Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Kde se bere v zapojeni lustru v siti TN-C 130V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde se bere v zapojeni lustru v siti TN-C 130V?  (Přečteno 10863 krát)
Skeleton
« kdy: 19.02.2008, 09:18 »

Chci doma zapojit kovovy lustr, mame tam sit TN-C (nulovy a ochranny vodic je spolecny).
Je mi jasny ze se lustr zapoji tak ze nulovy vodic nejdriv na kostru a pak teprve do cokolady (jako zasuvka - nejdriv na kolik a pak do prave zdirky).
Pokud to zapojim takhle tak vsechno funguje.
Pokud pripojim k lustru pouze fazy a nulak a kostru vubec nepripojim, zmeril jsem napeti mezi kostrou a nulakem zhruba 130 V - pritom zkrat tam byt nemuze, jednak jsem nameril nekonecny odpor mezi kostrou a mistem kde je pripojen fazovy vodic a jednak kdyz to zapojim vsechno tak jistice nevyhodi.

Tak by me zajimalo kde se tam tech 130 V bere?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Němec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 19.02.2008, 09:23 »

Nevím čím jste měřil ten odpor, zkisil bych měřič izolačního stavu. Nějaká indukce tam klidně být může, na lustrech s rameny z mosazi jsem kjdysi naměřil cca 60V a byly v pořádku. Jistič vám vylítne tehdy, pokud ten svod přesáhne vypínací hodnotu jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Skeleton
« Odpověď #2 kdy: 19.02.2008, 09:41 »

Odpor jsem meril normalnim multimetrem na nejvetsi rozsah (nevim presne kolik je maximum, odhadem 20 M ohmu). Lustr ma 4 kovova ramena. Zkousel jsem v cokolade uprostred lustru, kde se faze rozvadi do tech ctyr ramen, odpojit fazy a nechat ji jenom tak ve vzduchu a presto jsem proti nulaku nameril na kostre nejakych 60 V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #3 kdy: 19.02.2008, 11:01 »

Multimetr hypersuper. To je indukce. Řeší se to tu pořad dokala. Zkuste vyhledávat tlačítkem vyhledat než se začnete ptát.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Skeleton
« Odpověď #4 kdy: 19.02.2008, 11:09 »

Aby tam vznikla indukce musel by tam byt uzavreny elektricky obvod pokud se nepletu, a to tam neni. A multimetr meri asi dobre, namerim tam neco i normalni zkouseckou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #5 kdy: 19.02.2008, 11:38 »

A mate v lustru žárovky? Změřte odpor mezi kostrou a vodičem N v lustru. Vypada to bud na špatně připojený vodič PEN v instalaci nebo na propojení vodiče PE a N v lustru, kde Vam faze uzavíra obvod přes žarovku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Skeleton
« Odpověď #6 kdy: 19.02.2008, 11:44 »

Zarovky v lustru nejsou. Odpor mezi kostrou a vodicem N je nekonecny....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #7 kdy: 19.02.2008, 11:54 »

Kostra lustru není izolačně oddělena, ale je spojena se zemí přes šrouby, nebo háček sice s velkou impedancí ale je. Takže pokud se Vam objevuje napětí mezi kostrou a PEN, muže být zavada na vodiči PEN v instalaci domu. (špatný kontakt v rozvaděči a pod)
Další možnost je, že vodič který nazývate PEN není PEN ale L. Ve starých instalacích, kde není barevné značení je L špatně hledatelná. Doutnavka se rozsvítí na obou (indukce)
Zkuzte odpojit L z lustru a změřte znovu napětí mezi kostrou a PEN (nulakem). Případně změřte napetí mezi fazí a kostrou lustru. (Při měření se lustru nedotýkejte)
Pokud stav trva, je chyba v instalaci. Jste z oboru?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Skeleton
« Odpověď #8 kdy: 19.02.2008, 12:28 »

