Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Kam mi zmizel proud??
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kam mi zmizel proud??  (Přečteno 10873 krát)
Pepa student
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 01.02.2008, 23:36 »

Zapojoval jsem u strejdy v kuchyni elektriku(zásuvky světla) V krabici jsem vše zapojil jak mělo být.
Jenže problém byl v tom, že v krabici byly 2dráty od vypínače (přívod a vývod) jeden z nich byl zelený a druhy černý.
(Nevěděl jsem že se jedná o dráty do vypínače a předpokládal jsem, že se jedná o vývod do vedlejší místnosti).
Do vypínače ale vedly 2hnědé dráty.
Později jsem zjistil, že dráty z krabice do vypínače vedly ještě přez jednu krabici, která byla přidělána sádrokartonem.
zle
Samozřejmě při sepnutí vypínače došlo ke zkratu a výpadu jističe, vypínač jsem odpojil a jistič opět zapl, proud ale náhle zmizel a není k nalezení.
Slyšel jsem názor, že je možné še staré hliníkové obvody se přetaví, dříve než se jistič vypne.
Vzhledem k velmi staré instalaci nebylo možné chybu objevit.
V krabici po staru smotané dráty a ovázané hadrem a podobně.
Vzdávám čest všem elektrikářum, kteří se v takových rozvodech vyznali.
Prosím odpusťte si urážky se kterými se tu ne zřídka setkávam (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!)  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pepa student
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 01.02.2008, 23:38 »

Zapoměl jsem dodat, že jsem dělal pouze kompletaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #2 kdy: 02.02.2008, 00:50 »

Mám obavu, že proud odešel za napětím. Bohu žel.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 02.02.2008, 06:16 »

Je velice těžké na vaši otázku uspokojivě odpovědět. To by prostě chtělo vidět a řešit na místě. Víc hlav víc ví. Problém bude určitě v tom, že díky zkratu tzv. " na tvrdo",  došlo v některé z dalších krabic k přepálení nebo k oddálení stažených vodičů ( tzv. americká svorka)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jana Nová
« Odpověď #4 kdy: 02.02.2008, 06:57 »

Milý studente Pepo,zkus se věnovat kromě elektriky,se kterou si evidentně moc rady nevíš,také trošku češtině - 10 chyb v 11 větách,z toho několik hrubek,tak to už je výkon hodný propadlíka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek 2752
« Odpověď #5 kdy: 02.02.2008, 09:59 »

.
Jsem toho názoru že jsou věci které si mohu udělat sám, aniž bych byl v tom oboru profesionál. Poryju si zahradu, uvařím si atd. i když to není moje profese. Elektriku prosím nechte opravdu odborníkům elektrikářům. Neberte to jako nadutost že něčemu rozumím a Vy tomu nerozumíte. Vy jste odborník v jiné profesi.
Představte si že někdo v dobré víře poradí, laik to pochopí trochu jinak, a tady jde opravdu o život !  Je potřeba zvážit kdy poradit jak to udělat, a kdy říct "nesahej na to !" Pokud řeknu to druhé myslím to opravdu beze zlých úmyslů a pro bezpečnost Vaši a dalších osob.
Po zásahu laika je běžné že elektrika nefunguje, kope (fáze na kolíku) atd. Elektrikář s tím má potom daleko více práce aby to uvedl do správného stavu.
S pozdravem, Z.K.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 02.02.2008, 11:53 »

Bez urážky, hrabeš se v tom čemu nerozumíš. Elektrika není vidět ani cítit, ale pocítit ji můžeš třeba jenom jednou, jak si na ni sáhneš. Jeden můj mistr říkal, elektrika tě uchvátí a když se dostaneš pod to hrablo, tak tě přejede /tramvaj/,  ale elektřina ta zabíjí. Tak dávejte bacha na obojí, kluci pitomí. Zavolej někoho kdo tomu rozumí.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #7 kdy: 02.02.2008, 12:18 »

V uvedeném případě nezbyde, než jít po trase. Začal bych u jističe, mohl "odejít",  zvláště je-li to nějaký starší kousek. Nezřídka se také stává, že vypadne pojistka na příslušné fázi v přípojkové skříňce.
Pokud je přerušené vedení někde mezi jističem a tou krabicí, tak to bude dost velký problém. Pak zbývá jen zkusit otevřít všechny krabice po trase jestli to neuhořelo někde tam. Pokud jsou tedy ty krabice přístupné.
Jako první krok bych zjistil, co všechno nejde a pokusil bych se nějak zmapovat tu starou instalaci. No a pak hledat, zkoušet ...
Je to samozřejmě úkol pro zkušeného elektrikáře.
Nejjednodušší by bylo, odpojit starý přívod a natáhnout nový.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Václav Bárta
« Odpověď #8 kdy: 02.02.2008, 20:28 »

 Šok veřejná zona pro laiky a tolik urážek? Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #9 kdy: 02.02.2008, 20:31 »

No jo, souhlasím, já to začal trochu jako legraci, ale kolegové se do Peppi studenta pustili jak lační psi.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pepa student
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 02.02.2008, 22:39 »

