Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Co vše se může stát, pokud si vyrobím rozvaděč sám?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co vše se může stát, pokud si vyrobím rozvaděč sám?  (Přečteno 11954 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #18 kdy: 10.12.2019, 07:42 »

Tak ono není od věci občas odhodit zužující brýle oboru a podívat se na problém taknějak lidsky.

A jak si to prosím představuješ? Jako že přijdu na revizi a řeknu si že nebudu buzerovat a dám kladnou revizi i když najdu podobné rozpory? A ještě protože se blíží vánoce, udělám to jen za 500Kč? To snad ne Milane. A až to náhodou vyhoří, nebo dojde k jiným škodám (třeba upadne N)
v klidu to zaplatím. Vždyť 500kč je v pohodě a riziko je přijatelné, protože to hoří jen málokdy. Hlavně abych se choval lidsky.

Nic  Neřeknu  . RT tady není aby se choval lidsky, ale aby vyhledával možná rizika a rozpory s platnými předpisy. Jak se k tomu pak majitel/provozovatel postaví je na jeho odpovědnosti a mne to už dál nezajímá. Prostě jen odvedu práci která byla objednána, dle daných postupů. Tedy sepíšu nalezené závady a rozpory a dle jejich závažnosti nebo počtu, samozřejmě i na základě nějakých zkušeností, vystavím verdikt. Schopno, nebo neschopno. Nic jiného se od RT nečeká.

Nevím Milane co si mám o některých tvých příspěvcích myslet.  Nerozhodný Neřeknu Jsem v rozpacích
Mám nástroj, který mi navíc dává každý výrobce rozvaděčů zdarma. Věnuji 1 den na školení, abych věděl jak to mám správně dělat. To není taková investice abych toleroval bordel a stále přivíral oči. Pokud někdo není schopen věnovat 1 den svému dovzdělání, stejně si nezaslouží abych přebral na sebe velkou část jeho odpovědnosti.

Ty Milane takové rozvaděče (myšleno bez štítku a dokumentace) reviduješ bez závad s lidským pohledem na věc? Čekám na odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 10.12.2019, 08:12 »

Vždyť je to celé jen o tom, kdo je ochoten na sebe vzít jakou zodpovědnost a do jaké míry ji "alibisticky" přenést na legislativce a normotvůrce, ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #20 kdy: 10.12.2019, 08:16 »

Vždyť je to celé jen o tom, kdo je ochoten na sebe vzít jakou zodpovědnost a do jaké míry ji "alibisticky" přenést na legislativce a normotvůrce, ne?

Proč alibisticky? Nebo ty jsi ochoten na sebe převzít zbytečná rizika, když řešení je tak snadné a navíc za minimální odměnu? Já třeba ne a nevidím v tom žádný alibismus, jen opatrnost. Z vězení se rodina velmi špatně živí, stejně jako během splácení půlmiliónové škody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 10.12.2019, 08:31 »

Proto jsem to dal uvozovek.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 10.12.2019, 08:32 »

A jak si to prosím představuješ? Jako že přijdu na revizi a řeknu si že nebudu buzerovat a dám kladnou revizi i když najdu podobné rozpory? A ještě protože se blíží vánoce, udělám to jen za 500Kč? To snad ne Milane. A až to náhodou vyhoří, nebo dojde k jiným škodám (třeba upadne N)
v klidu to zaplatím. Vždyť 500kč je v pohodě a riziko je přijatelné, protože to hoří jen málokdy. Hlavně abych se choval lidsky.

Nic  Neřeknu  . RT tady není aby se choval lidsky, ale aby vyhledával možná rizika a rozpory s platnými předpisy. Jak se k tomu pak majitel/provozovatel postaví je na jeho odpovědnosti a mne to už dál nezajímá. Prostě jen odvedu práci která byla objednána, dle daných postupů. Tedy sepíšu nalezené závady a rozpory a dle jejich závažnosti nebo počtu, samozřejmě i na základě nějakých zkušeností, vystavím verdikt. Schopno, nebo neschopno. Nic jiného se od RT nečeká.

