Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


ÚvodRegistracePřihlášeníProfilVkládání příspěvkůSoukromé zprávyVyhledávání

Protože všechna fóra se točí především kolem vkládání příspěvků, strávíme nějaký čas přehledem různých možností a dostupných technik. Ti, kteří jsou obeznámeni se software fóra, HTML nebo obecně BBS kódem asi raději přejdou přímo k částem popisujícím Bulletin Board Code a SMF emotikony.

Připomeňme ještě, že - díky široké modifikovatelnosti SMF fóra - se může stát, že funkce popisované v této dokumentaci nemusí být přístupné všem uživatelům ve všech fórech.

 1. Základy vkládání příspěvků
  1. Založení nového tématu
  2. Vytvoření nové ankety
  3. Přidání události do kalendáře
  4. Odpověď na příspěvek/anketu
  5. Citování příspěvku
  6. Změna nebo smazání příspěvku
 2. Standardní možnosti příspěvků
  1. Ikona zprávy
  2. Bulletin Board Code
  3. Emotikony
 3. Tagy a jejich vnořování (pro začátečníky)
 4. Rozšířené možnosti
  1. Upozornit na odpovědi.
  2. Vrátit se do tématu
  3. Nepoužívat emotikony
  4. Přílohy
 5. Referenční tabulky
  1. SMF Bulletin Board Code
  2. SMF emotikony

Základy vkládání příspěvků

Založení nového tématu

Otevřete diskusi do které chcete přispět a klepněte na tlačítko Nové téma. (Většinou se nachází jak na začátku, tak na konci okna s diskusí podobně, jako je to zobrazeno v Úvodní nápovědě.) Klepnutí na tlačítko by mělo otevřít okno Založit nové téma. To - vedle spousty předvoleb pro úpravu příspěvku - obsahuje také dvě nejdůležitější pole: Předmět a Zpráva (nejsou sice tak označena, ale díky jejich velikosti je nepřehlédnete). Do pole Předmět vložte předmět (téma, nadpis) svého příspěvku a pak již můžete do hlavní textové oblasti psát (nebo vložit ze schránky) svou zprávu. Zprávy bez nadpisu, stejně jako samotné nadpisy bez těla, nebudou přijaty. Fórum akceptuje pouze příspěvky s oběma vyplněnými poli - předmětem a tělem zprávy. Jste-li spokojeni se svým příspěvkem v obyčejném textovém formátu, můžete jej odeslat klepnutím na tlačítko Poslat, případně si jej nejprve prohlédnout pomocí tlačítka Prohlédnout. SMF fórum ale poskytuje mnoho dalších možností k vytvoření hezkých a zajímavých příspěvků.


 • Některá fóra zobrazují navigační strom na vrcholu stránky v úsporném horizontálním režimu.
 • Některá fóra mohou nabízet vedle tlačítek Poslat a Prohlédnout také možnost kontroly pravopisu pomocí tlačítka Zkontrolovat pravopis.

Vytvoření nové ankety

Anketa je v podstatě téma se specifikovanou otázkou a danými možnostmi odpovědí, vytvořená tlačítkem Nová anketa namísto výše popsaného Nové téma. Pro vložení ankety je potřeba vyplnit pole Otázka a nejméně dvě z polí Volba (vedle polí Předmět a Zpráva, vyplňovaných v každém příspěvku). Další možnosti nastavení, jako např. kolik možností může uživatel zvolit, jak dlouho bude anketa běžet a jaké podmínky musí splňovat výsledky, aby byly zobrazeny, snad nepotřebují další vysvětlení.

Chcete-li v anketě nabízet více možností než osm, nejprve odešlete anketu s osmi možnostmi, pak klepněte na tlačítko Změnit anketu a přidejte tolik nových možností, kolik potřebujete (lze zadat max. tři nové možnosti najednou).

Někteří uživatelé mohou (v některých fórech) přidat anketu k již existujícímu tématu (tato možnost závisí na konfiguraci konkrétního fóra).

Přidání události do kalendáře

Je-li tato možnost aktivována (není ve standardním nastavení SMF fóra), můžete přidat událost vybráním položky Kalendář z hlavního menu a tlačítka Poslat událost v okně kalendáře. Objeví se vám okno Založit nové téma s doplňkovými poli pro titulek události, datum a diskusi, které je oznámení určeno. Odesláním vyplněného formuláře přidáte událost do kalendáře a vytvoříte odkaz zpět na váš příspěvek.

Odpověď na příspěvek/anketu

Odpovídání na příspěvek či anketu je v podstatě totéž, jako založení nového tématu, pouze není nutné nic vkládat do pole Předmět, pokud si nepřejete změnit stávající nadpis. Chcete-li hlasovat v anketě, prostě vyberte vámi zvolenou možnost (příp. možnosti) a klepněte na tlačítko Hlasuj.

