Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak je řešena výkonová záloha Temelína?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak je řešena výkonová záloha Temelína?  (Přečteno 15856 krát)
Pavel Zdeněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 18.06.2007, 22:58 »

Neví náhodou někdo jak je řešena záloha Temelína (příp. jiných velkých elektráren) při výpadku, hrazení vlastní spotřeby, případně jiné zajímavosti?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 19.06.2007, 08:43 »

Zkuste hledat na stránkách http://www.ceps.cz/.
Jak výkonová záloha ? Záloha výkonu pro přenosovou soustavu ? Záloha výkonu pro vlastní spotřebu ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 19.06.2007, 08:54 »

A ještě konkrétně o JETE na http://www.cez.cz/presentation/cze/instance_view.jsp?folder_id=1396&instance_id=75922
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Zdeněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 19.06.2007, 10:00 »

Děkuji za odkazy, ale stále se mi nedaří najít nic konkrétního. Měl jsem na mysli přenosovou výkonovou rezervu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 19.06.2007, 10:07 »

Nevím jak Temelín, ale Dukovany mají v záloze nedalekou vodní přečerpávací elektrárnu Dalešice, kde osazené reverzní turbiny mohou po určitou dobu přebytečný výkon polknout. Rovněž je výhoda, že taková elektrárna je schopna startu ze tmy a na ní by se při rozpadu sítě mohla atomka nafázovat.
Hledal bych podobné řešení i u Temelína.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 19.06.2007, 10:42 »

Vlastní spotřeba  JE Dukovany je řešena následujícím způsobem:
  • normální provoz bloku - trafo vlastní spotřeby
  • při výpadku bloku, nebo za odstávky:
    • přívod z druhého bloku
    • externí přívod 100kV
    • zálohované dieselgeneráto rové stanice (Dukovany cca 3 MW každá),  schopné startu z blackoutu
    • stejnosměrné napájení z baterií

Je to tak, proto, že je nutné zajistit dochlazení bloku a chlazení aktivní zóny reaktoru a bazénu skladování vyhořelého paliva.

Otázka pana Zdeňka mě však přijde, že se spíše ptá, jakým způsobem se elektrizační soustava vypořádá například s výpadkem 1000MW turbíny v Temelíně. Nejsem energetik, proto mě to zajímá taky. Napadá mě pouze najetí náhradních zdrojů a nákup ze zahraničí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Pavel Zdeněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 19.06.2007, 11:32 »

Ano, myslel jsem na výpadek výkonu z pohledu přenosové soustavy. Někde jsem slyšel, že je plný výkon Temelína zálohován kondenzátorovo u baterií, která svou kapacitou stačí krýt asi sekundu provozu, dokud nenaskočí dieselagregáty, pak další vzdálenější zdroje a pak mezinárodní obchod. Pokud vím něco podobného jako Dalešice se u Temelína nenachází. Asi budu muset konečně navštívit informační středisko JE Temelín. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 19.06.2007, 12:15 »

Dieselagregáty rozhodně nenahradí turbogenerátor 1000 MW a nějaké kondenzátory už vůbec ne. Ty se mi jeví jako totální ....... zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 19.06.2007, 12:29 »

Možná by šlo zkusit více ebonitových tyčí a liščích ohonů. Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 19.06.2007, 12:36 »

Dýzly jsou tam jenom a pouze pro záložní krytí vlastní spotřeby bloku (pár čerpadej, armatur a osvětlení),  rozhodně nepracují do veřejné sítě. Na překlenutí doby od startu dýzlu do náběhu, přifázování a postupného připojení spotřebičů elektrárny, je vlastní spotřeba kryta z baterek.

Takže s veřejnou elektrizační sítí nemá tento (znova zdůrazňuji) záložní systém nic společného.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Pavel Zdeněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 19.06.2007, 13:08 »

Také si nedokážu představit kondenzátorovo u baterii, která by kryla celý výkon turbogenerátor u. Z vlastních zdrojů (přímo v elektrárně) je problém pokrýt vlastní spotřebu v řádu MW.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 19.06.2007, 16:14 »

Jestli to nebudou všude propagované větrníky.   Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 19.06.2007, 17:28 »

