Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Aký poistkový odpínač sa používa vo FVE v DC časti?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Aký poistkový odpínač sa používa vo FVE v DC časti?  (Přečteno 10396 krát)
Jožko Kokoruďa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 28.04.2013, 15:18 »

Ide mi o základný rozdiel medzi 1-pólovým a 2-pólovým DC poistkovým odpínačom. Idú do 2-pólového odpínača 2 poistky, ktoré chráni plus i mínus pól a odpínač odína celý obvod, kdežo 1-pólový odpína len plus alebo mínus stranu?
Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #1 kdy: 28.04.2013, 16:38 »

No přeci dvoupól Úsměv
Například OPF10-2. Ten je ale pouze do 32A.
Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jožko Kokoruďa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 28.04.2013, 18:26 »

Aj som si myslel, len vo všetkých katalógoch pre fotovoltaiku čo som videl uvádzajú vždy aj jednopólovú variantu.....p ožíva sa na nejaký špecifický prípad?
Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 28.04.2013, 18:36 »

Spíš bych to viděl, že vytáhnou do katalogu pro FVE celý katalogový list jednoho typu výrobku..... I když může se hodit pro nějaké ovladačky, vlastní spotřebu už na AC straně (potom samozřejmě vybavený AC pojistkou)?
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
raj
« Odpověď #4 kdy: 28.04.2013, 21:36 »

Jelikož DC strana FVE tvoří v EU jakousi "podivnou" síť IT (v USA musí být všechny střídače galvanicky odděleny od sítě, tam je to jasné, v EU je to jedno),  je třeba dvoupólové jištění.
Zásadní rozdíl mezi pojistkovými odpínači "normálními" a pro "FVE" je v max. provozním napětí, které je na DC straně  FVE vyšší, než síťové (zkušebně až 980V).
Zaznamenáno
Zbyněk Trojan
*
Offline Offline


OK1MPX


« Odpověď #5 kdy: 10.07.2022, 01:45 »

Vyrábí se vůbec nějaký bezpečnostní vypínací prvek pro odpojení FV panelů na vstupu do objektu, který by bylo možno umístit ven,  třeba na fasádu pod okap, s rukojetí, kterou může ovládat laik a je schopný zvládnout DC proud pod zátěží?
Myšlenka je taková, že pokud by v objektu došlo k požáru, hasiči by si to vypnuli, třeba ze žebříku a celý objekt (po odpojení od distribuční soustavy) by byl z elektrického hlediska pro ně bezpečný.
Tedy krom vlastních panelů a přívodu k odpojovači. Zatím jsem našel  jen přístroje určené k montáži do rozvaděče.
Díky!
Zaznamenáno

Průmyslová automnatizace, PLC programátor, oživovač, živnostník, baráčník, radioamatér, subarista....
Tomáš Bláha
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 10.07.2022, 10:40 »

Dělají se automatické odpojovače pro venkovní použití s patřičným IP, princip je že jakmile zmizí "ovládací" napětí 230V (s minimální spotřebou např 1-2W) tak dojde k odepnutí..... Tj když hasiči vypnou hlavní vypínač objektu panely se odpojí automaticky. samosebou to něco stojí......
Zaznamenáno
Zbyněk Trojan
*
Offline Offline


OK1MPX


« Odpověď #7 kdy: 10.07.2022, 12:01 »

Nad tím jsem také uvažoval, ale v případě výpadku distribuce nebude FVE zálohovat...
Zaznamenáno

Průmyslová automnatizace, PLC programátor, oživovač, živnostník, baráčník, radioamatér, subarista....
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 11.07.2022, 07:43 »

Tak potom by šlo použiť vhodne umiestnené tlačítko pod sklom TOTAL STOP,
a ovládajúce vyrážacie alebo podpäťové cievky DC ističov a to aj u akumulátoru.
Zaznamenáno
opatovice64
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 29.11.2022, 18:06 »

U většiny FVE v rodinných domcích jsem viděl osazené pojistkové odpínače OPV, které byly osazeny
 v rozvodnicích DBO, což norma (61439-3) výslovně zakazuje.
Zaznamenáno
Pavel Čermák
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 29.11.2022, 19:39 »

Zajímavá poznámka ohledně laické obsluhy odpojovačů, zatím jsem jiné provedení u FVE
neviděl, jsem rád, když je osazen dvoupolový odpojovač a pojistky pro FVE aplikaci.
Ta laická obsluha mě v této souvislosti nedošla. Ovšem takto je to téměř vždy
i naprojektováno s tím že jakýsi MPBP říká: nejdříve vypnout měnič a pak vytáhnout
odpojovače (které jsou ovšem stále pod napětím a při zátěži to umí vytáhnout pěkný oblouk)
Jak to ovšem vyřešit jinak? Možnost nebezpečného dotyku nevidím,( vzhledem ke krytí odpojovače)  jako pravděpodobnou .
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 30.11.2022, 05:51 »

Nebezpečí spočívá ve vytažení oblouku při rozpínání pod zátěží a osazení nevhodných hodnot a typů  pojistek. Na rozdíl od pojistek závitových, není nijak zajištěna ochrana před osazením pojistky vyšší proudové hodnoty. Proto nejsou odpojovače vhodné pro laickou obsluhu.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 30.11.2022, 11:08 »

Otázkou je, splní rozvaděč DC instalace FVE s napětím 500 V a více parametry DBO podle 61439-3 pro laickou obsluhu? Tudíž může laik takový rozvaděč obsluhovat?  Jsem v rozpacích
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 23 dotazů.