Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Jaké povinnosti má technik před zaplombováním částí měřícího zařízení ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké povinnosti má technik před zaplombováním částí měřícího zařízení ?  (Přečteno 11577 krát)
Ivo Navrátil
« kdy: 22.02.2012, 10:26 »

Koncem roku 2008 mi po souhlasu ČEZ provedla odborná firma  v souvislosti se změnou sazby výměnu hlavního jističe. Následně technik ČEZ obnovil plomby na elektroměrové desce kryjící i prostor s neměřeným odběrem. S ČEZ jsem uzavřel novou smlouvu/ změna sazby/ a pokračoval v odběru el. energie.  V polovině roku 2010  při plánované výměně  elektroměru / nebyl jsem vyrozuměn ani přítomen/ byl údajně zjištěn neměřený odběr z prostoru za zaplombovanou elektroměrovou deskou. ČEZ potvrdil, že plomby byly neporušené a do zazděné skříně se nedá jinak dostat.  Za neměřený odběr po mne žádá náhradu škody převyšující 300.000,- Kč.  K mým námitkám mi  ČEZ sdělil, že před zaplombováním měřícího zařízení není jejich technik povinen prověřit, zda zařízení splňuje podmínky pro připojení k soustavě nn. Tvrdí, že se jedná o moje zařízení, za které jsem zcela odpovědný a kontrola byla povinností montážní firmy . Já se domnívám, že plomby slouží k tomu, aby byl el. rozvaděč zajištěn proti neoprávněné manipulaci  a postrádá jakoukoliv logiku zaplombovat místo s neměřeným odběrem, tedy takové, které odporuje připojovacím podmínkám . Vždyť i uzavřením nové smlouvy ČEZ potvrdil, že je vše v pořádku.  Já jsem  žádný černý odběr nezřizoval ,  ani jsem o něm nevěděl  / snad z jedné fáze/ a proto jsem podal i trestní oznámení na neznámého pachatele. Z okolností věci je však jasné, že do chráněného prostoru měřícího zařízení měl přístup jen technik ČEZ  a montážní firma. Policie se v tom však již nemůže vůbec vyznat a  a cca po 8 měsících nedospěla k žádnému závěru. I mně totiž hrozí trestní stíhání.

Skutečně může technik ČEZ zaplombovat  měřící zařízení, aniž by se přesvědčil, že splňuje podmínky pro připojení k soustavě nn ?

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #1 kdy: 24.02.2012, 07:47 »

Technik distributora kontroluje jestli je odběrné zařízení v souladu s připojovacíma podmínkama. To znamená např.: umístění ER, hodnota jističe, průřez vedení.... Jestli je někde mezi pojistkami a ER černý odběr nezjišťuje. Neznám Vaší situaci, jak daleko a jakým způsobem je vedení uložené, ale platí že zařízení distributora je po spodní kontakty pojistek, dále je to toho kdo to zaplatil, tedy odběratele.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 24.02.2012, 07:58 »

Citace
Skutečně může technik ČEZ zaplombovat  měřící zařízení, aniž by se přesvědčil, že splňuje podmínky pro připojení k soustavě nn ?

Může !
Technik kontroluje jen "zjevné" nesrovnalosti podle připojovacích podmínek...
Revize by měla vše další "zastřešit"....proto ji požadují....
Technik má určenou dobu na zaplombování velmi krátkou,než aby kontroloval další věci....Pokud bude mít "skluz" musí dělat zadarmo přesčas!