Je-li aktivní možnost 'Rychlé odpovědi', za každým příspěvkem se na stránce nachází jednoduché pole pro odpověď. V tom případě ale (rozhodnete-li se je používat) budete muset zadávat svůj BB kód a emotikony ručně.

Citování příspěvku

Jestliže chcete před reakcí příspěvek ocitovat, můžete buď klepnout na tlačíto Citovat u relevantního příspěvku a přidat vlastní komentář k citovanému textu, nebo použít tlačítka Odpovědět a Vložit citaci nacházející se ve sloupci 'Shrnutí tématu' relevantního příspěvku.

 • Je třeba poznamenat, že oba tyto způsoby vloží odkaz na původní příspěvek spolu se jménem autora a datem a časem, zatímco značka BB kódu quote pouze ocituje relevantní příspěvek bez těchto dodatečných informací.
 • Jednotlivé údaje o autorovi můžete vymazat nebo dodat samostatně pomocí atributů funkce quote, jak je ukázáno v referenční tabulce SMF Bulletin Board Code níže.

Změna nebo smazání příspěvku

Pro upravení textu příspěvku použijte tlačítko Upravit a proveďte změny. Většina fór je konfigurována tak, aby zobrazovala datum a čas poslední modifikace, ale administrátoři také mohou nastavit krátkou čekací dobu, než dojde k publikování upraveného příspěvku.

Smazání příspěvku se provede tlačítkem Smazat a následným potvrzením dialogu Smazat tuto zprávu? pomocí tlačítka OK. Některá fóra vám také povolí odstranit i celá témata nebo ankety. Tlačítka pro tento účel jsou obvykle u spodního okraje stránky.

Standardní možnosti příspěvků


Ikona zprávy::
TučnéKurzívaPodtrženéPřeškrtnuté|Svítící StínovanéBěžící text|Předformátovaný text Zarovnání vlevo Zarovnání na středZarovnání vpravo|Vodorovná čára|Velikost písmaŘez písma
Vložit FlashVložit obrázekVložit odkazVložit email Vložit FTP odkaz|Vložit tabulkuVložit řádek do tabulkyVložit sloupec do tabulky|Horní indexDolní indexNeproporcionální písmo| Vložit kódVložit citaci|Vložit seznam
Úsměv Mrknutí Smích Škleb Hněv Smutek Šok Super! Co??? Kroutím očima Vyplazuji jazyk Jsem v rozpacích Neřeknu Nerozhodný Polibek Pláč


Ikona zprávy

Toto rozbalovací menu slouží ke změně standardní ikony předmětu zprávy na nějakou lépe odpovídající náladě nebo účelu příspěvku.

Bulletin Board Code

Bulletin Board Code (zkráceně BB kód) je základní nástroj pro formátování a změnu vzhledu vašeho příspěvku. Přestože ovlivňuje prostý text velmi podobně, jako formátovací nástroje v libovolném textovém procesoru, hlavní pole Zpráva není WYSIWYG, takže si budete muset svou zprávu zobrazit tlačítkem Prohlédnout, chcete-li vidět, jak bude po odeslání vypadat.

Úplná referenční Příručka SMF BB kódu se nachází dále.

Emotikony

Přestože mohou být emotikony (též smajlíky) považovány čistě za výstřelky a rozmar, často hrají cennou úlohu v upřesnění významu napsaných slov podobně, jako intonace a výraz tváře dotvářejí význam slova mluveného. Tak jako většina dalších programů pro diskusní fóra poskytuje SMF standardní nabídku obrázků 'smajlíků', které mohou být do příspěvků vkládány klepnutím na odpovídající ikony nebo zapsáním odpovídajících kódů. Funkce Nepoužívat emotikony je přirozeně také poskytována pro případ, že nechcete zapsané kombinace znaků převést na obrázky.

Úplná referenční tabulka SMF emotikonů se nachází dále.

Tagy a jejich vnořování (pro začátečníky)

Předtím, než vypíšeme dostupná tlačítka BB kódu a jejich účel, si na jednoduchém příkladu ukážeme jejich funkci. Představme si, že potřebujete publikovat text tučným písmem. Přestože je možné nejprve klepnout na tlačítko B (Bold - tučné) a vepsat text mezi vytvořené značky (tagy), je často mnohem praktičtější nejprve napsat text, označit ho (zvýraznit) a teprve pak použít zmíněné tlačítko. Tedy například napsání textu 'text', jeho označení a klepnutí na tlačítko 'B' vyprodukuje text '[b]text[/b]', který bude nakonec (při zobrazení nebo náhledu příspěvku) zobrazen takto: text.(Nefunguje v prohlížeči Opera, který tagy vkládá na konec příspěvků.) Následným označením '[b]text[/b]'a klepnutím na tlačítko I (Italika - kurzíva) získáme text '[i][b]text[/b][/i]', který nejen že se zobrazí jako text, , ale zároveň nám ilustruje princip vnořování, což znamená že na každý nový pár značek by mělo být - podobně jako v tomto případě - nahlíženo jako na uzavřenou 'krabici' obsahující původní text a všechny již aplikované tagy.

