Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak řešíte vysokou impedanci na vstupu objektu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak řešíte vysokou impedanci na vstupu objektu?  (Přečteno 15138 krát)
Jiri Velich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« kdy: 17.05.2020, 10:47 »


Prováděl jsem revizi na objektu, který slouží jako truhlárna.
Objekt se nachází na okraji vesnice. V HDS jsem naměřil impedanci 0,73.
V hlavním rozvaděči  je  0,76.
Většina jističů je char. C. 16A, 20A, 25A,  na většině zásuvek a strojních zařízeních je okolo 0,80 - 1,10 ohmu tzn. že je nevyhovující naměřená impedance. Není to způsobené instalací objektu, ale již vysokou impedanci na vstupu.

Co s tím?
Mam revizi vyhodnotit jako nevyhovující?  
Jak se tohle řeší?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 17.05.2020, 12:10 »

A jištění před HDS je jaké? Vychází to? Měřil jste i vnitřní odpor sítě? Revizi napište klidně se závěrem nevyhovující Zs.
Pak zjistěte příčinu, zda je to opravdu vzdáleností a je docela dobře vědět, jestli ta dílna je tam legálně, tzn jestli je to podnikatelský odběr, tedy C. Pokud to vedou jako D, mohlo by se rozvíření obrátit proti nim. Neříkám, že to tak je v tomto případě, ale že občas někdo si takhle "pomáhá".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 17.05.2020, 12:29 »


Mam revizi vyhodnotit jako nevyhovující?  
Jak se tohle řeší?
Keď nevyjdú vypínacie časy, tak je to nebezpečný nedostatok
Čo mám ja skúsenosti z meraní v RIS tak je to priveľa, skúste jak píše p. Hrubý a potom je dobré osloviť distribútora, problém môže byť od trafa kdekoľvek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 17.05.2020, 16:51 »

Rozhodně bych do vyhodnocení situace zakomponoval pospojení..... .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Online Online




« Odpověď #4 kdy: 17.05.2020, 19:29 »

Už jsem to tu naznačil v jiném vlákně, ale nějak jsem nedostal odpověď "podle mých představ"

Pokud nevyhoví impedance pro splnění požadavku na automatické odpojení, bezpečnost by se dala řešit proudovým chráničem.
Ale:
- je pak chránič možné brát jako ochranu při poruše a ne jen jako doplňkovou ochranu?
- a je možné pro takovou ochranu uznat "jeden" chránič, když je to přístroj, jehož správná funkce je podmíněna jakousi opakovanou poloodbornou činností uživatele?

P.S. už je tam jiná trafačka, pořádný přívod, ale zažil jsem místo s podobnými hodnotami a sousedi se mohli "zbláznit radostí",  když majitel pily nestíhal a makal i večer...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 17.05.2020, 20:18 »

Už jsem to tu naznačil v jiném vlákně, ale nějak jsem nedostal odpověď "podle mých představ"

Pokud nevyhoví impedance pro splnění požadavku na automatické odpojení, bezpečnost by se dala řešit proudovým chráničem.
Ale:
- je pak chránič možné brát jako ochranu při poruše a ne jen jako doplňkovou ochranu?
- a je možné pro takovou ochranu uznat "jeden" chránič, když je to přístroj, jehož správná funkce je podmíněna jakousi opakovanou poloodbornou činností uživatele?

P.S. už je tam jiná trafačka, pořádný přívod, ale zažil jsem místo s podobnými hodnotami a sousedi se mohli "zbláznit radostí",  když majitel pily nestíhal a makal i večer...
531.3.6
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiri Velich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 17.05.2020, 20:36 »

A jištění před HDS je jaké? Vychází to? Měřil jste i vnitřní odpor sítě? Revizi napište klidně se závěrem nevyhovující Zs.
Pak zjistěte příčinu, zda je to opravdu vzdáleností a je docela dobře vědět, jestli ta dílna je tam legálně, tzn jestli je to podnikatelský odběr, tedy C. Pokud to vedou jako D, mohlo by se rozvíření obrátit proti nim. Neříkám, že to tak je v tomto případě, ale že občas někdo si takhle "pomáhá".

