Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Čo môže spôsobovať namerané napätie na odpojených vodičoch?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Čo môže spôsobovať namerané napätie na odpojených vodičoch?  (Přečteno 11981 krát)
Ladislav Husár
*
Offline Offline




« kdy: 20.05.2020, 21:34 »


Rešim jeden prípad, ktorý sa mi naskytol počas revízie vo výrobnej hale.

Pri meraní impedančnej slučky na hlavnom ističi podružného rozvádzača RKL-3 som na kábli, ktorý je napojený z rozvodnice haly RM-1 nameral napätie medzi PE a fázovými vodičmi aj v prípade, že daná pojistka meranej fázy je vytiahnutá. Ak vyberiem ale všetky 3 poistky, nenameriam napätie žiadne, čo je logické, ak ale pripojím poistku čo i len na jednu fázu, tak na zvyšných 2 fázových vodičoch (bez poistiek) nameriam voči PE nežiadúce napätie 180V.

Malý popis: z RM-1 ide do RKL3 v elektroinštala čnom rošte (MARSžlabe) prívod ný kábel CYKY 5x16 (dĺžka cca 65m),  rozdelenie sústavy je teda v RM-1. Na hlavnom vypínači v RKL-3 som meral impedančnú slučku, kde hodnoty boli 0,22Ohm, izolačný odpor prívodného káblu je >999MOhm.

Navonok je to OK, ale náhodou som zistil, že ak v RM-1 vyberiem hociakú poistku na jednom fázovom vodiči, alebo aj na dvoch, tak v RKL-3 na týchto odpojených fázach voči PE napätie približne 180V.

Meranie som následne vykonal dolu v RM-1, ak mám nahodené v poistkovom odpínači všetky 3 poistky, medzi fázami do RKL-3 nameriam 400V, čo je správme. Ak ale nechám napríklad L1 s poistkou a poistky na L2 a L3 vyberiem, nameriam aj tak medzi PE a L2 alebo L3 napätie 90-100V, na hlavnom ističi v RKL-3 dokonca až 180V. Hlavný istič v RKL-3 je vypnutý, uz ním zapojené nieje nič...

Týka sa to aj iných privodných káblov napájajúcich iné podružné rozvádzače v hale, nie iba prívodu do RKL-3.

Môže toto spôsobovať nejaká indukcia z veľkých strojov a motorov, ktoré sa v hale nachádzajú?
Poradte mi prosím, ak vie niekto ako by som mal postupovať.


* IMG_2853-1.jpeg (309.15 KB, 1200x1600 - prohlédnuto 676 krát.)

* IMG_2854-1.jpeg (313.04 KB, 1200x1600 - prohlédnuto 617 krát.)

* IMG_2855-1.jpeg (284.05 KB, 1200x1600 - prohlédnuto 590 krát.)

* IMG_2859-1.jpeg (326.37 KB, 1600x1200 - prohlédnuto 529 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 20.05.2020, 22:49 »

Budu nechutně nepříjemný.
Ano jedná se o indukci, a jako revizák byste to měl vědět.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.05.2020, 05:04 »

Já bych příčinu viděl daleko jednodušší. Kapacita mezi vodiči a měřící přístroj s velkým vstupním odporem. Jak známo, kondenzátorem střídavý proud prochází a v případě, že se použije doutnavková zkoušečka - fázovka, nelze ani rozlišit, která žíla je připojena a u které se jedná pouze o kapacitní proud. Kdo tomu nevěří, nechť si to vyzkouší s klubem nového, nikdy nepoužiotého kabelu. Není třeba ani velkých průřezů, projevuje se to i u CYKY 3x1,5.

Já budu ještě přísnější, toto by měl vědět každý elektrikář. To že kondenzátor střídavý proud  vede a stejnosměrným se pouze nabije a dále se již neuplatňuje, se učí už v základoškoské a středoškolské fyzice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.05.2020, 07:20 »

Kapacita vodičov navzájom je uvedená aj v katalógu káblov.

Dávam do pozornosti, že:

 tento jav sa môže prejaviť pri dlhších tesných súbehoch aj v susednom kábli ?

 to napätie je síce mäkké, ale nepríjemný kopanec urobiť môže ?

 aj na zabránenie tejto nepríjemnosti sa požíva skratovacia súprava.

kvôli tomuto javu sa používa tzv. vadaska, teda meranie so záťažou,
v minulosti indukčnou priamo s ukazovateľom, dnes odporovou + elektronika

A čo ešte vyššie frekvencie - napr rozhlas 100 V,  to sú kúzla, hraje aj na jeden drôt
a ešte aj to nezapojený.

