linka, kde je odbočka k lomu a tak... Ale není to fotka z místa činu...

Ano, je to tak. Tudíž beru své poslední 2 příspěvky zpět. 60 metrů už je moc, to je v zásadě skoro běžné rozpětí na vedení vn. Předsazení výztužného sloupu o rozpětí dříve (na ten jím zmiňovaný pozemek obce),  v takovém případě výrazněji nepomůže.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 23 dotazů.