Trošku si vzpomínám na jednu diskusi na Neviditelném psu před několika lety. Tam člověk, „tvářící se“ jako odborník, psal asi tohle: „Trvale musíte udržovat teplou rezervu odpovídající nesilnějšímu jednotlivému zdroji.“ Já jsem to pochopil tak, že v uhelných elektrárnách se topí tak, aby byl výpadek okamžitě pokryt jen otočením kohoutků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Prouza
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 19.06.2007, 19:02 »

Hlavní páteřní síť 400kV spojuje obě české JE a zároveň je napojena na hlavní páteřní sítě okolních zemí. Stejně jako MW "vyvážíme",  v případě nedostatku je "dovážíme".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 20.06.2007, 11:54 »

No právě z hlediska zálohy výkonu pro přenosovou soustavu je odpovědný subjekt ČEPS, a.s. - akciová společnost provozující ze zákona přenosovou soustavu ČR, na jehož webové stránky jsem vám dával odkaz. Tamtéž najdete mapu přenosové soustavy  i aktuální grafy spotřeby a přeshraniční přenos.
Ohledně zálohy vlastní spotřeby popsal situaci pro EDU dobře pan Dobrovolný.
Pro Temelín připadá v úvahu jako náhradní vodní elektrárna Lipno. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 20.06.2007, 19:28 »

I když to Lipno je náhradní spíše z hlediska zabezpečení průtoku vody Vltavou pro dostatek chladící vody. Pro okamžitý výkon je vhodnější přečerpávací elektrárna (jak uvádí už přede mnou pan Rozmahel - u Dukovan jsou to Dalešice). Ta přečerpávací elektrárna nemusí být v propojené soustavě nutně blízko jištěné elektrárny. Takové "akumulační" vodní elektrárny máme pouze tři - už zmíněné Dalešice, pak ještě Štěchovice a nejnovější Dlouhé Stráně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #16 kdy: 29.06.2007, 16:19 »

To Pavel Zdeněk:
Žádné diesly vám při výpadku 1 gigawattového zdroje nejsou platné. Ty diesly atd. najíždějí z důvodu bezpečného odstavení bloku při totálním výpadku.
Podobné je to i u normálních tepelných elektráren - mají záložní zdroje pro nutný chod některých důležitých pohonů - jako jsou čerpadla oleje pro chlazení turbin apod. a samozřejmě pro napájení systému ASŘ.

Co se týká náhrady odstaveného bloku Temelína, pravdu má pan Rotrekl. Mně osobně, když najížděl 1. blok Temelínu do zkušebního provozu, říkal jeden známý pracující na dispečinku ČEZ v Ostravě, že např. pro tento účel je udržována tzv. teplá rezerva v podobě 4. bloku v Dětmarovicích (200MW). Tzn. že tam musíte stále topit, i když naprázdno, i tak je to velká spotřeba uhlí a v případě výpadku Temelína je možno výkon bloku během několika minut najet na jmenovitý a pomoci nahradit výpadek. Takových teplých rezerv musí být pro Temelín po republice více, tak, aby to neohrozilo stabilitu soustavy.

Tady tyto nemalé náklady všichni nadšení vyznavači velkých jaderných bloků jaksi zapomínají připočítat k nákladům za elektřinu z jaderných bloků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 29.06.2007, 18:23 »

G. Fasulis. Dovolil bych si mírně nesouhlasit. Horká záloha se opravdu drží a je drahá, a dimenzuje se podle největšího zdroje v soustavě, což je jeden blok Temelína. Čili máte pravdu že mít dva bloky 1GW a horkou zálohu 1GW je blbost.
Ovšem nahlédneme-li na to z jiné strany, a to,  že podle původní koncepce (ještě soudružské) tu touhle dobou měly stát 4 bloky v Temelíně plus dva v další nové elektrárně (tuším že měla stát někde na moravě) tak zálohovat jedním GWattem šest dalších se již nezdá jako nápad chorého mozku, nota bene je-li tou zálohou jaderka.
Taktéž v původní koncepci figurovaly zdroje soustavy MIR (v rámci RVHP) nikoli naše lokální (byť mezinárodně propojená) elektrizační soustava provozovaná v režimu akutního nedostatku el.energie v sousedních státech s výjimkou Polska a rozkolísaná občas na pokraj black-outu německýma větrníkama. Protože holt němci nemají přenosovou kapacitu pro splašený vrtule u Baltu, kde právě fouklo, a spotřebu v Bavořích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 21 dotazů.