Pánové za gramatické chyby se omlouvám. (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za odpovědi v podstatě jsem se dozvěděl vše co již vím. Mrzí mě přístup některých z vás, chápu že mi nechcete poradit z bezpečnostních důvodů, ale pokud vám jde o to mě urážet tak si sáhněte i do svého svědomí. (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 02.02.2008, 23:31 »

Šok veřejná zona pro laiky a tolik urážek? Šok
Já jsem asi nějak nedovtipný... urážku jsem tu nenašel žádnou - snad jen negativní hodnocení jazykového projevu, ale to snad chlap unese  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 03.02.2008, 00:26 »

mám rád dubové palice, dobře radil kolega Hasala. Když zataháš za dráty bude slyšet pohyb ve zdi a dostaneš se k další krabici.  mohou být dráty jenom zakroucené. Určité vyměň dráty s hadrovou izolací. Budou tam trubky a dráty protáhneš je to nutné jak jednou se do toho  sáhne je problém a průřez bude max .1mm dej alespoň 1,5mm půjde i 2,5. Na spojení použij WAGO svorky, boko co budeš mít dávám přednost šroubku. Vše pořádně zkontroluj. Nikdy se nespoléhej na barvu zvlášť u starých instalací. Důsledně si všechno ověř  nakresli a popiš na kus papíru. Než začneš pracovat vždy si ověř, že nepracuješ pod napětím a spoléhej jenom sám na sebe! Ten můj mistr měl zkušenosti a pravdu.

To>Václav Bárta až vás bude držet prou procházející vaším tělem a vy se nebudete moci pustit. Budete cítit jak vám tuhnou svaly tak budete mluvit jinak! Proč jste neporadil?
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Kostacký
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 16.03.2008, 22:00 »

Šok veřejná zona pro laiky a tolik urážek? Šok
Veřejná zóna pro laiky to sice je, ale na tomto fóru čekejte jen radu co dělat a maximálně vám někdo objasní příčinu závady. Vím, že zásuvku nebo vypínač si umí vyměnit i laik, ale určitě si neuvědomí co způsobí špatně dotažený spoj nebo nedej bože u starých rozvodů, kde se pohledem těžko pozná fáze od PEN, dráty přehodí. Proto rada je vždy stejná "PŘIVOLAT ODBORNÍKA" zed
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #14 kdy: 17.03.2008, 00:11 »

to Pepa - student:
nevím co studuješ, ale pokud se chceš amatérsky zabývat elektrotechnik ou, potřebuješ mimo obyčejného nářadí alespoň vadasku (nejlépe s elektromagnete m - ty elektronické mají malý odběr proudu, což není většinou šikovné) a fázovku. Navíc není dobré a nemáme to rádi ani my profesionálové ,  když instalaci jeden natahá a druhý pak zapojuje, protože každý máme nějaké svoje způsoby práce a potom musíme všelicos dohledávat, co jsme dělali sami, to si buď pamatujeme, nebo dodržujeme určitá pravidla montáže. Jinak o dohledání chyby se tady už rozepsali kolegové, já jenom dodám, ,že chybu na vypnutém rozvodu těžko najdeš. Doporučuji vypnout ,  rozebrat všechny krabice, které jsou na trase ,  prohlédnout vizuálně, případně mechanicky "zatahat" za spoje, zda drží a pak, pokud se budeš pokoušet chybu hledat elektrickou cestou je hlavní zásada hledat vadaskou, fázovka se použije jen u barevně nerozlišených rozvodů k odlišení fáze - nula (a případně ke kontrole prasáren typu zelený drát ve vypínači) a PŘEDEVŠÍM OPATRNOST : nestrkat nikam obě ruce najednou, nejlepší je jedna ruka v kapse, dobře izolující boty, dřevěné štafle a nedržet se kovových předmětů ani zdí a nepracovat sám!
Kolegové se možná budou zlobit, že tady radím kutilům, jenže já si myslím, že pokud se do toho chtějí pustit, tak jim v tom tady těžko zabráníme, tudíž je lepší poradit alespoň ty nejzákladnější věci, které mohou pomoci při práci a popř. zachránit život. A hlavně myslet hlavou, mít určitý pud sebezáchovy a včas toho nechat, pokud se nedaří a zavolat odborníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 17.03.2008, 07:08 »

Neraďte laikům, aby se v tom hrabali, ale "opatrně". To je to samé, jako by mě někdo poradil, jak mám opravit jaderný reaktor, ale "opatrně".
Laik vzhledem k nízké úrovni znalostí, malé zkušenosti a mizernému vybavení ani nemůže pracovat opatrně.
Nemám problém s tím, poradit někomu zapojení lustru (klidně podesáté),  max. zásuvky. Poslat ho na rekonstrukci elektriky je hazard. Tady bych se komentářů opravdu zdržel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav 3
« Odpověď #16 kdy: 17.03.2008, 13:50 »

Já jsem neměl skutečně myšlenku, že má dělat novou instalaci, on asi nikdo tady, pouze jsem chtěl upozornit na nejjednodušší kontrolu - vizuálně a mechanicky a pak mi připadlo dobré poradit takové ty základní bezpečnostní opatření,  kterých by se měl držet každý, včetně profesionálů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.