Značky BB kódu mohou samozřejmě být také zapsány do textu přímo z klávesnice, namísto jejich vkládání klikáním na příslušná tlačítka.

Rozšířené možnosti

Následující možnosti se v některých fórech mohou objevovat standardně, zatímco v jiných jsou skryty v rozbalovacím panelu (zkuste klepnout na odkaz se šipkami!):


+ Rozšířené možnosti...
 Upozornit na odpovědi.
 Vrátit se do tématu
 Nepoužívat emotikony
Připojit:

Povolené typy souborů: txt, jpg, gif, pdf, mpg, png
Maximální velikost přílohy: 128 KB

zkratky: stiskni alt+s k odeslání nebo alt+p k prohlédnutíUpozornit na odpovědi

Po zaškrtnutí budou na váš e-mail zasílána upozornění na nové odpovědi v tomto tématu.

Vrátit se do tématu

Zaškrtněte pro návrat do tématu (namísto do seznamu příspěvků) po odeslání příspěvku (Toto chování také můžete nastavit v preferencích 'nastavení vzhledu' ve svém profilu).

Nepoužívat emotikony

Zaškrtnutím tohoto pole zabráníte, aby některé kombinace znaků ve vašem příspěvku byly zobrazovány jako obrázky 'smajlíků'.

Přílohy

Je-li povolena, tato funkce umožňuje k vašemu příspěvku připojit soubory podobně, jako většina e-mailových klientů. Vše, co musíte udělat je na vašem počítači nalézt připojované soubory předtím, než stisknete tlačítko Poslat. Své přílohy můžete vymazat nebo jich přidat více pomocí modifikování příspěvků, ale nezapomínejte na toto:

 • Povolené typy příloh a jejich velikosti určují administrátoři fóra.
 • Přestože většina fór je konfigurována tak, aby zobrazila přílohy příspěvků jako jejich součást, není možné zobrazit náhled příloh, takže byste měli vždy připojovat své soubory až těsně předtím, než svůj příspěvek skutečně odešlete.

Referenční tabulky

SMF Bulletin Board Code

Zde zobrazená tlačítka patří ke standardnímu nastavení vzhledu SMF fóra a mohou se tedy v různých fórech lišit.

Význam značky Tlačítko Kód Výstup Komentář
tučné tučné * tučné *
kurzíva kurzíva * kurzíva *
podtržené podtržené * podtržené *
přeškrtnuté přeškrtnuté * přeškrtnuté *
svítící svítící [glow=red,2,50]svítící[/glow]
svítící
Tři atributy (red, 2, 50) v tagu 'glow' jsou barva, síla a šířka
stínované stínované [shadow=red,left]
stínované
[/shadow]
stínované
Dva atributy (red, left) v tagu 'shadow' jsou barva a směr vrženého stínu.
běžící text běžící text [move]běžící text[/move] běžící text Může být použit také pro obrázky!
Předformátovaný text Předformátovaný text [pre]Simple
  Machines
    Forum[/pre]
Simple
 Machines
						Forum
Chrání kritické formátování textu, zobrazí se neproporcionálním písmem.
zarovnání vlevo zarovnání vlevo *

zarovnání vlevo

*
zarovnání na střed zarovnání na střed *
zarovnání na střed
*
zarovnání vpravo zarovnání vpravo *

