Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Dáme spolu řeč na téma ejáj?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Dáme spolu řeč na téma ejáj?  (Přečteno 4294 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 22.01.2026, 08:02 »

PŘEDNÁŠKY: Ai v Elektrotechnic e 2026
    Jak používat Ai tak, aby pomáhala a neškodila. Umělá inteligence může být v instalační elektrotechnic e užitečný pomocník, ale jen tehdy, když pracuje s ověřitelnými informacemi a člověk chápe její limity. Jazykový model neumí pravdu. Dokáže vytvořit velmi přesvědčivý text, který ale může být věcně chybný nebo vytržený z kontextu. Přednáška ukazuje praktický postup, jak s Ai dojít k vlastnímu závěru tak, aby byl výsledek technicky správný a obhajitelný.

   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
   



   
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Dáme spolu řeč na téma ejáj?
   
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!
Jan Yossarian
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.01.2026, 14:21 »

Budu na Artezu, tak se vás zeptám na pár věcí.
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 24.01.2026, 11:07 »

Budu na Artezu, tak se vás zeptám na pár věcí.
OK, budu tam jen ten první den.
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 26.01.2026, 22:12 »

Středa Chomutov
Čtvrtek Sokolov


* 26-dehn-ilpc-ai.JPG (174.25 KB, 1200x677 - prohlédnuto 112 krát.)
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 19.06.2026, 08:02 »

Ai v elektrotechnic e: Nejde o zázračnou inteligenci, ale o odpovědné zacházení s nástrojem
    Umělá inteligence v elektrotechnic e nebyla na závěr tohoto pololetí představována jako módní atrakce, ale jako technický nástroj, který musí technik nejdřív pochopit, než se o něj začne opírat. V Brně i ve Zlíně zaznělo totéž základní sdělení, Ai může být mimořádně užitečná, ale jen tehdy, pokud víme, čím ji krmíme, odkud bere odpovědi a kdo za výsledek nese odpovědnost.
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
   



   
Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
Ai v elektrotechnic e: Nejde o zázračnou inteligenci, ale o odpovědné zacházení s nástrojem
   
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!
Jan Yossarian
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 25.06.2026, 13:24 »

Včera jsme měli na návštěvě jednoho Švýcara, elektrikáře. Zajímavý byl jeho pohled na využití ai. Jeho syn mu sestavil mašinku, která za něj prý pracuje líp než jeho žena a účetní dohromady.  Podrobnosti neprozradil ale tak nějak to korespondovalo s tím, o čem jsme se bavili na těch Voltech. Asi opráším své vzpomínky na příkazovou řádku. Dává mi to smysl, čím dál víc.
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Lázeňská Veverka
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: Včera v 17:47 »

Když jsem chtěl kdysi z počítače vyrazit nějakou rychlost, musel jsem si napsat program přímo ve strojovém kódu. To mimo jiné znamenalo náročně změnit vlastní uvažování tak, aby odpovídalo příkazovým možnostem procesoru.
Mnozí s posměškem říkali: k čemu to je? Blbost.


Pak přišel boom herního průmyslu, kde mimo jiné přinesly revoluci čipy nVidia pro lepší a lepší a lepší a lepší grafické zobrazení. Herní průmysl byl jedním z hlavních tahounů vývoje počítačů (a grafických čipů),  protože hráči na celém světě byli ochotní každý rok-dva pořizovat nové a nové železo, aby mohli hrát lepší a lepší hry. Z hlediska objemu financí je dnes herní průmysl větší, než například celý filmový průmysl světa dohromady.
Mnozí kolem mě na počítačové hry s posměškem opět říkali: k čemu to je? Blbost.

A pak přišel boom umělé inteligence, umožněn hardwarem a softwarem, jehož vývoj urychlil mimo jiné právě herní průmysl. Čipy nVidia jsou založené na masivní paralelizaci výpočtů, což je super pro zobrazování složité 3D grafiky a hle - kotrmelec jako sviňa - ukázalo se, že na současném stupni výkonu už jsou také vhodné právě pro AI.
Hádej co dnes většina lidí s posměškem na AI říká? Smích


Když chci dnes něco vyrazit z počítače, neprogramuji ho ve strojovém kódu, ani v nějakém programovacím jazyku, programuji ho přímo hovorovou řečí. To znamená, že už se já nepřizpůsobuji myšlení počítače, ale počítač se přizpůsobuje mému myšlení. Masakr.
Takovému programování se říká komunikace s AI. Dnes může "programovat" počítač úúúúúúúplně každý. Masakr.

K čemu to je?

Dnes prakticky všichni lidé na světě pracují s počítačem. Držíš v ruce telefon? = pracuješ s počítačem..... . i křováci voe dnes pracují s počítačem, když si v džungli natáčí bílého turistu.

Stejně tak za pár let většina lidstva bude nějakým způsobem využívat AI.

Vždy když se mě dnes zase někdo zeptá "k čemu to je?" mám chuť ho propleskonout z obou stran dvakrát, třeba se probere Mrknutí
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #7 kdy: Dnes v 10:12 »


Přesně tak. Masakr.
Ale v dobrém i ve zlém. Na jednu stranu to plní dávné sny a na druhou stranu se to "ono Ai" chová "logicky nelogicky".
Dobrá zpráva je, že to, co jsem neznal se teď díky "just in time learning" naučím rychle. Špatná zpráva je však, že toho, co se potřebuji naučit teď a rychle, je násobně víc, než kdy jindy!

Ale je to příležitost pro každého, kdo chce "být i zítra",  takže každého volba.

Teď jsem si spustil chroupáni nového Elasticsearch nad mým víc jak milionem lokálních souborů. Elektrika jako portál je na tom líp protože je v cloudu.


* chroupani.JPG (337.13 KB, 806x1432 - prohlédnuto 1 krát.)
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.03 sekund, 23 dotazů.