Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze se bránit výměně betonového sloupu vn za příhradový?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze se bránit výměně betonového sloupu vn za příhradový?  (Přečteno 19296 krát)
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 06.11.2018, 11:16 »

Děkuji za dosavadní postřehy a diskuzi,  která se poněkud rozkošatila a proto zde znovu uvádím to, co je zatím otevřené a rád bych znal váš názor. Omlouvám se za délku příspěvku.

Původně jsem se nechtěl lokalizovat, ale co už. Níže uvádím popis a odkaz do map na "místo činu" v dalším příspěvku.

Sloup 1 - 10 let starý betonový sloup na mém pozemku, který má být nahrazen tím příhradovým. Z tohoto sloupu je také svod do kabelu vn směrem dále na východ přes pozemek obce.
P.S. Pod vedením vn zatím vede nadzemní vedení nn, které je nyní v likvidaci (jde do kabelu),  stejně jako veškeré vedení nn v obci (nyní v dokončení).

Sloup 5 a 6 - Směrem na sever dále vedení vn pokračuje přes můj pozemek. Oba sloupy 5 a 6 jsou staré dřevěné, nahnuté, těžko přístupné. V další fázi obnovy mají být tyto dřevěné sloupy i s vedením odstraněny. Tím se má dle původního návrhu projektanta stát Sloup 1 sloupem koncovým a to je údajný důvod náhrady betonového sloupu 1 za příhradu.

Sloup 2 - 10 let starý betonový sloup na pozemku obce. Alternativní varianta je náhrada tohoto sloupu tím příhradovým sloupem s tím, že by tento sloup byl do budoucna zároveň sloupem koncovým. Takto by kabel vn musel být od Sloupu 1 dotažený ke Sloupu 2 (na mé náklady). Mé Sloupy 1, 5, 6 by zůstaly stát zatím beze změny až do doby, kdy proběhne výše zmiňovaný další plán obnovy vedení vn a tehdy by byly odstraněny bez náhrady. Koncový sloup by byl příhradový Sloup 2.

Sloup 3 - Starý dřevěný sloup, který má být společně s dalšími sloupy v trase vn směrem na jih v rámci dané akce vyměněn. Ještě je ve hře mnou i starostou preferovaná  alternativní varianta B,  kdy by příhradový sloup byl osazen místo Sloupu 3 a betonový Sloup 2 i Sloup 1 by zůstaly bez jejich výměny. Sloup 3 by byl následně sloupem kotvicím a v podstatě koncovým. Za ním by byl směrem na sever pouze Sloup 2. Sloup 1, 5, 6 by byly odstraněny, viz předchozí odstavec. Kabel vn by byl přiveden ke sloupu 2 jako v předchozím odstavci.
Předpokladem je samozřejmě posouzení projektanta, jestli by to takto šlo. Pokud ano, je výhodou využití stávajících již stojících betonových Sloupů 1 a 2, čili snad úspora práce s tím spojené a také úspora 1 betonového sloupu. Pro obec pak to, že by ta příhrada stále v místě, kde pohledově vadí nejméně. Proto jsem posílal i ten odkaz na druhou stranu obce, kde to takto je osazeno.

Myslíte (odhad),  že by ta alternativní varianta 3 byla realizovatelná?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 06.11.2018, 11:18 »

Ad únosnost patek (vrcholových konzol) na betonovém Sloupu 1 - (pro ověření, jestli by musel dle původního návrhu projektanta být Sloup 1 skutečně příhradový anebo by vystačil sloup betonový) - Požadované údaje (průřez vodičů, jejich typ, počet, rozpon vedení a prevýšení medzi hlavami sloupů) zatím nemám k dispozici.

Ad majetkoprávní záležitosti - Dokáže zde někdo posoudit, zdali by u soudu uspělo má tvrzení, že náhrada za příhradu mě zjevně a jednoznačně prokazatelně více omezuje než původní betonový sloup (jiná plocha základny sloupu, betonu jako na bunkr...)?
Lze argumentovat také tím, že se jedná o změnu technického řešení a nikoliv o rekonstrukci (obnovu, modernizaci),  protože "můj" sloup má být nově koncovým sloupem a další sloupy se mají rušit? Jak jsem pochopil, toto je asi zásadní pro případný úspěch ve sporu.