Jištění je pojistkami  80A ,  už zde to nevyhovuje.

S podobným případem jsem se setkal u rodinného domu. Tak jsem zavolal na ČEZ jestli nemají někde poruchu když mají vysokou impedanci. Bylo mi od technika řečeno, že co si dovoluji měřit impedanci u nich v distribuční sítí. Revidovaný dům je od trafa daleko že s tím nic neudělají, tak si poníží jištění. že oni mohou mít v distribuční sítí impedanci do 1 ohmu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 17.05.2020, 20:57 »

Viz ČSN 33 2000-4-41 ed.2 čl. 411.3.2.6


* 411_3_2_6.JPG (30.12 KB, 999x104 - prohlédnuto 687 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #8 kdy: 17.05.2020, 20:58 »

V tomto případě bych provedl pospojení vodičem o průřezu alespoň 10mm2 Cu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 17.05.2020, 21:27 »

Jištění je pojistkami  80A ,  už zde to nevyhovuje.

S podobným případem jsem se setkal u rodinného domu. Tak jsem zavolal na ČEZ jestli nemají někde poruchu když mají vysokou impedanci. Bylo mi od technika řečeno, že co si dovoluji měřit impedanci u nich v distribuční sítí. Revidovaný dům je od trafa daleko že s tím nic neudělají, tak si poníží jištění. že oni mohou mít v distribuční sítí impedanci do 1 ohmu.
0,65 je hranice pro 80A. V kabelových sítích se to počítá trochu jinak, než na vzduchu. V síti může být někde na konci i přes jeden, pokud bude odpovídat jištění.
Protože impedance je tak nějak virtuální veličina, je možné, že s jiným měřákem v jinou dobu nebo po několika pokusech by to těch 0,65 dalo. Desetina není nic. Ptal jsem se na vnitřní odpor sítě, protože jeho porovnání se smyčkou leccos prozradí o stavu sítě a přípojky.
Nic to nemění na tom, že na dílnu je to dost a hrozí tam zpětné vlivy.
Řešením je tedy stížnost na kvalitu dodávky, pokud tedy je a projevuje se.
Osadí tam průběhové měření a na základě toho se bude jednat dál.
Proto jsem se ptal, jestli ta dílna je céčkový odběr, aby nedošlo k rozčarování majitele.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 18.05.2020, 05:57 »

Je tato smyčka přípustná v případě?
Plechového EM rozvaděčě?
Plastového EM rozvaděče?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 18.05.2020, 06:41 »

Revidovaný dům je od trafa daleko že s tím nic neudělají, tak si poníží jištění. že oni mohou mít v distribuční sítí impedanci do 1 ohmu.
Znížiť istenie je jedna vec, podľa môjho ale teraz otázka stojí inak
To istenie čo tam je teraz na prípojke v HDS ale aj istič pred meraním už boli raz schválené v odpovedi na žiadosť o pripojenie, no a nepredpokladám že sa ČEZu zmenili rozvody k horšiemu až tak, že by už táto prípojka dnes nebola pre ČEZ bezpečná, a že žiadajú znížiť istenie
Podľa môjho to má ČEZ na poistkách 80A v HDSke a po istič v ER v poriadku, a ďalej to už je na odberateľovi

Bolo by dobré vedieť že z jakých hodnôt počítal prevádzku projektant, či mal údaje o sieti od trafa, alebo či vychádzal len z toho čo si vtedy nameral na prípojke
Alebo sa na prevádzke tie C ističe objavili svojvoľne, všetko je možné
Ono taká poctivá revízia jak ju robíte vyvolá viaceré otázky, a nie na všetky musíte vedieť odpovedať práve vy.
Celkom stačí že sa správne pýtate... napr. aj prevádzkovateľ a na predložené podklady k revízii