Z oboru tak ani moc nejsem, jsem spise slaboproudar. V oznaceni kabelu problem neni, to je v poradku. Vcera jsem koupil dvouzilovou snuru i s koncovkou (vidlici) do zasuvky. Lustr jsem na stole rozebral, pripojil jsem fazy lustru k fazovymu vodici koupene snury a zapnul jsem to - no a pak jsem nameril tech 130V mezi kostrou a nulovym vodicem snury (nulovy vodic ani kostra lustru nebyly zapojeny).  Potom jsem v cokolade uvnitr lustru odpojil fazovy vodic - cokolada je tam pro to, protoze z ni vede drat s fazi do vsech ctyr ramen - no a potom jsem nameril mezi kostrou a nulovym vodicem snury nejakych 60 V. Tak jsem odpojil uvnitr lustru ochranny vodic (pripevnen ke kostre) -  a pak uz tam bylo mezi kostrou a nulovym vodicem snury jenom 30 V. Predpokladam ze kdybych odpojil i nulovy vodic z cokolady kde se deli do ctyr vodicu do ctyr ramen, tak uz by na kostre vuci nulaku privodni snury bylo 0 V. ALe porad mi to hlava nebere....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #9 kdy: 19.02.2008, 13:06 »

Dvojžilovou šnuru? A s placatou vydlicí? Jak mate zaručeno, že na N vodiči šnury je opravdu potencial země. lidně tam mužete mit fazi, když ji v zasuvce otočíte. CHJO.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Skeleton
« Odpověď #10 kdy: 19.02.2008, 13:58 »

No uplne blbej zase nejsem - premeril jsem to zkouseckou, faze sviti, nulak nesviti - takze spravne zapojit dvouvidlici do zasuvky by nemel byt problem. Proste jsem si jistej ze faze je skutecne pripojena spravne, kdyby ne, tak uz jsem dostal peknych par ran...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #11 kdy: 19.02.2008, 14:04 »

Vžadnem případě jsem se Vas dotknout. Jen netuším co by to mohlo byt. Chtělo by to vidět. Jediný co mě napada, je ten měřak.
Pokud k měřaku date paralerně žarovku, třeba 100W a znovu to proměříte. Uvidite že to bude v pohodě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Skeleton
« Odpověď #12 kdy: 19.02.2008, 14:18 »

Ja to spise vidim na tu indukci, sice mi neni jasne kde se tam bere protoze tam neni uzavrenej elektrickej obvod a vsechny spotrebice v byte jsou odpojene, ale zkousel jsem nakonec si na kostru sahnout a otestovat tech 130 V - a necitil jsem vubec nic, takze to napeti co tam je, je asi jenom mekke napeti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #13 kdy: 19.02.2008, 14:27 »

Jj to je pravě těma hobby měřákama. Ty změří i fouknutí větru. Napětí Je nutno měřit v připojených zařízeních. Nebo si na hroty dat odpor. :-) Ten to zlikviduje :-D

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Skeleton
« Odpověď #14 kdy: 19.02.2008, 14:51 »

A to plati i o takovych tech normalnich zkouseckach? Meril jsem to nejakou podobnou jako je tahle:
http://hobby.nej-ceny.cz/24443/zkousecka-fazovka-136mm.html
a pekne svitila, takze neco taky namerila....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 19.02.2008, 15:01 »

Trochu napovím:
Měřák na nejvyšší rozsah, čili ohromný vstupní odpor, zdroj napětí téměř nezatěžující.
Jedna elektroda = fázový, byť nezatížený vodič,
mezitím izolace tohoto vodiče
druhá elektroda = nepřipojená kostra lustru
Frekvence 50Hz...

Měříte totiž jakýsi kondenzátor, kterým střídavý proud částečně "prochází".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 19.02.2008, 15:02 »

Ano, z takovou zkoušečkou mám podobnou zkušenost. Měřený proud protéká vaším palcem, proto musí být proud omezen na bezpečnou hodnotu pod prahem vnímání a nestačí na "ukostření" naindukovaného napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Skeleton
« Odpověď #17 kdy: 19.02.2008, 15:32 »

A jak tedy upravit ten multimetr aby kdyz tam bude mekke napeti aby nameril nulu, a kdyz se bude merit tvrdy zdroj tak aby nameril skutecnou hodnotu napeti? Nebo ho mam rovnou zahodit a koupit nejakej jinej merak?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.019 sekund, 20 dotazů.