Odkaz do map k předešlému příspěvku
StreetView se aktivuje přes Panorama vlevo nahoře a vybráním červeného bodu na cestě - Odkaz zde
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #38 kdy: 06.11.2018, 19:13 »

Z toho sloupu 6, to vedení fakt nikam nevede? Podle panoramy ano. Ale ta je z roku 2015. Nicdméně i podle geoportálu EONu ta linka pokračuje až na druhou stranu Březiny.

Možná mají záměr, uděle něco podobného, jako v téměř sousedních Řícmanicích.
tady - https://mapy.cz/s/3bUnB
Byly tam na zahrádkařskou kolonií asi 3 sloupy a jedna sloupová trafačka. Cca rok zpátky, možná to bylo dokonce letos na jaře, dva betonový sloupy nahradili příhradovejma, jeden betoňák zrušili a trafačku posunuli k novýmu příhraďáku.

PS: Mám to za humny.


* Brezina_VN_geoportal_EON.JPG (207.98 KB, 1003x635 - prohlédnuto 297 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 06.11.2018, 20:09 »

Protože je to eon, je to takový jednobarevný.. .
Celé to vypadá, že se jedná o propoj asi dvou linek. Na druhém konci vsi to už sundali částečně do země, kvůli výstavbě. Zpátky nad zem to vylézá asi na stožáru, to si nejsem jistý, koukněte.
No a protože asi jen ten sloup u vás a 1. směrem k lomu jsou nové, s novými konzolemi a neprůraznými izolátory, je rekonstrukce neodvratná.
Linka tedy nejspíš půjde přes ves zemí.
Ten sloup č.1 je sice nový, ale pro ukotvení nedostačující. Zřejmě 10,5/6 možná /10. Když kouknete na jeho štítek, bude to tam. Základ bude rozhodně nedostatečný, protože to byla prostá výměna sloupu v lince a takový nemusí mít extra základy.
Asi bych ještě zkusil projektantovi navrhnout 10,5/25 nebo 12/20 a přepočítat to na PAS vodič v tom jednom poli a případné posílení sloupu před.
A nebo jestli mu to nebude vycházet (nezdá se mi, ale možné to je) a bude mít koule vyprojektovat tam déčko, ale tam je to zas o vašem estetickém cítění, i když dva sloupy zaberou stejně místa jako stožár.
Na výpočet základu (slovy projektanta patky, ovšem všuke kolem mě se tento výraz používá pro betonový prvek vetknutý do země, určený k upevnění sloupu) je dostatek SW, pro zajištění VT 25kN to může být klidně např. díra 2x2x2, přesněji určí výpočet.
V podstatě to co tu tvoříme je jen takové "tlachání u piva". Pořád platí dvě věci, že distributor je povinnen a má právo udržovat a modernizovat síť (a pokud nezmění ochranná pásma nemusí řešit věcná břemena ani jestli se to bude líbit vizuálně) a že kdo platí, ten poroučí (v tomto případě to bude buď distributor, nebo vy).
Ale při troše dobré vůle lze leccos vyjednat...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Emanuel Kocián
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 07.11.2018, 17:02 »

Projektant projektující pro jakéhokoliv distributora je striktně svázán velmi limitovanou materiálovou základnou. Nemůže použít, co ho napadne, ale pouze to, co je ve standardu. A beton 25kN a jiné extravagantnos ti tam nejsou.
Jinak jsem se díval na územní plán té dědiny, a pokud tam něco někdo plánuje z vn kabelizovat, tak je to nejspíš až plán pro delší období (ani se neodvažuji odhadovat). V územním plánu není vidět lauter nic. Nic co by naznačovalo budoucí komplexnější vn kabelizaci. Při pohledu do google maps na reálné záběry taky není vidět nic, co by byť aspoň minimálně naznačovalo nebo podporovalo možnou brzkou kabelizaci. Silnice stará, zralá na novou - dokud nebude nová silnice (nebudou zřejmé vzniklé zelené pásy, hrany a jiné),  tak by cokoliv kabelizoval pouze blázen. Je tam sice pořád venkovní rozvod nn, ale každý druhý sloup je vidět nový, pokud by se to mělo v pár letech kabelizovat, nechalo by se to dožít tak, a nic by se neměnilo. Trafačka kus za dědinou, kde by se to mělo jakože tedy ještě kabelizovat, je od pohledu max. 10 let stará, rozvaděč nn vypadá nově. Navíc je tam ještě nějaká jezedácká trafačka, do jejíž kabelizace (konverze na zděnou) se její majitel asi taky nepohrne. V okolních dědinách vede od pohledu venkovní vn podstatně horšími situacemi (normálně skrze zástavbu, nad bazénama ..),  a vede to tam a povede určitě mnoho let ještě. Otázka tudiž zní. Když ne vn kabelizace tam, tak proč jako zrovna tady. Je to patrně jen vize nějakého technika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 07.11.2018, 19:43 »