Nevím Milane co si mám o některých tvých příspěvcích myslet.  Nerozhodný Neřeknu Jsem v rozpacích
Mám nástroj, který mi navíc dává každý výrobce rozvaděčů zdarma. Věnuji 1 den na školení, abych věděl jak to mám správně dělat. To není taková investice abych toleroval bordel a stále přivíral oči. Pokud někdo není schopen věnovat 1 den svému dovzdělání, stejně si nezaslouží abych přebral na sebe velkou část jeho odpovědnosti.

Ty Milane takové rozvaděče (myšleno bez štítku a dokumentace) reviduješ bez závad s lidským pohledem na věc? Čekám na odpověď.
Lidsky - s nadhledem dle pohledu majoritní části společnosti a tu nějaké štítky moc netrápí, bo jak jsem uváděl rozvodničky zas tolik nehoří.
Každý má nějakou hranici odpovědnosti nastavenou indiv.,  stejně jako nerozumím tomu proč bych měl vyžadovat lejstro na pidirozváděček třebas ve sklepě pro několik málo přidaných okruhů se třemi kombíky, nerozumím tomu, když na sebe jiný vezme odpovědnost za skříň rozvaděč 1000A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #23 kdy: 10.12.2019, 09:01 »

......stejně jako nerozumím tomu proč bych měl vyžadovat lejstro na pidirozváděček třebas ve sklepě pro několik málo přidaných okruhů se třemi kombíky, nerozumím tomu, když na sebe jiný vezme odpovědnost za skříň rozvaděč 1000A.

Na tom není nic k neporozumění.
Jako RT se musíme řídit platnými zákony, vyhláškami a ČSN.
Ty jasně definují co je třeba pro uvedení rozvaděče do provozu a je naprosto jedno, zda má tři kombíky, nebo třicet.
Jak psal Honza. Jako RT máme jasně dané noty a bez těch bysme neměli hrát.
Jestli někdo přimhouří oko, je to jeho rozhodnutí v části jeho životního běhu a je jen na něm, kam hodlá takto doběhnout.
Nedávno byla diskuse na FB o přivření oka při překlenutí chrániče u jednorázové akce pro atrakce komediantů. Jeden borec nás osočil z toho, že jsme nelidové, že on by ten chránič klidně na dobu konání akce překlemoval, když padá a nazval nás všechny "chytráky" s tím, že před dobou chráničů vše fungovalo i bez nich.
To by mě vždy pomalu trefil šlak!

Doufám, že je to jasné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Michal Řehořka
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 12.12.2019, 19:02 »

Co se může stát, pokud si vyrobím sám rozvaděč ?

Provedení je jedna věc, co se týká legislativy, tak za mne takto :

a) vyrobím jej bez štítku a dokumentace - nedostanu revizi - neuvedu do provozu. Pokud revizi dostanu, stává se to podle mne problém revizního technika.

b) vyrobím jej bez podpory výrobce, bez ověření návrhu, s "nějakým" štítkem a "nějakou dokumentací". Revizi dostanu, v případě průšvihu jde odpovědnost za mnou.

c) vyrobím jej s podporou výrobce, legální dokumentací a štítkem. V horším případě vyrobím úplný kryt. U třetího takto vyrobeného rozvaděče přestávám mít špatný pocit nad "zbytečně" stráveným časem a naopak se těším z dobře odvedené práce. Já i revizní technik můžeme klidně spát.