Keď ale ČEZ tvrdí že má OM v poriadku a teda pre jeho časy odpojenia (neviem či 5s alebo 30s) je istenie 80A v HDS bezpečné, potom asi neostáva iné jak poriadne overiť správnosť terajšieho návrhu EI za meraním, a prípadne dorobiť dajaké ďalšie opatrenia jak už boli vyššie navrhnuté

Si myslím že by sa tam mal ukázať dajaký poctivý projektant Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 18.05.2020, 07:21 »

V tomto případě bych provedl pospojení vodičem o průřezu alespoň 10mm2 Cu.
Doplňující pospojování není primárně natažení nějakého drátu navíc, ale především prověření podmínky dle čl. 415.2.2 ČSN 33 2000-4-41 ed. 3 stávající instalací. Teprve, když nevyhovuje, je nutné natáhnout drát navíc, aby podmínka článku vyhověla.

Je tato smyčka přípustná v případě?
Plechového EM rozvaděčě?
Plastového EM rozvaděče?
Předpokládejme, že se tady řeší normou požadovaná impedance poruchové smyčky pro účely ochrany před dotykem a ne vnitřní impedance sítě, která má vliv na úbytek napětí. Impedance poruchové smyčky se v tomto případě řešit nemusí. Pro plasťák vůbec a pro plecháč platí doba 5 s.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 18.05.2020, 07:49 »

Vzhledem k tomu, že se v této části nachází vodič PEN mi vnitřní impedance neřekne vůbec nic.

Ověřil bych (výpočtem),  že se nejedná o přechoďák na PEN vodiči.

Čas 5 sekund sice platí pro HDS, ale už ne pro koncové obvody.

Asi bych se pokusil domluvit s distributorem, třeba i na měření v dalších skříních na smyčce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 18.05.2020, 08:23 »

Prováděl jsem revizi na objektu, který slouží jako truhlárna.
Objekt se nachází na okraji vesnice. V HDS jsem naměřil impedanci 0,73.
V hlavním rozvaděči  je  0,76.
Většina jističů je char. C. 16A, 20A, 25A,  na většině zásuvek a strojních zařízeních je okolo 0,80 - 1,10 ohmu tzn. že je nevyhovující naměřená impedance. Není to způsobené instalací objektu, ale již vysokou impedanci na vstupu.

Co s tím?
Mam revizi vyhodnotit jako nevyhovující?  
Jak se tohle řeší?

Jen trochu jiný pohled.....

Než bych udělal závěr, že je EI nevyhovující, tak bych více prověřil PVV a hledal, zdá je zde zvýšené nebezpečí, nebo není. Dříve drůbežárna dnes stolařská dílna...změnu užívání nikdo asi neřešil.
Již to zde zaznělo vícekrát. O ochranném pospojování ( 415.2),  jako systému jsou různé představy. Většinou zdaleka nesplňuji základní fyzikální podmínky okruhového Bus baru a napojení strojů a kovových části a schází hlavní svorkovnice PAS, kde je uzemnění objektu a připojení PEN....


Protože impedance je tak nějak virtuální veličina, .....
[/quote

Opravdu je ta instalace v objektu tak ,  jak má být?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 18.05.2020, 10:50 »

... a je možné pro takovou ochranu uznat "jeden" chránič, když je to přístroj, jehož správná funkce je podmíněna jakousi opakovanou poloodbornou činností uživatele?
Kroutím očima podmíněna. to asi není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 18.05.2020, 12:47 »

- a je možné pro takovou ochranu uznat "jeden" chránič, když je to přístroj, jehož správná funkce je podmíněna jakousi opakovanou poloodbornou činností uživatele?
Řidiči auta je taky svěřeno správné utažení šroubů kol a nahuštění správného tlaku pneumatik a jde přitom o svěření úkonů laikovi značně ovlivňujících bezpečnost. A i kdyby, tak po zavedení nějakého opatření se pro jeho případnou změnu musí počkat na vyhodnocení. Takže by se muselo prokázat, že dochází k nárůstu nežádoucích událostí v důsledku zanedbání předepsané povinnosti obsluhy testovacího tlačítka, což se zřejmě neděje. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 18.05.2020, 13:10 »