V Březině je silnice už nová. Veškeré rozvody nn šly do kabelu a dělá se nové osvětlení (nyní v dokončení). Na mapách to vidět ještě není.

Ohledně vedení vn skrz Březinu dle toho, co vím od EON a starosty.

Směrem na jih vedení pokračuje od Sloupu č. 3 dále směr Ochoz. Tato část nadzemního vedení má být obnovena zkraje roku 2019 ve stejné akci, ve které je plánován i ten příhradový Sloup 5 na mém pozemku.

Směrem na sever vedení pokračuje od Sloupu 6 dále, skrz kraj obce (zahrady, louka) ke koncovému příhradovému sloupu, pak kvůli nové výstavbě to vede v kabelu a pak to jde opět nad zem na konci obce a dále na Křtiny. V rámci stejné akce obnovy zkraje 2019, viz předchozí odstavec, je plánována obnova nadzemního vedení od toho severního konce obce (kde to jde z kabelu nad zem) směrem na ty Křtiny.

Co je termínově pro mne zatím s otazníkem je EON avizovaná samostatná akce odstranění nadzemního vedení vn. Odstraněny mají být ty mé Sloupy 5, 6 a další směrem na sever až zřejmě po sloup, kde je odbočka pro Hlubnu (nějaká malá výroba).
Po realizaci této akce se stane Sloup 1 koncovým sloupem. Anebo, pokud dojde k realizaci těch zmiňovaných alternativních návrhů, bude odstraněn i Sloup 1 a koncovým (nebo spíše kotvicím) sloupem bude buď Sloup 2 nebo 3. To vyplývá z toho mého dřívějšího popisu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 07.11.2018, 20:37 »

Ja se tam snad ani zajedu podivat. Úsměv Zejtra tama pojedu, ale nevim jestli na to budu kit cas zloumat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 08.11.2018, 17:23 »

:-) Klidně, koukněte. Parkovat se dá v pohodě nedaleko Sloupu 2 před ČOV.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #44 kdy: 13.11.2018, 17:42 »

Krátká dílčí informace od EON je až podezřele optimistická.

Minimálně je v EON předschválena varianta osazení příhradového sloupu na pozici Sloupu 2 (mimo můj pozemek). Přeložku kabelu vn zaplatí EON ze svého pozor. Posuzována je ještě varianta osazení příhradového sloupu na pozici Sloupu 3 (ideální varianta pro mě i obec). Více se mám dozvědět tento pátek. Odkazy na mapu se Sloupy zde.

Velice mě překvapila aktivita a vstřícnost odpovědné osoby v EON. Ale ještě nesmekám. Až to bude černé na bílém, tak teprve potom se budu radovat.

Blbá zpráva ovšem je, že se vedení vn přes můj pozemek (Sloupy 5, 6 a dál na sever) bude  likvidovat ne dříve než za 5 let. Nikoho to netlačí. Mám více info, ale sem to dávat nemá smyel. Dostanu kontakty, na koho se obrátit a bude na mě, abych to trochu potlačil...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Bedřich
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #45 kdy: 22.11.2018, 17:13 »

Takže závěrečný verdikt je pro mě příznivý. Už jen zjednodušeně.

Příhradový sloup na mém pozemku nebude žádný. Z mé strany nebudou hrazeny žádné vícenáklady (ani prodloužení kabelu vn). Projekt, jehož realizace souvisí s likvidací všech 3 sloupů vn na mém pozemku, bude zahájen příští rok.

A to mi starosta říkal, že s tím stejně asi nic nesvedu, že to je ztráta času. Díky bohu, že jsem narazil na vstřícného člověka v EON. Asi štěstí, či co...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 23 dotazů.