zarovnání vpravo

*
zprava-do-leva! * [rtl]zprava-do-leva![/rtl]
zprava-do-leva!
Typické použití by bylo vložení příspěvků v arabštině či hebrejštině do českého fóra.
zleva-do-prava! * [ltr]zleva-do-prava![/ltr]
zleva-do-prava!
Typické použití by bylo vložení česky psaného příspěvku do arabského či hebrejského fóra.
Vodorovná čára Vodorovná čára *
*
velikost písma velikost písma [size=10pt]velikost písma[/size] velikost písma Číslo v parametru (10) udává velikost písma v bodech
font font [font=Verdana]font[/font] font Zobrazeny budou pouze fonty instalované na počítači uživatele (čtenáře příspěvku), používejte opatrně a s mírou!
[color=Red]červená[/color] červená Vyberte si barvu z rozevíracího menu.
Vložit Flash Vložit Flash [flash=200,200]
http://nějaký_site/soubor.swf
[/flash]
http://nějaký_site/soubor.swf Pokud byly zapouzdřené Flash objekty administrátorem fóra zakázány, Flash soubor se objeví jako přímý hypertextový odkaz podobně jako v tomto příkladu. Dva atributy tagu 'flash' jsou jeho případná šířka a výška.
Vložit obrázek Vložit obrázek [img]
http://nějaký_site/obrázek.gif
[/img]
Do atributů vepište šířku a výšku obrázku, chcete-li změnit jeho velikost.
[img width=48 height=48]
http://nějaký_site/obrázek.gif
[/img]
Vložit odkaz Vložit odkaz [url]http://nějaký_site/[/url] http://nějaký_site/ Značka 'url' otevírá odkaz v novém okně. Pro otevření odkazu ve stejném okně můžete použít tag 'iurl'.
[url=http://nějaký_site/]
popisný odkaz
[/url]
popisný odkaz
Vložit email Vložit email [email]
kdosi@nějaký_site
[/email]
kdosi@nějaký_site *
Vložit FTP odkaz Vložit FTP odkaz [ftp]
ftp://nějaký_site/nějaký_soubor
[/ftp]
ftp://nějaký_site/nějaký_soubor *
[ftp=ftp://nějaký_site/nějaký_soubor]
popisný odkaz
[/ftp]
popisný odkaz
Vložit tabulku Vložit tabulku [table][/table] * Samotný tag 'table' nedává smysluplný výstup.
Vložit řádek do tabulky Vložit řádek do tabulky [table][tr][/tr][/table] * Samotné tagy 'table' a 'tr' nedávají smysluplný výstup.
Vložit sloupec do tabulky Vložit sloupec do tabulky [table][tr][td]
obsah
[/td][/tr][/table]
obsah
Všimněte si správného zanoření značek, takže značka 'table' obsahuje tagy 'tr', z nichž každý obsahuje stejný počet značek 'td'!
[table][tr][td]SMF[/td]
[td]Bulletin[/td][/tr]
[tr][td]Board[/td]
[td]Code[/td][/tr][/table]
SMF Bulletin
Board Code
Horní index Horní index [sup]horní index[/sup] horní index *
Dolní index Dolní index [sub]dolní index[/sub] dolní index *
neproporcionální písmo neproporcionální písmo [tt]neproporcionální písmo[/tt] neproporcionální písmo neproporcionální písmo (všechny znaky jsou stejně široké).
Vložit kód Vložit kód [code]<?php phpinfo(); ?>[/code]
Code:
<?php phpinfo(); ?>
Vždy použijte pro ochranu formátování vašeho HTML kódu a zabránění konverzi na BBC kód a SMF emotikony!
Vložit citaci Vložit citaci [quote]citace[/quote]
Quote
citace
Všimněte si volitelného parametru 'author'.
[quote author=jméno_autora]citace[/quote]
Quote from: author
citace
Vložit seznam Vložit seznam [list]
[li]SMF[/li]
[li]YaBB SE[/li]
[/list]
 • SMF
 • YaBB SE
Můžete přidat tolik položek seznamu, kolik chcete, ale každá položka musí obsahovat správné otevírací a uzavírací tagy. Také můžete stylovat svůj seznam použitím zvláštních otevíracích a vynecháním uzavíracích tagů, ale tento způsob nevytvoří validní XHTML výstup.
[list]
[o]kolečko
[O]kolečko
[0]kolečko
[*]puntík
[@]puntík
[+]čtvereček
[x]čvereček
[#]čtvereček
[/list]
 • kolečko
 • kolečko
 • kolečko
 • puntík
 • puntík
 • čtvereček
 • čtvereček
 • čtvereček
Zkratka * [abbr=a tak dále]atd.[/abbr] atd. Zobrazí celý význam zkratky v bublinové nápovědě.
Akronym * [acronym=Simple Machines Forum]SMF[/acronym] SMF Zobrazí celý význam akronymu v bublinové nápovědě.

SMF emotikony

Zde zobrazené obrázky patří ke standardnímu nastavení vzhledu SMF fóra a mohou se tedy v různých fórech lišit.

Význam Obrázek (klikněte pro vložení) Kód (napište pro vložení)
Úsměv :)
Mrknutí ;)
Smích :D
Škleb ;D
Hněv >:(
Smutek :(
Šok :o
Super 8)
Co??? ???
Kroutím očima ::)
Vyplazuji jazyk :P
Jsem v rozpacích :-[
Neřeknu :-X
Nerozhodný :-\
Polibek :-*
Pláč :'(

Poznamenejme pouze, že ne všechny kódy pro emotikony budou správně rozpoznány a přeměněny na obrázky, pokud před nimi nebude alespoň jedna mezera.

ÚvodRegistracePřihlášeníProfilVkládání příspěvkůSoukromé zprávyVyhledávání


Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.008 sekund, 10 dotazů.