Zřejmě stará el.instalace?
Bylo by dobré zkontrolovat stav sítě nn, jak často a kde je naposledy uzemněn vodič PEN. To by mohl být argument na distributora.
Truhlárna je dost obecný pojem. Je možné, že tam není nutno používat jištění C25A. Proudový chránič by tam klidně mohl být i jako ochrana proti požáru...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Vyhodnotil som nameranú hodnotu impedancie poruchovej slučky správne ?
 Ako upravujete nameranú impedanciu?
 Je ochrana proti úrazu el. proudu při 2 ohmech IS v pořádku?
 Co je to impedanční smyčka?
 Jakým způsobem změřit izolaci a impedanci v bytové rozvodnici?
 Jak ověřit naměřenou impedanční smyčku dle ČSN 34 1010?
 Da sa odhaliť zle dotiahnutý spoj meraním impedancie vypínacej slučky?
  Jak kompenzovat tento zvýšený odpor vedení?
 Jak mám správně vyhodnotit naměř. hodnoty impedanční smyčky ve staré instalaci?
 Jaké zvolit opatření při nevyhovující impedanci poruchové smyčky?
 Je naměřená impedance 1,48 ohm pro kabel CYKY5x4 / 150m vyhovující?
 Jak vypočítat impedanci smyčky pro návrh kabelového vedení?
 Je možné naměřit impedanční smyčku o hodnotě 74,8 Ohm?
 Co je impedance smyčky?
 Mohu měřit impedanci ochranné smyčky pomocí Eurotest 61557 za chráničem?
 Číslicové měření impedance, kapacity a indukčnosti
 Musí být vždy dodržena impedance, když mám na vývodu chránič 30mA?
 Jak správně počítat zda je impedance vyhovující u jističe v čase vypnutí do 5s.?
 Ako zahrniem do výpočtu impedančnej slučky dlžku kábla?
 Jak změřím REVITESTERem 100 impedanci smyčky?
 Jaká může bý udávaná frekvenční závislost impedance koaxiálního kabelu?
 Ako mám chápať meranie netočivej zložky impedancie vedenia?
 Automatické odpojení v síti TN – impedance smyčky
 Čím měříte velmi malé impedance smyček?
 Má vliv UPSka na impedanci zásuvky 230V?
 Jak hodnotit měření v revizní zprávě, když má PE <500Mohm?
 Jak měříte impedanci smyčky světelného obvodu, při pravidelné revizi?
 Má význam udávat impedanci pro laiky?
 Jak měříte impedanci smyčky u motorového pohonu?
 Jakým způsobem musí být provedeno měření impedance zemní smyčky u zařízení napájeného ze sítě (spoje
 Jakou podmínku musí u sítí TN splňovat impedance smyčky za respektování bezpečnostního součinitele?
 Víte, oč jde při měření impedance smyčky?
 Co s obvodem, kde nevyhovuje změřená impedance?
 Jak zlepšit stav impedance?
 Jaký je v praxi rozdíl mezi impedancí sítě a smyčky?
 Jak řešíte silné rušení při měření impedance v průmyslových prostedích?
 Jak řešit 1,45ohmů v HDS?
 Jak si mám vysvětlit podivnou hodnotu impedance smyčky?
 Jaká max. impedance poruch. smyčky může být v obvodu 117V AC-jistič K2A?
 Jak měřit impedanci v síti IT?
 Jak ověřit impedanční smyčku u objektu bez elektroměru?
 S jakými vzdálenostmi mezi přepěťovkami se v praxi setkáváte vy?
 Jak postupovat při výpočtu impedance?
 Jak snížit velkou impedanci smyčky?
 Jakou hodnotu ukáže měřící přístroj, když se spojí vývody zemničů?
 Jak změřit impedanci ochranné smyčky Zs "bez vybavení chrániče" s PU195?
 Měříte impedanční smyčku, nebo jen přechodový odpor?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 23 dotazů.