Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Další kvízová otázka: Co mohlo být příčinou vypálení poj. odpojovače?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Další kvízová otázka: Co mohlo být příčinou vypálení poj. odpojovače?  (Přečteno 19291 krát)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« kdy: 28.06.2012, 20:54 »

Dneska o půl sedmé zoufalý telefonát. Vypálil se nám pojistkový odpojovač, údržbář tam údajně dal špatně pojistku.

Výsledek je tento. Mám svou teorii co bylo příčinou, ale ještě chvilku si ji nechám pro sebe...

Co myslíte, že ze to mohlo?

A podotázečka pro znalce - poznáte co je to za pixli?


* IMAG0278.jpg (145.93 KB, 979x586 - prohlédnuto 975 krát.)

* IMAG0280.jpg (198.15 KB, 979x586 - prohlédnuto 1050 krát.)

* IMAG0281.jpg (263.19 KB, 586x979 - prohlédnuto 994 krát.)

* IMAG0283.jpg (156.05 KB, 586x979 - prohlédnuto 976 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 29.06.2012, 07:29 »

"pixla" mi připomíná odbočku pro šínové rozvody (Canalis)

a k tomu vyhoření: zkrat na zařízení a oprava pojistky "vhodným" drátkem?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 29.06.2012, 15:52 »

připomíná mi to odpínač pojistek od OEZ.
Kdysi se mě několik "znalců" snažilo přesvědčit, že to mohu vytáhnouot pod zátěží.  zle
Skoro bych si tipnul, že u tohole kousku to někdo zkusil
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 29.06.2012, 16:18 »

Pojistkový odpojovač OEZ - jedné pojistce bylo takové vedro, že uhnula a spojila se s PEN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #4 kdy: 29.06.2012, 16:22 »

Vypálil se nám pojistkový odpojovač, údržbář tam údajně dal špatně pojistku.
Tomu bych věřil.
Dnešní odpojovače jsou z "bláta",  také se mi stalo, že jsem ho na jedné straně "nedomáčkl" a už to jelo ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Jakubcik 1
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #5 kdy: 29.06.2012, 16:39 »

Zkusil bych odpojovač OEZ Varius.
Několik možností:
1. povolená svorka
2. vložená pojiskta s nesprávným rozměrem
3. opravená pojistka, která nedokázala vypnout protékající proud
4. nespráně doražený odpojovač
5. vypnutí za provozu, vytažení oblouku a následně zaražení zpět.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 29.06.2012, 16:45 »

Zdravá pojistka vydrží proud nad 65kA. Takové trafo v ČR není. Takže bouchla díky opravě při zkratu nebo při požáru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 29.06.2012, 17:49 »

"pixla" mi připomíná odbočku pro šínové rozvody (Canalis)

Napůl Bingo, jedná se o připojovací krabici "šínovodu PPR Elektro"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 29.06.2012, 17:56 »

Pojistka byla správná a nová ale zřejmě chybná.
Pojistka byla po otevření rozlítlá na sečky, ale kontakty celkem bez problémů. Vodiče z odpojovače šly na obou stranách povolit, kontakty byly očazené.

Prohlídkou a následnou pitvou mě to přišlo, že pojistka byla vadná z výroby. Vadu umístění nebo odpojovače v podstatě vylučuju vzhledem ke stavu kontaktů v odpojovači. Stejně tak u této formy vylučuju, že by někdo tu pojistku zašil. Nadproud zřejmě nějaký byl, údržbář poměrně krátce před tímto incidentem měnil. Byly to nějaké porodní bolesti u oživování starší pece dotažené z IT.

Jednalo se o pojistku Tracon.   

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 30.06.2012, 09:23 »

Myslíte že pustí z výroby vadnou pojistku...Vše chno se testuje, vadné jdou do šrotu ?
To bych na 99,9% vyloučil..... tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 30.06.2012, 09:46 »

Ta pojistka je více poškozena na otevíravé straně víka než na straně pantové. Proto se domnívám, že k poškození došlo pomalým otevíráním víka s následným vytaženým obloukem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 30.06.2012, 11:08 »

Nee, otevíral jsem až já bez napětí. Dost velkým páčidlem, protože byl kryt spečený.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 30.06.2012, 19:01 »

Tak k tomu došlo při zavření odpojovače do zkratu.
Jestli je to na přípojnicovém systému, tak to může mít slušný zdroj, který by to dokázal usmažit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 30.06.2012, 19:07 »

Tak mě napadá co by asi udělala pojistka bez písku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 30.06.2012, 19:36 »

Právě že ne, do zkratu to nešlo, pokud teklo něco víc, tak jen nadproud. Manipulace byla podle údržbáře bez zátěže. Zkrat v podstatě vylučuju, je tam předtím pojistka 250A, která by šla taky ven... (Je to jen 250A) přípojnice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 30.06.2012, 19:38 »

Tak mě napadá co by asi udělala pojistka bez písku.

Toto by mohla být správná úvaha. Co když bylo v pojistce málo písku a při přetavení v ní začal hořet oblouk?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Karel Vanek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 01.07.2012, 15:57 »

Možná je to nesmysl, ale zažil jsem něco velmi podobného u auta. Začalo oknem zatékat a nateklo do pojistkové skříňky. Tam je mnoho tlustých
páskových tvarovaných vodičů, blízko sebe, sendvičově v několika vrstvách v "bakelitových"izolovaných patrech. Nejprve doško k elektrolýze, zahřátí, zuhelnatění izolantu, proud začal procházet touto cestou, teplota začala stoupat a tak to šlo dál a dál až bum a už to hořelo. Hlavní pojistka 50A byla v klidu, její limit proud nepřekročil. Ten stav na fotografiích je tomu velmi podobný. Vzhledem k odlišnému napětí to tady mohlo být pár vteřin, v mém případě to byly desítky vteřin až minuty. Takže bych typoval třeba i na vlhko v kombinaci s přechodovým odporem třeba od oxidu, nedotažení, nečistot atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #17 kdy: 02.07.2012, 04:38 »

Toto by mohla být správná úvaha. Co když bylo v pojistce málo písku a při přetavení v ní začal hořet oblouk?

A to bylo nejspíš příčinou proč vybouchla. Já jsem o tom tady nedávno psal v souvislosti s amatérskou opravou nožovky v jiném vlákně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 24 dotazů.