Spoznajte lepšie svoj merací prístroj, jeho vlastnosti a funkcie.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 21.05.2020, 07:45 »

Jak je na tom izolačně?

Nevisí na přívodu nějaká ovládačka? Měření napětí, podpětí, podpěťovka, signalizace?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 21.05.2020, 07:59 »

Jak je na tom izolačně?

Sa mi vidí že merák indukciu vyhodnotí a meranie izo ani nespustí
Ja taký čas odpájam všetky žily a keď treba, tak aj okolité vývody, alebo rovno celý rozvádzač
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 21.05.2020, 08:03 »

Sa mi vidí že merák indukciu vyhodnotí a meranie izo ani nespustí

Po vyjmutí všech pojistek tam beznapěťový stav je:
Ak vyberiem ale všetky 3 poistky, nenameriam napätie žiadne, čo je logické, ak ale pripojím poistku čo i len na jednu fázu, tak na zvyšných 2 fázových vodičoch (bez poistiek) nameriam voči PE nežiadúce napätie 180V.


Je taky možné, že se napětí odněkud vrací. Chtělo by to alespoň liniák té skříně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 21.05.2020, 08:16 »

Vše již bylo řečeno. Proto jen praktický pohled.

Ing. Ladislav Husár není žádné béčko a jen nabývá praxi v průmyslové oblasti při revizí strojního zařízení. Určitě to není jeho hlavní náplň.....

Mladým elektrikářům jsem názorně ukazoval tento jev v sítí IT.
Měříme napětí proti zemi přímo na transformátoru . Žádné napětí nenaměříme L-PE.
Zapneme  jistič s odvodními kabely a proti zemi naměříme napětí na příklad 230 V.
Jak je to možné?
Že by velký vnitřní odpor měřáku 10 Mohmů?
Vezmeme Vadasku, nebo "žárovkovou zkoušečku" ( 2-3 žárovky 230/40W v serií)
a to napětí je tam opět. Jako učni mi poradili, abych to napětí proti zemi vybil šroubovákem. Nastal ohňostroj jako při svařování a šroubovák se upálil.....tak je to IT nebo TN?

Pak se učíme, že Riso má tři proudy.
Proud povrchový..... .Ir
Proud dielektrikem.. ..Id
Proud kapacitní..... ....Ic

A kreslíme náhradní schéma zapojení těchto odporových a impedančních složek.
A učíme se, co je to polarizace polymerových isolací ( dielektrik) a její rychlost, která závisí na stopových příměsích a změkčovadel... .a časová konstanta je v desítkách minut.

Kapacita kabelů se nabíjí a vytvoří náboj. V rozsáhlých sítích kapacitní proud upálí i šroubovák....

Měřit napětí v sítích s měřákem ,  který má vnitřní odpor 10 mega je dosti nepraktické právě v uvedených příkladech. Na fotkách vidím kvalitní měřící přístroj.....

Ale také je zde možnost "obvodová" ,  jak píší kolegové...... zázraky se nedějí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 21.05.2020, 08:31 »

Po vyjmutí všech pojistek tam beznapěťový stav je:

Jjj, správne, a možno inde to tak už nebude, každý sa furt učíme  Úsměv


Je taky možné, že se napětí odněkud vrací. Chtělo by to alespoň liniák té skříně.
Fuj Jsem v rozpacích,  už sa mi stalo na jednom sfázovanom IJVčku pre svetelný obvod, keď sa v krabičke na chodbe stretlo dajak veľa káblov z každej strany Úsměv
A žiadna schéma či označenie spätného prúdu, len zbytky lepidla na vnútorných dvierkách rozvádzača Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 21.05.2020, 10:44 »

Zaujimave, podla onoho "problemu" pana revizneho technika je mozne spravit skusky a ziskat paragraf aj s medzerami v zakladoch teoretickej elektrotechnik y. Kladiem si otazku, ci potom rada, ktoru tu tak casto citam, "zavolajte revizaka, on vam to odmeria / vyriesi" je naozaj spravna.
Posobi to dojmom, ako keby sa pri skuskach kladol doraz na bezpecnostne aspekty, normy, predpisy a zanedbaval sa vseobecny teoreticky zaklad.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 21.05.2020, 12:10 »

Posobi to dojmom, ako keby sa pri skuskach kladol doraz na bezpecnostne aspekty, normy, predpisy a zanedbaval sa vseobecny teoreticky zaklad.