U mne za c)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2A
Michal Řehořka
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 12.12.2019, 19:10 »

K bodu b) a c) bych ještě dodal před slovo výrobce slovo původní
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2A
Honza Veselý
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 16.12.2019, 18:50 »

Mozna off topic.
Jaj tápu v definici rozvadece. Ale nedavno jsem slysel zajimavou definici "Rozvadec je pouze, to co ma šíny a ve dverich pouzdro na schema."
 Jinak je to: "jednoucelova krabice na jistic(resp.stykac) a par wagovek, jeji bezpecnost hlida nadřazene zarizeni neni schopna samostatneho zivota.  Dnes nezbytne prepetovky,kterou ovsem,na volne visici  wagovky opravdu nenaroubujes, dost limituji kovozemědělcov u fantazii."

K tematu: Uzavrena predlisově uzemena plechova bedna,predpisove ulozena, napr. v oblozeni cemvinem, pri rozumne obsluze, mimo to ze uvnitr potichu sama vydoutná, a "sama" se tim odstavi, uskodit asi nemuze.
O otevrenych rozvadecich, nedo rozvadecich s deonem nebo nozovkama tohle vlakno,jen odhaduji, neni.
Utavenej nulak, mno. Proto tu je TN-S. Navazujici zarizeni, pokud jsou pristupne laikum to asi nepreziji. Ale zabit, nebo zapalit, tak to tam musi být chyb o dost vice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 16.12.2019, 19:18 »

Rozvádzač, aj osadený, je v podstate výrobok jak každý druhý, má mať svoju dokumentáciu výrobcu, návod na použitie i zapojenie, vyhlásenie o zhode, popis, atď.,  a kľudne môže ležať hotový v regáli vedľa zásuvky, ktorá má na tom byť z pohľadu dokumentácie a bezpečného použitia rovnako.
Preto je aj kus zaujímavé, že pomaly každému vadí rozvádzač bez papierov, ale už nikomu zásuvka Úsměv.
To teraz iba píšem jak je to podľa môjho teoreticky správne, a netreba mi tu písať že nerozoznám rozvádzač od zásuvky Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Honza Veselý
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 16.12.2019, 20:58 »

Rozvádzač, aj osadený, je v podstate výrobok jak každý druhý, má mať svoju dokumentáciu výrobcu, návod na použitie i zapojenie, vyhlásenie o zhode, popis, atď.,  a kľudne môže ležať hotový v regáli vedľa zásuvky, ktorá má na tom byť z pohľadu dokumentácie a bezpečného použitia rovnako.
Preto je aj kus zaujímavé, že pomaly každému vadí rozvádzač bez papierov, ale už nikomu zásuvka Úsměv.
To teraz iba píšem jak je to podľa môjho teoreticky správne, a netreba mi tu písať že nerozoznám rozvádzač od zásuvky Mrknutí
Rozvadec neni jen  "vyrobok,'.Je to rozhrani. Mezi systemy.Ma jine pravidla ma vstupu a jine na vystupu.Na vstupu TN-C na vystupu TN-S. Jo, pro puristy TN-C-S. Zlom norem. Koncenzus  potreba nam hledati.
Jinak jsme na lince: "Kdo zmacknul to cervene tlacitko?! Nmo, a co mi je po Novem Zelandu." Sam o Vetsinou pouze rezne, obcas i koroduje, ale jsou situace ktery papirem neosetris.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 16.12.2019, 21:47 »

Rozvadec neni jen  "vyrobok,'.Je to rozhrani. Mezi systemy.Ma jine pravidla ma vstupu a jine na vystupu.Na vstupu TN-C na vystupu TN-S.
Toto rozhranie zrobí i zásuvka z každej TNC  Úsměv
A môže v nej byť namontovaný i zvodič, spínačky a možno aj prijímač DO. Taký rozvádzačik v zásuvke už od výroby.
Ja som skôr mal na mysli pohľad na výrobky globálne, asi tak jak ich vidí legislatíva.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivo Ondra
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 16.12.2019, 22:21 »

Zásuvku bez papírů bych nemontoval,on každý solidní výrobce i k ní dodá CE prohlášení,montážní návod,technickou dokumentaci a jiné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 23 dotazů.