Soudit se z odbornou firmou co to zapojovala.... ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #3 kdy: 24.02.2012, 23:27 »

Už jsem viděl mezi HDS a elektroměrovým rozvaděčem namontované "ledascos" na x různých místech, ale nikdy to nebylo dílo odborné elektrofirmy, a to ani z nedbalosti. Vždy šlo o úmysl majitele, respektive uživatele instalace Škleb Černý odběr, to nejsou 3 dráty někde z nedbalosti připojené, ony ty dráty také někam musí vést a něco napájet, to nebývá náhoda či nedbalost, která se přihodí při výměně hlavního jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3
« Odpověď #4 kdy: 25.02.2012, 01:25 »

Samo od sebe se tam nic nenamontovalo, odborná firma to tam asi neudělala (jaký důvod by k tomu měla?),  takže zbývají dvě možnosti - autorem je sám tazatel a chce to nyní na někoho hodit nebo to tam "zdědil" po původním majiteli či nájemci, což je dost nepravděpodobn é, že by to neobjevil někdo z elektrofirmy při úpravách na jinou sazbu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 25.02.2012, 07:49 »

Seriozna elektrofirma by si mala vyhotovit fotodokumentac iu svojho diela (teda aspon tak to robime prave pre podobne pripady). Takze v takom pripade bude problem im to "prisit".

Za druhe..  technik energetiky samozrejme zebznu kontrolu odberneho miesta prevedie (fazosled na privode, zjavne nedostatky ako vypalene hliniky a podobne),  ale nakolko ma niekedy na montaz meracej supravy cas viac nez nedostatocny a nie je jeho povinnostou kontrolovat vsetko (v konecnom dosledku za stav instalacie zodpoveda prevadzkovatel ) tak na neho by som vinu tiez nehadzal.

Nerad by som urazil autora disk.otazky ale vyzera to skutocne na cierny odber, ktory sa teraz snazi niekomu nasit. (Bohuzial, nie je to prvy pripad z praxe podobneho zamerania)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
hymr
« Odpověď #6 kdy: 25.02.2012, 19:07 »

Připouštím, že  situace vypadá divně ,  ale popsané okolnosti jsou zcela pravdivé. Sám nespatřuji žádný úmysl na straně montážní firmy . Ptáme li se: "Komu ku prospěchu?" ,  potom to může být pouze odběratel a domyšleno  až po náhradu škody, která je řádově vyšší než případná cena načerno odebrané energie ,   také  dodavatel.  Já vím, že jsem do měřícího zařízení nijak nezasahoval a ani to nebylo objektivně  možné/ neporušené plomby/.  Závěr ponechám na každém.  Pokud   skutečně dodavatel není povinen  před zaplombováním měřícího zařízení provést jeho kontrolu nebo si vyžádat od odběratele revizní zprávu / v mém případě tak neučinil/  a může tak zafixovat ke škodě odběratele neměřený odběr, potom pán bůh se všemi ,  kdo doma nesvítí loučemi.   
Děkuji všem za vyjádřený názor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 26.02.2012, 09:21 »

Citace
Připouštím, že  situace vypadá divně ,  ale popsané okolnosti jsou zcela pravdivé. Sám nespatřuji žádný úmysl na straně montážní firmy .

Firmu bych nehájil ! Takové zapojení dělám několikrát do roka, a s takovými případy se setkávám.....
zejména majitel elektrikář, je už po smrti několik let a domácí ničemu nerozumí ,chtějí předělat měření...
typický příklad !Černý odběr o kterém nikdo neví,ten co to ví není už mezi náma ! Pláč
Ten kdo něco zapojuje musí znát kam to jde ....může ohrozit i životy...Pak revize, ta se provádí tak, že se všechno i zkouší !  Tak ať mě nikdo neříká, že montážní firma za nic nemůže ! zle
Jinak podle zákonů odpovídá za všechno majitel !Bohužel !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav 3
« Odpověď #8 kdy: 26.02.2012, 10:48 »

Já jsem zažil případ, kdy se udělalo odběrné místo (změna z jednotarifu na dvojtarif) a v mezidobí před montáží nového elměru a HDO stihl majitel domu zřídit černý odběr. Přišlo se na to úplnou náhodou v okamžiku, kdy v hlavě kolegy, který to dělal, vznikla pochybnost, zda nezapomněl utáhnout jakýsi šroub. Po demontáži krytu ho hned prašily do očí vodiče, které tam nezapojoval. S ohledem na konstrukci rozvaděče, by případná montáž elměru proběhla tak, že by černý odběr technik ČEZ zaplomboval aniž by měl možnost si ho všimnout.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.