Ne, nepůsobí.....s píše naopak.

Jsou pryč doby, kdy se na IBP zkoušely základy elektrotechnik y a základy elektrického měření. Tyto záležitosti vyplývají ze vzdělání v oboru elektro a praxe.

Zkouška na RT ještě z nikoho neudělá revizního technika. Stejně tak jako maturita, nebo státní zkouška z nikoho neudělá zkušebního technika točivých strojů nebo pracovních strojů.

Teprve propojení teorie s praxi a neustále studování nových a nových technologií může z absolventa odborné školy udělat odborníka. Ale je to studium a hledání na celý život.

Zabývám se elektrotechnik ou a radiotechnikou aktivně 60 roků. Revize dělám 40 roků. Nedávno jsem byl na testech pro obnovení oprávnění bez omezení. Přesto, že normy jsou v některých segmentech normami živitelkami, tak najednou je problém a musím více studovat souvislosti nejen v normách. A sleduji tuto diskusi, kde se dovím spoustu i nových věcí. Jen z Elektriky mám pěknou databazi poznámek. A také se hodně ptám v oblastech, kde nemám tolik praxe jako jsou výbuchy a VVn.

Proto "pán revizní technik " nemá problém, ale ještě se s tím nesetkal. Tak se raději ptá. Od toho je tento portál.

Je správné, že RT může vědět více než jiní elektrotechnic i ( kéž by...). Na posledních zkouškách říkal inspektor ,  že bez chyby testy udělá jen Nejvyšší na nebesích,  s jednou chybou inspektor a se dvěma až třemi RT. To je normální.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Ladislav Husár
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 21.05.2020, 19:57 »

Budu nechutně nepříjemný.
Ano jedná se o indukci, a jako revizák byste to měl vědět.

...
Já budu ještě přísnější, toto by měl vědět každý elektrikář. To že kondenzátor střídavý proud  vede a stejnosměrným se pouze nabije a dále se již neuplatňuje, se učí už v základoškoské a středoškolské fyzice.

Ďakujem za názor páni, ale myslím si, že to netreba prehánať, Ako ste si všimol p.Hudec, slovo INDUKCIA som na záver dotazu použil. Každý sa pri revíziách stretávame s inými problémami a ja som za 9 rokov praxe niečo také nevidel. p.Václav Vášho názoru si taktiež važim. Nemyslím si, že sa vám nestalo v živote nič, nad čím by ste nemuseli premýšlať ako to je možné, ako to odstrániť a verím, že ak ste niečo nevedel spýtal ste sa ako ja. A robím to tak vždy aby som bol lepší ako včera. Len hlúpy sa nepýta a tak aj hlúpy zostane. Prajem vám aby ste sa nikdy nestretol s niečim prvý krát, lebo dopadnete ako ja, že som to ešte nevidel Úsměv (pokus o žart...)

Pred tým ako som písal sem, osobne som to konzultoval s p.Meravým ktorého väčšina z vás určite pozná, taktiež mi potvrdil, že v takomto znení môj problém ešte nevidel..

Jak je na tom izolačně?Nevisí na přívodu nějaká ovládačka? Měření napětí, podpětí, podpěťovka, signalizace?

Izolačný stav je výborný, meral som všetky vodiče voči všetkými pomocou napäta 1kV. Veru nie, z poistkového odpínača ide kábel rovno do rozvádzača v ktorom nieje nič iné iba hlavný istič...

Merací prístroj mi pri meraní žiadnu indukciu ani rušenie nesignalizoval, používam MEGGER MFT1845+
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ladislav Husár
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 21.05.2020, 19:58 »

Po vyjmutí všech pojistek tam beznapěťový stav je:
Je taky možné, že se napětí odněkud vrací. Chtělo by to alespoň liniák té skříně.

p.Svejkovský, napätie sa nemá odkial vracať, ten kábel končí v prázdnej skrini, kde je iba hlavný istič.

