Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Je prepojenie rozvádzačov v súlade s predpismi?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je prepojenie rozvádzačov v súlade s predpismi?  (Přečteno 16198 krát)
Viliam Procházka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 27.05.2009, 20:41 »

Firma zhotovila v rozvodni nn dvojradový rozvádzač.
Každý rad je napojený samostatným prívodom.
V prvom poli každého radu rozvádzačov je vytvorený systém TN-C-S.
V posledných poliach rozvádzačov je vytvorené vzájomné prepojenie rozvádzačov 4-vodičovým káblom (3xfázový vodič +vodič PE).
Vodič N nie je použitý.
Je prepojenie rozvádzačov v súlade s predpismi?
 

#uft#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 27.05.2009, 22:39 »

No, moc si to nedokážu představit. Obrázek by nebyl?.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Vladimír Huba
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 28.05.2009, 01:53 »

Najprv sa pozrite do výkresov. Zhotoviť v dnešnej dobe rozvádzač bez projektu je prakticky nemožné. Preverte, či prepojenie a prívody sú skutočne navrhnuté tak, ako ich popisujete. Nemôžem sa zbaviť dojmu, že ide o paralelný prívod, alebo jeden z prívodov je záložný.
V tejto súvislosti preverte vypínanie (a blokovanie) oboch prívodov.
Prepoj posledných polí musí byť s plným počtom vodičov. V prípade vypnutia jedného prívodu sa prepojovací vodič medzi PE zbernicami zmení na PEN, čo je neprípustné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ži a nechaj žiť
IM
« Odpověď #3 kdy: 28.05.2009, 14:00 »

Záleží, jaké máte v rozvaděči průběžné přípojnice. Pokud  máte v uváděném posledním poli přípojnici  PEN, není důvod, aby nemohlo být propojení rozvaděčů L1, L2,L3, PEN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 31.05.2009, 07:30 »

Pokud se dostanete do jedné z mnoha transformoven v nejmenované automobilce ve středočeském kraji, najdete takto propojené dva rozvaděče nn. Každý je napájen transformátore m o výkonu 1000 kVA. propojovací vodiče jsou žíly z kabelu AYKY 3x240+120. Před dynamickými účinky zkratových proudů vodiče jistí konstrukce ve dvojité izolaci z trámů o přůřezu 8x8 cm.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Viliam Procházka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 02.06.2009, 07:19 »

Pripájam zjednodušený obrázok. Pripomínam, že vodič N (označené otáznikom) nie je vyvedený a toho sa týka aj otázka.


* P5280034 1.jpg (616.63 KB, 2448x3264 - prohlédnuto 1642 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
sniper76
« Odpověď #6 kdy: 02.06.2009, 08:29 »

Kdysi dávno nás ve škole učili a ať mne klidně někdo opraví, že za bodem rozdělení vodiče PEN se již vodiče PE a N nesmí spojovat. Tato situace by provedením propoje N vodiče mezi řadami rozvaděčů nastala.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Viliam Procházka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 02.06.2009, 09:03 »

Sniper76 má pravdu, norma 33 2000-5-54 nedovoľuje spojenie PE a N za miestom rozdelenia. Vo firme bol práve aj projektant, ktorý tiež potvrdil správnosť postupu montážnej firmy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Huba
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 03.06.2009, 21:51 »

Stále sa mi to akosi nezdá.
Nemôžem sa zbaviť myšlienky, že ak za bodom PEN rozdelenia nemôžem spájať funkcie PE a N, adekvátne nemôžem "navrátiť" vodiču PE funkciu PEN - čo sa deje v uvedenom prepojení.
Aby to bolo úplne v poriadku, prepoj mal byť vykonaný medzi zbernicami PEN v oboch rozvádzačoch, teda pred bodmi rozdelenia (zvyčajne pri vstupných svorkách).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ži a nechaj žiť
IM
« Odpověď #9 kdy: 04.06.2009, 00:25 »

Kdysi dávno nás ve škole učili a ať mne klidně někdo opraví, že za bodem rozdělení vodiče PEN se již vodiče PE a N nesmí spojovat. Tato situace by provedením propoje N vodiče mezi řadami rozvaděčů nastala.
V daném případě se nenacházíte za bodem rozdělení, ale v bodě rozdělení.
Příklad: Mám rozvaděč RH, 1000A s přípojnicí PEN. Z tohoto rozvaděče připojím rozv. RP1, 400A, (kabelem L1,L2,L3,PEN) a rozvaděč RP2, 200A (kabelem L1,L2,L3,N,PE).
Z RP1 mohu mít další vývody v TN-C, ale z RP2 už pouze v TN-C-S, jsem za bodem rozdělení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 04.06.2009, 07:44 »

Mám tomu obrázku rozumět tak, že při napájení rozvaděče horním přívodem se nějaký proud N ze spodních vývodů (jednofázový či nevyvážený třífázový) vrací do horního rozvaděče přes spojku PE ?

P.S Teď čtu pana Hubu, napsal vlastně totéž jinými slovy. Omlouvám se, byla to ode mne rychlá reakce na obrázek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
sniper76
« Odpověď #11 kdy: 04.06.2009, 08:43 »

to Illek: Nejsem citacemi norem nějak kován, takže mám jednu otázku. Je celý rozvaděč (třeba s 20 oddělenými poli) považován za bod rozdělení, nebo je za bod rozdělení považováno jen první pole (obvykle přívodní)?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #12 kdy: 04.06.2009, 10:14 »

Rozdělení vodiče PEN na PE a N je popsáno v TNI 33 2000-5-54, čl. 4.7.2.
Část cituji:
Z místa rozdělení vodiče PEN  lze vést jak vedení se samostatnými vodiči ochrannými (PE) a nulovými (N),  tak vedení s vodiči PEN  (v nichž je funkce vodiče N a PE sloučena. Z přípojnice PEN mohou být vedeny dále jak vodiče PEN jednotlivých vedení (sítě TN-C),  tak samostatné vodiče PE a N ostatních vedení (sítě TN-S) [má být TN-C-S, dopsal Illek]. Podstatné je, aby za bodem rozdělení nebyly  vodiče PE a N znovu spojovány....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
sniper76
« Odpověď #13 kdy: 04.06.2009, 11:23 »

to Illek:
Neodpověděl jste mi na otázku, co je bráno jako místo rozdělení.
např. mám rozvaděč RS11, který má celkem 20 polí RS11.01 až RS11.20. V prvním, přívodním poli je provedeno rozdělení sitě na TN-C-S.
Otázka: Je jako bod rozdělení považován CELÝ rozvaděč RS11 nebo jen první pole RS11.01?
Děkuji za odpověď.
snp.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #14 kdy: 04.06.2009, 12:05 »

Neodpověděl jste mi na otázku, co je bráno jako místo rozdělení.
Z toho, co jsem citoval z TNI 33 2000-5-54 to ale vypývá. Bodem rozdělení ve Vašem rozvaděči je přípojnice PEN a záleží na tom, jak je rozvaděč proveden. Může být např. v dalších  polích s přípojnicemi PEN, PE a N (což je plýtvání materiálem, ale výhodné při měření u revize) a potom je"bodem" rozdělení celý rozvaděč. Nejedná se o "bod" v geometrickém významu, ale o bod ve schéma toku energie zdroj-spotřebič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.073 sekund, 24 dotazů.