Zaujimave, podla onoho "problemu" pana revizneho technika je mozne spravit skusky a ziskat paragraf aj s medzerami v zakladoch teoretickej elektrotechnik y. Kladiem si otazku, ci potom rada, ktoru tu tak casto citam, "zavolajte revizaka, on vam to odmeria / vyriesi" je naozaj spravna.
Posobi to dojmom, ako keby sa pri skuskach kladol doraz na bezpecnostne aspekty, normy, predpisy a zanedbaval sa vseobecny teoreticky zaklad.

p.Munka podľa vás ten, čo spraví skúšky je človek ktorého nič už nemôže prekvapiť? Veď práve prax je to čo robí majtra, alebo je všetko v knižkach? Ku všetkej úcte ku vám, učime sa celý život či ja, vy a určite veci nie každého hned napadnú. Bohužiaľ v jednej veci máte pravdu, základné znalosti sa dnes už zo škôl nenosia, a keď prijímame mladého technika nevie čo je dioda, usmerňovač a spýtať sa na graetzov mostík je už aj strach že vyskočí niekto z okna. Ale nič iné ako problémy vás nenaučia nič nové..takto je a aj bude. Preto sme tu, preto sa pýtame a radíme a vy ako odborník by ste mali namiesto posielania ľudí do školy ukázať svoju silu a pomôcť niekomu, kto sa slušné pýta. Tak to ja vždy spravím, lebo občas je tá radosť pomocť niekomu a poradiť z toho čo viem aj mne dopriata.

Vše již bylo řečeno. Proto jen praktický pohled.

Ing. Ladislav Husár není žádné béčko a jen nabývá praxi v průmyslové oblasti při revizí strojního zařízení. Určitě to není jeho hlavní náplň.....

Mladým elektrikářům jsem názorně ukazoval tento jev v sítí IT...

p.Bocek, v prvom rade vás po pár mesiacoch srdečne pozdravujem, a ďakujem za odborné a milé vždy vysvetlenia ku témam tu na fóre. Vy ste človek s úctou a porozumením a na vysokej odbornej úrovni. Som rád, že ľudia ako vy sú tu na tomto fóre.

Ďakujem všetkým za komentáre, neviem ale, či revízia prívodu v takomto prípade je v poriadku. Meral som aj na iných vývodoch z RM-1 pre iné rozvádzače, a je to všade rovnaké...
Ako teda postupovať, mávnutím ruky mi to z doposiaľ získaných informácií ako vnodné nepríde.
Svojou odpoveďou nechcem nikoho uraziť, ale každý môže mať na vec svoj pohlad...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 21.05.2020, 20:09 »

p.Svejkovský, napätie sa nemá odkial vracať, ten kábel končí v prázdnej skrini, kde je iba hlavný istič.

Zkoušečka proudem >30 mA ukáže co?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 21.05.2020, 20:40 »

Tazatel není jediný, koho rozhodila "moderní" technika. Znám dost případů paniky kvůli vysokoimpedanč ním zkoušečkám. Proto nejraděj používám "zakázanou" ZN1, nebo analogovou duspolku.
V popisovaném případě, bylo nejjednodušší přepnout měřák na smyčku a snadno by rozeznal prostou indukci od proražené izolace. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 21.05.2020, 22:33 »

Když mi něco nefunguje, přemýšlím nad tím od rána do večera. V analogových zařízeních je mi hej, tam na to přijdu. Digitální technika je potvora, ta se umí bránit.

Multimetr, který má vstupní odpor 10 MOhm a více, ten ukazuje "něco" skoro všude. Obdobně jako fázovka svítí i na nezapojeném vodiči.

Také stále používám klasické vadasky, ZN1, SN1 a také ZN 500.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 21.05.2020, 23:37 »

Multimetr, který má vstupní odpor 10 MOhm a více, ten ukazuje "něco" skoro všude. Obdobně jako fázovka svítí i na nezapojeném vodiči.

Megger MFT??

To bych z fázovkou opravdu nesrovnával.

Tazatel je profesionál, který narazil na problém, se kterým se ještě nesetkal. To se mi občas stává taky.

Není problém s měřící technikou, ta je OK. Problém bude s metodou.

Já osobně podobný problém řeším nejdřív vylučovací metodou. Vyloučím příčinu, která to být nemůže. Použiju další metodu (třeba ta nízkoohmová zkoušečka). Ověřím zapojení, projdu trasu. Vlezu do každý krabice.

Pokud selže vylučovací metoda, obrátím se na někoho, kdo mi s tím může pomoct. Třeba tady. Nebo to znamená, že těch příčin je víc, než jedna.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 22.05.2020, 08:46 »

Kol. Husár v úvodním dotazu typ přístroje neuvedl (až v odp.#11). Typ MFT 1845 je velmi dobrý přístroj, ale přiznám se, že jsem hledal informace o vnitřním odporu v režimu měření napětí a nenašel jsem nic, ani u Micronixu, který tyto přístroje prodává.

Jinak - proč srovnávám měření napětí multimetrem s vnitřním odporem 10MOhm s fázovkou?

Protože mám principielně pravdu. Při měření síťového napětí 230V takovým přístrojem teče proud 23uA. Když vezmu starou československo u fázovku OPP Přerov (později Vyna Brodek) 100-500V (myslím, že měla ozn. EZŠ-1) ve které je doutnavka se zapal. napětím 70V a dva předřadné (ochranné) rezistory v celkové hodnotě asi 4MOhm, tak naměřím proud protékající obsluhou necelých 10uA (měř. přístroj M3800, rozsah 20uA~) při přímém připojení vodiče N na dotyk pro ruku obsluhy naměřím 62uA (stejný přístroj, rozsah 200uA).

Abych učinil věci za dost, provedl jsem měření s druhým multimetrem přepnutým na rozsah 1000V~ (ve skutečnosti 2000V~) s vnitřním odporem 20MOhm. Přístroj připojen na fázi přes již výše zmíněný multimetr přepnutý na rozsah 20uA, druhý měřící vodič nepřipojen, na displayi zobrazeno 25V, proud zhruba 3uA (včetně chyby dané parazitní kapacitou),  přístroj připojen na N sítě, na displayi zobrazeno 231V, odebíraný proud 14uA (včetně kapacitní chyby),  přívod N odpojen a měřící hrot držen v ruce, naměřeno 120 až 128V a proud kolem 8uA opět s kap. chybou.

Obecné měřící podmínky: síťové napětí 230 až 234V (měřeno dalším nezávislým voltmetrem),  síť TN-C-S, přístroje uloženy na celodřevěném stole o výšce pracovní plochy 770mm nad podlahou, podlaha betonová v přízemí pokrytá celoplošným kobercem z umělých vláken typu kovral o tloušťce asi 6mm, měřící šňůry o průřezu 0,75 a 1mm2 délky 700 až 800mm. Multimetr ve funkci uA-metru připojen tak, aby byl co nejvíce potlačen vliv parazitní kapacity, bez připojeného druhého měřícího hrotu na displayi zobrazena chyba  0,2-0,4uA, po připojení druhého měřícího kablíku volně visícího ze stolu, končícího volně ve vzduchu, zobrazen parazitní kapacitní proud 1,2 - 2,0uA.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde se používá síť se sdruženým napětím 3x220?
 Co je to sdružené napětí?
 Co je "faktor napětí" ?
 Co to je fázorová povaha napětí?
 Jaké napětí je v nn rozvodech v Japonsku?
 Jak udělám ze ss napětí střídavé?
 Jaká je historie napětí v zásuvkách?
 Co znamená záporné napětí?
 Co je střídavá složka stejnosměrného napájení a jak ji změřit osciloskopem?
 Čím je způsobeno, že sdružené napětí u jednofázové sítě je 240V?
 Jak je možné snížit napětí na jedné fázi 400VAC na napětí 8 VAC?
 Jak jste se potýkali s rozdílným napětí používaném kdysi na našem území?
 Jak jste se potýkali s rozdílným napětí používaném kdysi na našem území?
 Jedná se v případě naměřeného napětí 269 V o běžný stav?
 Jaký stabilizátor napětí na 230V,když je v síti až 242V a hoří spotřebiče?
 Jak si představit, že proud předbíhá napětí?
 Jakou zvolit ochranu při kolísání napětí v síti?
 Čím to, že při měření L-N a L-PE v zásuvce 230V je rozdíl 0,30ohm v síti TNC?
 Jak odstranit nebezpečné dotykové napětí na rámečku
 ARisk#11: Jak dlouho není v síti 220V a 380V?
 Kde se bere 1V napětí v bazénu i při vyhozených nožovkách v hds?
 Je i minimální nárůst napětí na fázi při zatížení jiné ukazatel problému?
 Co říkáte na nový nápad využití sdruženého napětí v bytových zásuvkách?
 Jak svými slovy definovat pojem potenciál aby to druhý pochopil?
 Jak se orientuješ ve všech potenciálech na dráze?
 Má se podle vyhlášky 114/23Sb. zvolit bezpečné napětí při dotyku neživé části?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 22 dotazů.